Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Pamantul de flori e bun pt legume?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Am cumparat din auchan pamant de flori cu 5 lei 20 de kg. E bun sa plantez usturoi in el sau ma intoxic? Stie cineva? Vreau sa-l plantez in jardiniere fiinca in gradina umbla cainii peste tot. Ideea e ca vreau usturoi sanatos

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
De intoxicat nu te intoxici. Daca este bun sau nu, depinde pentru ce flori a fost 'proiectat'. Poate fi mai acid, sau cu mai mult potasiu, etc. In principiu ce se vinde pe la supermarket  este de foarte proasta calitate, fara nutrienti, etc. Nici usturoiul nu este prea pretentios, asa ca incearca. Usturoi verde  produci sigur, mai departe nu stiu. Sa nu exagerezi cu udatul.

Edited by pasilla, 02 February 2016 - 19:13.


#3
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 milovme, on 02 februarie 2016 - 19:03, said:

Am cumparat din auchan pamant de flori cu 5 lei 20 de kg. E bun sa plantez usturoi in el sau ma intoxic? Stie cineva? Vreau sa-l plantez in jardiniere fiinca in gradina umbla cainii peste tot. Ideea e ca vreau usturoi sanatos

De ce nu pui pamant din gradina? Banuiesc ca pentru cateva jardiniere nu-ti trebuie o basculanta de pamant.

#4
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Ma tot gandesc sa ma duc oare in padure sa iau cateva galeti de paman? E mai bun pamantul din padure? Daca are oua de paraziti si fac viermisori ?

 balauru69, on 02 februarie 2016 - 19:17, said:

De ce nu pui pamant din gradina? Banuiesc ca pentru cateva jardiniere nu-ti trebuie o basculanta de pamant.
Fiinca am trei caini ce merg in gradina si isi fac nevoile si am citit ca nu e sanatos. Si as fi vrut cel mai bio usturoi. usturoiul ce vreau sa-l plantez e de la bunica de la modova si e bio, nu vreau sa-mi bat joc de el

#5
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Si rahatul de caine nu e bio?.

#6
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

 e_miron, on 02 februarie 2016 - 19:26, said:

Si rahatul de caine nu e bio?.
Da, e biodegradabil :)) Le-am facut si deparazitari la caini, dar am citit undeva de toxocaracanis si chist hidactic si am ramas cu frica.

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Daca pui pamant din gradina/padure nu faci decat sa inviti infectiile si ganganiile. In gradina nu-ti prea creste nimic daca nu stropesti.
Eu facusem niste compost cu pamant de padure si m-au napadit buruienile (datura si altele).

Pamantul din magazin are avantajul ca e steril, toata faza e sa suplimentezi cu nutrienti dupa cateva saptamani.

#8
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
E bun pământul din pădure mai afânat (să nu fie argilos), apă îi trebuie puţină, să plantezi căţeii la vreo trei cm adâncime şi cu partea mai ascuţită în sus. Mărunţit pământul din jurul plantelor din când în când.

#9
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Of. In ce pamant sa pun usturoiul meu bio, sa iasa usturoi sanatos fara pesticide,metale  sau microbi ?

Acuma am citit raspunsurile. Pamantul de flori chiar e steril? Atunci as pune in pamant de flori. Dar fiind 5 lei 20 kg ma gandeam ca sigur e tratat cu chimicale

Edited by milovme, 02 February 2016 - 19:36.


#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
[ http://www.multicomgroup.ro/media/images/produs_main_2881_1000_800.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poti sa folosesti fara probleme pamant de flori universal.......Posted Image

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 milovme, on 02 februarie 2016 - 19:21, said:

Ma tot gandesc sa ma duc oare in padure sa iau cateva galeti de paman? E mai bun pamantul din padure? Daca are oua de paraziti si fac viermisori ?




Nu te mai gandi la toate 'bolile din lume'. Importanta este igiena ta si igiena alimentara. Poti sa iei 'viermisori' si daca pui mana pe un carut la magazin. Ce faci ? nu mai mergi la magazin.?

Pamantul de padure este foarte bun, la fel si compostul sau mranita. Sunt mult mai 'bio' decat pamatul de flori de la supermarket.

#12
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 12.12.2015
Drobul de sare cade mai nou din fund de la caine.

#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
E  bun Florasol, doar ai grija sa nu-l confunzi cu Florisol deoarece in asta nu creste nimic.
Daca vrei pamant mai calitativ mergi in Dedeman si ia pamant universal Compo Sana.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 milovme, on 02 februarie 2016 - 19:34, said:

Of. In ce pamant sa pun usturoiul meu bio, sa iasa usturoi sanatos fara pesticide,metale  sau microbi ?

Pamantul de flori chiar e steril? Atunci as pune in pamant de flori. Dar fiind 5 lei 20 kg ma gandeam ca sigur e tratat cu chimicale

Daca nu vezi o rama pe acolo, inseamna ca  e steril. Dar nici nu e bio!

#15
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Si eu am plantat diverse "plante" intr-o jardiniera de ~ 40x20cm si tot cu pamint de flori ieftin. Dar nu pot spune ca m-am ocupat serios de ele. (le udam cind imi aduceam aminte de ele... si asa sau si facut)
- Patrunjelul a fost cel mai prolific. Dar din pacate aveam patrunjel si cind gaseai in piata foarte ieftin si am renuntat.
- Usturoi am avut doar "verde". Niciodata nu am reusit sa am si catei de usturoi. A fost ok si asa. Probabil ca era prea des ca sa se faca si daca era mai rar nu aveam productie suficienta.
- Acum pun ardei iute. Cu asta macar fac de un borcan daca ma ocup de el.

#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
In orice pamant cresteti la ghiveci, trebuie sa-i dati nutrienti deoarece planta foloseste rapid cantitatea existenta in el. Va creste mare si frumoasa pana da in floare, dar acolo are nevoie de cantitati mari de nutrienti tocmai cand pamantul e deja secat.

#17
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Ce fel de nutrienti? As prefera ceva nutrienti naturali

#18
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Daca folosesti pamant din gradina sau padure ii poti da nutrienti naturali, gasesti pe google ce si cum http://inimafericita...tru-gradina-ta/

Daca folosesti pamant de magazin nu ii poti da naturali deoarece pamantul nu are microorganismele necesare ca sa-i descompuna, deci va trebui sa iei la sticla, gasesti tot acolo pe raion langa pamant.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate