Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Un sfat, oameni buni, viața la bloc!

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
Deși am căsuța mea, de câteva ierni am stat în apartamentul fetei care e în Londra (pentru comoditate). Toate „bune și frumoase” până s-au mutat câteva perechi de tineri în chirie. „Muzică” la 7,30, muzică după amiaza, muzică seara, probabil știti cum se aude „bass-ul”. Am pus un afiș „de amenințare” la intrare, care a fost imediat rupt, văzându-mi astazi nevasta supărată (trebuie să luăm măsuri, așa nu se mai poate) m-am gândit să rezolv cumva problema, dacă se poate, vă rog să-mi dați un sfat!

#2
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Go with the flow :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4fA0UYu3_Eo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,920
  • Înscris: 16.03.2004
Pleci din Romanica, la Londra ar fi mai bine...

#4
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

 Sidorin, on 05 februarie 2016 - 20:02, said:

Deşi am căsuţa mea, de câteva ierni am stat în apartamentul fetei care e în Londra (pentru comoditate). Toate „bune şi frumoase” până s-au mutat câteva perechi de tineri în chirie. „Muzică” la 7,30, muzică după amiaza, muzică seara, probabil ştiti cum se aude „bass-ul”. Am pus un afiş „de ameninţare” la intrare, care a fost imediat rupt, văzându-mi astazi nevasta supărată (trebuie să luăm măsuri, aşa nu se mai poate) m-am gândit să rezolv cumva problema, dacă se poate, vă rog să-mi daţi un sfat!

Daca ti se pare ca aia fac ceva ilegal faci o reclamatie si mai departe nu te mai intereseaza;  (mai ales ca zici ca e in Londra); Ideea cu afisul este cel putin naiva..

LE: fata e la Londra, nu apartamentul; :) Ei, atunci e nasol;  Oricum, sfatul meu e ca inainte de a face orice altceva sa te duci la politia din oras si sa depui o plangere; Trebuie sa o solutioneze cumva; Cel putin le vor bate alora la usa si ii vor atentiona;

Edited by Claudiu_J, 05 February 2016 - 20:14.


#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

Sidorin said:

1454695331[/url]' post='18702312']
Deşi am căsuţa mea, de câteva ierni am stat în apartamentul fetei care e în Londra (pentru comoditate). Toate „bune şi frumoase” până s-au mutat câteva perechi de tineri în chirie. „Muzică” la 7,30, muzică după amiaza, muzică seara, probabil ştiti cum se aude „bass-ul”. Am pus un afiş „de ameninţare” la intrare, care a fost imediat rupt, văzându-mi astazi nevasta supărată (trebuie să luăm măsuri, aşa nu se mai poate) m-am gândit să rezolv cumva problema, dacă se poate, vă rog să-mi daţi un sfat!

Plecati si voi tot acolo.

 dark, on 05 februarie 2016 - 20:12, said:

Pleci din Romanica, la Londra ar fi mai bine...

Ai iesit macar din judet ca sa-ti dai cu parerea?

Edited by Super Chief, 05 February 2016 - 20:16.


#6
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Simplu. Exista siguranta pe casa scarii sau in firida de la intrare?

Attached Files



#7
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
Exista Politie. Faci o reclamatie, vin o data, dau o amenda si s-a terminat circul.
Daca vrei sa obtii un efect mai bun mergi la vecinii cuminti si intreaba-i daca muzica se aude de la ei.
Spune-i fiecaruia in parte ca ai de gand sa il reclami pentru zgomot. O sa te minunezi cat de cooperanti vor fi cu Politia dupa ce i-ai pregatit psihic inainte.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Exista un program care inainte era afisat in toate blocurile. pe la noi a fost stantat chiar pe placute de lemn.
Intre 22-7 (parca), nu se facea zgomot (erau exceptii, bineinteles, cum ar fi zilele de nastere, botezuri etc) si parca intre 12-14. Nu mai stiu sigur. Vorbiti in mod direct cu ei, cu calm. Amintiti-va ca ati avut si dv.  varsta lor si poate isi amintesc si ei ca in democratie poti face orice, numai sa nu ingradesti drepturile si libertatile altuia.
Daca dupa ce vorbiti cu ei, nu se schimba nimic, mai vorbiti o data si spuneti-le caci comportamentul dansilor va afecteaza regimul de viata si ca daca vor continua asa, veti face reclamatie la Politit. Daca nici acum nu obtineti nimic (tineti cont de intervalele orare despre care vorbeam-infotmativa), mergeti la Politie. Ca si coproprietari ai..aceluiasi imobil si vecini, este bine sa incercati sa pastrati o relatie armonioasa cu dansii, daca acest lucru este posibil. Calea amiabila este cea mai neteda cale.
Dupa prima reclamatie la Politie, faceti de fiecare data, telefonic.

#9
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
http://forum.softped...nesimtiti-bass/

Se rezova cu politia locala.

#10
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015
apropo, platesti cheltuieli pentru 2 persoane pe durata cat stati acolo?

#11
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010

 Razvan_N, on 05 februarie 2016 - 20:13, said:

Simplu. Exista siguranta pe casa scarii sau in firida de la intrare?

M-am gândit si eu, dar sunt încuiate de către Electrica tablourile de siguranţe.

#12
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 mihnearau, on 05 februarie 2016 - 20:18, said:

apropo, platesti cheltuieli pentru 2 persoane pe durata cat stati acolo?

Altul obsedat de cei 5 lei ptr curatenia pe casa scarii?

#13
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015

 ipopovici11, on 05 februarie 2016 - 20:20, said:


Altul obsedat de cei 5 lei ptr curatenia pe casa scarii?

nu, dar s-ar putea sa riposteze aia ca initiatorul nu sta chiar 100% legal acolo

#14
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Daca esti cat de cat bazat atat fizic cat si psihic stii ce ai de facut! Plangerea la militie este egala cu zero!

#15
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
@initiator
exact problema ta[solved]
http://forum.softped...nesimtiti-bass/

Edited by DraculescuDraculescu, 05 February 2016 - 20:25.


#16
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003

 dicdobre, on 05 februarie 2016 - 20:18, said:

http://forum.softped...nesimtiti-bass/

Se rezova cu politia locala.

"Politia Locala" este un SRL inutil si ineficient . Hartiile facute de ei sunt usor contestate.

Pentru cazurile de acest gen exista o singura Politie, cea care apartine de MAI.

 DraculescuDraculescu, on 05 februarie 2016 - 20:24, said:

@initiator
exact problema ta[solved]
http://forum.softped...nesimtiti-bass/

In link-ul indicat sunt scrise si prostii. Un user spune ca amenzile date de politiile locale nu pot fi contestate.
Userul este prost informat si incurca lumea.

Link-ul indicat de tine nu este bun, arata o situatie in care niste copii slabi s-au speriat de gardienii publici.

#17
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 21.01.2011

 YOUR_GOD, on 05 februarie 2016 - 20:15, said:

Exista un program care inainte era afisat in toate blocurile. pe la noi a fost stantat chiar pe placute de lemn.
Intre 22-7 (parca), nu se facea zgomot (erau exceptii, bineinteles, cum ar fi zilele de nastere, botezuri etc) si parca intre 12-14. Nu mai stiu sigur...
Asa este si e valabil si acum; intre 14-17 si 22-7. Sa ne intelegem, asta nu inseamna ca in celelalte ore imi tremura tavanul sau peretii si eu trebuie sa accept asta, fiindca tu esti sulea-spataru' si vrei sa asculti muzica sau sa faci chefuri. NU, asta n-ai s-o faci, mi se falfaie mie de varsta, aniversarea sau evenimentul tau, care ma scoate din minti pe mine. Prima data atentionare verbala, apoi politia, apoi... Dumnezeu cu mila.
Blocurile cu locuinte pt. familisti, pt. care s-au facut eforturi de a fi cumparate, nu sunt nici camine studentesti, de nefamilisti sau cluburi.
Trebuie sa-ti respecti vecinii, altfel zbori de-acolo cu tot cu galagia ta.
Destul ca trebuie sa suporti copii mici, care urla de la 1 luna pana la 5 ani. Mai departe, nici lor nu le mai este trecut cu vederea, daca au parinti cu bun simt si stiu sa-i educe.

LE: daca locuiesti in bloc, asta nu inseamna ca esti la balamuc, unde fiecare face ce vrea. Exista REGULI de buna convietuire acceptate de locatari.

Edited by cenick, 05 February 2016 - 20:40.


#18
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 bietu, on 05 februarie 2016 - 20:24, said:

Daca esti cat de cat bazat atat fizic cat si psihic stii ce ai de facut! Plangerea la militie este egala cu zero!

Zau? Vezi doar ca "bazarea" aia fizica si psihica sa nu-i aduca lui vreo reclamatie/dosar penal.

Edited by ipopovici11, 05 February 2016 - 20:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate