Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Probleme cu vecinii de la etajul superior (chiriasi)

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#19
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Este important sa afli daca proprietarul are contract de inchiriere cu ei. Daca nu are, poti sa vorbesti "altfel" cu proprietarul si o sa-i linisteasca el.

Edited by florinbad, 02 February 2016 - 12:15.


#20
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

 james_tont89, on 02 februarie 2016 - 12:14, said:

problema este ca persoana respectiva sau mai bine spus initiatorul traieste in blocurile ANL-ului si e normal sa se auda orice zgomot.
Pai ce vrea, chirie de 3 lei (achizitie 3 lei) si conditii luxury?

#21
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
ce bloc anl, daca sta acolo de 33 de ani?

#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Oamenii care se gandesc la propria sanatate nu mai au covoare in casa. Sunt sursa de infectie si/sau boli pulmonare. Si asta ti-o zic la modul cel mai serios. Prefer mereu parchet/gresie si papuci de casa decat covoare.

Deci bravo lor ca nu au covoare in casa. Cred ca singurul covor potrivit e ala de la usa si ala de la buda.

Si daca nu are contract degeaba. Se numeste santaj daca tu ii ameninti cu anaful, e caz penal.



Din toata chestia singurul lucru deranjant ar fi cainele. Pentru ala cred ca poti vorbi la administratie, din cate stiu ai nevoie de acorul locatarilor ca sa detii un caine, nu-s sigur.
Nici eu nu sunt de acord cu caine la bloc, dar nici cu pisica nu imi era rusine cand o apuca si o auzeam de la 2 stradute :lol:

#23
ipostolache

ipostolache

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.02.2016

 SwatKat, on 02 februarie 2016 - 12:10, said:

O mica intrebare pentru initiator: copilul, cat a fost mic, nu plangea niciodata noaptea - colici etc? Ca si plansul ala s-ar incadra la galagie... Cred ca trebuie mereu sa existe un "bun simt" ( si aici ma refer la acel "common sense" din engleza, adica rezonabil) in relatia cu semenii.

@corinadaniela: legea aia are si ea niste "limite inferioare" pentru zgomot. Nu orice faci in casa dupa ora 10 implica automat amenda. Iar politia nu are treaba ca aia stau acolo fara contract INREGISTRAT la ANAF de proprietar.

LE: corectat partea cu italic, am creziut initial ca acum are copilul 6 luni. ideea ramane insa perfect valabila

Tu nu stii sa faci diferenta intre un copil mic cu colici, care plange/urla, dar asta e cursul vietii, trebuie sa mai facem si copii si o vita care merge incaltala cu tocuri la 12 noaptea, sau un dobitoc care doarme cu telefonul langa pat si la 6.30 dimineata vibreaza pe parchet.
Si nu, nu am probleme psihice, am doar niste vecini nesimtiti si nu sunt singurul care sunt in situatia asta si nu doresc nimanui sa treaca prin ce trec eu.

#24
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
cumperi apartamentul de deasupra lor

Edited by jericho, 02 February 2016 - 12:23.


#25
ipostolache

ipostolache

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.02.2016

 mmm3, on 02 februarie 2016 - 12:19, said:

Pai ce vrea, chirie de 3 lei (achizitie 3 lei) si conditii luxury?

Nu sunt chirias la ANL, sunt proprietar, stau in casa aia de cand m-am nascut si ca zona Bucuresti, Piata Sudului la 50 m de Sun Plazza, adica nici in centru, dar nici in ghetou...

#26
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

 jericho, on 02 februarie 2016 - 12:20, said:

ce bloc anl, daca sta acolo de 33 de ani?
Intradevar, nu se leaga.

 lex404, on 02 februarie 2016 - 12:21, said:

Nici eu nu sunt de acord cu caine la bloc, dar nici cu pisica nu imi era rusine cand o apuca si o auzeam de la 2 stradute Posted Image
Macar pisica are voce blanda Posted Image

#27
ipostolache

ipostolache

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.02.2016

 jericho, on 02 februarie 2016 - 12:23, said:

cumperi apartamentul de deasupra lor

As vrea eu :)

#28
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015

 ipostolache, on 02 februarie 2016 - 12:21, said:

Tu nu stii sa faci diferenta intre un copil mic cu colici, care plange/urla, dar asta e cursul vietii, trebuie sa mai facem si copii si o vita care merge incaltala cu tocuri la 12 noaptea, sau un dobitoc care doarme cu telefonul langa pat si la 6.30 dimineata vibreaza pe parchet.
Si nu, nu am probleme psihice, am doar niste vecini nesimtiti si nu sunt singurul care sunt in situatia asta si nu doresc nimanui sa treaca prin ce trec eu.


Cu tot respectu iti spun muta-te la tara prea exigent esti asta e viata la bloc, daca sa zicem se muta o familie langa tine si femeia e gen de aia mai urlatoare la pat si ii apuca pe astia caldurile ce faci?

#29
ipostolache

ipostolache

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.02.2016

 lex404, on 02 februarie 2016 - 12:21, said:

Oamenii care se gandesc la propria sanatate nu mai au covoare in casa. Sunt sursa de infectie si/sau boli pulmonare. Si asta ti-o zic la modul cel mai serios. Prefer mereu parchet/gresie si papuci de casa decat covoare.

Deci bravo lor ca nu au covoare in casa. Cred ca singurul covor potrivit e ala de la usa si ala de la buda.

Si daca nu are contract degeaba. Se numeste santaj daca tu ii ameninti cu anaful, e caz penal.



Din toata chestia singurul lucru deranjant ar fi cainele. Pentru ala cred ca poti vorbi la administratie, din cate stiu ai nevoie de acorul locatarilor ca sa detii un caine, nu-s sigur.
Nici eu nu sunt de acord cu caine la bloc, dar nici cu pisica nu imi era rusine cand o apuca si o auzeam de la 2 stradute Posted Image

Nici eu nu sunt pentru covoare, acum am pentru ca asta mic sta mai mult pe jos si mai arunca cu jucarii

#30
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

 ipostolache, on 02 februarie 2016 - 12:21, said:

Tu nu stii sa faci diferenta intre un copil mic cu colici, care plange/urla, dar asta e cursul vietii, trebuie sa mai facem si copii si o vita care merge incaltala cu tocuri la 12 noaptea, sau un dobitoc care doarme cu telefonul langa pat si la 6.30 dimineata vibreaza pe parchet.
Deci zgomotul generat de tine e ok, ca te-a mancat in zona inferioara, dar zgomotul altora care probabil pleaca in club (sau la munca) seara sau vor sa se trezeasca sa se duca la munca dimineata (trebuie sa plateasca cineva si asistenta sociala a celor ce au copii) nu mai e ok.
Nu cumva esti cam ipocrit?

Edited by mmm3, 02 February 2016 - 12:28.


#31
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005

 ipostolache, on 02 februarie 2016 - 12:14, said:

(.....), am o problema cu cineva care face galagie noapte de noapte.
Sper sa nu fie luata in nume de rau parerea mea: ceea ce prezentati aici NU e galagie. Si da, am o sotie care aude tot (poate chiar mai mult decat trebuie :) ), am locuit la bloc, am avut deasupra proprietari cu caine. La noi se auzea si cand vecinii faceau dus, si aveam unii care se spalau dupa 12 noaptea. Pe principiul enuntat de dvs, trebuia sa ma duc sa le zic sa nu se mai spele?

Fiecare trebuie sa lase de la el intr-o comunitate. Nu cred ca a merge cu papuci cu toc prin casa inseamna lipsa de respect. A, daca cineva s-ar apuca sa danseze cu tocurile, sa bata in podea, ar fi altceva.. De aceea legea p[revede niste limite peste care se poate interveni contraventional.

#32
ipostolache

ipostolache

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.02.2016

 james_tont89, on 02 februarie 2016 - 12:25, said:



Cu tot respectu iti spun muta-te la tara prea exigent esti asta e viata la bloc, daca sa zicem se muta o familie langa tine si femeia e gen de aia mai urlatoare la pat si ii apuca pe astia caldurile ce faci?

Am avut discutia asta cu un amic acum cativa ani si la fel zicea, ca sunt eu exagerat, ca am probleme cu capu'...si acum are si el parte de asa ceva si e la fel de disperat ca mine. Asa ca niciodata sa nu spui niciodata :)

#33
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015

 ipostolache, on 02 februarie 2016 - 12:28, said:

Am avut discutia asta cu un amic acum cativa ani si la fel zicea, ca sunt eu exagerat, ca am probleme cu capu'...si acum are si el parte de asa ceva si e la fel de disperat ca mine. Asa ca niciodata sa nu spui niciodata Posted Image

singurul lucru pe care il mai poti face este sa iti antifonezi apartamentul gen cum sunt apartamentele studio de inregistrare

#34
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
daca de vorba buna nu intelege, il rupi cu bataia, frumos, elegant, fara martori

#35
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005

 ipostolache, on 02 februarie 2016 - 12:21, said:

Tu nu stii sa faci diferenta intre un copil mic cu colici, care plange/urla, dar asta e cursul vietii, trebuie sa mai facem si copii si o vita care merge incaltala cu tocuri la 12 noaptea, sau un dobitoc care doarme cu telefonul langa pat si la 6.30 dimineata vibreaza pe parchet.
Si nu, nu am probleme psihice, am doar niste vecini nesimtiti si nu sunt singurul care sunt in situatia asta si nu doresc nimanui sa treaca prin ce trec eu.


Pai, da, pe principiul ce fac eu e bine, altii e nesimtiti! BTW, urletul unui bebe poate fi mai tare decat latratul unui caine de talie mica.. asa ca informatie...

Daca soneria telefonului deranjeaza la 6.30 dimineata, cred ca ne pierdem timpul cu explicatii rationale pe aici..

#36
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015

 jericho, on 02 februarie 2016 - 12:30, said:

daca de vorba buna nu intelege, il rupi cu bataia, frumos, elegant, fara martori

ii dai sfaturi tampite vrei sa faca ca ala de pe forum de 15 ani la rupt pe unu in bataie de 24 de ani WTF si tot ala se duce si depune plangere ca si-a muscat-o.

Edited by james_tont89, 02 February 2016 - 12:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate