Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Casa mea-misiune imposibila

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#19
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Nu sunt corecte planurile. Nu respecta normativul: ai goluri nebordate de stalpi , ai ferestre prea aproape de colt ..ce sa mai , nu respecta . Arunca.l la gunoi
Iti trimit numarul de cont sa faci plata (pentru consulatia de mai sus).


#20
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View PostdoarUNom, on 09 februarie 2016 - 21:47, said:

Nu sunt corecte planurile. Nu respecta normativul: ai goluri nebordate de stalpi , ai ferestre prea aproape de colt ..ce sa mai , nu respecta . Arunca.l la gunoi
Iti trimit numarul de cont sa faci plata (pentru consulatia de mai sus).

Termina cu prostiile ...alea sunt niste drafturi initiale de arhitectura... Nu mi-am pus amprenta pe ele sau ma rog mi-am pus ca am facut structura la casa aia ...stuctura a fost pe cadre, nu zidarie portanta....din pacate nu am ultima varianta de arhitectura modificata dupa structura...nu mai stiu daca nu mi-a mai trimis-o arhitectul sau am ratacit-o.
Ideea era de functional

#21
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Nu conteaza. Planurile nu respecta normativul.

#22
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Corect !

#23
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Sa.ti dau contul pe lei sau valuta ?


#24
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Sa vedem calculul structurii mai intai.

#25
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
E in normativ

#26
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Hai ca esti simpatic...initiatorul topicul probabil ca se intreaba ce e cu schimbul asta de replici...

#27
mmiionut

mmiionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.07.2011
Da.
Alea sunt niste schite preliminare plecate de la dorinta mea de a amenaja interiorul....deci deocamdata nu trebuie sa respecte niciun normativ....
Oricum au fost modificate drastic dupa inca o discutie.....este tot o schita orientativa

Attached Files


Edited by mmiionut, 09 February 2016 - 23:09.


#28
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
doarUNom se referea la planurile postate de mine ca nu respecta normativul..discutia intreaga a fost pe alt topic la dumneata au ajuns doar cateva concluzii si acum nu stii cum sa le iei.t
Arata rau de tot parterul ala...

Edited by brawnie, 09 February 2016 - 23:12.


#29
mmiionut

mmiionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.07.2011
Chiar nu stiu ce as mai putea sa fac acestui interior...mie mi se pare ok.
O sa vreau sa vad cum arata cu un birouas pe jumatate din buc si pe aceasta sa o imping inca 1m mai spre dining....si sa mut intrarea in casa la 90 grade.

#30
sabin99viv

sabin99viv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 11.07.2009
sa stii ca nu e chiar misiune imposibila, eu zic ca au mai reusit si altii
Sfatul meu e sa faci casa P( 2 dormitoare, living, bucatarie, un hol si o baie)+M (defapt M sa fie pod mansardabil), si sa mergi cat mai mult pe lemn la partea de mansarda fara sa te ridici cu nimic peste centura casei de genul mai pui 2-3 randuri de boltari ca vezi doamne nu costa mult dar apoi mai trebuie o centrura (alt fier, alt beton) si uite asa se mai duc cateva mii de euro, etc
Spor la constructie si daca ai nevoie de materiale imi poti spune sa iti faci o idee.

#31
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010
Felicitari pentru 'indrazneala' Posted Image
In al 2-lea rand, mare grija la bugetul ala. E foarte greu de tinut in frau.
Cel mai bine incepe cu un studiu geo. Fata de adancimea de fundare pe care o stiam eu, de 90cm, conform studiului a trebuit sa ma duc pana la 1.30. Deci hop! cativa mc de beton... cateva zice/sute de kg de fier in plus si asa mai departe. Dupa pasul asta poate nu mai renteaza sa faci P si sa faci P+M, sau invers.
Ca suprafata e putin mai mica decat a mea, si ca sa iti faci o idee (ca si eu sunt tot la devizul initial), sper sa scap cu vre-o 16.000 la rosu (imi intra 9000 doar in fundatie si parter). Si asta tot in regie proprie. Daca ai nevoie de o firma, socoteste si minim 20e/mp sau macar cauta cat te costa operatiunile pe care nu vrei sau nu le poti face tu.

Apoi vin chieltuielile 'interesante', in special termosistem. Care cu cat bagi mai mult acum, cu atat vei avea un confort mai bun ulterior. Pune minim 2500 euro tamplaria si minim 1000 usile. Inca vre-o 2500-3000 acoperisul.
Si cu astea cam 'inchizi' casa.

Nu in ultimul rand interiorul - sape, tencuieli, etc. Si abia dupa climatizarea. Ai gaz 'in buza stufului'? Daca nu cat de costa sa tragi? Incalzire in pardoseala sau calorifere...

Apoi vezi cum stai cu bugetul si ce poti sa faci :)

De putut se poate, dar s-ar putea sa iasa o lucrare de mantuiala, aproape neizolata, etc. Cat de bine iese cu banii aia, depinde doar de planificarea si gustul tau Posted Image

#32
mmiionut

mmiionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.07.2011
Multumesc de sfaturi
Tin f mult sa fac P+M pentru ca odata facut parterul nu cred ca o sa-mi darame bugetul inca 1.5m  h de zidarie.
Dupa discutia purtata de colegi mai sus am preluat ideea cu intrarile separate, asa ca am refacut schitele si le-am trimis arhitectului, iar daca nu mai apare vreun stalp aiurea printr-o camera, cam asta e varianta finala.
Saptamana viitoare ar trebui sa iasa si CU, asa ca sper sa nu apara vreo problema la varianta asta de casa.
Atasez schitele facute de mine, la care inc nu am gasit un acoperis care sa-mi placa, asa ca astept si varianta arhitectului. Pt geamuri i-am spus sa se inspire din cea cu geamuri inguste si lungi din foto pe care am postato si aici.

Attached Files


Edited by mmiionut, 20 February 2016 - 19:05.


#33
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
incearca sa pui scarile una langa alta...va fi mai usor in executie si mai greu de gresit :)

#34
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Baile si bucatariile ar fi mers mai aproape, se putea face economie la manopera si la materiale.
Nu te grabi. Sunt mii de tipuri de compartimentari pe care le poti face, mai cuminti sau mai indraznete.
La parter e suficient un WC de 1.5 mp, daca ai sus 2 bai.

Edited by disturbed, 20 February 2016 - 19:35.


#35
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View PostdoarUNom, on 09 februarie 2016 - 21:47, said:

ai ferestre prea aproape de colt ...

Ce au ferestrele "prea" aproape de colt? Exista inclusiv ferestre "pe colt"

#36
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Au daca structura de rezistenta e pe zidarie portanta...colegul @doarUNom a invatat si el de acum (deja ma doare "gura" de cate ori am spus-o) ca la zidarie portanta spaletul de capat trebuie sa fie minim 1 metru si cel intermediar minim 0.8 m.
Vrei ferestre pe colt atunci... structura pe cadre din beton armat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate