Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Casa parter + demisol partial - CLUJ

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#19
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 dana84, on 01 februarie 2016 - 16:45, said:

De ce e impartit asa? Daca podul nu se vrea a fi incalzit nu inteleg de ce nu vin toti cei 30 de cm de termoizolatie peste planseu. Zic si eu ...
Sunt deacord cu idea, nu si cu grosimea. Posted Image
Like ti-am dat pentru partea asta a postului.Posted Image

Edited by andreilesan, 01 February 2016 - 17:09.


#20
idealsistem

idealsistem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.10.2014

 andreilesan, on 01 februarie 2016 - 16:33, said:

Posted Image Tare ! Posted Image


Posted Image  Slab, spre foarte...Posted Image - Sunt deschis la recomandari !!! - daca ramanem in zona rezonabil , fiecare cm in plus creste izolatia, dar se justifica ?



Posted Image Posted Image.. Insa nu le-am vazut in planul demisolului..
Ce combustibil vei folosi pentru incalzire? Si cat crezi ca vei consuma anual? - Lemne . Nu . Nu am dus calculele la extrem . Incerc sa fac o izolatie corecta. Nu fac o casa pasiva.

Posted Image
P.Fara discutie ca in alegerea constructiei unei case nu putem " sa le stim : pe toate. Accept orice sfat sustinut de un motiv corect tehnic ,dar cu un  raport investitie / eficienta bun. Cred ca fiecare putem recomanda  : zid de 1 m cu 50 cm izolatie din lana de capra peruana ( poate exagerez) , fara sa ne araportam la niste costuri.

 dana84, on 01 februarie 2016 - 16:45, said:


De ce e impartit asa? Daca podul nu se vrea a fi incalzit nu inteleg de ce nu vin toti cei 30 de cm de termoizolatie peste planseu. Zic si eu ...

In rest il las pe @andreilesan la carma ... el fiind din domeniu e mult mai in tema cu asta decat mine.

Pentru ca spatiul creat intre cele 2 izolatii care " sper eu " sa il pot executa etans va fi o camera de izolare .

#21
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 idealsistem, on 01 februarie 2016 - 17:02, said:

- Sunt deschis la recomandari !!! - daca ramanem in zona rezonabil , fiecare cm in plus creste izolatia, dar se justifica ?
Nu am dus calculele la extrem . Incerc sa fac o izolatie corecta. Nu fac o casa pasiva.
P.Fara discutie ca in alegerea constructiei unei case nu putem " sa le stim : pe toate. Accept orice sfat sustinut de un motiv corect tehnic ,dar cu un  raport investitie / eficienta bun. Cred ca fiecare putem recomanda  : zid de 1 m cu 50 cm izolatie din lana de capra peruana ( poate exagerez) , fara sa ne raportam la niste costuri.
Pentru ca spatiul creat intre cele 2 izolatii care " sper eu " sa il pot executa etans va fi o camera de izolare .
Hmmm..Posted Image nu stiu ce sa-ti spun despre "'lana de capra peruana"".. Chiar daca conditiile d-tale din teren m-ar fi provocat la o lucrare cu un rezultat formidabil.... ma gandesc asa.. Ca sa vin eu sa realizez lucrarea - nu prea am sansa sa castig concursul cu meseriasii locali deoarece va trebui sa vin cu un pret mai mic in care sa intre si pretul de deplasare si cel de cazare.. In acest context nu se justifica din punctul meu de vedere consumul din timpul meu in scopul sustinerii a unei abordari corecte pentru d-ta din punct de vedere tehnic cu un raport infestitie/eficienta bun.  Asa ca aici inchei prin a-ti ura mult succes in continuare.Posted Image

#22
idealsistem

idealsistem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.10.2014

 andreilesan, on 01 februarie 2016 - 18:11, said:

Hmmm..Posted Image nu stiu ce sa-ti spun despre "'lana de capra peruana"".. Chiar daca conditiile d-tale din teren m-ar fi provocat la o lucrare cu un rezultat formidabil.... ma gandesc asa.. Ca sa vin eu sa realizez lucrarea - nu prea am sansa sa castig concursul cu meseriasii locali deoarece va trebui sa vin cu un pret mai mic in care sa intre si pretul de deplasare si cel de cazare.. In acest context nu se justifica din punctul meu de vedere consumul din timpul meu in scopul sustinerii a unei abordari corecte pentru d-ta din punct de vedere tehnic cu un raport infestitie/eficienta bun.  Asa ca aici inchei prin a-ti ura mult succes in continuare.Posted Image

Buna seara ,

Imi pare rau , daca v-am ofensat in vreun fel. Am primit de-a lungul timpului multe sfaturi fara sustenabilitate tehnica sau financiara. Respect parerea fiecaruia si incerc sa iau ce cred ca este corect de la fiecare. Nu imi doresc produsul cel mai ieftin. DAR. Lucrez in domeniu si cred ca am ajuns sa cunosc si tendinta de exagerare in anumite aspecte legate de rezistenta necesara , izolatii , orientari , compartimentari. Apoi , nu imi dau seama nici din ce punct de vedere vedeti lucrarea : a uni arhitect , proiectant , constructor ?

Inca o data , proiectul care l-am atasat nu cred ca este perfect , tocmai de aceea l-am supus unor discutii . Sunt deschis sfaturilor , accept critici , dar totodata vreau sa si inteleg ce nu am facut bine.

O seara deosebita.

#23
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Sa rememoram niste lucruri: lucrezi in constructii si ai fost sfatuit de cei de Ytong cata termoizolatie sa folosest, corect?
Daca e asa, poti sa ne spui cum vezi tu incadrarea casei tale in consumul specific anual de 100kW/mp util conform normativelor?
Cum vei incadra fiecare element constructiv in normative (podea, plafon, perete)? Vezi aici cu tabelul rezistentele termice minime ale elementelor de constructie. Posted Image

Ce suma consideri sa fie acceptabila pentru incalzire in luna cea mai friguroasa?

Edited by Kendo, 01 February 2016 - 20:55.


#24
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Bine ai venit "vecine" ...Am aruncat si eu un ochi in fuga pe planurile tale.
Accesul la demisol se va face DOAR prin usa de la garaj? cred ca va fi destul de incomod de deschis usa de la garaj sa tot intri in demisol ..Mai mult decat atat ce rost are un garaj in casa daca nu e in casa?
Ma tot chinui sa imi dau seama ce a gandit arhitectul pe partea de structura si nu reusesc... vad aici o combinatie de zidarie portanta cu cadre de beton pentru zona de living. (sper ca nu intram iar in polemici cu structurile mixte).
Transmite arhitectului sa puna mana pe P100-1:2013 pct 8.5.2 - 8.7.3.
Nu ai voie sa faci geamuri pe colt la zidarie portanta !!! Spaletul minim de zidarie este de 1 metru iar spaletii intermediari de 0.80 metri !
Conform aceluiasi normativ slapisorii se prevad:
- la toate colturile exterioare si intrande de pe conturul constructiei
- la capetele libere ale fiecarui perete
- de ambele parti ale oricarui gol cu suprafata mai mare de 2.5 mp in zone seismice cu ag<0.20g (cazul de fata) si de ambele parti ale oricarui gol cu suprafata mai mare de 1.5 mp in zone seismice cu ag>0.20g
- in lungul peretelui astfel incat distanta intre axele stalpisorilor sa nu depaseasca 5.0 m in cazul structurilor cu pereti desi respectiv 4.0 m in cazul structurilor cu pereti rari etc

Zona de cadre din camera de zi cu deschiderea de 7.00x5.95 unde ai 2 grinzi ce se vor intersecta.... o sa iasa acolo niste grinzi de mai toata frumusetea...asteapta-te la niste grinzi de vreo 60 cm...la asemenea grinzi sectiunea stalpilor de 30x30 nu va fi suficienta.

Tare ii mai place arhitectului sa puna geamurile pe colturi dar structura va sta in aer?

Attached Files



#25
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 idealsistem, on 01 februarie 2016 - 19:23, said:

Imi pare rau , daca v-am ofensat in vreun fel.
Bun, hai sa urnim discutia din loc si sa incerc sa ma fac si eu inteles.

 idealsistem, on 01 februarie 2016 - 19:23, said:

Am primit de-a lungul timpului multe sfaturi fara sustenabilitate tehnica sau financiara.
Nu contest acest fapt, mai ales ca stiu in ce societate traim.

 idealsistem, on 01 februarie 2016 - 19:23, said:

Respect parerea fiecaruia si incerc sa iau ce cred ca este corect de la fiecare.
Foarte buna abordarea. Insa cum iti dai seama, avand in vedere ca nimeni din noi nu le cunoaste pe toate, ce este corect  ? Dupa care criterii?

 idealsistem, on 01 februarie 2016 - 19:23, said:

Nu imi doresc produsul cel mai ieftin.
Si aici din nou ai aprecierea mea.

 idealsistem, on 01 februarie 2016 - 19:23, said:

DAR. Lucrez in domeniu si cred ca am ajuns sa cunosc si tendinta de exagerare in anumite aspecte legate de rezistenta necesara , izolatii , orientari , compartimentari. Apoi , nu imi dau seama nici din ce punct de vedere vedeti lucrarea : a uni arhitect , proiectant , constructor ?
Uite aici chiar te rog sa-mi impartasesti (d-ta de data asta mie) ce ai ajuns sa cunosti in tendinta de exagerare in aspecte legate de termoizolatii. (Mie doar asta te rog sa mi-o justifici din punct de vedere tehnic si economic).. Apoi, cat priveste din ce punct de vedere privesc eu lucrarea: Ce conteaza? Ca doar d-ta nu ai venit la mine la birou sa-mi oferi o plata pentru punctele mele de vedere, ci pur si simplu ai apelat pe forum, unde fiecare (atentie, indiferent de gradul de competente si titlurile stiintifice) este dispus sa ofere unul sau cateva sfaturi dezinteresat si neconditionat.
Acum d-tale iti revine sa cerni si sa cantaresti ponderea cuvintelor spuse de catre fiecare dintre colegi, nu dupa vre-un onorariu pretins, ci dupa ... cum iti va spune inima.

 idealsistem, on 01 februarie 2016 - 19:23, said:

Inca o data , proiectul care l-am atasat nu cred ca este perfect , tocmai de aceea l-am supus unor discutii . Sunt deschis sfaturilor , accept critici , dar totodata vreau sa si inteleg ce nu am facut bine.
Deacord, deaceea am si revenit.

Acum astept sa le raspunzi colegilor care au scris inaintea mea si apoi si mie.. Si in functie de raspunsurile primite voi sti cum as putea sa te conving ca ce zic este in interesul d-tale.Posted Image

#26
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

sper ca nu intram iar in polemici cu structurile mixte

Data trecuta cred ca a fost si vina mea, prin folosirea unor termeni improprii. Eu aveam in vedere doar punerea in opera, numita de mine "mixta" pentru cazurile in care se fac intai zidurile si apoi turnat stalpii, desi casa e calculata ca fiind "pe cadre". Ceea ce ai facut si tu la casa ta, si majoritatea celor de pe forum si/sau cunoscuti ai mei.

#27
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 oMariusRO, on 02 februarie 2016 - 10:52, said:

Ceea ce ai facut si tu la casa ta, si majoritatea celor de pe forum si/sau cunoscuti ai mei.
Asa este la casa mea am facut mai intai zidaria (fara strepi) si apoi am turnat stalpii si grinzile din considerente economice, dar atentie am spus si pe topicul  meu nu recomand o astfel de abordare pentru zone cu seismicitate ridicata (eu am construit in Cluj unde ag este 0.10g nu in Bucuresti cu ag de 3 ori mai mare). Turnarea cadrelor dupa realizarea zidariei duce la o crestere a rigiditatii structurii (care nu este intotdeauna benefica) si astfel calculele facute initial pentru structura in cadre devin irelevante.

#28
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 brawnie, on 02 februarie 2016 - 11:04, said:

duce la o crestere a rigiditatii structurii (care nu este intotdeauna benefica)
Asta e parerea ta Posted Image Analizele din tezele de doctorat ale multor persoane ce studiaza cat mai amuntit aceasta problema , au ajuns la o cu totul alta concluzie.
"Problema" principala in acest caz e cu ce materiale realizezi acea Rigiditate si cum asiguri confinarea intre elementele structurale. Nu ca nu e buna rigiditatea. Asta e poveste ..

Edited by doarUNom, 02 February 2016 - 11:11.


#29
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,796
  • Înscris: 25.07.2004
sters ca n-are rost :)

Edited by micutu82, 02 February 2016 - 12:24.


#30
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
@idealsistem nu fii timid, fii activ.  In continuare iti urmaresc topicul, activitatea pe acesta in mare parte depinde de d-ta(initiatorul), daca nu intrebi - nu vei primi nici raspunsuri (de nici-un fel)..Posted Image

#31
idealsistem

idealsistem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.10.2014
Salutare ,

Nu sunt constructor - nu am studii de specialitate  . Ma ocup de tamplarie PVC si aluminiu de 12 ani. am peste 400 case la care am montat tamplarie ( nu discut apartamente, balcoane, blocuri - DOAR CASE )

Proiectul atasat este cel facut de mine . Acum este la proiectant pentru calcule de rezistenta , si ce-o mai trebui sa faca el .

1. Rar , foarte rar - sub 2% din casele la care am fost prezent fizic, au izolatia exterioara peste 10 cm .
2. Izolatiile de pe placa - sunt de regula 5cm . La fel pe tavanul garajelor sau subsolurilor.
3. Izolatia podurilor mi se pare mult mai importanta , de aceea am suplimentat izolatia la pod.
4. Ferestre pe colt - doar cu spalet 1 m ? - fiti seriosi .
5  Mi se pare normal atunci cand iti spui o parere pe forum sa stiu cu cine discut. Un pantofar care nu si-a facut o casa , dar isi da cu parerea e una , si un pantofar care e la a treia casa construita e alta. Si eu sunt vanzator - clar vreau sa imi vand produsul de top , dar este justificata investitia ?

Cordial,

#32
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 idealsistem, on 03 februarie 2016 - 10:02, said:

Proiectul atasat este cel facut de mine .
Banuiam . Cam 80 % din cele postate pe acest forum sunt "cu stampila" beneficiarilor.

#33
idealsistem

idealsistem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.10.2014

 doarUNom, on 03 februarie 2016 - 10:26, said:

Banuiam . Cam 80 % din cele postate pe acest forum sunt "cu stampila" beneficiarilor.

Ce sa inteleg de aici ?

#34
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 idealsistem, on 03 februarie 2016 - 10:02, said:

Nu sunt constructor - nu am studii de specialitate  .
5  Mi se pare normal atunci cand iti spui o parere pe forum sa stiu cu cine discut.
Eu sunt inginer constructor daca aspectul acesta te face sa iei mai in seama sfaturile mele.

 idealsistem, on 03 februarie 2016 - 10:02, said:

4. Ferestre pe colt - doar cu spalet 1 m ? - fiti seriosi .
La structuri din caramida portanta asa spune normativul.. Ai avut curiozitatea sa citesti extrasul din normativ postat de mine?
Daca vrei neaparat ferestre pe colt atunci schimba sistemul structural.

#35
idealsistem

idealsistem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.10.2014

 brawnie, on 03 februarie 2016 - 11:51, said:

Eu sunt inginer constructor daca aspectul acesta te face sa iei mai in seama sfaturile mele.-  ajuta :)

La structuri din caramida portanta asa spune normativul.. Ai avut curiozitatea sa citesti extrasul din normativ postat de mine?
Daca vrei neaparat ferestre pe colt atunci schimba sistemul structural. DA. Insa stiu  si foarte multe lucrari facute de mine , la care constructia ( BCA , Caramida sau AMVIC ) era pe colt . Fara a avea supradimensionari la grosimea zidului , etc...

Mersi


#36
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Eu unu ..cand mi-am facut proiectul..asta a fost una din cerinte..pe 2 colturi din fatza ale casei sa pun niste geamuri...si omu ala mi-a zis la fel..ca tre sa pun stalpi in stanga dreapta geamului..iar grinda de  deasupra o sa fie intarita.. (zidarie portanta aveam)..Pana la urma..am renuntat la idee..pt ca nu-mi placea cum e luminata camera..avand geamul pe colt..Acu..depinde de marimea geamului..si de partiul de acolo..functie de punctele cardinale..

Edited by manghels, 03 February 2016 - 13:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate