Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Casa parter + demisol partial - CLUJ

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#109
idealsistem

idealsistem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.10.2014

 lapcat, on 21 iulie 2017 - 11:03, said:

Fosa betonata. Greu tare va miscati cu constructia...
Da. Încet într-adevăr.  În principiu se lucrează doar când sunt și eu disponibil.
Mersi de sfat. ;)

#110
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Oare fosa sau ministatie de epurare cauti? Verticala sau orizontala? La adancime standard sau nu ?

Recomandarea mea in urma multor lecturi pe tema asta e Feco sau Criber. As zice ca ultima e o idee mai calitativa, dar si mai scumpa.

#111
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Am lecturat o parte din topicul cu fose si am ales fosa verticala de la Feco, pt 2-4 persoane, la 1700 de lei.

#112
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

 puisor, on 22 iulie 2017 - 19:10, said:

... , la 1700 de lei.
Atentie la accesorii și prețul lor.

#113
idealsistem

idealsistem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.10.2014
Update :

Ne apropiem de finalizare la rosu .  Mai avem saptamana asta de finalizat tabla pe acoperis si mici detalii ( tamplaria , ignifugarea ) . Ne-am hotarat ca tavanul sa-l izolam intre poste cu spuma , urmand ca in pod sa mai punem 20 cm de vata. La aceleasi costuri spuma cu celule deschise 22 cm sau 8 cm de spuma cu celule inchise . Are cineva izolatie la pod una dintre cele 2 solutii ? Sfaturi ? Ma tenteaza spuma cu celule deschise.

La exterior am decis un polistiren 200  grafitat pe nord si 150 grafitat restul.

Cateva imagini cu stadiul in care eram azi 23.08.2017.

Attached Files


Edited by idealsistem, 23 August 2017 - 20:05.


#114
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
@brawnie aici nu trebuiau stalpi?

Attached Files



#115
idealsistem

idealsistem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.10.2014

 bobitzaaa, on 24 august 2017 - 12:52, said:

@brawnie aici nu trebuiau stalpi?

In proiectul de structura nu apar. Structuristul zice ca nu era necesar.

#116
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

 idealsistem, on 23 august 2017 - 20:04, said:

La aceleasi costuri
spuma cu celule deschise 22 cm sau
8 cm de spuma cu celule inchise .
Si cam care sunt acele costuri?

#117
idealsistem

idealsistem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.10.2014

 kolfleading, on 28 august 2017 - 13:36, said:

Si cam care sunt acele costuri?
15 euro/ mp


#118
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 idealsistem, on 23 august 2017 - 20:04, said:

Ne apropiem de finalizare la rosu .  Mai avem saptamana asta de finalizat tabla pe acoperis si mici detalii ( tamplaria , ignifugarea ) . Ne-am hotarat ca tavanul sa-l izolam intre poste cu spuma , urmand ca in pod sa mai punem 20 cm de vata. La aceleasi costuri spuma cu celule deschise 22 cm sau 8 cm de spuma cu celule inchise . Are cineva izolatie la pod una dintre cele 2 solutii ? Sfaturi ? Ma tenteaza spuma cu celule deschise.
22cm de spuma si 20cm de vata - nu-i rau. Spuma, in general, eu o recomand doar acolo unde nu s-a prevazut suficient spatiu ca sa se monteze un termoizolant mai ieftin.
Oricum, tine cont ca s-ar putea sa fie nevoie si de bariera contra vaporilor pe partea calda al termoizolatiei. Desi, in anumite conditii migrarea vaporilor se poate asigura fara ca acestia sa condenseze......

 idealsistem, on 23 august 2017 - 20:04, said:

La exterior am decis un polistiren 200  grafitat pe nord si 150 grafitat restul.
Interesanta abordarea asta cu 20cm pe nord si cu 15cm pe restul.. Unde scrie ca pe nord ar trebui sa fie mai mult termoizolant? Si care ar fi explicatia?

 idealsistem, on 23 august 2017 - 20:04, said:

Cateva imagini cu stadiul in care eram azi 23.08.2017.
In ultima imagine e un cos sau ce se vede iesit din planul planseului de lemn?
Posted Image

#119
idealsistem

idealsistem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.10.2014

 andreilesan, on 31 august 2017 - 12:32, said:

22cm de spuma si 20cm de vata - nu-i rau. Spuma, in general, eu o recomand doar acolo unde nu s-a prevazut suficient spatiu ca sa se monteze un termoizolant mai ieftin.
Oricum, tine cont ca s-ar putea sa fie nevoie si de bariera contra vaporilor pe partea calda al termoizolatiei. Desi, in anumite conditii migrarea vaporilor se poate asigura fara ca acestia sa condenseze....- m-am gandit ca vata in golurile "fagure " - ma mananca sfintii pana o montez ,si nici nu poti umple golurile etans.

Interesanta abordarea asta cu 20cm pe nord si cu 15cm pe restul.. Unde scrie ca pe nord ar trebui sa fie mai mult termoizolant? Si care ar fi explicatia? - In patele casei este mai rece . Un alt aspect este ca vantul bate numai de la nord ( suntem pe o vale ) La vest am padurea , La est un deal si dinspre sud numai vara am mai prins sa bata vantul.

In ultima imagine e un cos sau ce se vede iesit din planul planseului de lemn? Da.
Posted Image

Edited by idealsistem, 31 August 2017 - 13:07.


#120
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 idealsistem, on 31 august 2017 - 13:06, said:

In spatele casei este mai rece . Un alt aspect este ca vantul bate numai de la nord ( suntem pe o vale ) La vest am padurea , La est un deal si dinspre sud numai vara am mai prins sa bata vantul.
Atasez o imagine cu miscarea si regimurile de curgere a maselor de aer langa cladire. Dupa d-ta, unde, pe care parte a cladirii transferul termic este mai intens unde sunt turbulente sau unde nu sunt ?


 idealsistem, on 31 august 2017 - 13:06, said:

Da.
Ai putea oferi mai multe detalii? Ce marca, model, dimensiune este? Cine ti l-a potrivit proiectantul de termice sau vanzatorul cazanului ?
Posted Image

#121
idealsistem

idealsistem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.10.2014

 andreilesan, on 31 august 2017 - 20:10, said:

Atasez o imagine cu miscarea si regimurile de curgere a maselor de aer langa cladire. Dupa d-ta, unde, pe care parte a cladirii transferul termic este mai intens unde sunt turbulente sau unde nu sunt ?



Ai putea oferi mai multe detalii? Ce marca, model, dimensiune este? Cine ti l-a potrivit proiectantul de termice sau vanzatorul cazanului ?
Posted Image
Conform imaginilor exact așa este poziționată și casa noastră, dacă consideram nordul în stânga. Cred ca pe partea bătută se vânt și pe care nu o  încălzește ziua soarele deloc , este mai rece și umed. De fapt sunt convins . Am măsurat o iarna întreaga la casa unui prieten acest aspect  . El are 8 cm de polistiren și sub polistiren erau diferențe și de 5 grade intre nord și sud.

Cazanul este cu acumulare de căldură . Cumnatul meu are un  șemineu identic de câțiva ani. Un tip din Turda ( Cluj ) este " meseriașul care se ocupă.  Nu am intrat f mult în detalii. Am încredere  mai mare în cumnatul meu decât în constructorul șemineului. Mai țin minte din discuție ceva cu fumuri și temperatura pe cos care trebuia sa fie sub nu stiu câte grade.

#122
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 idealsistem, on 31 august 2017 - 20:31, said:

Conform imaginilor exact așa este poziționată și casa noastră, dacă consideram nordul în stânga. Cred ca pe partea bătută de vânt și pe care nu o  încălzește ziua soarele deloc , este mai rece și umed. De fapt sunt convins . Am măsurat o iarna întreaga la casa unui prieten acest aspect  . El are 8 cm de polistiren și sub polistiren erau diferențe și de 5 grade intre nord și sud.
Posted Image .. Transferul termic este mai intens unde curgerea fluidului este turbulenta.. Iarna, aportul radiatiei solare este neglijabil, asa ca eu nu as pune baza in incalzirea peretilor anvelopati cu minim 15cm de termoizolant de la soare..

 idealsistem, on 31 august 2017 - 20:31, said:

Cazanul este cu acumulare de căldură . Cumnatul meu are un  șemineu identic de câțiva ani. Un tip din Turda ( Cluj ) este " meseriașul care se ocupă.  Nu am intrat f mult în detalii. Am încredere  mai mare în cumnatul meu decât în constructorul șemineului. Mai țin minte din discuție ceva cu fumuri și temperatura pe cos care trebuia sa fie sub nu stiu câte grade.
Posted Image Eu de fapt am intrebat despre cos..
Dar, daca ai adus in discutie si generatorul de caldura, care zici ca il are si cumnatul d-tale de cativa ani, atunci poate postezi si niste imagini cu acesta care deduc eu ca este un agregat termic cu acumulare de caldura, cu aspect de semineu si cu temperatura redusa a gazelor admise pe cos..
Posted Image

#123
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 bobitzaaa, on 24 august 2017 - 12:52, said:

@brawnie aici nu trebuiau stalpi?

 idealsistem, on 24 august 2017 - 14:13, said:


In proiectul de structura nu apar. Structuristul zice ca nu era necesar.
daca structura e pe cadre nu trebuie...daca in schimb e pe zidarie portanta atunci ar fi trebuit...ma rog daca proiectantul si-a asumat-o sa fie sanatos...
domnule Radu (idealsistem) va astept maine la masuratori pentru termopane ! :)

hi hi...sunteti primul termopanist cu golurile bordate cu xps :)

#124
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
brawnie was here .... :)

Attached Files



#125
idealsistem

idealsistem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.10.2014
Salutare  ,
Am ajuns sa inchid casa " la rosu ".

Rezumat :

1. beton - 149 mc
2. BCA Ytong - 51 mc - cu pereti interiori inclusi
3. Lemn - aproximativ 31 mc.
4. Fier - 8.4 tone ( fara  cuie si sarma -  inca cateva tone Posted Image )
5. tabla - 290 mp livrata - 240 aproximativ acoperisul.
6. Tamplarie PVC - 41.8 mp

Costuri finale cu material manopera 45.264 euro. Include proiect , utilitati ( apa, curent , gaz) + constructia . Nu stiu daca e bine sau e rau , dar pentru cei care vor incepe o constructie , poate fi un reper.

Attached Files



#126
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Este gaz in zona?

PS: Costul actual mi se pare ok, dar nu cred ca te incadrezi in bugetul initial de 100k euro.

Edited by lapcat, 02 October 2017 - 09:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate