Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Neputinta stiintei in fata religiei.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#19
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View PostPatrulescu, on 03 februarie 2016 - 12:15, said:

Ai nevoie si de religie, altfel doar cu stiinta aluneci spre pierzanie.
PIERZÁNIE s. f. (Pop.) 1. Moarte (năprasnică, violentă), ucidere în masă; primejdie de moarte, nenorocire, suferință mare, dezastru, prăpăd. 2. Decădere, degradare (morală); desfrâu, perdiție.
Nu sufar de asa fantasme, te asigur ca sunt o persoana decenta si cat sunt in deplinatatea facultatilor mintale nu voi apela la religie, oricare ar fi ea, sa imi rezolve problemele (de orice fel).
Chiar daca nu sunt de acord cu bigotismul, daca tu crezi in ceva, este dreptul tau, asa cum si eu am dreptul sa nu cred.

Edited by claudiu1, 03 February 2016 - 14:35.


#20
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Sa fiu sincer , pe mine nu ma deranjeaza asa tare partea stiintifica a desfraului . Cateodata ( tot mai des ) imi place sa ma "desfranez" .... stiintific .... Posted Image

#21
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View Postpacopaco1967, on 03 februarie 2016 - 13:34, said:

Dar de isaac Newton ai auzit dragul meu ? Si asta era credincios si nu cred ca era doar arogant .
Imi dai exemple de pe vremea cand religia inca era la moda , atunci era ceva normal sa crezi ca te vor apara zeii de necunoscut , pentru ca erau prea multe lucruri necunoscute iar majoritatea populatiei nu prea avea acces la informatie , educatie dar mai ales nu prea ii interesa aceasta cunoastere care oricum nu-i ajuta prea mult pe vremea aia , in acele timpuri teismul exploda in sondaje , intr-o societate pe care nu o interesa educatia si cunoasterea , care dorea sa scape rapid si simplu de intrebarile existentiale , religia oferea un raspuns mai mult decat convenabil , usor si rapid pe care chiar si un copil l-ar putea intelege , aceste raspunsuri convenabile inca prind la cei care vor sa treaca rapid peste intrebari si sa ajunga la raspunsuri fara nici un efort , inca prind la lenesi sau la cei incapabili sa inteleaga explicatiile stiintifice , inca prind la cei care nu vor sa-i doara prea mult capul de la atata efort de intelegere a lumii in care traiesc . Pentru ei raspunsuri ca : dzeu a facut ; dzeu a dres ; asa e voia lui dzeu ; si o sa traiesti vesnic , sunt raspunsurile pe care vor sa le auda : simple si care sa-i scape de griji si mai ales convenabile .

View Postpacopaco1967, on 03 februarie 2016 - 13:34, said:

Incearca sa-ti revizuiesti atitudinea fata de credinciosi macar din respect pentru drepturile altora . E un drept inalienabil al fiecaruia si te invit sa tii seama de asta .
Ce drepturi ti-am incalcat ? Vrei cumva legi de cenzura care sa-ti protejeze teismul ?

Edited by _-AppleS-_, 03 February 2016 - 15:59.


#22
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Post_-AppleS-_, on 03 februarie 2016 - 15:57, said:

Imi dai exemple de pe vremea cand religia inca era la moda , atunci era ceva normal sa crezi ca te vor apara zeii de necunoscut , pentru ca erau prea multe lucruri necunoscute iar majoritatea populatiei nu prea avea acces la informatie , educatie dar mai ales nu prea ii interesa aceasta cunoastere care oricum nu-i ajuta prea mult pe vremea aia , in acele timpuri teismul exploda in sondaje , intr-o societate pe care nu o interesa educatia si cunoasterea care doreste sa scape rapid si simplu de intrebarile existentiale , religia oferea un raspuns mai mult decat convenabil , usor si rapid pe care chiar si un copil l-ar putea intelege , acest raspunsuri convenabile inca prind la cei care vor sa treaca rapid peste intrebari si sa ajunga la raspunsuri fara nici un efort , inca prind la lenesi sau la cei incapabili sa inteleaga explicatiile stiintifice , inca prind la cei care nu vor sa-i doar prea mult capul de la atata efort de intelegere a lumii in care traiesc . Pentru ei raspunsuri ca : dzeu a facut ; dzeu a dres ; asa e voia lui dzeu ; si o sa traiesti vesnic , sunt raspunsurile pe care vor sa le auda : simple si care sa-i scape de griji si mai ales convenabile .


Ce drepturi ti-am incalcat ? Vrei cumva legi de cenzura care sa-ti protejeze teismul ?
Sunt multi care nu au disciplina mintii precum te pozezi dar asta nu iti da dreptul sa incerci denigrarea lor . Dragule , oamenii slabi trebuiesc cu grija tratati  , daca tot "dai cu parul" insultelor o sa te trezesti izolat chiar de atei . Nu asta e atitudinea corecta fata de ceilalti , cum ei iti respecta ateismul respecta-le si tu dreptul la credinta .

Multi prefera sa-si faca curat in "odaia mintii" curatindu-si spiritul de binefacerile erei tehnologice . Nu intotdeauna ajuta chestiile astea . De la o vreme vad foarte multi tineri dom'le parca sunt hipnotizati precum ortodocsii din cauza tamaiei si lumanarilor . Smartfon-ul a devenit noul partener de viata si orice incercare de a dialoga cu ei in realitate a devenit o aventura riscanta .
Prietene , se observa la orizont o noua forma de imbecilizare cu ajutorul tehnologiei si iti garantez ca va deveni la fel de nociva ca si religia falsa care o observi in tara asta .

#23
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View Poststormwatch, on 03 februarie 2016 - 13:18, said:

Dacă ai gîndi înainte să postezi, ţi-ai da seama că civilizaţia europeană s-a întins deja în cele două Americi, în estul Asiei şi Australia, dictează modernitatea şi zările spre care ne îndreptăm. Dacă tu crezi că cîteva milioane de emigranţi şi ce alte bîzdîgănii ţi se zbat ţie pe creier o să schimbe asta, atunci te înşeli rău de tot.
"Civilizatia europeana" e demult pe duca si este neputincioasa in fata hoardelor de imigranti musulmani. Tarile nordice, au renuntat la religie, au inchis bisericile, corectitudinea politica le-a imbolnavit mintile si acum stau capra in fata musulmanilor si si-o iau din toate partile. Noi, ortodocsii, macar ne-am pastrat credinta si obiceiurile, o sa rezistam in fata urgiei.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TwImi--EtWo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


View Postclaudiu1, on 03 februarie 2016 - 14:31, said:

Nu sufar de asa fantasme, te asigur ca sunt o persoana decenta si cat sunt in deplinatatea facultatilor mintale nu voi apela la religie, oricare ar fi ea, sa imi rezolve problemele (de orice fel).
Nu fi atat de sigur, in clipa mortii cand o sa iti dai seama ca stiinta nu o sa iti mai foloseasca la absolut nimic si o sa pricepi ca ti-ai irosit viata in necredinta, sunt convins ca o sa incepi sa strigi: "Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ma pe mine, pacatosul!!!!". Asa am vazut ca se intampla cu multi atei cand zilele lor sunt pe sfarsite si ii cuprinde disperarea...

#24
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View Postpacopaco1967, on 03 februarie 2016 - 13:34, said:

Dar de isaac Newton ai auzit dragul meu ?
Dar de Alan Turing ai auzit dragul meu ? Mult mai inteligent decat alchimistul tau de 2 bani , dar ghici ce : Era homosexual -> Toti homosexualii sunt inteligenti -> Biblia combate inteligenta .
Desigur nu o sa-l gasiti pe Alan Turing in vocabularul teist , pentru ei a fi om de stiinta reprezinta mai intai de toate a fi teist abia apoi poti trece la nivelul Om de Stiinta .
Pe Newton si pe cei de demult ii iert saracii ca traiau vremuri in care religia era la moda si nu prea puteai sa o ocolesti , dar asa zisii oameni de stiinta teisti contemorani pentru mine nu exista , poti fi ori om de stiinta ori teist , nu ambele in acelasi timp , fiindca inseamna ca cel putin una nu o faci bine si tare am senzatia ca de cele mai multe ori e vorba despre stiinta facuta prost , de oameni care vor sa demonstreze existenta Unicornului Roz , mai ales ca teistii prin definitie sunt experti in erori logice de tipul:
Appeal to consequences
Cherry picking
Choice-supportive bias
Confirmation bias
Emotional memory
Groupthink
Magical thinking
Nirvana fallacy
Optimism bias
Perception
Pollyanna principle
Self-deception
Self-fulfilling prophecy
Self-serving bias
Truthiness
Valence effect

#25
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Post_-AppleS-_, on 03 februarie 2016 - 16:11, said:

Era homosexual -> Toti homosexualii sunt inteligenti -> Biblia combate inteligenta .
O inferență invalidă și hilară, desigur.

#26
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View PostPatrulescu, on 03 februarie 2016 - 16:10, said:

Nu fi atat de sigur, in clipa mortii cand o sa iti dai seama ca stiinta nu o sa iti mai foloseasca la absolut nimic si o sa pricepi ca ti-ai irosit viata in necredinta, sunt convins ca o sa incepi sa strigi: "Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ma pe mine, pacatosul!!!!". Asa am vazut ca se intampla cu multi atei cand zilele lor sunt pe sfarsite si ii cuprinde disperarea...

Poate nu ai citit atent sau tot, asa ca reiau - Nu sufar de asa fantasme, te asigur ca sunt o persoana decenta si cat sunt in deplinatatea facultatilor mintale nu voi apela la religie, oricare ar fi ea, sa imi rezolve problemele (de orice fel). Daca voi face precum zici, inseamna ca mintea-mi nu mai este controlata de ratiune. Si apoi, care este problema, am inteles ca impricinatul iarta, nu?
Si da, sunt absolut sigur, prefer sa-mi irosesc viata asa cum imi place. Mai bine ma uit in jos sa nu calc pe o gura de canal fara capac decat sa ma uit in sus si sa ma rog sa ma pazeasca al de sus. Ca poate este in pauza de masa, citeste SMS-uri sau se priveste in oglinda si nu este atent la ce fac eu.

#27
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Post_-AppleS-_, on 03 februarie 2016 - 16:11, said:

Dar de Alan Turing ai auzit dragul meu ? Mult mai inteligent decat alchimistul tau de 2 bani , dar ghici ce : Era homosexual -> Toti homosexualii sunt inteligenti -> Biblia combate inteligenta .
Desigur nu o sa-l gasiti pe Alan Turing in vocabularul teist , pentru ei a fi om de stiinta reprezinta mai intai de toate a fi teist abia apoi poti trece la nivelul Om de Stiinta .
Pe Newton si pe cei de demult ii iert saracii ca traiau vremuri in care religia era la moda si nu prea puteai sa o ocolesti , dar asa zisii oameni de stiinta teisti contemorani pentru mine nu exista , poti fi ori om de stiinta ori teist , nu ambele in acelasi timp , fiindca inseamna ca cel putin una nu o faci bine si tare am senzatia ca de cele mai multe ori e vorba despre stiinta facuta prost , de oameni care vor sa demonstreze existenta Unicornului Roz , mai ales ca teistii prin definitie sunt experti in erori logice de tipul:

Mai , eu ti-am adus un exemplu ilustru despre un om de stiinta si caruia inca nu i s-a erodat numele . Sunt multi si azi savanti credinciosi dar nu e cazul sa-i enumar aici , important e sa accepti ca exista . Ai devenit radicalist precum un jihadist musulman care nu accepta decat propria credinta in jurul lui . Lasa omule si pe altii sa se manifeste in voie , uite crestinul nu interzice bucuriile homosexualului , parca pe la catolici sunt mai prezenti astia , si cum ai spus tu par sa fie oameni inteligenti . Nu contest asta , e treaba lor ce fac in viata privata .
Vezi , tu ai credinta in Unicornul Roz si nimeni nu incerca sa-ti desfinteze credinta , insa nu te inteleg de unde furia asta oarba in tine sa ai o asa aversitate pentru cei care nu iti urmeaza sfaturile ?

Parerea mea e sa lasi si pe altii sa-si traiasca viata asa cum cred de cuvinta , nu interfera cu convingerile lor decat daca vrei sa cercetezi fenomenul . Altfel s-ar crede ca ai o problema de adaptare si zic eu ca trebuie sa te tratezi de obsesia asta .

View Postclaudiu1, on 03 februarie 2016 - 16:27, said:

Poate nu ai citit atent sau tot, asa ca reiau - Nu sufar de asa fantasme, te asigur ca sunt o persoana decenta si cat sunt in deplinatatea facultatilor mintale nu voi apela la religie, oricare ar fi ea, sa imi rezolve problemele (de orice fel). Daca voi face precum zici, inseamna ca mintea-mi nu mai este controlata de ratiune. Si apoi, care este problema, am inteles ca impricinatul iarta, nu?
Si da, sunt absolut sigur, prefer sa-mi irosesc viata asa cum imi place. Mai bine ma uit in jos sa nu calc pe o gura de canal fara capac decat sa ma uit in sus si sa ma rog sa ma pazeasca al de sus. Ca poate este in pauza de masa, citeste SMS-uri sau se priveste in oglinda si nu este atent la ce fac eu.
Da , iarta pe cei ce se pocaesc . Asa spune si isus "Ca daca nu va veti pocai , cu totii veti muri in pacatele voastre " . Posted Image

Edited by pacopaco1967, 03 February 2016 - 16:33.


#28
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostPatrulescu, on 03 februarie 2016 - 16:10, said:

Nu fi atat de sigur, in clipa mortii cand o sa iti dai seama ca stiinta nu o sa iti mai foloseasca la absolut nimic si o sa pricepi ca ti-ai irosit viata in necredinta, sunt convins ca o sa incepi sa strigi: "Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ma pe mine, pacatosul!!!!". Asa am vazut ca se intampla cu multi atei cand zilele lor sunt pe sfarsite si ii cuprinde disperarea...
Asa se intampla ? Numai spune ... Iar teistii striga " Unicornule Roz Invizibil ia-ma mai repede in taramul raiului si da-mi recompensa ca am crezut in tine " .

View Postmario_bril, on 03 februarie 2016 - 16:13, said:

O inferență invalidă și hilară, desigur.
Desigur , iar Newton credea in dzeu -> teistii sunt inteligenti si stiu despre ce vorbesc -> daca si Newton credea iti dai seama ca noi oamenii simpli trebuie neaparat sa credem .

#29
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View Postpacopaco1967, on 03 februarie 2016 - 16:31, said:

Parerea mea e sa lasi si pe altii sa-si traiasca viata asa cum cred de cuvinta , nu interfera cu convingerile lor decat daca vrei sa cercetezi fenomenul . Altfel s-ar crede ca ai o problema de adaptare si zic eu ca trebuie sa te tratezi de obsesia asta .
Dar pe cine nu las eu sa-si traiasca viata asa cum crede de cuviinta ? Te-am oprit eu de la ceva ? Ti-am impus eu sa faci ceva anume ?
Te-am amenintat eu cu vreo pedeapsa (cum ameninta teistii cu iadul) ? Am zis eu ca ti se va intampla ceva rau daca tu crezi in fantezii cu zei ? Alceva in afara faptului ca te-ai mintit toata viata nu ti se va intampla , pentru mine faptul ca traiesti intr-o fantezie nu ma afecteaza decat daca te gandesti sa mi-o impui si mie sau eventual ai de gand sa ma oferi drept ofranda pentru zeul tau .
Retine : Eu nu-ti impun nimic , si nu am pregatit o pedeapsa pentru cei care nu cred ca mine , nu o sa-ti spun ca dupa moarte o sa arzi in iad precum teistii ne tot ameninta pe aici , nu o sa-ti spun ca o sa maniezi vreun creator imaginar daca nu gandesti in anume fel , eu doar te anunt ca te inseli , atata tot , stiu ca nu exista un mod frumos de a o face , nu exista o metoda placuta si deosebit de finuta care sa nu afecteze pielea subtire a obrazului vostru , prin care sa va spun ca va inselati ,dar mai ales ca persistati in inselaciune , a voastra si a celorlalti .

#30
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Biserica Scientologică poate fi un răspuns la dilema Ştiinţă vs. Religie.

#31
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Post_-AppleS-_, on 03 februarie 2016 - 16:48, said:

Retine : Eu nu-ti impun nimic , si nu am pregatit o pedeapsa pentru cei care nu cred ca mine , nu o sa-ti spun ca dupa moarte o sa arzi in iad precum teistii ne tot ameninta pe aici , nu o sa-ti spun ca o sa maniezi vreun creator imaginar daca nu gandesti in anume fel , eu doar te anunt ca te inseli , atata tot , stiu ca nu exista un mod frumos de a o face , nu exista o metoda placuta si deosebit de finuta care sa nu afecteze pielea subtire a obrazului vostru , prin care sa va spun ca va inselati ,dar mai ales ca persistati in inselaciune , a voastra si a celorlalti .
Asta spun si cei din tabara adversa , insa problema e ca nu esti linistit si nu poti trata cu decenta un credincios . Pana nu ajungi sa arunci niste vorbe de ocara la adresa lor nu te sinti bine . Recunosc ca si eu cand eram ateu la fel sau mai inversunat decat tine eram fata de credinciosi . Astazi sunt respectuos atat fata de credinciosi cat si fata de atei , cei care inca au o atitudine ostila fata de "adversari" sunt habotnici fie atei sau crediniosi . Uite un topic initiat de mine ca sa intelegi o mica parte din problema religiosilor habotnici .

http://forum.softped...ca-de-dumnezeu/

Recunosc ca e  habotnicie in randul populatiei , mai ales in aceasta tara insa ea va fi "combatuta" nu prin atitudine ostila fata de acestia .

#32
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View PostPatrulescu, on 03 februarie 2016 - 11:37, said:

    Biserica nu poate inainta, fara stiinta...    
Asta-i din putul gandirii dar este si adevarata vazand in ce masini de ultima generatie se plimba popimea, avand in vedere sistemele multisurround cu ajutorul carora se asculta slujbele si in afara bisericii de hauie vaile, dealurile si cartierele urbane, biznisurile bisericii, mijloacelor media prin care se promoveaza...

Unde sa inainteze biserica?

#33
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View PostBlueKing-69, on 03 februarie 2016 - 17:14, said:

Unde sa inainteze biserica?
   Spre deosebire de tarile occidentale unde Biserica a prigonit stiinta in perioada Inchizitiei de pilda, la noi Biserica Ortodoxa nu a facut niciodata asa ceva, din contra a ajutat la propasirea stiintei printr-o gramada de scoli deschise, unde cei ce urmau cariera preoteasca au avut prilejul de a se initia de asemenea si in tainele stiintei.
Prin urmare Biserica si Stiinta au mers tot timpul mana in mana la noi, si se cuvine sa avem cel putin atatea lacasuri de inchinaciune pentru fiecare scoala, universitate, laborator, centru de cercetare si ale lacasuri stintiifice.

#34
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Mi se pare mie sau cândva dacă zicea unul ceva -gen pământul e rotund- putea ajunge pe eşafod?

#35
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View PostPatrulescu, on 03 februarie 2016 - 17:45, said:

   Spre deosebire de tarile occidentale unde Biserica a prigonit stiinta in perioada Inchizitiei de pilda, la noi Biserica Ortodoxa nu a facut niciodata asa ceva, din contra a ajutat la propasirea stiintei printr-o gramada de scoli deschise, unde cei ce urmau cariera preoteasca au avut prilejul de a se initia de asemenea si in tainele stiintei.
Prin urmare Biserica si Stiinta au mers tot timpul mana in mana la noi, si se cuvine sa avem cel putin atatea lacasuri de inchinaciune pentru fiecare scoala, universitate, laborator, centru de cercetare si ale lacasuri stintiifice.

De ce?
In semn de gratitudine pentru ceea ce facea biserica odata, demult?
Consider ca s-a exagerat infiorator, totusi...

Pentru ca - pe de alta parte - ai dreptate INTRUCATVA cu faptul ca biserica si scoala au mers "mana in mana" in niste vremuri de mult apuse. Dar nici nu imi pot da seama de amplitudine si impactul efectiv asupra populatiei. Era [probabil] mai mult o pepiniera pentru preotime. Cat de mult te ridica atunci ceea ce te invata biserica si pe cati i-a ridicat? Sa nu mai zicem ca astazi biserica nu prea mai face nimic pentru societate (educatie, asezaminte pentru sanatate...).
In Occident ai avut, intr-adevar, inchizitie dar si niste universitati din timpuri pe cand noi inca nu prea stiam ce-i aia scoala elementara.

#36
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostPatrulescu, on 03 februarie 2016 - 17:45, said:

   Spre deosebire de tarile occidentale unde Biserica a prigonit stiinta in perioada Inchizitiei de pilda, la noi Biserica Ortodoxa nu a facut niciodata asa ceva

Da, la noi biserica n-au facut mari prostii pentru ca am fost sub turci si n-au avut ce mare putere sa aibe.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate