Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Casa parter + demisol partial - CLUJ

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#37
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 idealsistem, on 03 februarie 2016 - 10:02, said:

Salutare ,

Nu sunt constructor - nu am studii de specialitate  . Ma ocup de tamplarie PVC si aluminiu de 12 ani. am peste 400 case la care am montat tamplarie ( nu discut apartamente, balcoane, blocuri - DOAR CASE )

Proiectul atasat este cel facut de mine . Acum este la proiectant pentru calcule de rezistenta , si ce-o mai trebui sa faca el .

1. Rar , foarte rar - sub 2% din casele la care am fost prezent fizic, au izolatia exterioara peste 10 cm .
2. Izolatiile de pe placa - sunt de regula 5cm . La fel pe tavanul garajelor sau subsolurilor.
3. Izolatia podurilor mi se pare mult mai importanta , de aceea am suplimentat izolatia la pod.
4. Ferestre pe colt - doar cu spalet 1 m ? - fiti seriosi .
5  Mi se pare normal atunci cand iti spui o parere pe forum sa stiu cu cine discut. Un pantofar care nu si-a facut o casa , dar isi da cu parerea e una , si un pantofar care e la a treia casa construita e alta. Si eu sunt vanzator - clar vreau sa imi vand produsul de top , dar este justificata investitia ?

Cordial,


Si daca toata lumea manca kkt, iti iei si tu o lingura si pe pui langa ei???
Nu te mai uita atata in gura lumi!

#38
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 idealsistem, on 03 februarie 2016 - 13:34, said:

DA. Insa stiu  si foarte multe lucrari facute de mine , la care constructia ( BCA , Caramida sau AMVIC ) era pe colt . Fara a avea supradimensionari la grosimea zidului , etc...
Si ce fel de structura aveau acele case?

#39
idealsistem

idealsistem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.10.2014

 Kendo, on 03 februarie 2016 - 14:50, said:

Si ce fel de structura aveau acele case?

Cu stalp dreapta si stanga geamului si un buiandrug la 90 grade . Poate buiandrugul suplimentat ( nu stiu) , dar pentru asta proiectantul va lua niste bani .

 BodCasa, on 03 februarie 2016 - 14:01, said:



Si daca toata lumea manca kkt, iti iei si tu o lingura si pe pui langa ei???
Nu te mai uita atata in gura lumi!
Cu atitudinea asta , nu are sens sa postezi. Nu vreau sa fiu in nici o extrema . Nu au fost 2-5-10 care mancau , au fost cel putin 400.

#40
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,899
  • Înscris: 27.02.2008
Dupa ce o sa te 'uzezi' un pic pe forum..te vei obisnui cu tot felul de..exprimari..dar in general..lumea pe aici are intentii bune..desi exprimarile pot fi mai dure..

Cat priveste casele cu 10cm polistiren pe pereti..e mai mult o cutuma la noi..Multi cred ca nici nu stiu ca exista si grosimi mai mari  ...si bineinteles..nici nu si le permit...mai mult de atat..nu stiu ce beneficii le-ar aduce..pe termen mediu si lung..

#41
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006

 idealsistem, on 03 februarie 2016 - 10:02, said:

Mi se pare normal atunci cand iti spui o parere pe forum sa stiu cu cine discut. Un pantofar care nu si-a facut o casa , dar isi da cu parerea e una , si un pantofar care e la a treia casa construita e alta. Si eu sunt vanzator - clar vreau sa imi vand produsul de top , dar este justificata investitia ?

Inteleg ca nu ai citit deloc jurnalele de pe aria asta si doresti ca cei care vor sa-ti dea sfaturi sa iti prezinte CV-ul inainte, intuind ca toti sunt vanzatori si te vor de client.
Superb!

#42
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Salutare Radu,Posted Image

 idealsistem, on 03 februarie 2016 - 10:02, said:

Nu sunt constructor - nu am studii de specialitate  
Nu este nici-o rusine, nimeni nu le stie pe toate. Deaceea si suntem aici pentru a ne intreajutora.

 idealsistem, on 03 februarie 2016 - 10:02, said:

. Ma ocup de tamplarie PVC si aluminiu de 12 ani. am peste 400 case la care am montat tamplarie ( nu discut apartamente, balcoane, blocuri - DOAR CASE )
Sunt de 13 ani in Romania si am avut timp pe santiere sa cunosc situatia. Mai mult decat atat, cand am venit in 2003 pretul unui mc de gaz metan era 0,47 lei, iar acum e 1,55 lei.

 idealsistem, on 03 februarie 2016 - 10:02, said:

1. Rar , foarte rar - sub 2% din casele la care am fost prezent fizic, au izolatia exterioara peste 10 cm .
2. Izolatiile de pe placa - sunt de regula 5cm . La fel pe tavanul garajelor sau subsolurilor.
3. Izolatia podurilor mi se pare mult mai importanta , de aceea am suplimentat izolatia la pod.
Sa inteleg ca aceste 3 puncte este o incercare de a d-tale sa-mi impartasesti din "'cunostintele in tendinta de exagerare in aspecte legate de termoizolatii.""? Posted Image
Apreciez efortul facut, insa nu m-ai convins ca aplicand 5cm de termoizolant la placa de pe sol (asa cum a fost prevazut in Normativul romanesc din 1998, cand gazele erau 64 USD/1000 mc) chiar vei face o treaba sanatoasa.Posted Image
Mai fac o ultima incercare si iti ofer sa citesti pe topicul unei colege, pamanteanca  de-a d-tale, incepand de aici: http://forum.softped...0#entry16616667

 idealsistem, on 03 februarie 2016 - 10:02, said:

...
5  Mi se pare normal atunci cand iti spui o parere pe forum sa stiu cu cine discut...... Si eu sunt vanzator - clar vreau sa imi vand produsul de top , dar este justificata investitia ?
  
Eu mi-am facut parerea cu cine discut si vreau sa-ti spun ca un moderator ar putea sa te '"ciufuleasca" pentru ca faci reclama mascata societatii d-tale si asta nu este in regula.
Asa ca schimba-ti nickname-ul si fii d-ta insuti. Cum sunt si eu dealtfel.

 idealsistem, on 03 februarie 2016 - 10:02, said:

Un pantofar care nu si-a facut o casa , dar isi da cu parerea e una , si un pantofar care e la a treia casa construita e alta.
Degeaba e la a treia casa daca e construita dupa efectul de turma.. ""O stana de berbeci in frunte cu un leu e mult mai tare decat o ceata de lei in frunte cu un berbec!''Posted Image

Edited by andreilesan, 03 February 2016 - 16:31.


#43
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 idealsistem, on 03 februarie 2016 - 14:54, said:

Cu atitudinea asta , nu are sens sa postezi. Nu vreau sa fiu in nici o extrema . Nu au fost 2-5-10 care mancau , au fost cel putin 400.

Imi pare rau pentru exprimare....
Dar unde sunt ma confrunt des cu exprimarea de genul, Lasa ca merge si asa, ca toti au asa", si mi se urca la cap cand aud chestii de genul, "toată lumea face asa", deci si eu (TU) trebuie sa intru in turma!
Ce relevanta aare cati "mâncau"??? Acea mâncare nu este pentru tine! Daca asculti ce avem noi de zis!
Am un vecin care isi renoveaza casa, si i-am zis puneți 20 cm, stii ce mi-a zis??? Când am pus eu 5cm acum 15 ani, toti se uitau ciudat la mine, acum nu mai sunt suficienți nici 10???
Eu i-am spus, sa te vad ce zici când eu am sa plătesc la gaz, cat dai tu pe lemne...mi-a zis ca nu se poate asa ceva.....am sa ii demonstrez cat de curând asta!

 manghels, on 03 februarie 2016 - 15:23, said:

Dupa ce o sa te 'uzezi' un pic pe forum..te vei obisnui cu tot felul de..exprimari..dar in general..lumea pe aici are intentii bune..desi exprimarile pot fi mai dure..

Cat priveste casele cu 10cm polistiren pe pereti..e mai mult o cutuma la noi..Multi cred ca nici nu stiu ca exista si grosimi mai mari  ...si bineinteles..nici nu si le permit...mai mult de atat..nu stiu ce beneficii le-ar aduce..pe termen mediu si lung..


Ai văzut ce scoruri are kpk1-ul la gaz pt incalzire???
In condițiile in care este primul an, casa nelocuita înainte, deci a trebuit sa încălzească de la 0! Sa vezi la anul cat o sa plateasca daca o sa locuiasca acolo, si o sa ityi mai "blindeze"' un pic podul, asa cum a zis ca se gândește sa o facă!
Eu cred ca el trebuie sa fie referința!

#44
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Idealsistem, daca imi ingadui, sa-ti spun ceva. Aici nimeni nu e obligat sa-ti raspunda pe jurnal, indiferent cate eforturi ai facut tu ca sa-l deschizi. Sfaturile pot sa vina din partea unor profesionisti, sau din partea unor beneficiari de case, care au trecut deja prin ceea ce treci tu, sau chiar din partea altora, care nu au nici diplome si nici case si totusi si-au facut timp sa te ajute. Nu uita, insa, ca nimeni de aici nu va fi responsabil pentru deciziile pe care le vei lua legat de casa ta, pentru ca nu ai incheiat niciun contract de colaborare, care implicit genereaza obligatii, cu nimeni. Acesta este un forum de opinii si atat. Iti place sau nu, pe jurnalul tau pot intra chiar si numai ignorantii.

Legat de termoizolatie, sa stii ca pe vremea cand ne-am facut noi proiectul era la moda 5 cm pe pereti si 15 in pod. Dupa ce am citit ceva jurnale si m-au tras de maneca andreilesan, bodcasa, am inceput sa ma gandesc mult mai serios la chestiunile acestea. Imi pare rau, insa, ca sub placa de la parter avem doar 5 cm izolatie, lucru pe care noi nu-l mai putem schimba. Tu, insa, poti, in acest stadiu. Fii rabdator si ai sa vezi ca majoritatea oamenilor de aici incearca sa te ajute nu sa te incurce. Chiar daca le mai scapa anumite exprimari, cum e Bodcasa. Treci peste si incearca sa intuiesti motivele pentru care a "dat pe dinafara".

   Chiar daca tu esti in stransa legatura cu santierele si constructiile caselor, nu inseamna ca toti de aici suntem obligati sa ne prezentam diploma inainte de a-ti raspunde gratuit pe jurnalul pe care l-ai deschis. Eu n-am nicio diploma de inginer in constructii si nici experienta nu am, e prima casa la care ma dau cu capul de pereti. Dar daca nu vrei sa te ajut cu un sfat, pot foarte bine sa ignor jurnalul tau. Acelasi lucru il poate face oricine. De pierdut , pierzi doar tu.

        Inca un lucru: nu pare sa-ti fi investit timpul tau in citirea altor jurnale, ca ai fi inteles interventiile de pana acum mult mai clar. Incearca sa citesti jurnale si sa inveti din experientele celorlalti, rog pe ceilalti sa-ti recomande jurnale, deoarece mi s-a terminat timpul de tastat la pc.

Edited by lenny13, 03 February 2016 - 18:11.


#45
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,899
  • Înscris: 27.02.2008

 BodCasa, on 03 februarie 2016 - 17:49, said:

Ai văzut ce scoruri are kpk1-ul la gaz pt incalzire???
In condițiile in care este primul an, casa nelocuita înainte, deci a trebuit sa încălzească de la 0! Sa vezi la anul cat o sa plateasca daca o sa locuiasca acolo, si o sa ityi mai "blindeze"' un pic podul, asa cum a zis ca se gândește sa o facă!
Eu cred ca el trebuie sa fie referința!


Eu is foarte de acord..cu ce face el acolo..dar nu toata lumea-si permite asta..Unii prefera sa dea 1 mil in plus pe luna la energie..probabil socul asta in bugetul lunar ..e mai mic..Si eu intentionez sa-mi izolez casa cat pot de bine..Am inceput..promitator..Sper s-o tin tot asa..Acu..in cati ani se vor recupera miile alea de eur bagate in izolatii..versuri cost facturi..ramane de vazut...Ce conteaza..e..confortul din casa..si cel psihic...in momentul cand iti vine facturile..mici mici..

Totusi..trebuie mentionat..ca si temperaturile din iarna asta..nu au fost de speriat..sau mai bine zis..n-au fost decat vreo 1-2 saptamani de iarna..restul..un fel de toamna tarzie..

Edited by manghels, 03 February 2016 - 18:54.


#46
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Sa stii ca nici macar nu e vb de milionul in plus......
Este mai degraba vb despre confortul tau....
Nu mai pui ca Izolatia este buna iarna, DAR vara????

#47
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,899
  • Înscris: 27.02.2008
e buna si vara...dar ..cum vara mai deschizi niste geamuri..daca-s vreo 40 de grade afara..e degeaba..fara sistem de racire..nu?

#48
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
PAI???
Deschizi si tu fereastra cand te tresezti si e mai răcoare, sau seara înainte de culcare, nu deschizi si tu cand sunt 40°!
Oricum, o izolare buna ajuta chiar si la cheltuielile cu răcirea....

#49
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
vorbim de case din Romania da? (ca sa nu spun Cluj/Ardeal unde temp vara e mult mai mica decat in sud)
Ce cheltuieli cu racirea oameni buni? Daca nu vorbim de case in buricul targului intre betoane atunci nu ar trebui sa aveti cheltuieli cu racirea - in cazul caselor izolate mai ales. Izolatia e esentiala si vara!
bafta!

#50
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006
Nu toata lumea are bani de super-izolatii. E ok ca omul sa stie ce ar fi ideal si de aici sa hotarasca ce poate sa faca, in limita buzunarului.
Parca e Inchizitia, ce dracu...

Cat despre norme, eu cu 5 cm de extrudat sub radier, 12 cm EPS pe pereti si 40 cm de vata peste mansarda am capatat A pe certificatul energetic.Posted Image

#51
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

am capatat A pe certificatul energetic.

Nu cred ca e un etalon. Toate apartamentele comuniste neizolate primesc B daca au niste termopane si becuri economice...

Quote

E ok ca omul sa stie ce ar fi ideal si de aici sa hotarasca ce poate sa faca, in limita buzunarului.

Ideal ar fi atata izolatie incat sa nu mai ai cheltuieli de incalzire toata viata. Nu cred ca ar fi careva sa zica "nu multumesc, mie imi palce sa platesc caldura". Limita buzunarului e alta poveste...

#52
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006
Ce izolatie se pune in exterior pe pereti pentru o casa pasiva?

#53
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Io fac parte din categoria celor care "nu pot", pentru ca nu mi-am prevazut in proiect. Nici financiar, nici...

         Mai sunt si alte implicatii de luat in considerare. Io , de exemplu, pe partea de sud nu pot pune decat maxim 10 cm polistiren, pentru ca sunt la limita, dar mi-ar fi placut sa nu depind de ceva in alegerile pe care le fac, asa incat  nu ma simt confortabil cu felul in care am amplasat casa pe teren. Apoi, intotdeauna e bine sa stabilesti anumite limite, minime si maxime, pentru tot ce reprezinta o necunoscuta pentru tine si apoi sa-ti defalci avantajele, materiale sau nu, legate de aceste valori. Eu asa am facut cand am analizat ofertele de termopane. Apoi te uiti in buzunar si stabilesti ceea ce iti poti permite cu banii si iei o hotarare. Cu care, apoi, esti impacat tot restul vietii. Pentru ca stii ce implica aceasta alegere.

      Nimeni nu e obligat sa puna o anumita grosime de polistiren. Atat ca unii dintre noi am venit pe acest forum cu impresia ca mai mult nu trebuie, ca punem degeaba. Si, poate unii au de unde... Io asa vad sensul acestor discutii. In concluzie, noi cand ne apucam de termosistem, vom analiza cat avem in buzunar si cat putem pune si atunci aia e! Is convinsa ca altceva in plus nu mai fac ulterior legat de termoizolatie.

#54
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 cumparator, on 03 februarie 2016 - 22:01, said:

Ce izolatie se pune in exterior pe pereti pentru o casa pasiva?

Cred ca am vazut odata niste specificatii de la o casa de genul asta si daca nu ma insel avea undeva peste/in jur de 35 cm pe pereti si 50 cm la acoperis.

Quote

pe partea de sud nu pot pune decat maxim 10 cm polistiren, pentru ca sunt la limita

La limita cu ce? Cu retragerile? Crezi ca nu iti da receptia daca in loc de, sa zicem, 3.0 m te retragi 2.95 sau 2.90?

Quote

Is convinsa ca altceva in plus nu mai fac ulterior legat de termoizolatie.

Doamne fereste sa fii nevoita.. Am eu un prieten care a izolat cum i-a zis arhitectul ca e "arhi suficient" si acum nu stie cum sa o mai dreaga la un pret rezonabil... Ieri a facut poze cu camera cu termoviziune, 350 de lei toata afacerea. Are 2 punti termice unde peretele avea 13C in conditiile in care afara nu era foarte frig iar in casa erau 22. Iar podeaua are 18C...

Edited by oMariusRO, 03 February 2016 - 22:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate