Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Probleme cu vecinii de la etajul superior (chiriasi)

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1
ipostolache

ipostolache

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.02.2016
Buna ziua!
Problema pe scurt: De cativa ani am in apartamentul de la etajul superior chiriasi. Unii au fost cu bun simt si n-am avut ce le reprosa, altii faceau ceva galagie, dar m-am inteles cat de cat cu ei. Acum am de ~2 luni doi chiriasi sub 30 de ani cu care nu ma inteleg. Galagie dupa ora 23 aproape in fiecare seara, prietena lui merge la miezul noptii cu tocuri in casa, au un caine de talie mica ce latra la orice ora din zi si din noapte... Am fost sa vorbesc cu el, dar se pare ca nu am cu cine, el considera ca daca e chirias poate face ce vrea "la el in casa" si ca nu trebuie sa ma intereseze pe mine ca merge prietena lui la baie pe tocuri la miezul noptii. Si daca nu imi place situatia sa ma mut, desi eu stau de 33 de ani in acel bloc (acolo m-am nascut). Stau cu sotia si cu copilul de 2 ani si 6 luni, cel mic inca doarme fara probleme, probabil ca la varsta lui nu baga in seama galagia.
Cum pot face plangere impotriva lor?
Este o solutie sa chem politia in mod repetat? am inteles ca pot lua si eu amenda daca vine politia si nu gaseste galagie. Eu am mai chemat in trecut politia, dar nu am rezolvat mare lucru.
Cum pot face o sesizare catre ANAF, ca nu au contract de inchiriere, deci stau ilegal practic si proprietarul baga banii in buzunar (evaziune fiscala)
Nu sunt absurd, dar cred ca e de bun simt ca intre orele 23-07 sa am liniste sa pot dormi, ca a doua zi ma duc la munca.
Si cred ca sunt multi in situatia mea, poate rezolvam ceva odata. Ca daca in criza de nervi ma duc si-l cocosez cu bataia, tot eu o sa am probleme.
Vecinii din jur nu stiu daca sunt deranjati, ca el bate si tranteste in podea, deci ma deranjeaza doar pe mine. Cainele latra, dar si ala de deasupra lui are caine si sunt multi vecini care au, ca in blocuri o sa ajunga sa locuiasca mai multe animale decat oameni.

#2
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015
nu esti singurul in bloc la frate-miu tot asa 2 oameni (jeguri) fac galagie dupa ora 20:00 seara. acuma iti spun nu ai cum sa ii scoti fortat din casa atata timp cat are semnat un contract de inchiriere cu proprietaru sungura varianta prin care poti scapa de ei este sa vb cu proprietaru si sa inchiriezi chiar tu apt de deasupra pentru o suma de 1.5x mai mare decat plateau ei. Consecintele sederii la apartamentele inferioare, tre sa iti bati capu cu toti " blocatarii"

#3
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008
Bai, dar mai sunteti multi nemultumiti de traiul la bloc?

#4
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
da...probleme gogule ?!

Edited by Mihai_3, 02 February 2016 - 11:57.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
La noi la bloc scrie ca nu mai exista program de liniste si e "24 din 24 pentru toata lumea".

Ca umbla cu tocuri nu ai ce sa ii reprosezi, chiar deloc. Si galagie de obicei inseamna peste vreo cateva zeci de decibeli ceea ce cred ca nu e cazul. Aia inseamna muzica si urlete.


Si eu aveam deasupra mea o familie cu copil mic si 3 caini. Ghici cine latra? Copilul mic, toata ziua. Cainele al batran doar sforaia pe balcon.

Jos aveam unii de se bateau, cand m-am mutat i-am lasat femeii aleia in posta un biletel cu "tu esti nebuna nu barbata-tu"



Asta e viata la bloc :)

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 ipostolache, on 02 februarie 2016 - 11:42, said:

Buna ziua!
Problema pe scurt: De cativa ani am in apartamentul de la etajul superior chiriasi. Unii au fost cu bun simt si n-am avut ce le reprosa, altii faceau ceva galagie, dar m-am inteles cat de cat cu ei. Acum am de ~2 luni doi chiriasi sub 30 de ani cu care nu ma inteleg. Galagie dupa ora 23 aproape in fiecare seara, prietena lui merge la miezul noptii cu tocuri in casa, au un caine de talie mica ce latra la orice ora din zi si din noapte... Am fost sa vorbesc cu el, dar se pare ca nu am cu cine, el considera ca daca e chirias poate face ce vrea "la el in casa" si ca nu trebuie sa ma intereseze pe mine ca merge prietena lui la baie pe tocuri la miezul noptii. Si daca nu imi place situatia sa ma mut, desi eu stau de 33 de ani in acel bloc (acolo m-am nascut). Stau cu sotia si cu copilul de 2 ani si 6 luni, cel mic inca doarme fara probleme, probabil ca la varsta lui nu baga in seama galagia.
Cum pot face plangere impotriva lor?
Este o solutie sa chem politia in mod repetat? am inteles ca pot lua si eu amenda daca vine politia si nu gaseste galagie. Eu am mai chemat in trecut politia, dar nu am rezolvat mare lucru.
Cum pot face o sesizare catre ANAF, ca nu au contract de inchiriere, deci stau ilegal practic si proprietarul baga banii in buzunar (evaziune fiscala)
Nu sunt absurd, dar cred ca e de bun simt ca intre orele 23-07 sa am liniste sa pot dormi, ca a doua zi ma duc la munca.
Si cred ca sunt multi in situatia mea, poate rezolvam ceva odata. Ca daca in criza de nervi ma duc si-l cocosez cu bataia, tot eu o sa am probleme.
Vecinii din jur nu stiu daca sunt deranjati, ca el bate si tranteste in podea, deci ma deranjeaza doar pe mine. Cainele latra, dar si ala de deasupra lui are caine si sunt multi vecini care au, ca in blocuri o sa ajunga sa locuiasca mai multe animale decat oameni.

din moment ce ai incercat sa te intelegi omeneste cu ei si nu a functionat, treci la pasul urmator :
te duci la sectia de politie de care apartii cu domiciliul
faci o reclamatie in scris, in care descrii problemele cu vecinii-chiriasi, insistand asupra aspectului ca nu respecta orele de liniste (legea 61/1991), ca va deranjeaza si latratul cainelui.
poti mentiona in reclamatie si faptul ca banuiesti ca locuiesc acolo fara forme legale.
iei numar de inregistrare pe reclamatie. faci rost de numarul de telefon al sectiei de politie sau al unui agent, eventual intrebi cum poti proceda, sa chemi un echipaj de politie atunci cand vecinii fac galagie la ore tarzii.
discuti cu vecinii, vezi care dintre ei este deranjat de galagia produsa de chiriasii respectivi, le spui si lor sa depuna reclamatie in scris la sectia de politie.
vei vedea in curand rezultatele.
daca as fi in locul tau, as incerca sa contactez si proprietarul acelui apartament, sa-i pun in vedere faptul ca are chiriasi cam dubiosi, certati cu bunul-simt. proprietarul stie ca ai lui chiriasi tin si un caine in casa lui ? a fost de acord cu asta, oare ?

Edited by corinadaniela, 02 February 2016 - 12:03.


#7
ipostolache

ipostolache

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.02.2016

 ioppo, on 02 februarie 2016 - 11:56, said:

Bai, dar mai sunteti multi nemultumiti de traiul la bloc?

Nu-ti doresc sa ai parte de asa ceva

#8
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015

 corinadaniela, on 02 februarie 2016 - 11:58, said:


te duci la sectia de politie de care apartii cu domiciliul
faci o reclamatie in scris, in care descrii problemele cu vecinii-chiriasi, insistand asupra aspectului ca nu respecta orele de liniste (legea 61/1991), ca va deranjeaza si latratul cainelui.
poti mentiona in reclamatie si faptul ca banuiesti ca locuiesc acolo fara forme legale.
iei numar de inregistrare pe reclamatie. faci rost de numarul de telefon al sectiei de politie sau al unui agent, eventual intrebi cum poti proceda, sa chemi un echipaj de politie atunci cand vecinii fac galagie la ore tarzii.
discuti cu vecinii, vezi care dintre ei este deranjat de galagia produsa de chiriasii respectivi, le spui si lor sa depuna reclamatie in scris la sectia de politie.
vei vedea in curand rezultatele.

eu dupa cate stiu politia nu are ce sa ii faca la chirias poate sa taie lemne cu drujba la ora 2 de noapte ca tot nu are ce sa ii faca singurul pe care il va amenda este proprietaru, numai el poate decide dupa ce si-a luat amenda daca ii mai tine sau nu in casa. Chiriasu poate sa cante si la vuvuzea 24/24 ca doar nu e proprietar cu acte in regula

#9
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Din punct de vedere psihic stati prost rau, daca va deranjeaza prostii din astea minore. Probabil te deranjeaza si cand isi face curat in casa cu aspiratorul si cand baga masina de spalat... ca scoate zgomot. Daca mai au si cate un blender/mixer/masinatocat deja sunt niste nenorociti...
Pana nu fac zgomote cu bormasina sau boxe de multi db nu ai ce face decat sa te internezi si sa tratezi problema psihica.

#10
schitoiu

schitoiu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 78
  • Înscris: 16.03.2011
Trebuie sa exista o cale legala de a rezolva problema ta. Mai intai intereseaza-te daca chiriasii stau ci forme legale, aka contract, iar mai departe mergi si vorbeste cu proprietarul apartamentului de zgomotul facut de cei doi.
Stiu si eu cum este sa auzi seara tarziu pe d-na de deasupra mergand pe tocuri...nu este prea placut. Mai amuzant daca pot spune asa era cand venea noaptea  cu un cordaci si sa auzi dupa tipete de placere din partea ea.....spectacol nene.
Am rezolvat problema mutandu-ma la ultimul etaj intr-un bloc de 4 etaje si locuit de pensionari. Si asa am trecut de la zgomot permanent (la parter am stat) la prea multa liniste.

Edited by schitoiu, 02 February 2016 - 12:07.


#11
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015
Si la mn la bloc unde am locuit daca se basea unu de deasupra sau de alaturi se auzea si daca scapa lingura pe jos tot se auzea, ziceai ca peretii sunt facuti din foaie de A4

Edited by james_tont89, 02 February 2016 - 12:06.


#12
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Nu se umbla cu tocuri prin casa, din respect pentru cei ce stau dedesubt se umbla in papuci si se pun covoare pentru a amortiza zgomotul pasilor.

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 james_tont89, on 02 februarie 2016 - 12:03, said:


eu dupa cate stiu politia nu are ce sa ii faca la chirias poate sa taie lemne cu drujba la ora 2 de noapte ca tot nu are ce sa ii faca singurul pe care il va amenda este proprietaru, numai el poate decide dupa ce si-a luat amenda daca ii mai tine sau nu in casa. Chiriasu poate sa cante si la vuvuzea 24/24 ca doar nu e proprietar cu acte in regula

nu este adevarat. este vorba despre persoane care nu respecta legea. nu conteaza ce calitate au, de chiriasi sau proprietari, sau rude ale proprietarului. atata timp cat locuiesc in acel apartament, nu pot face ce le trece prin cap. legea e pentru toti cetatenii, nu doar pentru proprietari :-).

#14
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
E normal sa se auda, s-au dus vremurile in care erau casele pline de covoare care amortizau zgomote ca acelea. Acum pe gresie si parchet se aude totul amplificat.

#15
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
O mica intrebare pentru initiator: copilul, cat a fost mic, nu plangea niciodata noaptea - colici etc? Ca si plansul ala s-ar incadra la galagie... Cred ca trebuie mereu sa existe un "bun simt" ( si aici ma refer la acel "common sense" din engleza, adica rezonabil) in relatia cu semenii.

@corinadaniela: legea aia are si ea niste "limite inferioare" pentru zgomot. Nu orice faci in casa dupa ora 10 implica automat amenda. Iar politia nu are treaba ca aia stau acolo fara contract INREGISTRAT la ANAF de proprietar.

LE: corectat partea cu italic, am creziut initial ca acum are copilul 6 luni. ideea ramane insa perfect valabila

Edited by SwatKat, 02 February 2016 - 12:14.


#16
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
ipostolache: defapt stresul tau sonor nu este generat de cei de sus cin ti-a ajuns pana peste cap plansetul copiilor tai cat au fost mici si acum lucurile tind sa nu se opreasca.
mai iesiti din casa si voi .... la aer frate. Mergeti la o plimbare mai lunga seara din cand in cand sau sa vedeti un film bun.

Poate mai iti diversifici orizontul si in felul asta nu mai observi prea mult mizeriile.
Solutia, este mutatul la casa ! daca este posibil desigur...

#17
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015
problema este ca persoana respectiva sau mai bine spus initiatorul traieste in blocurile ANL-ului si e normal sa se auda orice zgomot. Daca traiai in blocurile anti-atomice facute de nea Nicu nu auzeai absolut nimica nici plansetul copilului si ragaitul soacrei nici cearta vecinului gelos nici tocurile vecinei centuriste doar zgomote gen 100-120db in sus

#18
ipostolache

ipostolache

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.02.2016

 lex404, on 02 februarie 2016 - 11:58, said:

La noi la bloc scrie ca nu mai exista program de liniste si e "24 din 24 pentru toata lumea".

Ca umbla cu tocuri nu ai ce sa ii reprosezi, chiar deloc. Si galagie de obicei inseamna peste vreo cateva zeci de decibeli ceea ce cred ca nu e cazul. Aia inseamna muzica si urlete.


Si eu aveam deasupra mea o familie cu copil mic si 3 caini. Ghici cine latra? Copilul mic, toata ziua. Cainele al batran doar sforaia pe balcon.

Jos aveam unii de se bateau, cand m-am mutat i-am lasat femeii aleia in posta un biletel cu "tu esti nebuna nu barbata-tu"



Asta e viata la bloc Posted Image

Nu stiu daca e asa viata la bloc. Si eu am copil si mi-am pus covoare prin casa, ca mai scapa jucarii. Sa mergi cu tocuri la 12 noaptea si sa n-ai covoare prin casa, iar nu m-i se pare normal, ca e dreptul meu sa dorm. Nu cer luna de pe cer...
Ca isi plimba cainele castrunul de inox pe gresie si pe parchet toata ziua si toata noaptea, iar nu e normal, ca face ca un flex.
N-am o problema ca mai face un vecin o petrecere sambata seara, asta e, o inteleg, am o problema cu cineva care face galagie noapte de noapte.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate