Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Cum sa procedezi daca castigi la pariuri ?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014
Am castigat, in sfarsit, o suma la pariuri, nu e mare dar nici pe drum nu o gasesti.
Am fost sa intreb operatorul de la ghiseul casei de pariuri si mi-a zis simplu: Sa vin cu biletul la el si el îmi da banii. Si ca nu trebuie sa semnez nimic, nu tu proces verbal, nimic, ca asa auzit la unii ca ar trebui.
Bun, si eu daca ma duc cu biletul la el, eu ce fac daca el îmi ia biletul si nu îmi da nimic in schimb si apoi zice ca nu i-am dat nimic ?
Am inteles ca in cazul unor sume mai mari trebuie sa le lasi lor biletul si tot asa nu iti lasa nimic la mana. Pai cum asa ? Il pot face inexistent cat ai clipi, ce dovada ai ca i l-ai dat si nu ca l-ai pierdut cum posibil ar zice ei ?
Cum să pricedez, ca nu am mai castigat niciodată, e adevărat nu-i o suna mare, dar nici pe jos, pe strada nu o găsesc ?

Mulțumesc mult !

#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Fa o copie dupa el

#3
b0bby

b0bby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.04.2014
E vorba de mai mult de 5000-10 000 lei? Cred ca se referea ca iti face plata pe loc.

#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Te duci cu 2-3 prieteni ca sa ai martori. Cu martori nu vor putea nega ca nu ti-au luat biletul. Desi e prima data cand aud asta.

#5
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
daca se intampla sa-l faca pierdut, desi nu se intampla asa ceva, mergi la politie si faci plangere

gandeste-te ca acolo sunt camere care inregistreaza totul, mai ales ghiseul operatorului

sunt obligati de lege sa le foloseasca, si sa puna inregistrarile la dispozitia unor eventuale anchete ale organelor judiciare

din cate stiu eu, trebui pastrate acele inregistrari timp de vreo 30 de zile.

Edited by Damascus77, 03 February 2016 - 17:59.


#6
Blu_E

Blu_E

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 06.05.2015
Plus de asta, sunt camere de supravegheat, asa ca se vede destul de clar pe camere cand ii dai biletul omului, nu cred ca si-ar risca locul de munca sau libertatea pentru un bilet cu o suma care nu o gasesti pe drum...

Edited by Blu_E, 03 February 2016 - 18:05.


#7
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View Postsilesax, on 03 februarie 2016 - 17:54, said:

Fa o copie dupa el

Oare lui asta care a facut copie dupa el, de ce nu i-a dat banii InșeLoteria Romana? Cica s-a rupt din greseala cand l-a bagat operatoarea pentru validare, asa ca fara original, sanatate!
http://www.independe...Loto-6-49-10318


[ http://www.independentonline.ro/images/articles/10318-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

View PostSerafim606, on 03 februarie 2016 - 17:57, said:

Te duci cu 2-3 prieteni ca sa ai martori. Cu martori nu vor putea nega ca nu ti-au luat biletul. Desi e prima data cand aud asta.
E prima data când auzi asta fiindcă e prima data când castig si nu stiu cum se procedează.
M-am gândit si la faza cu martorii numai ca eu pe care ii găsesc sunt de astia "hai frate, am fost martir pentru tine ? Pai da si mie ceva de acolo ca doar nu degeaba." Si asa m-as cam lipsi de astfel de "prieteni".

View PostBlu_E, on 03 februarie 2016 - 18:05, said:

Plus de asta, sunt camere de supravegheat, asa ca se vede destul de clar pe camere cand ii dai biletul omului, nu cred ca si-ar risca locul de munca sau libertatea pentru un bilet cu o suma care nu o gasesti pe drum...
Nu stiam ca sunt camere de supraveghere. Nu e vorba ca ti-ar lua operatorul biletul de capul lui ci ca ti l-ar lua la "sfatul" casei de pariuri, la asta mă refer. Si in conditiile astea ar putea deci sa spună ca acele camere de supraveghere nu funcționau in ziua respectiva.

Nu ?

#9
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Pai doar de astia ai pe langa tine? Numai indivizi de astia profitori si pe interes? Un prieten adevarat nu ai si tu?

#10
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Pastrezi copia sa o ai in caz ca dispare biletu sa o arați la organe.
Cît ai cistigat ?,unde spuneai ca stai ?

#11
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Du-te man si ia-ti banii, nu-ti opreste nici dracu biletu'.

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu mereu m-am intrebat ce se intampla in situatii care implica bani mai putini. De ex. mergi sa cumperi un ziar de la chiosc. Dai o hartie de 100 lei, vanzatorul ti-o ia, iti da ziarul si rest de la 10 lei. Acolo sigur nu au camere, nu mergi cu martori dupa tine cand iti cumperi un ziar, nu te uiti la seria si numarul bancnotei cand i-o dai, etc.

#13
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,445
  • Înscris: 17.04.2006
Pe vremea cand jucam la agentii de colt de bloc trebuia sa scriu numele si CNP-ul pe spatele biletului castigator.
Du-te si ia-ti banii linistit, nu-ti mai regiza filme.

#14
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Notezi pe spatele biletului numele tau,seria CI.,faci copie xerox fata-verso si cred ca esti acoperit.

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostPatrulescu, on 03 februarie 2016 - 18:09, said:

Oare lui asta care a facut copie dupa el, de ce nu i-a dat banii InșeLoteria Romana? Cica s-a rupt din greseala cand l-a bagat operatoarea pentru validare, asa ca fara original, sanatate!
http://www.independe...Loto-6-49-10318

Nu e totuna, incercati sa cititi si sa procesati putin!

Omul s-a prezentat cu copia sustinind ca angajata a rupt si aruncat pe jos originalul [atunci cind l-a jucat, el n-a avut niciodata un bilet cistigator in mina]! Normal ca n-o sa-ti dea banii pe copie, miine vine cineva cu originalul si zice ca el l-a jucat corect!

Edited by f300, 03 February 2016 - 19:05.


#16
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
La ce firma ai jucat? mergi la o casa de pariuri cu vad daca iti e asa teama, operatorul iti scaneaza biletul si iti arata pe loc la calculator ce suma ai de luat/incasat. Daca suma e peste 600 ron ti se va opri impozit, in mod normal ce e peste 600 ron se scrie pe spatele biletului cnp si nume+prenume. Daca vrei scrii daca nu scrie operatorul si ii lasi un mic bacsis. Odata ce ala a scanat biletul si l-a validat in sistem apare ca fiind bani dati la client iar ce zici tu e imposibil de facut ptr ca ala deasupra capului are camera video, il da afara in secunda doi ca tu poti face reclamatie si banii tot tii primesti. Biletul tau se va anexa la dosar, fiecare operator are un dosar unde depune zilnic raport z, sume incasate/date si castigurile care sunt insosite de biletele castigatoare ca dovada. Sansa ca sa faca ala magarii cu biletul tau e zero.

Edited by xkos, 03 February 2016 - 19:50.


#17
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

View PostSerafim606, on 03 februarie 2016 - 18:23, said:

Pai doar de astia ai pe langa tine? Numai indivizi de astia profitori si pe interes? Un prieten adevarat nu ai si tu?
Da, din păcate numai de astia. Credeam ca unul e altfel dar de fapt nici ala nu e diferit, e cu tine când are interes, când nu mai are, pa si la revedere. Eu m-am lămurit cu toti si de asta nici nu mai am nevoie de "prieteni" însă nici asta nu e bine ca te face retras social si daca esti tânăr nu e ok.

#18
catalincc

catalincc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 15.08.2007

View Postxkos, on 03 februarie 2016 - 19:50, said:

La ce firma ai jucat? mergi la o casa de pariuri cu vad daca iti e asa teama, operatorul iti scaneaza biletul si iti arata pe loc la calculator ce suma ai de luat/incasat. Daca suma e peste 600 ron ti se va opri impozit, in mod normal ce e peste 600 ron se scrie pe spatele biletului cnp si nume+prenume. Daca vrei scrii daca nu scrie operatorul si ii lasi un mic bacsis. Odata ce ala a scanat biletul si l-a validat in sistem apare ca fiind bani dati la client iar ce zici tu e imposibil de facut ptr ca ala deasupra capului are camera video, il da afara in secunda doi ca tu poti face reclamatie si banii tot tii primesti. Biletul tau se va anexa la dosar, fiecare operator are un dosar unde depune zilnic raport z, sume incasate/date si castigurile care sunt insosite de biletele castigatoare ca dovada. Sansa ca sa faca ala magarii cu biletul tau e zero.
informatie gresita, acum se percepe impozit la orice suma castigata... 1% din ce e pana in 15000 de euro!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate