Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Diabeticul poate dona sange?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
In afara de spiritul civic, am fost donator mai mult pentru zilele libere primite in urma donarii.
Prin anii 1996-2000 se dadeau 2 zile libere + bonuri de 50 lei + abonament gratuit pe transportul in comun.
Eram student pe vremea aia, deci picau bine toate cele primite.
Dupa ce m-am angajat, am continuat apoi sa donez pentru ca imi prindeau bine zilele libere si abonamentul gratuit.
Prin 2010 parca , se mai dadea doar o zi libera , si nu se mai dadea abonament gratuit. Am inceput incet incet sa donez mai rar, am inceput sa ma si ingras, pana m-au refuzat odata pe motiv de obezitate+tensiune mare.
Din 2012 am mai donat doar de 2 ori, pentru niste cazuri concrete: fetita unui prieten, si pentru un coleg de servici.
Daca imi mai gasesc carnetul de donator va spun exact cat am donat, dar stiu sigur ca am donat de mai mult de 30 ori (la fiecare 10 donari era un premiu parca).
Intre 2010 si 2015 m-am ingrasat (de la 105 kg am ajuns la 127 kg, la o inaltime de  1,89 m) si am descoperit si diabetul (in sept. 2015).
Acum fac tratament pentru diabet, am slabit pana la 106 kg, (targetul e sa am greutate din 2 cifre), si ma intrebam daca pot dona din nou.
Am inteles ca NU.
Multumesc pentru raspunsurile pertinente.
Despre donare, o sa-mi intreb si medicul de diabet la urmatoarea intalnire.
Va doresc sanatate.

PS: Daca acum vreau sa mai fac un copil, (am deja un baiat), cat de mare este riscul ca noul nascut sa aiba diabet?
Sau e foarte predispus sa faca diabet pe tim ce creste?
Multumesc!

Edited by "BandiT", 08 February 2016 - 15:18.


#20
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
Revin cu noutati.
Am avut programare la medical diabetolog.
Concluzii:
- pot dona sange, dar sa specifica ca am diabet in chestionarul de la centrul de donare.
- copilul pe care as vrea sa-l fac, nu se va naste cu diabet, dar sansele sa faca diabet pe masura ce creste sunt mai mari decat la alti copii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate