Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Alegere GPS auto.

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005

View Postgigiipse, on 15 februarie 2016 - 14:54, said:

Vezi ca sunt unele suporturi care se infig in grila de la aer, nu cu ventuza pe parbriz. In astea bate aerul de la ventilatie si ramane rece.

Nu recomand AC-ul sa bata direct in telefon. Eu opresc acea gura de ventilatie, altfel apare condens pe telefon.

#20
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 14.04.2006
Verifica-ti AC, pare sa transpire de prea mult efort Posted Image

Acum serios, am mers destul de mult asa si nu am observat condens. Ac-ul ar trebui teoretic sa bage aer uscat care nu o sa bata direct in telefon ci in suport. Cine stie, o fi posibil sa se intample si asta dar chiar nu am vazut.

Edited by gigiipse, 15 February 2016 - 18:36.


#21
cristache77

cristache77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 30.06.2011

View Posteugen_b_e, on 15 februarie 2016 - 15:39, said:

Sper ca esti afara , sub cerul liber , nu in casa .
Asa poti prinde satelitii .
Intr-adevar eram in apartament, nici n-am avut nervi sa-l las sa caute mai mult de 2-3 minute ca nu plecam nicaieri :))

O sa-l folosesc afara si vad cum e, daca am probleme revin

View Postprimuministru, on 15 februarie 2016 - 15:41, said:

Si sper ca ai setat locatia pe Device Only si nu l-ai lasat pe High accuracy / Battery Saving !

Ups, asta n-o stiu? E setare din telefon sau din meniul Here?

#22
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 29.06.2011
Oricum in modul offline se mai intampla sa gaseasca greu satelitii daca nu folosesti o perioada GPS-ul. Eu folosesc WP cu Here Drive si o aplicatie care foloseste hartile Google(online). Hartile Google in mare parte sunt mai bune decat cele Here, de exemplu au si numerotarea majoritatii blocurilor din orase(Romania) pe cand la Here nu sunt numerotate blocurile. Daca nu gasesc adresa cu here intru in aplicatia ce foloseste hartile Google, fac traseul(online), si dau navigare offline cu Here Drive pe traseul obtinut pe hartile Google.
Nu stiu daca pe Android se poate folosi Here Drive cu traseul obtinut din Google Maps.
Recomand sa folositi un incarcator cu amperaj egal sau mai mic decat cel original al telefonului pentru a evita incalzirea telefonului. Eu foloseam la Lumia 520 un incarcator de 2A si se cam incalzea telefonul. Acum folosesc unul de 0,75A(cat are si cel de camera original) si se incalzeste foarte putin dar se incarca si foarte greu, important este ca nu se descarca bateria.

#23
AndreicuKapp

AndreicuKapp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 03.06.2006

View PostCGDBZ, on 15 februarie 2016 - 19:19, said:

Oricum in modul offline se mai intampla sa gaseasca greu satelitii daca nu folosesti o perioada GPS-ul. Eu folosesc WP cu Here Drive si o aplicatie care foloseste hartile Google(online). Hartile Google in mare parte sunt mai bune decat cele Here, de exemplu au si numerotarea majoritatii blocurilor din orase(Romania) pe cand la Here nu sunt numerotate blocurile. Daca nu gasesc adresa cu here intru in aplicatia ce foloseste hartile Google, fac traseul(online), si dau navigare offline cu Here Drive pe traseul obtinut pe hartile Google.
Nu stiu daca pe Android se poate folosi Here Drive cu traseul obtinut din Google Maps.
Recomand sa folositi un incarcator cu amperaj egal sau mai mic decat cel original al telefonului pentru a evita incalzirea telefonului. Eu foloseam la Lumia 520 un incarcator de 2A si se cam incalzea telefonul. Acum folosesc unul de 0,75A(cat are si cel de camera original) si se incalzeste foarte putin dar se incarca si foarte greu, important este ca nu se descarca bateria.

Ce aplicatie e cea de WP care obtine traseul in google maps si ti-l transmite in here maps?

#24
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 14.04.2006
Asta vroiam sa intreb si eu. Am incercat sa fac treaba asta si nu am reusit. Ar rezolva partial problema lipsei punctelor intermediare in here drive.

Edited by gigiipse, 17 February 2016 - 12:53.


#25
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 29.06.2011
GMaps+ https://www.microsof...ps/9wzdncrfhxhh

#26
cristache77

cristache77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 30.06.2011
Ieri am folosit Here afara si nu mi-a gasit sateliti nici in 10 minute... Trebuie selectat modul offline cand folosesc Here?

#27
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 14.04.2006
Din pacate Allview mai slabut cu GPS-ul. Cred ca o sa te doara capul un pic. Si daca il faci sa mearga sa te astepti la probleme cu pe pe viitor.

#28
cristache77

cristache77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 30.06.2011
a mers pana la urma, a doua oara...5-6 minute,plimbare prin Arad

#29
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Salutare. Ma intereseaza un gps a carui destinatie sa fie data de nr soselei sau a autostrazii nu a calculelor lui. Vin din Croatia si m a plimbat prin niste locuri... Mie mi se pare mai ok sa i dau din pct. X la Y pe A567 NU pe DN 5670 (exemplu ipotetic).

#30
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postavumit, on 15 august 2016 - 11:28, said:

Salutare. Ma intereseaza un gps a carui destinatie sa fie data de nr soselei sau a autostrazii nu a calculelor lui. Vin din Croatia si m a plimbat prin niste locuri... Mie mi se pare mai ok sa i dau din pct. X la Y pe A567 NU pe DN 5670 (exemplu ipotetic).

Pai te uiti singur pe harta  si  te  orientezi...
Nu stiu altii cum sunt Posted Image) dar mie niciodata nu  mi-a  placut sa imi zica gps-ul "acu faci dreapta, acu faci stanga, in rondul asta iesi  a-3-a iesire etc. Ca la  prosti adica.  Nu.  Ma opresc din cand  in cand,  ma  uit  pe harta si imi aleg singur traseul. GPS-ul doar imi confirma ca o  iau  pe unde  trebuie.(free drive).

Edited by ipopovici11, 15 August 2016 - 11:34.


#31
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
Care e traba cu setarile din telefon, high acuracy si device only? De ce sa fie pus pe device only? Nu era normal sa fie pe high acuracy, ca sa gaseasca satelitii mai repede, cat si traseul?

#32
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 14.04.2006
high acuracy poate sa te ajute sa gasesti mai repede satelitii in cazul folosirii rare a gps-ului cu costul descarcarii mai rapide a bateriei. Practic high accuracy se foloseste de retele wi-fi, retele mobile pe langa GPS sa gaseasca mai repede satelitii. Poate fi bun sau rau in functie de modul de folosire.

#33
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Salut!

Am un auto nu asa nou, deci fara navigatie. Merg zilnic cu masia si de multe ori ma ajuta waze nu atat pe orientare cat pt alte informatii iar telefonul de utilizat tot timpul e mai incomod. Ma gandesc la o navigatie, nu ceva scump (nu vreau investitii) care sa fie cu android si sa pot sa-i cumpar un sim doar pt internet. Sa fac hotspot de pe tel, se incinge procesorul si consuma bateria. Vreau ceva fara legatura cu telefonul. Gasesc asa ceva, imi puteti da un ex sau un link? Merci!

#34
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Pentru calatorii lungi recomand un gps-dedicat nu smartphone,motivul este autonomia bateriei in primul,apoi telefonul mai are si alte utilizari pe parcursul calatoriei.
Majoritatea care folosesc smartphonul pe post de gps il utilizeaza pentru distante scurte in oras,iesiri in tara insa pentru iesiri afara nu recomand doar telefonul.

La drum lung trebuie sa ai minim 2 variante cine circula mult afara intelege ce spun pica telefonul dintr-un motiv si orbecai  intre 6 ore  si 2 zile prin Europa Posted Image
Un gps care sa contina minim un Igo Primo cu toate tarile din Europa este suficient  nu mai stiu cat conteaza si producatorul pentru ca au fost achizitii nu mai stii cine cu cine este Posted Image

Succes.

Edited by iulian_1976, 24 October 2018 - 12:55.


#35
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Salutare! Am achiziționat un HU pentru masina si are si gps. Insa, dupa ce am pus un kit de igo nextgen, in timp ce merg nu se roteste imaginea pe ecran. Dacă ma intorc la 180 de grade, imi arata ca merg inapoi... Aveti idee care e problema?

Edited by Postasul666, 03 December 2018 - 19:05.


#36
bobby69

bobby69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 01.02.2011
Vezi ca din setari ai pus plan cu N in sus !  Cauta 3 D ce urmareste directia in sus !

View PostDitian, on 30 iunie 2018 - 16:36, said:

Salut!

Am un auto nu asa nou, deci fara navigatie. Merg zilnic cu masia si de multe ori ma ajuta waze nu atat pe orientare cat pt alte informatii iar telefonul de utilizat tot timpul e mai incomod. Ma gandesc la o navigatie, nu ceva scump (nu vreau investitii) care sa fie cu android si sa pot sa-i cumpar un sim doar pt internet. Sa fac hotspot de pe tel, se incinge procesorul si consuma bateria. Vreau ceva fara legatura cu telefonul. Gasesc asa ceva, imi puteti da un ex sau un link? Merci!

Recomand sa cumperi GPS standalone cu WINCE si nu cu Android !  Daca vrei sa ai stabilitate si siguranta in timp !

View Postalexupit, on 03 februarie 2016 - 16:26, said:

Eu folosesc Google Maps oricand am nevoie de GPS. N-am avut probleme pana acum. N-as da bani pe un GPS care pana la urma nu face nimic in plus.

Ba face ! In primul rand ca ai nevoie de retea pt a merge pe Google Maps si apoi Un soft Primo cu harti HERE aste peste orice altceva !  Sa mai spunem ca cei ce conduc camioane nu au ce face cu google maps !  Iar pe un GPS standalone cu WINCE poti instala o multitudine de programe cu harti de la provideri diferiti deci si o mare varietate de a alege ! Apoi un telefon utilizat tmp indelungat ca GPS te cam lasa fara acumulator ! La un GPS dedicat este neimportant deoarece el poate sta tot timpul alimentat !  La un telefon ai cam pus-o ! Plus ca GPS ul dedicat este conceput sa functioneze tot timpul alimentat fata de telefon ! De aici si uzura mai rapida a cumulatorului de telefon la utilizare indelungata alimentat continuu !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate