Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Doresc sa inchiriez o masina in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 07.08.2015

 buletincalin, on 02 februarie 2016 - 05:18, said:

Va salut pe toti,

Sapt viitoare o sa ajung in Bucuresti si am nevoie sa inchiriez o masina. Imi puteti spune va rog niste firme unde preturile sunt decente? Nu as vrea ceva chiar entry lever, dar nici sa dau foarte multi bani nu as vrea, undeva la maxim 30 de euro/zi. Cate zile? Undeva la 5-7...

Am cautat pe internet, dar preturile difera foarte mult, un seria 5 il gasesc si la 60 de euro/zi si la 30 de euro/zi. Mi e teama sa nu fie diferite taxe ascunse, sau cum a patit un prieten cand a returnat masina, i au fost imputate unele zgarieturi si julituri si a pierdut garantia.

O sa fac ceva poze la masina initial, dar totusi prefer sa fie fara garantie.

Ceva recomandari?
Eu am folosit de 4 ori ca turist in Romania firma eurocars.ro. Masinile au fost aduse la Otopeni, aveau nr de zbor si asteptau punctual cand ieseam. Preturile pe zi difera de cate zile se inchiriaza, 1-3 zile mult mai scump pe zi decat de la 14 in sus. Km nelimitati, cu asigurare casco. Se retrage suma x ca siguranta de pe carte de credit. Suma de siguranta depinde de masina. Am avut un Opel Astra J relativ nou, 2x VW Touareg, unul mai vechi al doilea sub 100k km si un Volvo XC90 care nu a fost nou, dar okay. Rezervarile le-am facut si online si prin telefon. La telefon poti obtine date concrete ale masinii, cat de veche, cati km etc. Nu sunt asa de noi ca la Europcar, Sixt etc, dar si mult mai ieftine. Dar poti sa ai si noroc sa aiba numai cateva luni masina. Adusul la Otopeni costa parca 10euro. Eu le-am predat in Bucuresti la domiciliu o zi inainte de zbor, mai comod decat predat la aeroport. Vine cineva si ia masina fara costuri extra. Per total pot sa spun ca am fost multumit. Cel putin la capitolul punctualitate si seriozitate, nota 10. Eu in viitor tot de acolo iau. Never change a running system!
La vreo 30euro pe zi gasesti ceva gen vw golf, opel astra etc.
PS: nu am nici o legatura cu ei, sunt pur si simplu un client multumit.

#20
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Passenger001, on 02 februarie 2016 - 11:40, said:

Eu am folosit de 4 ori ca turist in Romania firma eurocars.ro.
astia ofera asigurare full?

#21
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 adisz, on 02 februarie 2016 - 10:03, said:


Povesti nemuritoare.Cum adica esti dependent de masina si tu n-ai masina.Si taxiul este masina pana la urma.


S-ar putea ca neam de neamul tau sa nu fi avut masina de care are omul in tara lui de rezidenta.

#22
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 07.08.2015

 Octavian_SK, on 03 februarie 2016 - 19:13, said:

astia ofera asigurare full?
"Pachetul de asigurari oferite in pretul de inchiriere include: asigurare CASCO, asigurare impotriva furtului, asigurare de raspundere civila RCA. Orice situatie speciala legata la asigurari este lamurita la cerere de catre serviciul clienti."

Este citat din conditiile lor de inchiriere. Mergi pe site si gasesti raspuns la aproape orice intrebare.

#23
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
nu ma intereseaza asigurarea cu fransiza, mai pe inteles vreau asigurare cu raspundere ZERO si fara sume blocate....raspunsul asta nu e pe site, daca lucrezi la ei raspunde concret

#24
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 07.08.2015

 Octavian_SK, on 03 februarie 2016 - 22:22, said:

nu ma intereseaza asigurarea cu fransiza, mai pe inteles vreau asigurare cu raspundere ZERO si fara sume blocate....raspunsul asta nu e pe site, daca lucrezi la ei raspunde concret
In primul rand uitat-e la post-urile mele... Cu siguranta nu lucrez la ei, nici macar nu am rezidenta in Ro.

Eu folosesc in medie de vre-o 2 ori pe luna masini de la Europcar Germania (deplasari in job), am de la ei si o carte vip, am inchiriat in ultimii 10 ani peste suta de masini. Fransiza normala la Europcar Germania este de la 950 euro in sus. Ma refer la fransiza la asiguarrea full-casco. Exista posibilitatea de a fi redusa la 450 euro, costa ceva, nu stiu cat. Exista posibilitatea de a fi redusa la 0 euro, costa circa 30 euro pe zi (deci pe langa pretul masinii) si nu se poate face la toate categoriile, in general la alea mai mici pana medii. Banuiesc ca daca vrei neaparat, posibil sa se poata si la eurocars, este ceva de intrebat individual si personal la ei. In general este aproape totul posibil pe lumea asta, depinde de pret. Eu nici nu am intrebat, nu cred ca s-ar fi meritat daca ar fi fost posibil. Am avut masinile inchiriate 15-16 zile. Daca ar fi trebuit sa platesc vre-o 30 euro extra pe zi, nu ar fi fost cine stie ce avantaj.

Ce este aia raspundere ZERO? Sa vad asigurarea aia ptr masina cu raspundere zero... Daca ai o culpa, ai intotdeauna o raspundere! Si nu vei gasii pe lumea asta o asigurare care sa nu-ti blocheze o suma x!!! La majoritate nici nu poti inchiria o masina fara carte de credit. La putinele unde este posibil, numai cele mai mici masini si siguranta se lasa cash. Am intalnit asa ceva prin Spania si prin America de Sud. Dar nu vrei sa sti cum aratau masinile...
Ai facut vreodata un testdrive la un dealer? Banuiesc. Inainte ai semnat ceva. Ai citit cat de mare este fransiza? De obicei undeva un jur de 1000euro.

PS: si daca te intrebi de ce nu inchiriez in Ro de la Europcar. Simplu, ptr ca preturile sunt nerusinat de mari. La fel la celelalte company mari Avis, Sixt etc. Cred ca Ro are pe departe cele mai mari preturi la rent-car din Europa.

Edited by Passenger001, 03 February 2016 - 23:02.


#25
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Passenger001, on 03 februarie 2016 - 22:59, said:

Ce este aia raspundere ZERO? Sa vad asigurarea aia ptr masina cu raspundere zero... Daca ai o culpa, ai intotdeauna o raspundere! Si nu vei gasii pe lumea asta o asigurare care sa nu-ti blocheze o suma x!!!
Hai sa-ti explic ca se pare ca la peste suta aia de masini inchiriate nu te-ai intalnit cu "raspunderea zero". Eu dupa ce am platit vre-o 1500 MYR pe o oglinda de Camry in Malaysia nu mai inchiriez masini cu fransiza. Deci raspunderea zero este atunci cand daca se intampla ceva (cu mici exceptii gen conducere sub influenta drogurilor, alcohol...etc) dai cheile inapoi si iti vezi de treaba ta. Nu iti blocheaza nimeni nici o suma...cel mai elocvent exemplu il gasesti pe site-ul Sixt unde poti poti simula online orice preferinta. Am avut doua evenimente pana acum ambele la Hertz, masina zgaraiata in parcare in Praha (Ford C Max) si masina sparta de hoti in Sevilla (BMW) niciodata suma blocata pe card, alta decat taxa plus asigurarea plus garantie pt combustibil. In romanica inchiriez de la KlassWagen unde platesc 10-15 euro/zi  de obicei clasa full size. Am inchiriat de la autonom cu asigurare full si niciodata nu mi-au blocat banii. In UAE pt clasa Acord / Camry am platit de fiecare data 30dirhami/zi....in Cipru cand sa predau masina la Sixt incepusera aia ca cica niste zgaraieturi...bla bla...Posted Image le-am ras in nas, ..cand s-au prins de asiigurare cica daca am timp sa trec pe la office in aeroport bine dca nu nu...n-am avut...etc...atentie insa nu tot timpul "full" acopera geamurile, rotile sau sub masina....in fine le-am trimis un email de curiozitate , nici un raspuns, seriozitate de Dambovita, deci raman la KlassWagen...si da romanica e cea mai scumpa dar prefer sa platesc 20euro / zi asigurare decat sa ma lupt cu mitocania locala si tentativa de inselatorie

LE eu nu am spus nimic de "fara carte de credit" :) nu ai fost tu atent

Edited by Octavian_SK, 04 February 2016 - 16:06.


#26
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,103
  • Înscris: 22.11.2011
Din ce am vazut si KlassWagen e cu fransiza, nu?

#27
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 07.08.2015
Eu nu prea vad diferentele...

- la Sixt Romania exista casco de 3 feluri: fransiza full, Top Cover 12euro/zi numai jumatate fransiza, Super Top Cover 24euro/zi fransiza 0 euro. Eventual interesant ptr cineva care inchiriaza putine zile. Noi mergem de obicei 15-16zile vara. Numai asigurarea extra ar costa vreo 400euro. Deci ma joc, sau risc cum vrei sa numesti, vreo 300-400 euro in caz daca se intampla ceva si ar trebuii sa platesc fransiza din buzunar. Ultimii 3 ani am platit 0 euro, daca as fi avut Super Top Cover as fi aruncat vre-o 1200 euro pe geam. Precum vezi, totul este matematica si probabilitate. Tot ce am scris aici, se poate citi la Sixt.ro

- Hertz, mai exact Hertz Praha, numai cu fransiza.
Cea mai mica fransiza ptr un Polo de ex: vreo 739euro. Fara casco raspunde clientul pana la 11.000 euro.
Citat Hertz:
"At the time of pick-up we will take a deposit from your card. The deposit is amount is calculated based on the cost of your rental, a full tank of fuel and your selection of extras. This payment must be paid with a card issued in the name of the main driver."

- La KlassWagen scrie concret: fransiza blocata ptr casco. http://www.klasswage...ct/contract.pdf
Preturile sunt normale. La chirie 16 zile, 42euro/zi ptr Skoda Octavia, 81euro/zi ptr BMW seria 5. Nimic deosebit. Singurul lucru care ma deranjaza, au o flota foarte mica, ma refer cu putine modele. La 4 adulti cu cel putin 4 geamante si inca 1001 genti mai mici, ai nevoie de ceva mare.

Si sa nu ne intelegem gresit: la vre-o zgarietura ceva nu s-a uitat pana acum niciodata nimeni. Aici este vb ca pui masina in pom si faci o dauna de mai multe mii de euro sau alta dauna serioasa.

PS: sper sa nu fi pus vre-un link interzis...

Apropos: ptr vara 2016 as avea nevoie de ceva si mai mare, ptr ca 4 adulti plus un copil cu scaun, ceva gen Mercedes V sau VW Multivan. Cele de la eurocars nu sunt prea noi ca sa zic asa, mai mult dube decat masini comfortabile. Iar sixt are numai Renault Traffic, tot cam duba cu putin comfort. La fel KlassWagen. Cineva vre-o idee? Pretul este secundar, masina sa fie top. Mersi.

Edited by Passenger001, 04 February 2016 - 17:11.


#28
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 DaniJ90, on 04 februarie 2016 - 16:33, said:

Din ce am vazut si KlassWagen e cu fransiza, nu?

Vorbeste cu ei, au si asigurare full, 10-15 euro pe zi functie de perioada cred

 Passenger001, on 04 februarie 2016 - 17:05, said:

Apropos: ptr vara 2016 as avea nevoie de ceva si mai mare, ..... La fel KlassWagen.

- ai dreptate flota lor nu-i foarte mare, masinile noi sunt din gama Jetta, Fluence, focus, Dacia, fiesta
- Masina "mare" am inchiriat anul trecut de la ei, Subaru Tribeca 7 locuri, nu sunt foarte noi insa si sunt inscrise pe BG :), in rest totul ok ....

ai putea sa ii contactezi si te lamuresti...btw n-am nici o treaba cu ei doar ca de acolo am luat in ultimii trei ani....am avut si serie 5 tot cu numere de BG, sa vezi ce fata fac trecatorii cand opresti regulamentar sa le dai prioritate la trecere de pietoni sau cand nu blochezi intersectia :)

#29
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

 Groot, on 03 februarie 2016 - 19:39, said:



S-ar putea ca neam de neamul tau sa nu fi avut masina de care are omul in tara lui de rezidenta.
Aia așa e. Am auzit mașini din astea care zboară, gătesc și mai includ și 2 gagici bune să îți facă una mică atunci când te plictisești. Pachet.

#30
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
De auzit am auzit toti. Cu posesia e mai greu.

#31
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Groot, on 04 februarie 2016 - 20:11, said:

De auzit am auzit toti. Cu posesia e mai greu.
O daaa, ca posesia unui BMW te face cu doua perechi de oo...pana la urma conteaza caracterul, personal prefer un om cumsecade intr-o masina de 20 de ani cu numere de BG fata de un cocalar de asta cu ML de peste mari si tari. care vrea el sa arate cat de neam prost poate sa fie...si daca nu ma insel topicul este despre inchiriere in bucuresti ci nu despre ce are fiecare pe acasa

#32
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
N-am sa fiu eu inteleptul care sa se apuce sa caute piatra...

E cum zici tu. ;)

#33
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
De la ce firme ati mai închiriat din aeroport Otopeni?eu am inchiriat de la fmn,rentexpress,payless,kronos(de ăștia mi-a plăcut cel mai mult dar au masinile cam praf) dar pur si simplu nu prea mi-a plăcut,fmn era ok dar au crescut preturile.
As vrea sa mai recomandați cateva firme cu care ati avut experiențe plăcute.

Edited by Marius19891989, 21 September 2017 - 10:02.


#34
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
autoboca

mi au dat o masina nou nouta , avea numere rosii
au numai masini noi in flota, desi ofera nu e prea diversificata.

Am dat pentru un Polo 235euro pe 5 zile cu asigurare full si garantie blocata de doar cateva zeci de euro pentru chestii pe care nu le acoperea asigurare. Banii au fost deblocati pe loc cand am predat masina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate