Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Intreruptorul automat nu a declansat la scurtcircuit

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View Postnicubo, on 01 februarie 2016 - 17:41, said:

Intrebarea este de ce nu a declansat intreruptorul? intreruptor(disjunctor) marca Schneider 1P-C10 pe faza si ELMARK 1P-C20 pe nul. astea le aveam in casa cand am inlocuit sigurantele clasice cu intreruptoare automate. conductorul de la tablou-doza- priza 4mm2. Nu am pamantare la priza.
multumesc celor care se vor stradui sa ma lamureasca!
Da cine te-a sfatuit sa protejezi asa circuitele? Un disjunctor DPNa C16 nu ai gasit?
http://www.electricd...a16-650x489.jpg

Cei care va tot dati cu parerea, retineti ca nu are impamantare deci nu poate sa foloseasca un intreruptor diferential.

Edited by iancuMIC, 01 February 2016 - 22:11.


#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
pai... ai observat ca i-a recomandat cineva diferentiala???

#21
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostRazvan_N, on 01 februarie 2016 - 21:38, said:


N-am vazut diferentiala "de 3", probabil aveai de 0.3 (Amperi) si ai pus de 0.03 (adica 30 mA), care ar trebui
sa sara la o curentare zdravana (faza - pamant, ca daca e faza-nul nu te ajuta cu nimic).

Legat de topic, bineinteles ca poti sa iei foc si siguranta sa nu sara. Ca sa ia foc ceva, nu trebuie sa apara
curenti atat de mari incat sa sara siguranta. Ai vazut cum se incinge nichelina la un resou? Si nu sare nimic...
In cazul tau, firele proaste s-au incins.
Cauza unei supraincalziri nu e numai curentul, ci curentul printr-o rezistenta mare (adica un contact prost,
un conductor  prea subtire etc.)
Da cred ca 0,03 a scris pe foaie electricianu cand am mers sa cumpar.
Ms de corectie.

#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View Postnicubo, on 01 februarie 2016 - 17:41, said:

Buna ziua, rog colegii de forum care au cunostinte despre acest subiect sa ma ajute in elucidarea problemei.
De la o priza 230v'16a alimentez, printr-un prelungitor, o aeroterma de 2000w. La un moment dat am auzit un pocnet, zgomot in camera unde am prelungitorul in cauza. Ajuns la fata locului constat cu uimire ca prelungitorul (cablu) ardea. s-a supraincalzit, izolatia s-a topit si conductorul de faza a ajuns in contact cu conductorul de nul rezultand bubuitura si focul. Intrebarea este de ce nu a declansat intreruptorul? intreruptor(disjunctor) marca Schneider 1P-C10 pe faza si ELMARK 1P-C20 pe nul. astea le aveam in casa cand am inlocuit sigurantele clasice cu intreruptoare automate. conductorul de la tablou-doza- priza 4mm2. Nu am pamantare la priza.
multumesc celor care se vor stradui sa ma lamureasca!

Sigurantele automate sunt clasificate printre altele si in functie de rapiditate.Asta inseamna ca o siguranta rapida este mult mai performanta decat una lenta iar o siguranta ultrarapida este mult mai buna decat cea rapida.Toate astea au insa un pret.Cele ultrarapide chiar unul "nesimtit" care nu va fi pe placul clientului.
In consecinta aceste sigurante nu prea sunt de gasit pe rafturi.
In rest,anaki in postul 2 ti-a dat un raspuns precis.

#23
nicubo

nicubo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.01.2010

View PostiancuMIC, on 01 februarie 2016 - 21:48, said:

Da cine te-a sfatuit sa protejezi asa circuitele? Un disjunctor DPNa C16 nu ai gasit?
http://www.electricd...a16-650x489.jpg

Cei care va tot dati cu parerea, retineti ca nu are impamantare deci nu poate sa foloseasca un intreruptor diferential.
Multumesc pentru interesul acordat acestui subiect! referitor la DPNa C16 sa stii ca chiar acest disjunctor il am pe priza cu pricina insa din graba m-am uitat in tablou la alt circuit. Asadar, configuratia prezentata in primul post este pentru al circui, evident ai dreptate, mai practic este un DPN decat 1P. cum spuneam am pus ce am gasit in casa la momentul respectiv, voi reface configuratia. am fost nedumerit si inca mai sunt de faptul ca am disjunctor in instalatie si cu toate acestea era sa provoc un incendiu. atunci cand se spune despre un DPN (1P+N) ca te protejaza la scurtcircuit ce sa inteleg?

#24
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postnicubo, on 02 februarie 2016 - 11:22, said:

Multumesc pentru interesul acordat acestui subiect! referitor la DPNa C16 sa stii ca chiar acest disjunctor il am pe priza cu pricina insa din graba m-am uitat in tablou la alt circuit. Asadar, configuratia prezentata in primul post este pentru al circui, evident ai dreptate, mai practic este un DPN decat 1P. cum spuneam am pus ce am gasit in casa la momentul respectiv, voi reface configuratia. am fost nedumerit si inca mai sunt de faptul ca am disjunctor in instalatie si cu toate acestea era sa provoc un incendiu. atunci cand se spune despre un DPN (1P+N) ca te protejaza la scurtcircuit ce sa inteleg?
Citeste raspunsul meu din postul 2.

#25
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View Postanaki, on 01 februarie 2016 - 17:55, said:

Daca sigurantele sunt bune inseamna ca ,curentul de scurtcircuit a fost suficient de mic ca sa nu declanseze sigurantele si suficient de mare sa reteze conductoarele litate.In afara de asta protectiile sunt configurate gresit,una de 10 alta de 20 A,
Si daca erau amandoua de 10 sau 20A, era bine?
@nicubo
Daca circuitul este protejat printr-un disjunctor DPNa 16A care nu a deconectat, atunci nu a fost un scurtcircuit, sau nu ai facut corect legaturile; in disjunctorul amintit se conecteaza atat faza cat si nulul, iar in cazul unui scurtcircuit, separatia este completa.
Nu am auzit sa nu-si faca treaba asemenea disjunctoare.

View Postadisz, on 02 februarie 2016 - 08:30, said:

Sigurantele automate sunt clasificate printre altele si in functie de rapiditate.Asta inseamna ca o siguranta rapida este mult mai performanta decat una lenta iar o siguranta ultrarapida este mult mai buna decat cea rapida.Toate astea au insa un pret.Cele ultrarapide chiar unul "nesimtit" care nu va fi pe placul clientului.

Disjunctoarele sunt clasificate, printre altele, dupa curentul maxim suportat pana la declansare si dupa curba de declansare; B, C, D. Eu n-am auzit despre un disjunctor ultrarapid.
Sigurantele fuzibile au clasificarea despre care vorbesti.

Edited by iancuMIC, 02 February 2016 - 19:04.


#26
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
De obicei nu discut cu ignoranti,tu esti .

#27
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Daca cineva spune ca pe un circuit faza-nul, nu e configurata corect protectia acelui circuit, doar pentru ca se monteaza doua disjunctoare de curenti diferiti cu actionare independenta, atunci DA, sunt ignorant.

Quote

In afara de asta protectiile sunt configurate gresit,una de 10 alta de 20 A,

N-am pomenit ca intr-un circuit monofazat sa montezi doua disjunctoare cu actionare independenta.

Edited by iancuMIC, 02 February 2016 - 21:11.


#28
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Nu doar din cauza  ca una era de 10A si una se 20A,asta era un aspect pomenit in treacat inainte de-ai preciza cauza cea mai probabila in ipoteza ca disjunctoarele erau functionabile,iar protectia prin doua disj diferite a unui circuit nici eu nu o agreez ,nici in proiecte nici in executie.Pe de alta parte sunt circuite monofazate protejate prin doua sigurante automate cu filet,sigurante cu aceeasi parametri ca cele pe sina.

View PostiancuMIC, on 02 februarie 2016 - 19:00, said:

Daca circuitul este protejat printr-un disjunctor DPNa 16A care nu a deconectat, atunci nu a fost un scurtcircuit,
Ba tot ce se poate sa fi fost,iar daca curentul de scurtcircuit dintre conductoarele litate ale cablului a fost mai mic decat curentul de rupere, nu a declansat,se mai intampla.

Edited by anaki, 03 February 2016 - 08:44.


#29
Raptorex

Raptorex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.02.2016
Ce e ala curent de rupere?

#30
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

Quote

De obicei nu discut cu ignoranti,tu esti .
Tineti-va de cuvant si discutati doar cu "profesionisti".

@raptorex
Capacitatea de rupere mai exact, exprimata in kA, se traduce ca fiind valoarea efectiva a celui mai mare curent de scurtcircuit pe care aparatul trebuie sa-l intrerupa.

Edited by iancuMIC, 03 February 2016 - 09:39.


#31
Raptorex

Raptorex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.02.2016
Anaki, corecteza fraza de mai sus.

#32
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Eu iti zic sa te potolesti,clona nu te ajuta.

#33
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Va rog sa postati la obiect  si sa lasati disputele pentru domenii mai interesante decat un prelungitor + doua sigurante .  

#34
nicubo

nicubo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.01.2010
Stimati colegi de forum, in primul post am facut o gresala in ce priveste intreruptorul automat care protejaza circuitul in cauza, (m-am uitat in tablou la alt circuit). Daca vreti sa mai faceti comentarii la subiectul din primul post "Intreruptorul automat nu a declansat la scurtcircuit", retineti ca circuitul este protejat de un intreruptor automat Schneider 1P+N C16. Vad comentarii despre cel mai mare curent pentru declansare. Mai aproape de cauza ar fi o discutie despre "cel mai mic curent" care duce la declansare.

#35
hobo_bb

hobo_bb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.01.2011

View PostiancuMIC, on 01 februarie 2016 - 21:48, said:


Cei care va tot dati cu parerea, retineti ca nu are impamantare deci nu poate sa foloseasca un intreruptor diferential.

Poate folosi linistit, e chiar indicat Diferentiala lucreaza la diferenta de curent intre faza si nul. Ca diferenta se scurge la pamant prin  conductorul de pamantare sau prin orice alta cale, nu influenteaza functionarea aparatului.

#36
hobo_bb

hobo_bb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.01.2011

View PostiancuMIC, on 01 februarie 2016 - 21:48, said:

Da cine te-a sfatuit sa protejezi asa circuitele? Un disjunctor DPNa C16 nu ai gasit?
http://www.electricd...a16-650x489.jpg

Cei care va tot dati cu parerea, retineti ca nu are impamantare deci nu poate sa foloseasca un intreruptor diferential.

Poate, si este chiar recomandat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate