Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Pamantul de flori e bun pt legume?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 milovme, on 02 februarie 2016 - 19:21, said:


Fiinca am trei caini ce merg in gradina si isi fac nevoile si am citit ca nu e sanatos. Si as fi vrut cel mai bio usturoi. usturoiul ce vreau sa-l plantez e de la bunica de la modova si e bio, nu vreau sa-mi bat joc de el
Cum naiba sa nu fie sanatos...pai cacatul e cel mai bun ingrasamant natural......Problema e sa nu se pise pe usturoiul tau ca atunci apare problema .... se usuca usturoiul....

#20
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

 Clovis, on 02 februarie 2016 - 20:18, said:

Cum naiba sa nu fie sanatos...pai cacatul e cel mai bun ingrasamant natural......Problema e sa nu se pise pe usturoiul tau ca atunci apare problema .... se usuca usturoiul....
Cred ca cel de ierbivore cum ar fi vaci sau cai. Am plantat asta vara 10 braduti thuja cumparati din practiker, vai si amar de ei in ce hal au ajuns de cand am si un caine mare ce ajunge sa faca pe ei. Cat am avut doar chihuahua, care nu ajungeau la braduti erau verzi si frumosi

#21
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Orice rahat e ok, chiar si cel de om, dar cel de ierbivore e mai folosit deoarece e mai accesibil.
Problema e cu urina care e acida si ucide radacinile daca se pisa animalul in acelasi loc.

#22
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,010
  • Înscris: 09.12.2015

 milovme, on 02 februarie 2016 - 19:03, said:

Am cumparat din auchan pamant de flori cu 5 lei 20 de kg. E bun sa plantez usturoi in el sau ma intoxic? Stie cineva? Vreau sa-l plantez in jardiniere fiinca in gradina umbla cainii peste tot. Ideea e ca vreau usturoi sanatos
E bun, daca era si mai ieftin ar fi fost si mai bun, in plus daca vrei diverse ingrasaminte sau vitamine pentru plante Posted Image le poti gasi la Dedeman!

#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 milovme, on 02 februarie 2016 - 19:34, said:

Of. In ce pamant sa pun usturoiul meu bio, sa iasa usturoi sanatos fara pesticide,metale  sau microbi ?

Acuma am citit raspunsurile. Pamantul de flori chiar e steril? Atunci as pune in pamant de flori. Dar fiind 5 lei 20 kg ma gandeam ca sigur e tratat cu chimicale

In pamant de pe Marte,unde sa pui.

Bio pe Terra nu exista.Degeaba ai cel mai steril pamant si cel mai natural usturoi modovenesc daca aerul este incarcat cu particule non-bio.La asta te-ai gandit?
De asemenea intreaba-i pe cei din Moldova cum cultivau usturoiul acum 30 de ani.Si-o sa vezi ca si atunci se cacau pisicile,cainii,gainile si pasarile pe rasaduri si nimeni n-a avut nici pe dracu.
Nu te lasa spalat pe creier,prietene.Incearca sa judeci cu inteligenta ta,nu lasa pe altii sa o faca pentru tine,ca-i de rau.
N-ai nevoie de nutritionist,psiholog si toti dobitocii care prolifereaza azi,deschide-ti mintea si traieste pe masura.

Edited by adisz, 03 February 2016 - 09:49.


#24
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
L-am plantat azi dimineata in patru jardiniere si l-am pus la lumina zilei, la cald. Sper sa iasa.
Pamantul mirosea a ceapa si parca a carbit.
Multumesc pt raspunsuri si spor la plantat :)

L-am plantat azi dimineata in patru jardiniere si l-am pus la lumina zilei, la cald. Sper sa iasa.
Pamantul mirosea a ceapa si parca a carbit.
Multumesc pt raspunsuri si spor la plantat :)

#25
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 milovme, on 02 februarie 2016 - 20:41, said:

Cred ca cel de ierbivore cum ar fi vaci sau cai. Am plantat asta vara 10 braduti thuja cumparati din practiker, vai si amar de ei in ce hal au ajuns de cand am si un caine mare ce ajunge sa faca pe ei. Cat am avut doar chihuahua, care nu ajungeau la braduti erau verzi si frumosi
Pune niste ingrasamant pentru conifere......face minuni.......
Si ...totusi nu lasa catelul sa faca pipi pe ei....urina de caine e foarte acida.......

#26
axelaoemor

axelaoemor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.05.2016
"pamantul" la sac nu este altceva decat turba spagnum, compost, fibra de cocos, perlit, etc ! ...
singurul "din ecuatie" care este purtator de "chestii nocive" este compostul ! ... celelalte componente sunt sterile (inerte) !
cu cat are mai putin (sau deloc) compost cu atat este mai bun ptr cresterea plantelor in ghivece ! ...
indiferent daca aceste plante, sunt comestibile sau ornamentale ! ...
OK ! ... vb despre substaturi sterile, insemna sa ne aprofundam cunostintele despre hidroponie ! ...
deoarece, vrand-nevrand, asta facem ! Posted Image

Edited by axelaoemor, 25 May 2016 - 07:57.


#27
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Vreau sa atrag atentia asupra produsului Turba horticola Agro din Dedeman.

M-am gandit sa nu iau cel mai ieftin dar nici cel mai scump substrat, desi la mine nu are mare importanta deoarece cresc iarba de grau si alte chestii care se pot creste si hidroponic deoarece nu folosesc nimic din pamant pana ajung sa fie taiate. Luasem initial cel mai ieftin pamant, Bioflor, care era cam brut si uleios, nu mi-a placut sa lucrez cu el.

Coincidenta face ca tot pe atunci cand am luat pamantul sa schimb si semintele si sa se incalzeasca vremea.
Iarba, datorita densitatii, face aproape intotdeauna mucegai alb intr-o oarecare masura, dar e numai o problema estetica. Acum a inceput sa-mi faca mucegai verde si sa impiedice cresterea.

Am inceput sa iau masuri pentru evitarea aparitiei mucegaiului, am creat curent pe balcon, am stropit semintele cu apa oxigenata in ideea ca ele sunt infectate. Pe balcon mai am un ardei ce creste in compost si nu avea nicio urma de mucegai. Semintele nu prindeau radacini in pamant, crestea firul 4cm si stagna, incepea sa se uste. Pamantul era plin de mucegai in profunzime, ceva ce n-am mai vazut niciodata.
Dupa ce am elimitat toti ceilalati factori m-am indreptat spre turba asta care, de altfel, arata foarte bine si are rata mare de retinere a apei.

Am luat niste pamant generic din Auchan si uite ce surpriza, nici urma de mucegai. Parca nu-mi vine inca sa cred ce pamant prost se vinde in Dedeman.

Attached File  img_8785.jpg   227.65K   21 downloads

#28
meroer

meroer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 21.09.2011
Omule, foloseste pamantul cu incredere. Eu cresc ardei iuti in pamant de flori si sunt si foarte frumosi, si foarte gustosi

#29
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017
Rahatul de ciine sau, si mai rau, de om nu trebuie utilizat ca ingrasamint la plante comestibile. Va puteti infesta cu paraziti. Nu uitati ca un singur parazit intestinal face milioane de oua. Exista un studiu pe net publicat de un institut de cercetari din Alaska (aia au multi ciini) privind cum trebuie facut compost din rahatul ciinilor. Chiar si daca se respecta regulile ei insista ca nu trebuie folosit un astfel de compost la plante comestibile.
Ierbivorele au un sistem digestiv total diferit de al oamenilor. Din acesta cauza nu putem lua paraziti de la ele.

#30
titi_bravo

titi_bravo

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 25
  • Înscris: 01.06.2019
Cel mai bun pentru legume este gunoiul de grajd. Vorbeste cu cineva care tine vaci sa-ti vanda niste gunoi de grajd si vor iesi niste legume de o calitate foarte buna.

#31
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Realitatea e ca exista in Romania oameni care folosesc continutul fosei septice ca ingrasamant in gradina. Daca sunt fecalele tale presupun ca nu te poti infecta mai tare decat esti deja. Apoi legumele se mai si spala inainte de a le manca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate