Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Eliberarea de conditionare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#1
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016
Conditionarea, pentru cei care nu cunosc detalii, este un ansamblu de idei, conceptii, pareri prin care fiecare dintre noi vede lumea, Universul. Asta inseamna ca nu vede lumea sau realitatea asa cum este, ci o vede prin prisma conditionarilor sale adica prin filtru acelor idei , concepte care i-au fost inoculate.
O intrebare ar fi cum apare aceasta conditionare. Raspunsul ar fi ca ea apare de la cele mai fragede varste, asa ca pana pe la varsta de 7 ani, cam jumatate din conditionare este deja fixata in creierul copilului. Ceea ce inseamna ca deja copilul intra in viata cu acest bagaj de idei prin care filtreaza realitatea. Ulterior pana la varsta adulta aceasta conditionare se tot adauga mereu, incat pe la vreo 30 de ani avem deja un individ strasnic conditionat, ale carui pareri sunt cam batute in cuie si cam cu greu i le va putea modifica cineva. Aceste conditionari se pare ca isi gasesc corespondentul fizic  in creier, unde se pare ca neuronii creaza un anumit gen de conexiuni ca urmare a conditionarii, care odata stabilizate se tot intaresc. Este ca apa unui parau de munte care odata ce si-a creat un fagas printre pietre sapa mai adanc prin acel fagas si doar cu mare greutate va putea fi deviata pe alte canale. Un astfel de creier conditionat este evident un creier limitat. El va percepe realitatea doar prin filtrul conditionarii sale si normal ca ceea ce vede el, are putine sanse ca intr-adevar sa fie real. Este o realitate proprie, daca vreti, nu este o realitate adevarata.
Exista si aspecte pozitive ale conditionarii. Condusul masinii spre exemplu se realizeaza tot ca urmare a unui proces de conditionare, prin care creierul este invatat sa conduca o masina. La fel este conditionarea prin care se invata o meserie.
Problema cea mai mare este ca creierul actioneaza in viata de zi cu zi doar prin prisma conditionarilor sale, aceste conditionari se tot adancesc si acel creier devine mecanic, isi pierde subtilitatea si capacitatea de a intelege lucruri de mare finete cum ar fi problemele legate de religie, de spiritualitate etc. De fapt el chiar si aceste probleme le vede intr-un mod mecanic , prestabilit.
Exista foarte putini indivizi care au reusit sa se elibereze partial de anumite conditionari si poate nici unul care a reusit o eliberare totala de conditionare. Cu toate ca pare extrem de important pentru om sa reuseasca sa se deconditioneze, sa aiba claritatea si capacitatea de a privi liber in jurul lui.
Daca cineva are pareri despre cum s-ar putea realiza eliberarea de conditionari este invitat pe acest topic.

#2
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Pana acum auzisem doar de eliberare conditionata.

#3
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Unii numesc aceste conditionari: ochelari de cal.
In general, inventatorii, oamenii de geniu sunt eliberati de conditionari.

#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 Testosteron, on 02 februarie 2016 - 17:40, said:

Aceste conditionari se pare ca isi gasesc corespondentul fizic  in creier, unde se pare ca neuronii creaza un anumit gen de conexiuni ca urmare a conditionarii, care odata stabilizate se tot intaresc.
Este ca apa unui parau de munte care odata ce si-a creat un fagas printre pietre sapa mai adanc prin acel fagas si doar cu mare greutate va putea fi deviata pe alte canale.
Un astfel de creier conditionat este evident un creier limitat. El va percepe realitatea doar prin filtrul conditionarii sale si normal ca ceea ce vede el, are putine sanse ca intr-adevar sa fie real. Este o realitate proprie, daca vreti, nu este o realitate adevarata.
Eu am auzit multe povesti cu oameni care la aflarea unei anumite vesti au avut un soc atat de puternic incat conexiunile neuronale din creierul lor a fost deviat de la normalitatea lor, oamenii înnebunind pe loc.

Daca habotnicii *ar avea o intalnire de gradul III cu alte fiinte din Univers, numai doua lucruri se va intampla:
1) ei vor înnebuni instantaneu;
2) vor accepta ca D-zeu. nu exista sub o forma fantomatica atotputernica.

In orice caz, pe mine ma roade o curiozitate, si anume:
*cum vor percepe realitatea fanaticii religiosi cand vor vedea cu propii lor ochi o tehnologie ce poate fi confundata cu puterea dumnezeieasca ?


*Star Trek: The Next Generation, Season 3, Episode 04 - Who Watches the Watchers Posted Image

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Conditionarea asta de care vorbesti tu, este absolut necesara. Cu ar fi daca oamenii ar crede  ca o crima nu inseamna nimic, sau daca ar manca rahat de cal pentru ca nu stiu ca nu este bun.
Asa cum ai mentionat, referitor la condusul autoturismului, asa este si cu viata in general. Ca un sofer a fost instruit de un profesor mai bun sau mai prost, sau ca un sofer conduce mai bine iar altul mai prost, asta e alta treaba.


 campary, on 02 februarie 2016 - 18:03, said:

Pana acum auzisem doar de eliberare conditionata.

Asta am crezut si eu.



Edited by pasilla, 02 February 2016 - 18:18.


#6
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 vladutgm, on 02 februarie 2016 - 18:13, said:

Unii numesc aceste conditionari: ochelari de cal.
In general, inventatorii, oamenii de geniu sunt eliberati de conditionari.
Da s-ar putea sa ai dreptate. Si stii de ce? Pentru ca sa inventezi ceva realmente nou trebuie sa reusesti sa te eliberezi de conditionarea trecutului. Ceea ce este foarte greu. De exemplu Einstein cand a aruncat la gunoi intreaga fizica newtoniana si a emis Teoria relativitatii e clar ca a fost complet eliberat de conditionarile acelor vremuri care spuneau ca lucrurile in fizica stau intr-un anume fel. Einstein a trebui sa nege complet tot ceea ce se stia pana in acel moment in fizica ca sa poate aduce ceva complet nou. Acel lucru pe care l-a adus el in fizica nu se putea aseza nicicum peste ceea ce era inainte.
La fel pana la Galileo Galilei toata lumea credea ca Pamantul este centrul Universului si ca toate planetele, inclusiv Soarele se invart in jurul lui. Daca indrazneai sa ai o alta parere, domnii reperezentanti ai lui Isus Hristos, aici pe pamant, spuneau ca esti eretic si te puneau la frigare.

 pasilla, on 02 februarie 2016 - 18:17, said:

Conditionarea asta de care vorbesti tu, este absolut necesara. Cu ar fi daca oamenii ar crede  ca o crima nu inseamna nimic, sau daca ar manca rahat de cal pentru ca nu stiu ca nu este bun.
Asa cum ai mentionat, referitor la condusul autoturismului, asa este si cu viata in general. Ca un sofer a fost instruit de un profesor mai bun sau mai prost, sau ca un sofer conduce mai bine iar altul mai prost, asta e alta treaba.

Am mentionat si eu ca sunt si conditionari utile, dar cand actionezi numai din perspectiva conditionata este destul de neplacut in sensul ca risti sa ai o minte marginita. De exemplu in probleme de spiritualitate nici n-are rost sa incepi sa sondezi dintr-o perspectiva conditionata. Pentru ca vei vedea intotdeauna ceea ce vrei sa vezi, ceea ce esti obisnuit sa vezi si nu vei vedea niciodata realitatea asa cum este.
Ideal ar fi sa poti pastra acele conditionari utile la locul lor, cum ar fi sa poti exercita o profesie, sa poti conduce o masina etc, dar in rest sa poti avea o minte libera de conditionari, libera de influente.

 campary, on 02 februarie 2016 - 18:03, said:

Pana acum auzisem doar de eliberare conditionata.
Paralela cu eliberarea conditionata este chiar foarte buna. In starea de conditionare despre care vorbeam, esti cam intr-o stare similara celei din eliberarea conditionata. Adica intr-un fel esti liber, dar de fapt liberatea iti este limitata foarte puternic de starea de conditionare mentala in care te gasesti tot timpul. Iti imaginezi doar ca esti liber sa gandesti ceea ce vrei, dar ceea ce gandesti deja ti-a fost inoculat acolo de catre altii asa incat nu esti liber deloc.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mintea ta nu poate fi libera de influente, decat daca esti foarte bine informat. Adica inveti cat mai mult, matematica, chimie, arta, literatura, istorie, etc. Cu cat cuostintele tale despre lume sunt mai mici , cu atat esti mai presdispus conditionarilor si influentelor. Vezi persoanele care cred in zei , in viata de dupa moarte, in vraji sau moaste. Unii cred in ce spune Gadea, altii in samponul cu jojoba. Sunt persoane care cred ca daca sunt vegani, nu mai fac cancer, altii ca vaccinurile sunt opera diavolului.

Edited by pasilla, 02 February 2016 - 18:57.


#8
floyd69

floyd69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 15.12.2010
Alzheimer?

#9
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 floyd69, on 02 februarie 2016 - 19:03, said:

Alzheimer?
Alzheimer este o forma de eliberare de conditionari intr-adevar , doar ca intr-un mod violent. Intr-un mod in care ti se sterge orice forma de rationament, orice posibilitate de a observa ceea ce se intampla. Devii o leguma. Uneori ma intreb daca Alzheimer-ul nu-i o reactie la o conditionare prea intensa a creierului, adica daca undeva se trece o linie rosie si creierul nu mai face fata. Si atunci sterge totul.

 pasilla, on 02 februarie 2016 - 18:54, said:

Mintea ta nu poate fi libera de influente, decat daca esti foarte bine informat. Adica inveti cat mai mult, matematica, chimie, arta, literatura, istorie, etc. Cu cat cuostintele tale despre lume sunt mai mici , cu atat esti mai presdispus conditionarilor si influentelor. Vezi persoanele care cred in zei , in viata de dupa moarte, in vraji sau moaste. Unii cred in ce spune Gadea, altii in samponul cu jojoba. Sunt persoane care cred ca daca sunt vegani, nu mai fac cancer, altii ca vaccinurile sunt opera diavolului.
Vezi ca acea informare despre care zici tu,  s-ar putea sa fie ea insasi o alta conditionare. Cine te informeaza deja te conditioneaza.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Este o diferenta intre 'informat' si 'foarte bine informat'. Daca ajungi sa crezi ca esti foarte bine informat despre un subiect, inseamna ca nu esti.

#11
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 Testosteron, on 02 februarie 2016 - 17:40, said:

Conditionarea, pentru cei care nu cunosc detalii, este un ansamblu de idei, conceptii, pareri prin care fiecare dintre noi vede lumea, Universul. Asta inseamna ca nu vede lumea sau realitatea asa cum este, ci o vede prin prisma conditionarilor sale adica prin filtru acelor idei , concepte care i-au fost inoculate.
O intrebare ar fi cum apare aceasta conditionare. Raspunsul ar fi ca ea apare de la cele mai fragede varste, asa ca pana pe la varsta de 7 ani, cam jumatate din conditionare este deja fixata in creierul copilului. Ceea ce inseamna ca deja copilul intra in viata cu acest bagaj de idei prin care filtreaza realitatea. Ulterior pana la varsta adulta aceasta conditionare se tot adauga mereu, incat pe la vreo 30 de ani avem deja un individ strasnic conditionat, ale carui pareri sunt cam batute in cuie si cam cu greu i le va putea modifica cineva. Aceste conditionari se pare ca isi gasesc corespondentul fizic  in creier, unde se pare ca neuronii creaza un anumit gen de conexiuni ca urmare a conditionarii, care odata stabilizate se tot intaresc. Este ca apa unui parau de munte care odata ce si-a creat un fagas printre pietre sapa mai adanc prin acel fagas si doar cu mare greutate va putea fi deviata pe alte canale. Un astfel de creier conditionat este evident un creier limitat. El va percepe realitatea doar prin filtrul conditionarii sale si normal ca ceea ce vede el, are putine sanse ca intr-adevar sa fie real. Este o realitate proprie, daca vreti, nu este o realitate adevarata.
Exista si aspecte pozitive ale conditionarii. Condusul masinii spre exemplu se realizeaza tot ca urmare a unui proces de conditionare, prin care creierul este invatat sa conduca o masina. La fel este conditionarea prin care se invata o meserie.
Problema cea mai mare este ca creierul actioneaza in viata de zi cu zi doar prin prisma conditionarilor sale, aceste conditionari se tot adancesc si acel creier devine mecanic, isi pierde subtilitatea si capacitatea de a intelege lucruri de mare finete cum ar fi problemele legate de religie, de spiritualitate etc. De fapt el chiar si aceste probleme le vede intr-un mod mecanic , prestabilit.
Exista foarte putini indivizi care au reusit sa se elibereze partial de anumite conditionari si poate nici unul care a reusit o eliberare totala de conditionare. Cu toate ca pare extrem de important pentru om sa reuseasca sa se deconditioneze, sa aiba claritatea si capacitatea de a privi liber in jurul lui.
Daca cineva are pareri despre cum s-ar putea realiza eliberarea de conditionari este invitat pe acest topic.
Set de repere obiective:
1 - orice inteles conditioneaza intrucat individului, fata e orice inteles i se lucreaza automat o atasare si asta datorita satisfactiei potentiale cu care orice inteles se manifsta in realitatea celui in cauza, satisfactia sentimentului adevarului.
2 - (dar), unele intelesuri sunt necesare, asa cum sunt anumite intelesuri prin care indivizii sunt obligati sa invete ce sunt necesitatile clasice si cum pot fi satisfacute.
3 - din primele doua si nu numai rezulta necesitatea unei viziuni largite prin care cel in causa sa se mentina permanent atent, vigilent astfel incat nici un inteles sa nu il atraga in atasament si implicit in conditionare.
4 - conditionarile au un spectru larg de manifestare, unele fiind asa de subtile incat indivizii nici habar nu au ca sunt conditionati (vezi satisfactia oferita de sentimentul adevarului sau satisfactia deprimarii, supararii, enervarii, tristetii, fricii, frustrarii, ...; de asemenea pct. 1).
5 - in modul tipic de functionare al indivizilor motivul principal al oricarei conditionari e satisfactia.
6 - tot tipic, o cheie importanta prin care se da acces conditionarilor e intelesul prin care in realitatea individului ajunge satisfactia (fie acel inteles unul gandit sau simtit).
7 - rezultatul e accesul celui in cauza la starea, emotia, sentimentul prin care i se declanseaza atitudinea (psihica) si comportamentul specific acelui tip de conditionare, in fond un tipar.
8 - in cadrul oricarei conditionari individul ajunge prizonier al fortelor conditionarii respective; al fortelor atasamentului, tiparului.
9 - conditionatul se afla permanent sub amenintarea conditionarii si va fi pedepsit cu angoasa, suparare, enervare, frustrare, furie,... daca nu da curs unei atitudini si comportament specific acelui tip de conditionare.
10 - solutia e "un nou crez" ce va include o noua identificare de sine si de repere obiective in general, ce va include un nou respect de sine si fata de cele ale realitatii, ce va tine sema de cele mentionate in aceste puncte si indeosebi de atentia la a nu se conditiona; fara ca asta la randul ei (neconditionarea) sa ii devina o conditionare, o atasare in procente ce induc dependenta.

 vladutgm, on 02 februarie 2016 - 18:13, said:

In general, inventatorii, oamenii de geniu sunt eliberati de conditionari.
Am dubii mari.

Edited by altnume, 02 February 2016 - 22:38.


#12
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
Initiator-Sant absolut de acord cu gandirea ta.Am insa doua nelamuriri ;
1- Argumenteaza te rog ideia conform careia gandirea se naste in creier,pentru ca eu stiam ca analiza gandirii propriu-zise nu se naste in creier ci in subconstient.Creierul doar o proceseaza si dupa caz o conditioneaza sau o pune direct in opera.
2-Probabil ca in mod inconstient cu totii ne-am dorii sa gandim neconditionat,simtim ca nu sant bune conditionarile,traim insa o competitie continua,uneori chiar violenta,o lupta,si inca din fasa invatam cum sa gresim cat mai putin,sant instinctele primare care genereza aceasta conditionare despre care ne intrebi cum ne-am putea elibera.Pai nu se prea poate pentru ca daca incercam imediat vine cineva din noi care ne spune;Ce faci?lasi scutul jos,vei murii.Acel cineva este Ego-ul sau in mai recenta sa denumire Sfidante.(Sfidatorul) ;Prietenul/dusman.Pentru eliberare de conditionare eu cred ca sant necesare; reprogramarea subconstientului,schimbarea logicii si a principiului vietii.ori in termeni medicali acest proces pare a se numi schizofrenie...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HiFZVirp--8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://spandaproject.ro/

#13
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 Arayan, on 03 februarie 2016 - 01:00, said:

Initiator-Sant absolut de acord cu gandirea ta.Am insa doua nelamuriri ;
1- Argumenteaza te rog ideia conform careia gandirea se naste in creier,pentru ca eu stiam ca analiza gandirii propriu-zise nu se naste in creier ci in subconstient. Creierul doar o proceseaza si dupa caz o conditioneaza sau o pune direct in opera.
2-Probabil ca in mod inconstient cu totii ne-am dorii sa gandim neconditionat,simtim ca nu sant bune conditionarile,traim insa o competitie continua,uneori chiar violenta,o lupta,si inca din fasa invatam cum sa gresim cat mai putin,sant instinctele primare care genereza aceasta conditionare despre care ne intrebi cum ne-am putea elibera.Pai nu se prea poate pentru ca daca incercam imediat vine cineva din noi care ne spune;Ce faci?lasi scutul jos,vei murii.Acel cineva este Ego-ul sau in mai recenta sa denumire Sfidante.(Sfidatorul) ;Prietenul/dusman.Pentru eliberare de conditionare eu cred ca sant necesare; reprogramarea subconstientului,schimbarea logicii si a principiului vietii.ori in termeni medicali acest proces pare a se numi schizofrenie...
1. N-am inteles ce anume proceseaza creierul? Vrei sa fii mai explicit si pe urma o sa-ti raspund.
2. Nu putem sa gandim neconditonat, pentru ca gandirea insasi este conditionarea. Deci tot ceea ce trece prin filtrul gandirii este conditionat. Gandirea are la baza memoria, respectiv cunostinte memorate . Daca n-ai avea memorie, n-ai avea gandire. Au fost cazuri care in urma unor operatii pe creier si-au pierdut in totalitate memoria si singura lor activitate era perceptia directa asupra lucrurilor si memorarea lucrurilor nou observate, practic reconstituirea unei noi memorii. Insasi procesul de memorare inseamna conditionare. Gandirea, care reprezinta procesarea memoriei este deci conditionata pentru ca memoria este exclusiv conditionata. A actiona neconditionat inseamna a actiona in baza unei perceptii directe, nefiltrate de memorie.

Edited by Testosteron, 03 February 2016 - 18:34.


#14
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 altnume, on 02 februarie 2016 - 22:41, said:

Set de repere obiective:
1 - orice inteles conditioneaza intrucat individului, fata e orice inteles i se lucreaza automat o atasare si asta datorita satisfactiei potentiale cu care orice inteles se manifsta in realitatea celui in cauza, satisfactia sentimentului adevarului.
2 - (dar), unele intelesuri sunt necesare, asa cum sunt anumite intelesuri prin care indivizii sunt obligati sa invete ce sunt necesitatile clasice si cum pot fi satisfacute.
3 - din primele doua si nu numai rezulta necesitatea unei viziuni largite prin care cel in causa sa se mentina permanent atent, vigilent astfel incat nici un inteles sa nu il atraga in atasament si implicit in conditionare.
4 - conditionarile au un spectru larg de manifestare, unele fiind asa de subtile incat indivizii nici habar nu au ca sunt conditionati (vezi satisfactia oferita de sentimentul adevarului sau satisfactia deprimarii, supararii, enervarii, tristetii, fricii, frustrarii, ...; de asemenea pct. 1).
5 - in modul tipic de functionare al indivizilor motivul principal al oricarei conditionari e satisfactia.
6 - tot tipic, o cheie importanta prin care se da acces conditionarilor e intelesul prin care in realitatea individului ajunge satisfactia (fie acel inteles unul gandit sau simtit).
7 - rezultatul e accesul celui in cauza la starea, emotia, sentimentul prin care i se declanseaza atitudinea (psihica) si comportamentul specific acelui tip de conditionare, in fond un tipar.
8 - in cadrul oricarei conditionari individul ajunge prizonier al fortelor conditionarii respective; al fortelor atasamentului, tiparului.
9 - conditionatul se afla permanent sub amenintarea conditionarii si va fi pedepsit cu angoasa, suparare, enervare, frustrare, furie,... daca nu da curs unei atitudini si comportament specific acelui tip de conditionare.
10 - solutia e "un nou crez" ce va include o noua identificare de sine si de repere obiective in general, ce va include un nou respect de sine si fata de cele ale realitatii, ce va tine sema de cele mentionate in aceste puncte si indeosebi de atentia la a nu se conditiona; fara ca asta la randul ei (neconditionarea) sa ii devina o conditionare, o atasare in procente ce induc dependenta.
1. Nu sunt sigur daca orice inteles conditioneaza. Un inteles conditioneaza doar daca este memorat si utilizat in procesul gandirii. In masura in care exista intelesuri memorate, individul poate alege daca sa faca apel la ele in procesul de gandire, sau nu. In general orice nou inteles trebuie sa se potriveasca cu alte intelesuri aflate deja in sistemul de gandire al individului, adica cu restul conditionarilor. Daca noul inteles nu se muleaza pe ansamblul conditionarilor preexistente in memorie, individul il va respinge si chiar daca noul inteles va fi memorat el nu-l va utiliza in procesul gandirii.
3. Intr-adevar pentru a se evita conditionarea, individul trebuie sa fie in permanenta atent, vigilent la tot ceea ce se intampla, in felul acesta el ar putea evita procesul de conditionare. Dar intrebarea care se pune este ce se va intampla cu acele conditionari care deja sunt instalate in subconstientul individului. Parerea mea este  ca e mult mai greu sa elimini o conditionare deja instalata decat sa previi altele noi.
4. Aproape toate conditionarile sunt de asa natura incat indivizii habar n-au ca sunt conditionati. De fapt asta ar fi si solutia pentru eliberarea de conditionari. Sa vezi in primul rand ca esti conditoonat si in ce mod esti conditionat
6. Dorinta este cheia procesului de condtionare. Eliberarea de dorinte ar insemna eliberarea de conditionari
10. Nu sunt sigur ca solutia eliberarii de conditionari ar fi un nou crez, pentru ca asta ar insemna o noua conditionare. Orice crez reprezinta o conditionare. O persoana neconditionata ar urma sa fie o persoana complet eliberata de orice credinte.

Edited by Testosteron, 03 February 2016 - 18:54.


#15
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 Testosteron, on 03 februarie 2016 - 18:33, said:

1. N-am inteles ce anume proceseaza creierul? Vrei sa fii mai explicit si pe urma o sa-ti raspund.
-Voiam sa evidentiez faptul ca desii s-ar zice ca omul gandeste cu creierul,realitatea e alta.Rolul sau se reduce doar la a prelua comenzi din subconstient si a le executa.Exemplu;Se face intuneric,subconstientul gandeste ca omul are o lanterna si trimite informatia creierului sa comande muschilor mainii ca sa ia lanterna si sa o aprinda.Memorarea existentei unei lanterne sa realizat candva si sa stocat in subconstient.O dovada foarte elocventa a faptului ca nu creierul stocheaza informatia este si aceia ca in timpul razboaielor militarilor loviti la cap de schije,desi li s-au extirpat cantitati considerabile de creier,dupa tratament isi reaminteau perfect aspectele vietii,in schimb bolnavii psiho,al caror creier este in perfecta stare nu isi mai pot reamintii si nu mai pot reactiona normal.Acestor bolnavi li sa blocat accesul spre o gandire rationala,ramanand in functiune doar instinctele primare si actvitatile reflexe ca bataile inimii,vederea,foamea,setea,etc.IQ-ul se refera de fapt in primul rand la calitatea/cantitatea de informatie detinuta de subconstient si mai putin la viteza de reactie si executie a creierului.

#16
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 Testosteron, on 03 februarie 2016 - 18:52, said:

1. Nu sunt sigur daca orice inteles conditioneaza. Un inteles conditioneaza doar daca este memorat si utilizat in procesul gandirii. In masura in care exista intelesuri memorate, individul poate alege daca sa faca apel la ele in procesul de gandire, sau nu. In general orice nou inteles trebuie sa se potriveasca cu alte intelesuri aflate deja in sistemul de gandire al individului, adica cu restul conditionarilor. Daca noul inteles nu se muleaza pe ansamblul conditionarilor preexistente in memorie, individul il va respinge si chiar daca noul inteles va fi memorat el nu-l va utiliza in procesul gandirii.
3. Intr-adevar pentru a se evita conditionarea, individul trebuie sa fie in permanenta atent, vigilent la tot ceea ce se intampla, in felul acesta el ar putea evita procesul de conditionare. Dar intrebarea care se pune este ce se va intampla cu acele conditionari care deja sunt instalate in subconstientul individului. Parerea mea este  ca e mult mai greu sa elimini o conditionare deja instalata decat sa previi altele noi.
4. Aproape toate conditionarile sunt de asa natura incat indivizii habar n-au ca sunt conditionati. De fapt asta ar fi si solutia pentru eliberarea de conditionari. Sa vezi in primul rand ca esti conditoonat si in ce mod esti conditionat
6. Dorinta este cheia procesului de condtionare. Eliberarea de dorinte ar insemna eliberarea de conditionari
10. Nu sunt sigur ca solutia eliberarii de conditionari ar fi un nou crez, pentru ca asta ar insemna o noua conditionare. Orice crez reprezinta o conditionare. O persoana neconditionata ar urma sa fie o persoana complet eliberata de orice credinte.
-Problematica e cu mult mai complexa decat aceste exprimari sumare si include toate intelesurile posibile din toate domeniile posibile, in functie de anumite criterii.
In primul rand factor conditionator consider a fi orice (vezi obiectul atasarii) de care depinde atitudinea (ca si comportament psihic) si comportamentul cuiva. Nu numai gandurile si intelesurile contribuie la conditionarea ci si emotiile, sentimetele, starile, in general satisfactiile evidente oricui sau subtile.
Corecta observatia, exprimarea a fost deficitara vizavi de sensul gandurilor din care ea a rezultat, reformulez:
Orice inteles e un potential ce apare in realitate impreuna cu o potentiala satisfactie a sentimentului adevarului (la om, gandirea, intelgerea, rationarea pura, fara influente emotionale evidente, dar mai ales subtile, consider a fi o utopie) si daca cel in cauza, pe diferite considerente rezoneaza cu intelesul in cauza ori il ruleaza fara ca sa resimta o respingere insurmontabila, atunci ii gusta acelui inteles deliciul satisfactiei sentimentului adevarului si il face certitudine.
Orice inteles, satisfactie, tipar nu lucreaza si nici nu s-a integrat singur, schemele logice functionale ale idividului sunt o increngatura de tipare in procente diferite integrate, care lucreaza impreuna si au ajutat sau ajuta la formarea altor tipare, ...
Exemplul 1
a - In tiparul rusinii sunt anumite intelesuri ce, fara ca cel in cauza sa isi dea seama la un nivel constient evident lui (clasic), au fost acceptate si integrate ca adevaruri (datorita trairii fata de ele a sentimentului adevarului), intelesuri ce fac parte din "obiectul" atasarii, astfel:
-eu negrasit reprezint un potential ce se poate rusina (in loc de : eu am acces la dimensiunea rusinii sau, ea are acces in realitatea mea).
-a te face de ras e ceva inacceptabil si ori de cate ori voi ajunge intr-o situatie catalogata ca fiind de acest tip, voi declansa tiparul rusinii si voi trai sentimentul rusinii.
-aceasta e o situatie in care se impune a ma rusina (recunostere situatii).
-rusinea e o stare potrivita intr-o asemenea situatie, e ceva firesc ca acum sa ma rusinez (acceptare declansare tipar si acceptare consolidare tipar).
-etc.
b - Acest gen de intelesuri ce sau inscris in schemele logice functionale, formeaza obiectul atasarii (conditionarii) individului impreuna cu cateva satisfactii:
-satisfactia sentimentului adevarului fata de anumite intelesuri, fata de intelesurile in cauza.
-satisfactia atasarii, adica acea afectiune de placere pe care o determina afectiunea atasarii, pe care o determina indragirea, iubirea tot mai mult a "obiectelor" atasarii.
-satisfactia subtila a emotiei/sentimentului rusinii (specific in acest exemplu).
c - Tot din "obiectul" atasarii fac parte si starile, emotiile, sentimentele, situatiile, obiectele, fiintele fata de care cel in cauza dezvolta atasamentul si in consecinta conditionarea, in acest caz conditionarea rusinii.
Exemplul 2
Tiparul Injuriei si reacatiei la injurii
a - De ce un copil mic nu reactioneaza la injurii?
Intrucat nu si-a integrat inca in schemele logice functionale, tiparul injuriei/jignirii.
Mai intai el va invata (intelege/intelesuri) ce e o jignire (in fond niste simboluri valorizate a exprima agresiune), va invata ca el e cineva/ceva ce poate (se poate simti) fi jignit, va invata in ce situatie e in acceptiunea comunitatii necesar a te simti jignit, va invata sa recunoasca jignirile, sa reactioneze "ca suferinta" si cum sa reactioneze la jigniri.
Toate acestea sunt intelesuri, tipare de gandire.
b - Ele insa nu ar da rezultate daca omul ar fi robot/computer, dar nu, omul are acces si la afectivitate si:
De ce ajunge cineva a reactiona in privinta jignirii/injuriilor, conform normelor societatii din care face parte?
Intrucat:
-datorita prejudecatilor/intereselor/rutinei/satisfactiilor printre care si cea a tiparului razbunarii/dreptatii proprii) a adoptat normele de normalitate ale comunitatii.
-asta insa o face intrucat: fie a rulat ca pe un obicei acest gen de atiutudine si comportament (acesta nefiindu-i repusiv) si atunci s-a atasat de ele prin cele 3 satisfactii enumerate in primul exemplu (desigur acolo in variata: satisfactia in privinta rusinii); de mentionat ca ceva poate oferi satisfactie nu numai evident, imediat asa cum e cazul gusturilor alimentare, extazului sexual, ci si prin cultivare, asa cum e in cazul fumatului, consumului de alcool, filateliei si chiar pescuitului, vanatorii.
c - nu mai dezvolt, am scris in primul exemplu.
Daca insa individul reactioneaza conform normelor comunitatii intrucat e obligat si daca nici nu rezoneaza, nu se va atasa, conditiona (valabil pentru orice posibil obiect fata de care ar fi posibil a se dezvolta atasament, conditionare).
Exemplul 3
Axiomatizarea (si in celelalte exemple au fost intelesuri fata de care s-a trait sentimentul adevarului si au fost astfel transformate in axiome personale ce stau la temelia tiparelor in cauza).
-Cineva citeste indexul contorului de apa.
Dupa ce "a vazut cu ochii sai din cap" (acesta fiind un inteles fata de care s-a trait sentimentul adevarului la cote maxime si a ajuns de fapt un tipar, o complexitate de intelesuri, satisfactii, emotii, conexiuni, extrem de bine integrat in schemele logice functionale ale individului, in tenebra al carei prizonier individul a ajuns; acest tipar reprezinta un aviz a unei autoritati fara dubiu, anume autoritatea:  Am vazut cu ochii mei); autoritate ce e recunoscuta, acceptata, integrata drept certificator de certitudine; individul e ferm convins de adevarul citirii, traieste sentimentul adevarului fata de intelesul ca "el a vazut cu ochii sai cifrele respective si citirea in sine, cifrele citite sunt ceva concret, indubitabil, tocmai datorita recunosterii totale a autoritatii tiparului lui: Am vazut cu ochii mei.
Iata insa ca vine cineva mai competent (de la Apanova) si constata ca eronata citirea respectivului, desi acela a fost ferm convins de adevarul citirii sale.
Cum de e posibil?
Si acesta a trait sentimentul adevarului fata de citirea sa desi din diferite considerente s-a inselat.
Reprezentantul Apa Nova la randul sau a fost ferm convins si el de citirea sa, pe aceleasi considerente certificatoare de adevar (tiparul: am vazut cu ochii mei).
Iata insa ca si el a fost ferm convins de un adevar fals intrucat a citit indexul unui alt contor invecinat.
A fost ferm convins datorita aceluiasi sentiment al adevarului fata de intelesurile sale referitor la sitiuatie si citire dar mai ales datorita tiparului sau deja format:”Cea ce am citit vazut cu ochii mei e indubitabil, adevarat”.
Pana la urma indexul era diferit si de ceea ce a citit proprietarul si de cel citit de celalalt personaj.

-Da, e mult mai dificil sa reusesti a nu mai permite accesul conditionarilor in realitatea ta, decat sa previi noi conditionari; daca insa nu iti dai sema ce sunt conditionarile, de faptul ca si tu (oricine) ai conditionarile tale si care sunt ele, de necesitatea de a renunta la ele si de necesitatea de a intelege cum functioneaza realitate ta, totul e non sens.

Da, pofta/dorinta e un element important, pofitim satisfactia/placerea ce o poate oferi acel posibil viitor obiect al atasarii, fie ele (obiectele atasarii) intelesuri, emotii, sentimente, stari (si desigur lucrurile in sine fata de care nutrim intelesurile, prin care traim satisfactiile, starile).

Daca observi , exista ghilime la “un nou crez”.
De ce?
Tocmai din motivul explicat de tine.
Daca printr-un “nou crez” intelegem sensul clasic de raportare la un crez, ai perfecta dreptate; raportarea insa nu se face la un nou crez fata de care sa ajungi conditionat intrucat ti-a devenit atasament ci, raportarea se face la un nou crez fata de care prin vigilenta (si de tine amintita) sa veghezi mereu si sa te verifici ca nu cumva sa te atasezi in procentaje mari.
Atasamentul si in consecinta conditionarea, nu reprezinta ceva alb sau negru, da sa nu, conditionat sau neconditionat; ele se realizeaza treptat, procent dupa procent pana ce individul pierde tot mai mult din gradul de libertate pe care prin nastere il avea fata de acel ceva, isi pierde libertatea de vointa in aceasta privinta.
Cel in cauza poate fi atasat si conditionat 100%, dar poate fi si 90%, 79%, 58,92%; sau chiar 37%, 20,3% etc.

Edited by altnume, 04 February 2016 - 09:42.


#17
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 Arayan, on 03 februarie 2016 - 20:34, said:

-Voiam sa evidentiez faptul ca desii s-ar zice ca omul gandeste cu creierul,realitatea e alta.Rolul sau se reduce doar la a prelua comenzi din subconstient si a le executa.Exemplu;Se face intuneric,subconstientul gandeste ca omul are o lanterna si trimite informatia creierului sa comande muschilor mainii ca sa ia lanterna si sa o aprinda.Memorarea existentei unei lanterne sa realizat candva si sa stocat in subconstient.O dovada foarte elocventa a faptului ca nu creierul stocheaza informatia este si aceia ca in timpul razboaielor militarilor loviti la cap de schije,desi li s-au extirpat cantitati considerabile de creier,dupa tratament isi reaminteau perfect aspectele vietii,in schimb bolnavii psiho,al caror creier este in perfecta stare nu isi mai pot reamintii si nu mai pot reactiona normal.Acestor bolnavi li sa blocat accesul spre o gandire rationala,ramanand in functiune doar instinctele primare si actvitatile reflexe ca bataile inimii,vederea,foamea,setea,etc.IQ-ul se refera de fapt in primul rand la calitatea/cantitatea de informatie detinuta de subconstient si mai putin la viteza de reactie si executie a creierului.
1. Acel proces prin care creierul preia comenzi din subconstient si le executa se numeste gandire.
2. O dovada ca memoria este stocata in creier este si faptul ca dupa ce unor oameni prin operatie li se elimina portiuni din creier isi pierd anumite parti din memorie. Acest fapt este demonstrat clinic pe zeci si sute de mii de pacienti. In plus se stie si ce zone din creier ce memorie proceseaza, asa in cat in functie de zona de creier extirpata se stie ce memorie vei pierde. Intreaba orice neurolog si iti va confirma asta. Cazul acelor pacieti care isi pierd memoria chiar avand creierul intact se datoreaza faptului ca desi in integritatea lui, creierul isi pierde anumite functiuni. De exemplu in cazul unor tumori sau pur si simplu al unor disfunctionalitati. Acelasi lucru se intampla practic cu orice organ. Poti avea ficatul la locul lui si totusi el sa nu-si mai faca datoria. La fel se intampla cu inima, plamanii, rinichii sau creierul.
3. Subconstientul despre care vorbesti tu este memorie. Este foarte posibil ca nu toata memoria este stocata in creier, o parte din ea fiind stocata asa cum spui tu in Akasha, dar este cert ca o parte este stocata strict in creier. Daca totul ar fi stocat in Akasha atunci tu ai putea sti intr-un fel la ce m-am gandit eu acum 5 minute si nu este asa. Este cam ca si la calculator o parte din memorie este in RAM o alta parte este pe hard disk.
4.Dar a propos ce intelegi tu prin asa numitul Akasha? Incearca sa ne traduci te rog acest termen in romana, sau cel putin in engleza ca asa in sanskrita, in afara ca suna frumos nu ne prea spune nimic.

 altnume, on 04 februarie 2016 - 09:18, said:


Cel in cauza poate fi atasat si conditionat 100%, dar poate fi si 90%, 79%, 58,92%; sau chiar 37%, 20,3% etc.
Pentru mine 20% conditionat sau 100% conditionat, ma refer doar la conditionarea psihologica, este acelasi lucru. Exista doar conditionat sau liber, adica neconditionat. In rest conditionarea necesara sa zicem, cum ar fi conditionarea de a invata o meserie, sau de a conduce o masina n-are nici o importanta. Esti constient de ea si o accepti ca fiind necesara.

#18
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Daca zici tu ca nu conteaza procentul de atasare si deci de conditionare!
Cazuri concrete: 2 indivizi cam de aceeasi varsta, aprox 55 ani.
Unul e conditionat de atasamentul fata de placerea gustativa oferita de alimentele dulci, intr-un procentaj mare ce il face a nu fi capabil sa se opuna prin vointa acestei pofte nesatioase de a consuma dulciuri si in consecinta urmeaza tratamentul medicamentos care ii mentine indicele glicem in parametrii optimi dar, astfel isi poate satisface pofta de dulciuri.
Celalat, a carui glicemia masurata la fel a depasit 150 (ca si in cazul precedent) fiind practic diabetic, intrucat nu e la fel de conditionat de dulciuri (intr-un procentaj asa de mare) ca celalalt individ, a reusit sa isi readuca si mentina glicemia in parametrii optimi prin propria vointa de a nu mai consuma dulciuri, prin regimuri periodice.

Edited by altnume, 04 February 2016 - 14:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate