Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Bootare doar din boot override(win 8.1)

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015
Se da urmatoarea problema care ma scoate din minti:

-am un ssd ocz vertex de 120 gb care merge perfect fara nici o eroare verificat
-am un hdd de 1tb Samsung hd103sj la fel verificat fara nici o eroare
-am instalat pe curat win 8.1 pro x64.Mentionez ca am formatat si hdd si ssd-ul pana sa instalez win 8.1.Sunt curate deci,nici o urma de windows

Bun revenim la problema.Dupa ce am instalat si updatat la zi windowsul mi-a mers fara probleme multe zile.Astazi am restartat windowsul si-mi apare: Windows failed to start,insert disk inst. etc ca in poza.Bun am intrat in bios sa vad daca nu cumva am probleme cu cablul sata,bineinteles am schimbat si cablu sata de pomana,aceasi eroare.Tot in bios am verificat la BOOT priorities si este OCZ-ul unde fireste am si sistemul de operare
M-am dus la Boot override si am apasat click pe Samsung hd103SJ si surpriza intra instantaneu in windows cu o mentiune ciudata pe care nu am vazut-o niciodata.Ma pune sa aleg ce sist de operare sa boteze.E nebun la cap care win 7 daca si hdd si ssd-ul sunt curate lacrima ca au fost formatate.Este prima oara in viata mea cand vad asa ceva.

Concluzie:

-Sistemul de operare e instalat pe ssd,dar daca ii dau sa boteze dupa ssd nu ma lasa ca mi zice windows failed start etc
-Daca dau la boot overdrive din bios pe HDD Samsung, intra in windows de ca si cand sistemul de op e instalat pe hdd si nu pe ssd,bineinteles ca pana sa intre in windows 8.1 ma pune sa aleg 7 volumul ma-sa sau 8.1
Sincer e nebun la cap, care win 7 cand ambele sunt curate lacrima,si eu nu am mai avut win 7 de mai bine de 2 ani....
Hdd-ul l-am verificat sa nu mai ramana windows.old pe el,nu are nici o farama,nic o urma ceva de windows.Cum mama dracu detecteaza el ceva de win pe hdd cand a fost formatat,ca nu inteleg.Si cum naiba boteaza windowsul de pe hard disk,cand de fapt e instalat pe OCZ ssd?Doamne sfinte daca inteleg ceva....
Nu e nici prima oara,nici ultima,nu sunt nici noob in ale instalarii unui sist de op.De ani de zile am instalat fara probleme windowsuri,dar niciodata nu m-am confruntat cu asa ceva
idei ceva,sau a innebunit sistemul meu de tot,sau eu am innebunit si nu mai inteleg nimic?

Deci practic el booteaza doar din boot override,si nu dupa botare normala.De ce?

Attached Files


Edited by delfin89, 01 February 2016 - 20:06.


#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Partitiile din cate inteleg au ramas tot acolo, deoarece doar le-ai formatat. Formatarea nu modifica informatia din MBR.
Ai avut candva un Windows 7 instalat pe HDD si ti-a ramas boot loaderul in MBR. Probabil ca pe acelasi HDD ai avut instalat si Windows 8.1.
Incearca sa faci activa partitia System Reserved de pe SSD, pune SSD-ul pe primul loc la Boot Order in BIOS Setup si verifica daca asa booteaza.
Inainte de asta verifica in Disk Management ce partitii sunt si care sunt active. Lanseaza comanda 'msconfig' ca admin si vezi ce-ti apare pe tabul "Boot".

Edited by _-_, 01 February 2016 - 20:24.


#3
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015
da ce este cu boot override ul ala in bios,si de ce doar de acolo mai vrea sa intre in windows?Ca nu inteleg nimic...
in disk management mi-a aparut o part nealocata de 1.32gb+100mb reserved

Jur ca nu inteleg nimic,dar absolut nimic...

Attached Files


Edited by delfin89, 01 February 2016 - 21:35.


#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Boot override iti permite sa alegi provizoriu un alt device de pe care sa bootezi, ignorand setarile pentru Boot order. Functioneaza doar pentru urmatorul restart (o singura data).

Partitia de 100 MB de pe SSD imi sugereaza faptul ca ai avut candva Ferestre 7 inclusiv pe SSD. Trebuia sa o stergi inainte de a instala Windows 8.1. Din cauza ei Windows 8.1 nu si-a mai putut crea propria partitie System Reserved care trebuia sa fie de 350 MB. Cand instalezi o versiune diferita de Windows trebuie sa stergi toate partitiile create la instalarea vechiului Windows si in momentul in care creezi o noua partitie in zona nealocata Windows setup va crea automat partitiile aditionale. Partitia nealocata de la sfarsit poate ca ai lasat-o pentru over provisioning, desi este cam mica...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate