Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Despre romanii care nu mai stiu sa scrie in limba romana

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015
Alta chestie, in firma pe care o conduci poti provoca frustrare printre angajati, punand un analfabet pe functie de conducere

#20
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View PostEgalul, on 04 februarie 2016 - 10:42, said:

Mesajul a fost scris la servici in fuga fara a fi verificat, de pe telefonul ascuns de ochii sefilor Posted Image

Eu ma refer mai degraba la greseli de genul s-a vs sa

Ce inseamna rezultate bune ?
Ala trebuie sa corespondeze cu unii clienti, ce parere isi vor face aia despre firma ta, daca ala nu e in stare sa-i scrie un email corect ?

Afacerile se fac in ziua de azi pe imagine.
O parere similara cu cea pe care mi-o fac eu despre cei care scriu "servici".

#21
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
îi e correct, inseamna este
la fel, îs = sunt.
îl folosesc de cand ma stiu

Edited by andreim77, 04 February 2016 - 10:49.


#22
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
andreim77: te-am intrebat ceva mai sus .... ai vazut ?
Sau raspunzi pe sarite doar la ce iti convine.

#23
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,916
  • Înscris: 01.01.2010
Cine si-a uitat limba, n-a stiut-o niciodata. Nu este o critica, doar o constatare. Ciao!

#24
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View Posttom_1133, on 04 februarie 2016 - 10:42, said:

Asa e ! Ăźl aprob pe @initiator.
Eu personal am observat in ultimele 2-3 luni cum pronumele personal Ăźi este inlocuit cu este !
Prima data la radio, apoi pe Softpedia si acum si pe site-urile de stiri romanesti.

Exemple:


Folosirea pronumele personal Ăźi in locul lui este e un nou tic verbal ? ca si expresiile:

Astea sunt greseli "soft"
Sunt foarte intalnite greselile de genul dezacordurilor intre subiect si predicat, sau utilizarea corecta a cratimei.

#25
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Mihai,
da, evident ca raspund la ce vreau Posted Image
dar au aparut alte raspunsuri, nu ma zgaraie acel care, vezi ca si altii au avut aceeasi parere.

Edited by andreim77, 04 February 2016 - 10:51.


#26
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
1. Scriem din ce in ce mai putin.
2. Majoritatea romanilor scriu foarte prost la computer.
3. La scoala erai obligat fie sa scrii dupa dictare, fie sa memorezi pe dinafara, iar la scris f importanta era caligrafia...

Majoritatea oamenilor nu stiu sa formeze o fraza mai complexa, iar tu te plangi de asta?
Vrei sa te ingrozesti? Vezi noua generatie: http://www.tpu.ro

#27
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,510
  • Înscris: 30.10.2003

View PostEgalul, on 04 februarie 2016 - 10:42, said:

Ce inseamna rezultate bune ?
Ala trebuie sa corespondeze cu unii clienti, ce parere isi vor face aia despre firma ta, daca ala nu e in stare sa-i scrie un email corect ?

Afacerile se fac in ziua de azi pe imagine.
In afaceri primeaza in primul rand bunele intentii, iar contractele sa se respecte. Daca afacerile se fac pe gramatica se duce pe rapa economia.

In timp oamenii incep sa uite gramatica, altora nici nu le mai pasa daca vorbesc corect gramatical sau nu. Unii nu-si mai gasesc timp nici macar sa citeasca o carte. Se citeste documentatie, carti de specialitate, altii nu mia citesc deloc. Nu mai e timp de gramatica, de literatura. Oamenii vin de la munca vor sa se relaxezie, unii citesc o carte, altii se uita la televizor, altii stau cu copii, altii isi repara masina etc.

Nu stiu de unde atata indignare ca omul mai face din cand in cand greseli gramaticale. De ce nu sunteti indignati ca oamenii nu mai stiu sa faca o ecuatie de gradul II ?  Sau sa gaseasca punctul de inflexiune? Si sa nu-mi ziceti ca nu ati invatat la scoala asa ceva, ca toti ati invatat.

#28
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
eu scriu f greoi pe hartie. urat, cu greseli si uneori ma blochez o fractiune, mi-am pierdut dexteritatea.

#29
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View PostAdm, on 04 februarie 2016 - 10:51, said:

1. Scriem din ce in ce mai putin.
2. Majoritatea romanilor scriu foarte prost la computer.
3. La scoala erai obligat fie sa scrii dupa dictare, fie sa memorezi pe dinafara, iar la scris f importanta era caligrafia...

Majoritatea oamenilor nu stiu sa formeze o fraza mai complexa, iar tu te plangi de asta?
Vrei sa te ingrozesti? Vezi noua generatie: http://www.tpu.ro

Sunt multi care scriu zi de zi, cam asta e meseria lor, mai ales sefii, tin corespondenta prin mail pentru rezolvarea problemelor de serviciu.

Si nu inteleg de ce angajatorii tolereaza si incurajeaza lucrul asta, pentru ca un asemenea individ iti provoaca prejudicii de imagine si tensiuni printre angajati.


#30
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postandreim77, on 04 februarie 2016 - 10:47, said:

îi e correct, inseamna este
la fel, îs = sunt.
îl folosesc de cand ma stiu
Pe cuvantul tau de onoare ca nu te inseli ?

Cum sa folosetsi pronumele personal îi intr-o expresie in care, d.p.d.v. sintactico-morfologic, se regasetste este ?!
Este se întrebuințează numai cînd e accentuat și după "mai", exemplu:

Quote

Este pîne [!]?;
Este. Nu mai este.

Ca doar nu ti se pare normal sa spui:

Quote

Îi paine [!]?;
Îi. Nu mai îi.

Dar ce sa-i faci ? explozia asta de informatie scoate la iveala analfabetismul si incultura oamenilor.
Si nici cu mine nu mi-e rusine !
Recunosc ca am probleme cu cratima si pronumele relativ, posibil si cu altele dar scuza mea e ca am ruginit de cand nu mai fac gramatica.

#31
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postandreim77, on 04 februarie 2016 - 10:33, said:

prepozitia Posted Image
Nu e prepozitie, e conjunctie.

#32
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View PostBursul, on 04 februarie 2016 - 10:54, said:


In afaceri primeaza in primul rand bunele intentii, iar contractele sa se respecte. Daca afacerile se fac pe gramatica se duce pe rapa economia.

In timp oamenii incep sa uite gramatica, altora nici nu le mai pasa daca vorbesc corect gramatical sau nu. Unii nu-si mai gasesc timp nici macar sa citeasca o carte. Se citeste documentatie, carti de specialitate, altii nu mia citesc deloc. Nu mai e timp de gramatica, de literatura. Oamenii vin de la munca vor sa se relaxezie, unii citesc o carte, altii se uita la televizor, altii stau cu copii, altii isi repara masina etc.

Nu stiu de unde atata indignare ca omul mai face din cand in cand greseli gramaticale. De ce nu sunteti indignati ca oamenii nu mai stiu sa faca o ecuatie de gradul II ?  Sau sa gaseasca punctul de inflexiune? Si sa nu-mi ziceti ca nu ati invatat la scoala asa ceva, ca toti ati invatat.

Sa inteleg ca principalele "calitati" ale unui lider ar trebui sa fie tupeul, nesimtirea, lipsa de moralitate, calcatul pe cadavre ?

#33
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Posttom_1133, on 04 februarie 2016 - 10:42, said:

Eu personal am observat in ultimele 2-3 luni cum pronumele personal îi este inlocuit cu este !

Aici, "îi" nu e pronume personal, ci verb. "A fi" in forma arhaic-regionala.

View PostBursul, on 04 februarie 2016 - 10:54, said:

Unii nu-si mai gasesc timp nici macar sa citeasca o carte. Se citeste documentatie, carti de specialitate, altii nu mia citesc deloc. Nu mai e timp de gramatica, de literatura.

Nici timp de trait, nu mai e...

#34
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003

View PostEgalul, on 04 februarie 2016 - 11:04, said:

Sunt multi care scriu zi de zi, cam asta e meseria lor, mai ales sefii, tin corespondenta prin mail pentru rezolvarea problemelor de serviciu.

Si nu inteleg de ce angajatorii tolereaza si incurajeaza lucrul asta, pentru ca un asemenea individ iti provoaca prejudicii de imagine si tensiuni printre angajati.

Stii expresia: seful e sef si in sant?

Viata nu e dreapta, aparent tu inca nu ai inteles asta.

P.S. Sa intelegi ca a fi lider (sef) nu e deloc o functie in care gingasia are o proportie importanta.

#35
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postsarac.lipit, on 04 februarie 2016 - 10:33, said:

35% analfabeți în 2015!!!!
Planul a fost îndeplinit
Planu' l-a indeplinit presedintele analfabet pe care l-am avut 25 de ani.  Doar ca atunci nu era atat de vizibila treaba asta.
Ulterior, doar s-a perpetuat situatia.


View Posttom_1133, on 04 februarie 2016 - 10:42, said:

pronumele personal îi
Posted Image


View PostBursul, on 04 februarie 2016 - 10:54, said:

In timp oamenii incep sa uite gramatica, altora nici nu le mai pasa daca vorbesc corect gramatical sau nu. Unii nu-si mai gasesc timp nici macar sa citeasca o carte. Se citeste documentatie, carti de specialitate, altii nu mia citesc deloc. Nu mai e timp de gramatica, de literatura. Oamenii vin de la munca vor sa se relaxezie, unii citesc o carte, altii se uita la televizor, altii stau cu copii, altii isi repara masina etc.

Nu stiu de unde atata indignare ca omul mai face din cand in cand greseli gramaticale. De ce nu sunteti indignati ca oamenii nu mai stiu sa faca o ecuatie de gradul II ?  Sau sa gaseasca punctul de inflexiune? Si sa nu-mi ziceti ca nu ati invatat la scoala asa ceva, ca toti ati invatat.
N-ai cum sa uiti sa scrii si sa vorbesti corect.  Uiti "analiza gramaticala", nu uiti sa pui cratima sau sa faci acordul.

Cu ecuatii de gradul II nu ai de-a face zilnic.  Cu limba romana as zice ca da.
Si, daca nu o carte, macar Click si / sau subtitrarile filmelor as zice ca citeste si Dorel, zilnic.

Edited by Barboso, 04 February 2016 - 12:16.


#36
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

View Posthunor66, on 04 februarie 2016 - 11:06, said:

Nu e prepozitie, e conjunctie.
Ok, desi articolul de pe wikipedia dat exemplu parca e facut de un scolar Posted Image

View Posttom_1133, on 04 februarie 2016 - 11:06, said:

Pe cuvantul tau de onoare ca nu te inseli ?

Cum sa folosetsi pronumele personal îi intr-o expresie in care, d.p.d.v. sintactico-morfologic, se regasetste este ?!
Este se întrebuințează numai cînd e accentuat și după "mai", exemplu:
nu e nici un pronume personal, e sinonim, probabil regionalism moldovean, dar îi cat se poate de corect.

Edited by andreim77, 04 February 2016 - 11:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate