Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Probleme cu vecinii de la etajul superior (chiriasi)

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#37
ipostolache

ipostolache

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.02.2016

View Postjericho, on 02 februarie 2016 - 12:30, said:

daca de vorba buna nu intelege, il rupi cu bataia, frumos, elegant, fara martori

Nu asta e solutia, ca la nervi ii dai una in cap si...

#38
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,490
  • Înscris: 19.04.2009
Fii atent, pentru sanatatea lui, țâpăle. Daca chiar vrei ceva moale si fonoabsorbant, cauta pavaj cauciucat pentru playground, ii mega misto. A dat al meu (nu chiar al meu Posted Image ) cu capul de ele 6 ani si nu o patit nimic. Bine, noi le pusesem in curte.

Asa sunt facute blocurile, chiar si unele vechi. Placile intre etaje sunt foarte subtiri si lipseste izoltatia dintre parchet/gresie si podea. De asta auzi tot. Eu aud si daca scapa vecina paste pe gresie in bucatarie.


Si nu ai cum sa le reprosezi ceva vis-a-vis de vestimentatie sau ca n-au covoare.

Da, le poti reprosa de caine. Dar atat. Atata timp cat nu se bat, nu asculta muzica noaptea sau stirile noptii la maxim, duduia poate sa se si frece de parchet pana scartaie, duduia.


Si eu aud de la vecini o gramada de chestii minore: paste pe jos, vibratul telefonului dimineata (culmea il aud doar daca avem geamurile deschise dar vibratia se transmite), cand merg prin casa, cand trag apa, cand au diaree, etc.

Dar sunt chestii normale.

Edited by lex404, 02 February 2016 - 12:36.


#39
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005

View Postipostolache, on 02 februarie 2016 - 12:32, said:

Nu asta e solutia, ca la nervi ii dai una in cap si...
da-i cu o caramida in parbriz.... si apoi inca una... si tot asa.... sau n-are masina?

#40
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015

View Postjericho, on 02 februarie 2016 - 12:34, said:

da-i cu o caramida in parbriz.... si apoi inca una... si tot asa.... sau n-are masina?


eu nu vad rostul comentariilor tale aicea sau esti unu din vecini care sa ales cu geamurile sparte si masina zgariata din cauza ca nu lasai vecinii sa doarma. Daca da abtine-te sa mai comentezi aicea

#41
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005

View Postjames_tont89, on 02 februarie 2016 - 12:36, said:



eu nu vad rostul comentariilor tale aicea sau esti unu din vecini care sa ales cu geamurile sparte si masina zgariata din cauza ca nu lasai vecinii sa doarma. Daca da abtine-te sa mai comentezi aicea
mie imi place aicea si nu plec de aicea pana nu gasesc o rezolvare aicea

#42
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015

View Postjericho, on 02 februarie 2016 - 12:38, said:

mie imi place aicea si nu plec de aicea pana nu gasesc o rezolvare aicea

daca tot faci haz de necaz de cum scriu da e si normal am stat intr-o zona a tari cu regionalisme si inca ceva sunt plecat in canada de multi ani e si normal sa mai gresesc cand postez

Edited by james_tont89, 02 February 2016 - 12:42.


#43
ipostolache

ipostolache

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.02.2016

View Postjames_tont89, on 02 februarie 2016 - 12:36, said:



eu nu vad rostul comentariilor tale aicea sau esti unu din vecini care sa ales cu geamurile sparte si masina zgariata din cauza ca nu lasai vecinii sa doarma. Daca da abtine-te sa mai comentezi aicea

Pai nu trebuie condamnat, ca daca el nu stie cum e sa fi deranjat, na. Norocul lui :) Oricum, multumesc pentru sfaturi.

#44
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005

View Postjames_tont89, on 02 februarie 2016 - 12:42, said:

daca tot faci haz de necaz de cum scriu da e si normal am stat intr-o zona a tari cu regionalisme si inca ceva sunt plecat in canada de multi ani e si normal sa mai gresesc cand postez
hai nu te supara inca, stai sa vezi cand ma iau de cratima sau apostrof.

@initiator: chiftele mici si gustoase, cu bolduri in ele, poate ii moare javra

#45
ipostolache

ipostolache

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.02.2016
Da ma frate, da n-am cerut sfaturi cum sa bat vecinii sau sa le omor cainele, ca-s om pasnic. Stiu ca nu e totul perfect la bloc, ca-s satul de bloc. Toti facem galagie, doar ca unii prea multa. Si daca la mine ar veni un vecin sa se planga de ceva, nu stiu, as sta de vorba cu el, rezolvam cumva situatia, da nu ies in gura mare ca e casa mea si fac ce vreau in ea....

#46
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015

View Postjericho, on 02 februarie 2016 - 12:44, said:

hai nu te supara inca, stai sa vezi cand ma iau de cratima sau apostrof.

@initiator: chiftele mici si gustoase, cu bolduri in ele, poate ii moare javra


Nu ma supar tata stai linistit e si normal atata timp plecat din tara de aprox 10 si sa scri rar sau foarte rar in limba ta natala mi se pare un lucru corect, poate alti ma critica dar asta e firea omeneasca. NU VREAU sa fac off-topic "aicea" pardon aici, ci doar sa il ajutam pe initiatorul topicului sa treaca peste problemele aparute nu oricine traieste in apartamente de 100mp si cu vecini de la hollywood

#47
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005
eu am intervenit doar cu solutii de criza, daca aia nu inteleg de vorba buna...

#48
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015

View Postjericho, on 02 februarie 2016 - 12:52, said:

eu am intervenit doar cu solutii de criza, daca aia nu inteleg de vorba buna...

Da initial asa am gandit si eu dar nu este o solutie sa te duci peste el sa ii spargi usa cu piciorul si sa ii mai f..i si 2 peste ochi sa daca lat ca pestele nu e bine. Trebuie rezolvat pe cale amiabila

#49
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postjames_tont89, on 02 februarie 2016 - 12:55, said:

Da initial asa am gandit si eu dar nu este o solutie sa te duci peste el sa ii spargi usa cu piciorul si sa ii mai f..i si 2 peste ochi sa daca lat ca pestele nu e bine. Trebuie rezolvat pe cale amiabila
Asa cum apa si focul sunt potrivite pt. imprejurari diferite, la fel si cu violenta si nonviolenta !

Uneori e bine sa apelezi la nonviolenta;
alteori e gresit sa apelezi la nonviolenta.
Dar si uneori e bine sa apelezi la violenta;
si alteori e gresit sa apelezi la violenta.

Totul depinde de imprejurari  Posted Image
---------------------------------------------------------------------------


@initiator, singurele solutii ce-mi vin in cap acum sunt:
1) sa cumperi apartamentul superior;
2) sa iti izolezi fonic apartamentul;
3) sa te muti la casa ori intr-un bloc in care nu se aude cum se baseste vecinu'.
4) sa iti pui dopuri de urechi noaptea cand dormi sa nu te mai deranjeze zgomotul produs de vecinii de sus.

#50
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostSwatKat, on 02 februarie 2016 - 12:10, said:

O mica intrebare pentru initiator: copilul, cat a fost mic, nu plangea niciodata noaptea - colici etc? Ca si plansul ala s-ar incadra la galagie... Cred ca trebuie mereu sa existe un "bun simt" ( si aici ma refer la acel "common sense" din engleza, adica rezonabil) in relatia cu semenii.

@corinadaniela: legea aia are si ea niste "limite inferioare" pentru zgomot. Nu orice faci in casa dupa ora 10 implica automat amenda. Iar politia nu are treaba ca aia stau acolo fara contract INREGISTRAT la ANAF de proprietar.

LE: corectat partea cu italic, am creziut initial ca acum are copilul 6 luni. ideea ramane insa perfect valabila

atata timp cat initiatorul spune ca a incercat sa discute cu chiriasii, sa ii roage in mod politicos/civilizat sa nu mai umble cucoana pe tocuri prin casa dupa miezul noptii, iar ei continua cu "stilul galagios", este clar ca e vorba despre tupeu, nesimtire, lipsa de bun-simt din partea chiriasilor.
acum fac intentionat zgomot, sa-l enerveze, doar pentru ca asa "vrea muschii lor", pentru ca vezi-doamne, au fost deranjati de pretentiile lui. oare unde au locuit inainte, tot asa s-or fi comportat ?
ce mare lucru era sa-si cumpere cucoana o pereche de papuci "silentiosi" ? cei mai ieftini costa sub 10 lei. era atat de greu pentru ea sa accepte un astfel de compromis ? nu cred, daca vorbim despre o persoana normala, cu o farama de bun-simt si educatie.
dar nu, ea numai de-a naibii continua sa troncane cu tocurile prin casa. sa-l invete minte, data viitoare sa nu mai vina la usa ei cu reclamatii din astea penibile. eh, uite ca tupeul asta s-ar putea s-o coste mai scump decat pretul unei perechi de papuci.

ok, daca de vorba buna nu vor sa inteleaga, initiatorul are tot dreptul sa mearga mai departe pe cale legala. e dreptul lui. atata timp cat noapte de noapte el nu se poate odihni cum trebuie, este normal sa faca o reclamatie impotriva vecinilor galagiosi. imagineaza-ti ca omul asta, initiatorul, e sofer de autobuz/taxi/troleibuz. si intr-o zi, din cauza nesomnului / stresului / nervilor, face un accident, in care pici victima nevinovata. eh, se schimba treaba, nu-i asa ? pe cine dai vina, pe el sau pe ala care nu-l lasa sa doarma si ii face noptile de cosmar ?

crede-ma, am trecut prin asa ceva, sunt patita, stiu ce inseamna sa ai un vecin care face galagie noapte de noapte, pana la ore tarzii (1-2 dimineata). am incercat sa discutam cu el, sa-l rugam frumos, cu vorba buna, de mai multe ori, n-am avut cu cine sa ne intelegem, pana la urma politia a fost cea care l-a linistit. o amenda pentru tulburarea linistii publice si inca una pentru ca locuia "clandestin" la acea adresa; a primit valoarea maxima pentru ambele amenzi pentru ca a fost plin de tupeu si obraznicie in momentul in care a fost invitat la sectie, sa discute cu agentul care se ocupa de caz. si-a dat singur foc la valiza.
in tot acest demers mi-a fost de mare ajutor vecinul care locuia dedesubtul celui galagios, a depus si el reclamatie la sectia de politie, nici el nu mai suporta zgomotele, cu atat mai mult cu cat sotia lui abia nascuse si aveau nevoie de liniste pentru ea si bebelus.

Edited by corinadaniela, 02 February 2016 - 13:17.


#51
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005
inregistrezi pe un cd plansete de copil si il pui in fiecare noapte, da' tarziu,  o ora-doua... faci rost de o combina, daca nu ai deja, si ii pui boxele cat mai aproape de tavan.... si indreptate spre tavan...

#52
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
Mai omule. Daca problema ta ar fi reala si nu doar faptul ca esti tu sensibil atunci solutia era simpla: chemat politia locala. Vezi ca tocmai s-a inchis un topic azi unde unul la fel ca tine avea probleme cu vecinii si asa a rezolva. Simplu si civilizat.
Problema e ca nu poti chema politia ca umbla vecina in tocuri sau ca trag aia apa si le suna telefonu la 6 jumate dimineata. Practic problema e la tine.

#53
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Solutia: dopuri pentru urechi Posted Image Posted Image

#54
ipostolache

ipostolache

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.02.2016

View Postcorinadaniela, on 02 februarie 2016 - 13:13, said:

atata timp cat initiatorul spune ca a incercat sa discute cu chiriasii, sa ii roage in mod politicos/civilizat sa nu mai umble cucoana pe tocuri prin casa dupa miezul noptii, iar ei continua cu "stilul galagios", este clar ca e vorba despre tupeu, nesimtire, lipsa de bun-simt din partea chiriasilor.
acum fac intentionat zgomot, sa-l enerveze, doar pentru ca asa "vrea muschii lor", pentru ca vezi-doamne, au fost deranjati de pretentiile lui. oare unde au locuit inainte, tot asa s-or fi comportat ?
ce mare lucru era sa-si cumpere cucoana o pereche de papuci "silentiosi" ? cei mai ieftini costa sub 10 lei. era atat de greu pentru ea sa accepte un astfel de compromis ? nu cred, daca vorbim despre o persoana normala, cu o farama de bun-simt si educatie.
dar nu, ea numai de-a naibii continua sa troncane cu tocurile prin casa. sa-l invete minte, data viitoare sa nu mai vina la usa ei cu reclamatii din astea penibile. eh, uite ca tupeul asta s-ar putea s-o coste mai scump decat pretul unei perechi de papuci.

ok, daca de vorba buna nu vor sa inteleaga, initiatorul are tot dreptul sa mearga mai departe pe cale legala. e dreptul lui. atata timp cat noapte de noapte el nu se poate odihni cum trebuie, este normal sa faca o reclamatie impotriva vecinilor galagiosi. imagineaza-ti ca omul asta, initiatorul, e sofer de autobuz/taxi/troleibuz. si intr-o zi, din cauza nesomnului / stresului / nervilor, face un accident, in care pici victima nevinovata. eh, se schimba treaba, nu-i asa ? pe cine dai vina, pe el sau pe ala care nu-l lasa sa doarma si ii face noptile de cosmar ?

crede-ma, am trecut prin asa ceva, sunt patita, stiu ce inseamna sa ai un vecin care face galagie noapte de noapte, pana la ore tarzii (1-2 dimineata). am incercat sa discutam cu el, sa-l rugam frumos, cu vorba buna, de mai multe ori, n-am avut cu cine sa ne intelegem, pana la urma politia a fost cea care l-a linistit. o amenda pentru tulburarea linistii publice si inca una pentru ca locuia "clandestin" la acea adresa; a primit valoarea maxima pentru ambele amenzi pentru ca a fost plin de tupeu si obraznicie in momentul in care a fost invitat la sectie, sa discute cu agentul care se ocupa de caz. si-a dat singur foc la valiza.
in tot acest demers mi-a fost de mare ajutor vecinul care locuia dedesubtul celui galagios, a depus si el reclamatie la sectia de politie, nici el nu mai suporta zgomotele, cu atat mai mult cu cat sotia lui abia nascuse si aveau nevoie de liniste pentru ea si bebelus.

Cineva cu capul pe umeri :)

View Postjericho, on 02 februarie 2016 - 13:15, said:

inregistrezi pe un cd plansete de copil si il pui in fiecare noapte, da' tarziu,  o ora-doua... faci rost de o combina, daca nu ai deja, si ii pui boxele cat mai aproape de tavan.... si indreptate spre tavan...

Pai ce rost are sa deranjez restul vecinilor?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate