Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Un sfat, oameni buni, viața la bloc!

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postterratec, on 05 februarie 2016 - 20:30, said:

"Politia Locala" este un SRL inutil si ineficient . Hartiile facute de ei sunt usor contestate.

Pentru cazurile de acest gen exista o singura Politie, cea care apartine de MAI.
Daca suna la 112 - nu este urgenta. Risca sa primeasca tot el amenda.

Am avut si eu o problema cu niste vecini nesimtiti care cutremurau tot blocul cu bass-ul; am rezolvat-o intr-o maniera destul de violenta.

Edited by DraculescuDraculescu, 05 February 2016 - 20:38.


#20
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postterratec, on 05 februarie 2016 - 20:30, said:


"Politia Locala" este un SRL inutil si ineficient . Hartiile facute de ei sunt usor contestate.



Altul care crede ca daca faci contestatie, gata ai scapat de amenda?
Nici vorba, daca e data conform legii si PV-ul corect intocmit, o platesti de nu te vezi, indferent ca-i data de politia normala/aia locala sau chiar..."imputernicitul primarului", vezi ca este si asa ceva. :)

#21
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015

View PostDraculescuDraculescu, on 05 februarie 2016 - 20:36, said:

Daca suna la 112 - nu este urgenta. Risca sa primeasca tot el amenda.

Am avut si eu o problema cu niste vecini nesimtiti care cutremurau tot blocul cu bass-ul; am rezolvat-o intr-o maniera destul de violenta.


Exemple de situaţii de urgenţă

CONFLICTE ŞI AGRESIUNI FIZICE
TULBURAREA LINIŞTII ŞI ORDINII PUBLICE

#22
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
plangere la Politie e calea legala, lasati sfaturile cu pumni si sticle in cap ca libertatea e scumpa
in cel mai rau caz dati in judecata, am avut si eu de-aface cu dementi din astia dar dupa 2-3 amenzi s-au potolit definitiv, acum zici ca sunt pocaiti Posted Image
si credeti-ma ca puteam sa matur holurile cu ei(nu ma laud dar chiar asa e)

#23
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View PostDraculescuDraculescu, on 05 februarie 2016 - 20:36, said:

Daca suna la 112 - nu este urgenta. Risca sa primeasca tot el amenda.

am rezolvat-o intr-o maniera destul de violenta.
Zi mersi ca-i dat peste vreunii slabi de ingeri, ca poate iti scotea ala pe nas violenta, sau te alegeai si vreun dosar penal.

#24
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
Un copil nu m-ar supăra, aş înţelege, dar să pui boxele pe podea...

Edited by Sidorin, 05 February 2016 - 20:45.


#25
ariadna09

ariadna09

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,179
  • Înscris: 23.11.2013
Sa vorbesti cu ei nu te-ai gandit?
Uneori o vorba buna face mai mult ca 10 ace de cojoace.
Le spui ca-i intelegi, ca si tu ai fost tanar si ti-a placut sa petreci, dar oamenii au nevoie si de liniste din cand in cand. Iar cand vor s-asculte muzica tare pot s-o faca la casti. Eventual le cumperi vreo doua perechi.

Edited by althea, 09 May 2016 - 12:19.
2. d


#26
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View PostSidorin, on 05 februarie 2016 - 20:43, said:

Un copil nu m-ar supăra aş înţelege, dar să pui boxele pe podea...

Reclamatie ptr tulburarea linistii publice, suni la politie, sigur vin si le da amenda. Totul e sa ii prinda asupra faptului, adica pana vine politia sa nu inchida muzica, de aia trebuie luati prin suprindere , nu ii anunti inainte ca vei chema politia.

#27
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015
sigur, le poate cumpara si combina muzicala, plasma de 80" si sistem 7.1

#28
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postipopovici11, on 05 februarie 2016 - 20:42, said:

Zi mersi ca-i dat peste vreunii slabi de ingeri, ca poate iti scotea ala pe nas violenta, sau te alegeai si vreun dosar penal.
nu zic ca nu am gresit;
insa cand am vazut ca le tot zic intr-un mod politicos sa dea mai incet si ei dau sfidator si mai tare.... cum sa nu le fac pagube de sa le iasa pe nas?
cand au vazut cam cate probleme au(semeni vant - culegi furtuna) si cati vecini nici nu le mai raspund la salut s-au oprit

Edited by DraculescuDraculescu, 05 February 2016 - 20:47.


#29
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View Postipopovici11, on 05 februarie 2016 - 20:36, said:

Zau? Vezi doar ca "bazarea" aia fizica si psihica sa nu-i aduca lui vreo reclamatie/dosar penal.

Daca e baiat destept nu-i aduce nici o reclamatie!

Edited by bietu, 05 February 2016 - 20:48.


#30
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostSidorin, on 05 februarie 2016 - 20:43, said:

Un copil nu m-ar supăra, aş înţelege, dar să pui boxele pe podea...
de-aia s-au inventat acele "spike-uri" pt.boxe si chiar subwoofer, tocmai ca vibratiile sa nu se mai propage in tot blocul dar nah de unde sa stie primatele cu creier de australopitec ca sunt solutii...
sa urle maneaua sa aratam noi ce telectuali suntem Posted Image

#31
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
o alta varianta ar fi ca si initiatorul sa isi cumpere un bass de vreo 1000-1600w; cand marlanii incep cu bass-ul sa il ,,uite" si el vreo cateva ore deschis - pe maxim

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_Xm0otYnU6s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by DraculescuDraculescu, 05 February 2016 - 20:55.


#32
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
mai exista o "solutie"....pe absolut toti manelistii si in general toti cercopitecii astia care vor cu tot dinadinsul sa arate lumii ce destepti sunt ei,pur si simplu ii scoate din minti muzica clasica....boxe puternice si 4-5 ore de Wagner zilnic si rezultatul e garantat....
bine glumesc n-o luati de buna dar cred ca ar da roade Posted Image

#33
nalgani

nalgani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 21.06.2006

View Post>ficus, on 05 februarie 2016 - 20:06, said:

bati la usa, buna seara, un cap in gura, mi-a parut bine de cunostinta

Cea mai mare prostie de pe lume. Dosar penal ptr vatamare corporala.

Suni la Politie cand distractia lor e in toi si muzica e la maxim.

Atat. Si contrar parerilor de p-aici sa sti ca politia isi va face datoria , le va arde o amenda. La a doua infractiune a doua amenda. Sa vedem daca le va conveni.

Alta solutie ar fi sa vorbesti cu vecinul care le-a inchiriat apartamentul si sa ii explici problema , dar ma indoiesc ca va ajuta prea mult.


Si eu am fost in situatia de mai sus si am chemat politia , nu am vrut sa ma duc jos la individ. Cand ne-am intalnit dupa cateva zile pe scara mi-a zis ca trebuia sa vin la el la usa ca dadea muzica incet fara probleme si ca ii pare rau.
I-am zis atunci : "Daca in seara aia cu cat rom aveam in sange coboram la tine ajungeam eu la sectie si tu la spital".

Violenta nu duce la nimic bun.

Edited by nalgani, 05 February 2016 - 21:02.


#34
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postbietu, on 05 februarie 2016 - 20:52, said:

Daca e bazat fizic si psihic nu trebuie sa devina violent, din doua trei vorbe ii pune cu botul pe labe!

Serios? Ia baga niste exemple de vorbe d-astea...Vezi ca prin codul penal e o chestie numita amenintare, care ar fi chiar infractiune. Deci atentie mare si cu vorbele. Posted Image

View PostOctavian_SK, on 05 februarie 2016 - 20:55, said:

Pe tine te mai fugareste ala prin parcare?

Dar nu ma fugarea nimeni, nu stiu de unde ai inteles tu asta, a fost doar o discutie.
Dar daca esti asa de interesat, desteptul a adus o masina de marfa in fata blocului, chipurile sa ocupe mai mult loc, si si-a luat o amenda de 500 lei ptr ca n-are voie, conform unei hotarari a primariei. Posted Image))

Edited by ipopovici11, 05 February 2016 - 21:14.


#35
TorchMan

TorchMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.10.2012

View Postnalgani, on 05 februarie 2016 - 21:01, said:

Cea mai mare prostie de pe lume. Dosar penal ptr vatamare corporala.

Suni la Politie cand distractia lor e in toi si muzica e la maxim.

Atat. Si contrar parerilor de p-aici sa sti ca politia isi va face datoria , le va arde o amenda. La a doua infractiune a doua amenda. Sa vedem daca le va conveni.

Alta solutie ar fi sa vorbesti cu vecinul care le-a inchiriat apartamentul si sa ii explici problema , dar ma indoiesc ca va ajuta prea mult.


Si eu am fost in situatia de mai sus si am chemat politia , nu am vrut sa ma duc jos la individ. Cand ne-am intalnit dupa cateva zile pe scara mi-a zis ca trebuia sa vin la el la usa ca dadea muzica incet fara probleme si ca ii pare rau.
I-am zis atunci : "Daca in seara aia cu cat rom aveam in sange coboram la tine ajungeam eu la sectie si tu la spital".

Violenta nu duce la nimic bun.
Deci respectivul era constient ca deranja si a mers pe premisa "las' ca merge".

ON: Dupa ce acel afis a fost rupt, vecinii inca deranjeaza cu muzica? Daca da, eu zic sa sari peste partea in care le bati la usa. Suna la 112 si spune-le ca auzi zgomote de batai, tipete si muzica data la volum ridicat.
Cineva spunea sa vorbeasca cu proprieterul. Frectie la picior de lemn. Daca initiatorul nu e prieten apropiat cu proprietarul nu se vor lua masuri.

#36
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ideea sa iti faci singur ordine pe scara nu este indicata . Poti sa le bati la usa si sa le explici politicos ca ca muzica lor tare te deranjeaza si ca ai dori sa te poti odihni. Mai mutl ca sigur ca asta nu va rezolva problema dar tot politicos le poti spune ca  in cazul in care continua te vezi nevoit sa sesizezi situatia autoritatilor competente ( Politia ) . totul se bazeaza pe atitudinea ta. Daca spumegi si ameninti la usa lor , te vor trata cu sictir . Daca esti calm si stapan pe tine , se vor gandi inainte sa iti raspunda . in plus , asigura-te ca stai acolo absolut legal , ca platesti " intretinerea " daca este cazul , ca nu cumva Politia sa te amendeze pe tine .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate