Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Situatie incredibila la ANAF

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,550
  • Înscris: 07.02.2003
La sector 1 la anaf (ca am fost recent) e un soi de biblioteca plina de formulare, iti alegi si completezi... atat ca e o aglomeratie mare chiar daca sunt multe ghisee.

#20
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Formularul are nu numar unic, si il gasesti pe net sa-l imprimi. spor!

#21
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Bun și ce legi a încălcat funcționarul respectiv? Căci e clar că a încălcat câteva.

#22
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 xmanyacs77, on 05 februarie 2016 - 20:51, said:

In Romania orice este posibil............inca!Posted Image

INCA...mult timp de acum inainte...

 tom_1133, on 05 februarie 2016 - 20:52, said:

Din pacate populatia risca dosare penale si inchisoarea.

Zici tu? Daca romanii ar avea sange in instalatie,aia de fabrica dosarele penale ar avea cate un topor adanc infipt in frunte.Unde ai mai vazut tu sa bagi la inchisoare sute de mii de oameni? In Decembrie '89,cand au iesit la Timisoara zeci de mii de oameni in strada,"organele" se cacau pe ele de frica.

 Gaby_M, on 05 februarie 2016 - 21:00, said:

Si la Arad foarte aproape de ANAF exista un mic magazin unde se poate face o copie, se poate cumpara un imprimat, un formular, comanda o stampila. Toti cei care au nevoie de ceva sint trimisi la acel magazin.

Rau destul ca e asa,formulare ar trebui sa fie pe hol,la dispozitia cetatenilor ca oriunde in lumea civilizata.Ce sa zic daca si la Arad e treaba asta e rau,daca mai era parte a imperiului Austriac nu se intampla asa ceva.

#23
enike00

enike00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.09.2014
Cererea este pe site-ul lor.
Era ideal daca intrai pe net inainte sa mergi la Anaf :
în vederea obţinerii adeverinţei, veţi depune la organul fiscal teritorial în a cărui evidenţă sunteţi înregistrat ca plătitor de impozite şi taxe, următoarele documente:
- Cerere de eliberare a adeverinţei prin care se atestă restituirea/nerestituirea taxei pe poluare pentru autovehicule/taxei speciale pentru autoturisme şi autovehicule/ taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule/timbrului de mediu pentru autovehicule sau a valorii reziduale a timbrului, al cărui format îl puteţi obţine accesând următorul link:
http://static.anaf.r....P_407_2013.pdf
- copia cărţii de identitate a vehiculului;
- copia certificatului de înmatriculare;
- copia documentului de plată, după caz.

#24
BlueSoul

BlueSoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 18.06.2006
eu fost la politie sa depun o plangere si nu aveau o foaie alba pe care sa pot scrie plangerea :D cica sa vin eu cu foaia mea de acasa ....

#25
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

 Ion_de_la_Raion, on 05 februarie 2016 - 20:52, said:

Spune-i ca esti cetatean european si ai drepturi.

...in drum spre xerox.

#26
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015
Si ce te-a impiedicat sa faci o plangere scrisa cu tot ce s-a intamplat, inclusive despre magazinu ala cu Xerox conducerii ANAF????? Toti va plangeti ca este coruptie si birocratie si cand este sa puneti punctui pe I va retrageti. Te-ai vazut cu foaia aia in mana, ti-ai rezolvat treaba da' mascarada care ti s-a intamplat ai lasat-o suspendata in aer. Du-te si scrie ceva acolo ca sa zboare ala din postu ala ca sa nu mai pateasca si altii la fel. Specific romanului...sa moara oaia vecinului

 anoniymus, on 05 februarie 2016 - 20:53, said:

Langa toate institutiile statului se afla un XEROX al unui sef sau om influent si toata lumea e trimisa acolo.
La casa de pensii ARGES, la CAS ARGES, la ANAF Pitesti, ANAF Campulung, Trezorerie Campulung, Politia Rutiera Arges, etc.

Si ce va retine sa reclamati in scris aceste situatii pe la institutiile competente? Toti va plangeti si nu faceti nimic...scrieti ceva acolo ca sa se vada ca aveti initiative, ca de la scris si citit a evoluat specia umana si poate evolueaza cu plangerile voastre SCRISE si vointa autoritatilor sa innlature coruptia

M-am dus odata sa schimb permisu, unu vorbea in scarba la ghiseu, m-a trimis sa fac niste copii si sa iau un formular de la un xerox de-al lor de langa sediu....i-am reclamat in scris la minister ...si-n cateva zile era arestata toata echipa de la eliberari acte auto ca era coruptie acolo. Atata timp cat platiti taxe, amenzi, accize si impozite bagati-va pooola in astfel de fnctionari sfidatori si faceti plangeri scrise ca nu vine dreaq sa va resolve situatia si nici autoritatile competente nu se sesizeaza daca nu exista o plangere si toti taceti...comunistilor

Edited by bogdan1811, 06 February 2016 - 07:55.


#27
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

 enike00, on 05 februarie 2016 - 22:45, said:

Cererea este pe site-ul lor.
Era ideal daca intrai pe net inainte sa mergi la Anaf :

total de acord cu tine, problema este ca pe saiturile dedicate ale institutiilor statului scrie in limba institutiei, nu a platitorului onest de taxe si impozite.
m-am lovit de curind de o situatie asemanatoare, nu la anaf, am cautat ca berleuzul prin zeci de pagini si nu am gasit CONCRET informatia necesara. aceasta era, dar scrisa cu imbarligaturi astfel incit, daca nu erai in cunostinta de cauza, puteau sa ti-o scrie si cu rosu si tot nu intelegeai. am dat un telefon la "informatii" si o doamna (dupa voce) extrem de amabila (suna ciudat dar se mai intimpla) m-a luminat in 3 vorbe. am intrebat-o, dar pe site de ce nu este la fel de concis si explicit.. raspunsul, ca in pif .. &#($)&###*$($$)! la adresa aitistilor care au copt saitul.

#28
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 enike00, on 05 februarie 2016 - 22:45, said:

Cererea este pe site-ul lor.
Era ideal daca intrai pe net inainte sa mergi la Anaf :
în vederea obţinerii adeverinţei, veţi depune la organul fiscal teritorial în a cărui evidenţă sunteţi înregistrat ca plătitor de impozite şi taxe, următoarele documente:
- Cerere de eliberare a adeverinţei prin care se atestă restituirea/nerestituirea taxei pe poluare pentru autovehicule/taxei speciale pentru autoturisme şi autovehicule/ taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule/timbrului de mediu pentru autovehicule sau a valorii reziduale a timbrului, al cărui format îl puteţi obţine accesând următorul link:
http://static.anaf.r....P_407_2013.pdf
- copia cărţii de identitate a vehiculului;
- copia certificatului de înmatriculare;
- copia documentului de plată, după caz.
La mine nu merge linkul dat de tine.....Si plus de asta e obligatia lor sa imi dea acel formular nu sa stau eu sa caut pe net si sa mi-l fac singur la xerox !!!

 bogdan1811, on 06 februarie 2016 - 07:51, said:

Si ce te-a impiedicat sa faci o plangere scrisa cu tot ce s-a intamplat, inclusive despre magazinu ala cu Xerox conducerii ANAF????? Toti va plangeti ca este coruptie si birocratie si cand este sa puneti punctui pe I va retrageti. Te-ai vazut cu foaia aia in mana, ti-ai rezolvat treaba da' mascarada care ti s-a intamplat ai lasat-o suspendata in aer. Du-te si scrie ceva acolo ca sa zboare ala din postu ala ca sa nu mai pateasca si altii la fel. Specific romanului...sa moara oaia vecinului
Si ce va retine sa reclamati in scris aceste situatii pe la institutiile competente? Toti va plangeti si nu faceti nimic...scrieti ceva acolo ca sa se vada ca aveti initiative, ca de la scris si citit a evoluat specia umana si poate evolueaza cu plangerile voastre SCRISE si vointa autoritatilor sa innlature coruptia
M-am dus odata sa schimb permisu, unu vorbea in scarba la ghiseu, m-a trimis sa fac niste copii si sa iau un formular de la un xerox de-al lor de langa sediu....i-am reclamat in scris la minister ...si-n cateva zile era arestata toata echipa de la eliberari acte auto ca era coruptie acolo. Atata timp cat platiti taxe, amenzi, accize si impozite bagati-va pooola in astfel de fnctionari sfidatori si faceti plangeri scrise ca nu vine dreaq sa va resolve situatia si nici autoritatile competente nu se sesizeaza daca nu exista o plangere si toti taceti...comunistilor
Si de ce crezi ca nu am facut reclamatie si in alta parte????Ei afla ca am facut,dar vreau sa vada cat mai multi problema si sa nu se pacaleasca!Faptul ca eu am impartasit aici patania e tocmai pentru a-i ajuta si pe altii!
Legat de ce ai facut tu sa stii ca de-aia i-a arestat pe aia,ca ai facut tu plangere ca nu ti-au dat nu stiu ce foaie!!!Cati ani ziceai ca ai???

#29
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015

 george_eu25, on 06 februarie 2016 - 10:37, said:

La mine nu merge linkul dat de tine.....Si plus de asta e obligatia lor sa imi dea acel formular nu sa stau eu sa caut pe net si sa mi-l fac singur la xerox !!!


Si de ce crezi ca nu am facut reclamatie si in alta parte????Ei afla ca am facut,dar vreau sa vada cat mai multi problema si sa nu se pacaleasca!Faptul ca eu am impartasit aici patania e tocmai pentru a-i ajuta si pe altii!
Legat de ce ai facut tu sa stii ca de-aia i-a arestat pe aia,ca ai facut tu plangere ca nu ti-au dat nu stiu ce foaie!!!Cati ani ziceai ca ai???

Nu dadea foi la nimeni da' daca toti taceau sau se plangeau pe forumuri ca tine trebuia sa se gaseasca unu sa-I reclame official. Si tin sa te anunt ca-n plangerea finala si arestarea lor s-a facut pe baza declaratiei si semnaturii mele ca m-au intebat oamenii aia daca doresc sa le organizez flagrantu, i-am aranjat ca la carte cu microcamera si inregistrare convorbire in timp real.
Pui pariu cu mine ca atunci cand o sa te cheme la cercetari ca sa-ti sustii plangerea ai deja pampersul plin la spate si daca mai vezi si o echipa de mascati sa-ti spuna "hai frate sa-I aranjam pe aia" saltandu-te in acelasi timp cu ei in masina" deja ai sa regreti ca ai facut plangerea ca o sa trebuiasca sa arati cu degetu in ancheta cine si cum ti-a cerut direct sau indirect bani  Posted Image

Edited by bogdan1811, 07 February 2016 - 08:08.


#30
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Nu stiu daca am scris pe forum despre asta dar o sa scriu din nou...
Acum vreun an cand a inceput aceasta agitatie a controalelor anaf,cu bonuri,cu casa de marcat,cu 5 bani gasiti in plus...puscarie...

Merg la anaf pentru o mica problema pe coridor un xerox mare cat toate zilele si o dudita facea copiii de zor la diverse acte persoanelor care aveau nevoie...Totul ok...super misto,nu mai erai nevoit sa umbli aiurea prin oras sa cauti xerox...

Daca in oras o copie la orice xerox era 0,15-0,20 de bani o foaie A4,cat credeti ca era in sediu ANAF?

1LEU sau 1RON,cum vreti sa-i spuneti...deci de 5-6 ori mai mult .
Dar surpriza cea mai mare de-abia acum vine...
Crede-ti ca dadea duduia bon fiscal?
Va faceti iluzii degeaba...eu am avut de facut doar vreo doua copiii, dar era un nene inaintea mea care a facut vrei 15 copiii...deci din start 15 lei...asaaaa pe ochi frumosi...Si va repet era in plina campanie de nimicire a tuturor comerciantilor care nu dadeau bon fiscal...

Asa ca, sa nu va mai mire nimic,nici nesimtirea,nici tupeul...

Edited by magaenea, 10 February 2016 - 19:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate