Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Constructie casa demisol+parter Zalau 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#19
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Mitsubishi Electric Lossnay LGH-50RVX este recuperator de entalpie (ERV).
Schimbatorul de caldura este dintr-un material permeabil la vaporii de apa. Acesta transfera:
  • o parte din caldura din aerul mai cald trece catre aerul mai rece
  • o parte din umiditatea din aerul mai umed trece in aerul mai uscat.
Vara aerul de afara este umed, aerul din casa este uscat (dezumidificat) daca folosesti A/C. Recuperatorul ERV o sa preia umiditatea de la aerul care vine de afara si o s-o transfere in aerul evacuat din casa, astfel in casa o sa se pastreze umiditatea mai scazuta si mai confortabila.

Iarna aerul de afara este foarte uscat, aerul din casa este cu mai multa umiditate. Recuperatorul ERV o sa preia umiditatea de la aerul pe care-l evacueaza si o s-o transfere la aerul pe care-l introduce in casa de afara, pastrand o umiditate mai apropiata de normal, sa nu se "usuce" aerul interior prea mult.

La clima noastra, cred ca ERV este mai bun decat HRV (care recupereaza doar caldura).

Dar eu personal am o retinere fata de ERV din motive igienice, mi-e teama ca prin schimbatorul de caldura nu trece doar umiditatea ci probabil sa mai scape si ceva poluanti din casa de care ai vrea sa scapi. Eu personal n-as concepe o instalatie cu ERV cu extragere din bai si bucatarie si introducere in camera. Poate-i doar o idee preconceputa, dar mie nu-mi place.

Mai bine folosesc HRV si umidificator separat iarna, respectiv HRV si dezumidificator separat vara.

Edited by kolfleading, 04 February 2016 - 17:42.


#20
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

mi-e teama ca prin schimbatorul de caldura nu trece doar umiditatea ci probabil sa mai scape si ceva poluanti din casa de care ai vrea sa scap

La ce fel de poluanti te referi? In afara de miros nu imi vine altceva in cap, iar asta nu cred ca "scapa", nu mai mult decat prin HRV...

#21
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Si mirosul daca trece, tot e cel putin neplacut sa iei mirosul din baie si sa-l distribui uniform in camere.
Mai vreun dioxid de carbon, mai vreun dioxid de sulf Posted Image , mai vreo formaldehida de la parchetul laminat,  etc.

HRV este complet "opac". Placile sunt din tabla sau plastice impermeabile.

#22
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Eu stiu ce sa zic... ma gandesc ca aia de la Mitsubishi nu or avea ceva fetishuri ciudate sa faca aparate care imprastie mirosuri prin casa :)

Formaldehida de la parchet ma gandesc ca se degaja oricum inainte sa apuci sa te muti, nu ani de zile constant, iar daca e atat de multa incat sa deranjeze (valabil si pentru SO2), cred ca "recuperarea" ar fi ultima problema...

#23
Andr33i

Andr33i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.02.2016
Si eu sunt de aceasi parere, nu cred ca se transmite mirosul...Am vorbit cu cineva care zice ca a montat o instalatie de ventilare cu Mitsubishi Electric Lossnay LGH-50RVX si zicea ca beneficiarul este foarte multumit. Chiar ma bate gandul sa imi pun si eu. Pacat ca nu sunt multi care au apelat la aceste sisteme ca sa avem informatii mai complete. Stiu ca trebuie avuta in vedere rezolvarea problemei cu condensul. Oricum, un sistem de ventilatie cred ca este necesar, mai ales la o casa izolata corespunzator.

In alta ordine de idei, azi chiar am fost la un instalator...asa mai inventiv de felul lui, care mi s-a parut extrem de informat si cu mult experienta, cateva lucruri pe care le-am invatat de pe formuri, si care de obicei instalatorii nu le stiu sau nu le implementeaza, le-am gasit in propunerea lui pentru casa mea. Spre deosebire de alti instalatori care doar instaleaza pompele de caldura sau cazanele, acesta le si face...atat pompe de caldura cat si cazane cu gazeificare. Am mai multi prieteni, beneficiari de-ai lui care mi l-au recomandat intrucat sunt foarte multumiti de instalatiile realizate de el. Nu vreau sa ii fac reclama, spun lucrurile acestea doar ca sa evidentiez ca, dupa parerea mea merita sa ne aplecam asupra catorva din ideile implementate de el...

Si acum, sa revin la sistemul de ventilatie implementat de el pentru casa fiului sau. El si-a cumparat un recuperator de caldura simplu fara ventilatoare incorporate, dar cu o capacitate de recuperare mai mare decat ce ar fi nevoie pentru casa respectiva, ventilatoare si celelalte materialele necesare...undeva la 1500 EURO. Le-a adaptat si montat chiar el. In fiecare camera are o gura pentru extragerea aerului viciat din camera, pe tavan si una de introducere aer in camera undeva in partea de jos a peretelui. Zice ca a programat sistemul sa mearga in jur de  o ora pe zi, in mai multe reprize...astfel reuseste sa schimbe zilnic tot aerul din casa. Am uitat sa precizez ca este vorba de o casa parter si legaturile de tubulatura sunt in pod, foarte bine izolate. M-am urcat sa le analizez chiar eu. Pentru filtrare a folosit 3 filtre de aer pentru masina( ww transporter) carora le-a realizat o carcasa speciala. A prevazut o inclinatie a intregii instalatii pentru a rezolva problema condensului. Deasemenea a dotat sistemul cu un put canadian.

Mie, unul care nu sunt in domeniu, in mare mi s-a parut ok. Voi ce parere aveti?

PS: mi-a prezentat sistemul de incalzire cu pompa de caldura apa-apa realizata de el...asta chiar m-a impresionat...dar asta e alta poveste..

#24
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostAndr33i, on 04 februarie 2016 - 21:29, said:

...
Stiu ca trebuie avuta in vedere rezolvarea problemei cu condensul.
...
A prevazut o inclinatie a intregii instalatii pentru a rezolva problema condensului. Deasemenea a dotat sistemul cu un put canadian.
...
Stai putin, la care problema cu condensul te referi? Daca te referi la condensul care se produce in unitatea de ventilatie, atunci sa stii ca doar HRV au aceasta problema. La ERV din cate am vazut eu nici nu este prevazuta scurgere de condens.


View PostAndr33i, on 04 februarie 2016 - 21:29, said:

Oricum, un sistem de ventilatie cred ca este necesar, mai ales la o casa izolata corespunzator.
Cu asta suntem cu totii de acord. Doar ca eu votez HRV (recuperare doar caldura) in loc de ERV (recuperare caldura, umiditate si ... cine mai stie ce).

#25
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostAndr33i, on 04 februarie 2016 - 21:29, said:

In alta ordine de idei, azi chiar am fost la un instalator...asa mai inventiv de felul lui, care mi s-a parut extrem de informat si cu mult experienta, cateva lucruri pe care le-am invatat de pe formuri, si care de obicei instalatorii nu le stiu sau nu le implementeaza, le-am gasit in propunerea lui pentru casa mea. Spre deosebire de alti instalatori care doar instaleaza pompele de caldura sau cazanele, acesta le si face...atat pompe de caldura cat si cazane cu gazeificare. Am mai multi prieteni, beneficiari de-ai lui care mi l-au recomandat intrucat sunt foarte multumiti de instalatiile realizate de el. Nu vreau sa ii fac reclama, spun lucrurile acestea doar ca sa evidentiez ca, dupa parerea mea merita sa ne aplecam asupra catorva din ideile implementate de el...

Si acum, sa revin la sistemul de ventilatie implementat de el pentru casa fiului sau. El si-a cumparat un recuperator de caldura simplu fara ventilatoare incorporate, dar cu o capacitate de recuperare mai mare decat ce ar fi nevoie pentru casa respectiva, ventilatoare si celelalte materialele necesare...undeva la 1500 EURO. Le-a adaptat si montat chiar el. In fiecare camera are o gura pentru extragerea aerului viciat din camera, pe tavan si una de introducere aer in camera undeva in partea de jos a peretelui. Zice ca a programat sistemul sa mearga in jur de  o ora pe zi, in mai multe reprize...astfel reuseste sa schimbe zilnic tot aerul din casa. Am uitat sa precizez ca este vorba de o casa parter si legaturile de tubulatura sunt in pod, foarte bine izolate. M-am urcat sa le analizez chiar eu. Pentru filtrare a folosit 3 filtre de aer pentru masina( ww transporter) carora le-a realizat o carcasa speciala. A prevazut o inclinatie a intregii instalatii pentru a rezolva problema condensului. Deasemenea a dotat sistemul cu un put canadian.

Mie, unul care nu sunt in domeniu, in mare mi s-a parut ok. Voi ce parere aveti?

PS: mi-a prezentat sistemul de incalzire cu pompa de caldura apa-apa realizata de el...asta chiar m-a impresionat...dar asta e alta poveste..
Andrei hai sa ne prezinti mai intai cum a ramas cu grosimile de termoizolant la proiectul casei d-tale (ti-am mai spus sunt multe detalii de pus la punct), apoi care va fi consumul anual de energie aferent incalzirii si abea dupa ce astea sunt batute in cuie sa ne apucam sa discutam despre restul sistemelor de incalzire si ventilare. D-ta ce parere ai?Posted Image

#26
Andr33i

Andr33i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.02.2016

View Postandreilesan, on 05 februarie 2016 - 06:59, said:

Andrei hai sa ne prezinti mai intai cum a ramas cu grosimile de termoizolant la proiectul casei d-tale (ti-am mai spus sunt multe detalii de pus la punct), apoi care va fi consumul anual de energie aferent incalzirii si abea dupa ce astea sunt batute in cuie sa ne apucam sa discutam despre restul sistemelor de incalzire si ventilare. D-ta ce parere ai?Posted Image

Ok...nu am luat inca decizia finala...dar momentan ma gandesc la un sistem de termoizolatie de genul: 15 cm - placa de jos( 5 sub placa si 10 peste placa), 15 cm pereti exteriori, 30 cm peste placa de sus. In plus vreau sa pun tamplarie de calitate: sticla cu un coeficient de 0,5 W/mK si tamplarie de 1 W/mK. Vreau sa apelez deasemenea la un montaj profesional pentru tamplarie (http://www.greenteq....deos/index.html). Peretele va fi din caramida Cemacon de 30 cm: http://www.cemacon.r...-evoceramic-29/

As fi tare curios sa vad unde m-as incadra cu acest sistem de termoizolatie din punct de vedere al necesarului de caldura dar inca nu reusesc sa deslusesc bine toate formulele de calcul...

#27
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Daca erai o doamna-domnisoara probabil ca primeai si niste calcule :D Domnii de pe aici sunt foarte saritori cand aud de doamne aflate la "ananghie" :D

Edited by doarUNom, 05 February 2016 - 08:53.


#28
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
in cazul asta...as incerca si eu o schimbare de...temporar :))...la cat imi plac...calculele..Posted Image Posted Image Posted Image

#29
Andr33i

Andr33i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.02.2016

View PostdoarUNom, on 05 februarie 2016 - 08:23, said:

Daca erai o fata(doamna) probabil ca primeai si niste calcule :D Domnii de pe aici sunt foarte saritori cand aud de doamne aflate la "ananghie" :D
Ce sa fac...nu toata lumea isi permite sa fie fata... :)) Totusi, o sa incerc o varianta de calcul...sa vedem ce a iesi...

#30
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Sapati un pic pe aici sau dati-i un PM lui Kendo. Daca nu ma insel are el un excel in care poti sa introduci grosimi de materiale, etc si sa calculeze automat pierderile. L-a mai postat parca pe aici dar nu retin unde...

LE1. Hai ca l-am gasit. Stiam eu ca l-am salvat pe undeva. Nu pot sa uploadez excel asa ca puteti sa descarcati de aici: https://www.dropbox....tabila.xls?dl=0

Berea i-o dati lui Kendo Posted Image. Sper ca nu se supara ca l-am postat, daca e problem il sterg.

LE2. Fisierul e facut pentru cazul lui specific in care casa e fix patrata. Va trebui sa modificati pe acolo diferse chestii pentru case cu forme mai speciale, sau sa calculati pentru fiecare perete separat

Edited by oMariusRO, 05 February 2016 - 08:43.


#31
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Atentie la exhipa care va zidi caramida aia Posted Image ,  din testele lor acele goluri tip fagure sunt mai eficiente  fata de alte tipuri dar nu au ghidajul si rostul de mortar, iar la zidire din ce am vazut in practica "mesteri mai "uita sa umple si rosturile verticalePosted Image. Este mai dificil la zidit vorbesc din proprie experienta am zidit eu personal iar umplerea rosturilor verticle pentru realizarea tesaturii este o adevarata munca de chinez batran.

#32
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View PostoMariusRO, on 05 februarie 2016 - 08:33, said:

..... Sper ca nu se supara ca l-am postat, daca e problem il sterg....

Nu e nici o problema :)

Aici e versiunea online: https://docs.google....dit?usp=sharing

#33
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Vad ca i modificat, in ala de la mine ai lambda in loc de U in unele locuri.

Zi-mi si mie de unde ai luat la QAerisire U=0.189? Vreau sa fac o versiune mai generica a fisierului si nu sunt sigur de valoarea aia

#34
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Da, am modificat pentru ca era gresit capul de coloana (se folosea de fapt coef. U, nu lambda Posted Image )
Coeficientul folosit la calculul pierderilor prin aerisire l-m luat din jurnalul Danei: http://forum.softped...0#entry16616667

#35
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Ok, deci si tu l-ai luat de bun pe 0.189 ala. Dar 2364 pentru necesarul anual de unde vine? Si inca ceva.

Am vazut ca pentru necesarul pe mp ai impartit la amprenta x 2 in loc de suprafata utila. Nu e mai corect sa se imparta la suprafata utila? In cazul asta consumul iese mai mare....

Am obsevat tarziu ca in varianta online ai schimbat Posted Image

Am facut si ei niste calcule aproximative la mine, ies la 90 Kw/mp util (unele valori sunt estimate grosier ca nu am inca planurile finale).

Am pus un Sheet 2 in fisierul ala de pe dropbox, cu o altfel de aranjare a materialelor si valorilor.

Edited by oMariusRO, 05 February 2016 - 10:58.


#36
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Factorul de multiplicare pentru Timisoara (probabil pentru Zona II dpdv al zonarii climatice) primit de la Andrei.
Eu am observat ca energia folosita pentru incalzire in decursul unui an este cam de 4 ori cat energia folosita in cea mai friguroasa luna (in speta ianuarie).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate