Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Casa parter + demisol partial - CLUJ

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#1
idealsistem

idealsistem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.10.2014
Salutare,

Din Iunie 2016 as vrea sa ma apuc de constructia unei case demisol + parter ( conf. planuri atasate ). Cum pana atunci mai este foarte putin timp , dar destul sa mai fac unle modificari , va invit sa imi dati sfaturi, pareri ....Multumesc anticipat tuturor .

1. BCA 30 + izolatie 10 vata
2. Intrarea este pe pozitie Sud - Sud Est
3. Acoperis tabla

Cordial,
Radu

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   660.8K   337 downloads
  • Attached File  2.jpg   578.85K   334 downloads
  • Attached File  3.jpg   856.26K   319 downloads
  • Attached File  6.jpg   600.87K   296 downloads
  • Attached File  Demisol.pdf   109.51K   212 downloads
  • Attached File  Parter.pdf   161.81K   371 downloads


#2
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Salut si bine ai venit Radu!

De ce tabla?

Edited by BodCasa, 01 February 2016 - 14:39.


#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,096
  • Înscris: 09.01.2007
pare ca vrei musai sa tii zapada pe casa
wow, extrem de mult spatiu pierdut la parter, pacat de bani

Edited by overseas, 01 February 2016 - 14:42.


#4
idealsistem

idealsistem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.10.2014
Spatiul "poate " prea mare ste pentru ca am 2 copii de 2, respectiv 4 ani si 2 caini de 40 kg .

De ce tabla?

Din cauza pantei mici a acoperisului + libertatea in alegerea culorii :)

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,096
  • Înscris: 09.01.2007
atentie, ai spatiu "pierdut", nu prea mare
il pierzi in holuri si treceri intre camere, nu poti mobila acolo, bagi banii in spatii moarte fara utilitate

#6
idealsistem

idealsistem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.10.2014

 overseas, on 01 februarie 2016 - 14:51, said:

atentie, ai spatiu "pierdut", nu prea mare
il pierzi in holuri si treceri intre camere, nu poti mobila acolo, bagi banii in spatii moarte fara utilitate

Corect . Dar acum am un living de 35 mp si un hol de 10 mp - si este mult prea putin pentru ei. Am incercat ( nu spun ca am si reusit ) sa invat din minusurile casei unde locuiesc acum. Bucataria , livingul si zona de tranzitie ( holuri ) sunt neincapatoare.

#7
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Bun venit si spor la construit :)

Incep si eu ca toti altii cu intrebari si ce nu imi place mie (evident, gusturile in final nu se discuta) :
- grinda ce trece prin fata dresingului de la dormitorul matrimonial, nu stiu cat de bine o sa arate fiind la o distanta asa de mica de acel perete. Nu se putea cumva sa fie in acelasi plan cu peretele (cu modificarile structurale de rigoare)?
- intrarea intr-un dormitor printr-un dressing mi se pare atipica
- holul de la intrare va avea o usa intre el si living astfel incat sa se creeze un windfang?
- o soba mica sau un semineu nu e in plan ?
- ai si o sectiune ca sa simulam structura peretilor in u-wert si sa vedem unde e punctul de roua si ce pierderi de caldura sunt prin structura? Apropo, de ce bca (nu sunt impotriva lui, dar imi place sa cunosc opinii ale celor care il aleg)?
- la exterior acel colt si zid care nu are sageac nu il vad bine din punctul de vedere al protectiei la intemperii si murdarire (in cazul in care va fi dat cu decorativa) ... Chiar daca da bine in poze si poate si in realitate

Mai am intrebari, dar mai las loc si altora.

P.S. E mic Clujul :)

#8
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
In ce zona construiesti? Faget, Borhanci? :)

Buget?

#9
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
Eu cred ca spatiul tehnic ar trebui sa fie amplasat astfel incat sa aiba accesul cat mai aproape de intrare sau sa aiba o intrare separata din exterior.
Iar terasa catre N-NV s-ar putea sa fie cam racoroasa.
Succes!

#10
idealsistem

idealsistem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.10.2014

 dana84, on 01 februarie 2016 - 15:22, said:

Bun venit si spor la construit Posted Image

Incep si eu ca toti altii cu intrebari si ce nu imi place mie (evident, gusturile in final nu se discuta) :
- grinda ce trece prin fata dresingului de la dormitorul matrimonial, nu stiu cat de bine o sa arate fiind la o distanta asa de mica de acel perete. Nu se putea cumva sa fie in acelasi plan cu peretele (cu modificarile structurale de rigoare)? - Vor fi grinzi intoarse
- intrarea intr-un dormitor printr-un dressing mi se pare atipica - da . este atipica , ideea am luat-o de la o casa vizitata ( ne-a placut)
- holul de la intrare va avea o usa intre el si living astfel incat sa se creeze un windfang - da . sunt 2 usi.
- o soba mica sau un semineu nu e in plan ? - Ba da , semineul va fi in coltul din dreapta sus - inspre dormitor.
- ai si o sectiune ca sa simulam structura peretilor in u-wert si sa vedem unde e punctul de roua si ce pierderi de caldura sunt prin structura? Apropo, de ce bca (nu sunt impotriva lui, dar imi place sa cunosc opinii ale celor care il aleg)? - Experienta din ultimii ani ( lucrez tot in constructii ). La aceleasi caracteristici - investitiile in finisaje scad in cazul BCA .
- la exterior acel colt si zid care nu are sageac nu il vad bine din punctul de vedere al protectiei la intemperii si murdarire (in cazul in care va fi dat cu decorativa) ... Chiar daca da bine in poze si poate si in realitate - Am inca un nod in stomac privind acel colt. Arata bine, dar mi-e frica de aspectul protectiei la mizerii si intermperii - Inca oscilez.

Mai am intrebari, dar mai las loc si altora.

P.S. E mic Clujul Posted Image- ne stim ?

 Bucifon, on 01 februarie 2016 - 15:29, said:

In ce zona construiesti? Faget, Borhanci? Posted Image

Buget?
Popesti - 80000-100000 eur.

#11
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 idealsistem, on 01 februarie 2016 - 15:36, said:

ne stim ?
Doar datorita nick-ului ... de la o discutie de anul trecut depre termopane.

Semineu pe lemne / termosemineu ? Hornul e pe interior sau pe exterior?

Edited by dana84, 01 February 2016 - 15:49.


#12
idealsistem

idealsistem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.10.2014

 dana84, on 01 februarie 2016 - 15:48, said:

Doar datorita nick-ului ... de la o discutie de anul trecut depre termopane.

Semineu pe lemne / termosemineu ? Hornul e pe interior sau pe exterior?
Cu termopane ma ocup, intr-adevar.

#13
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Mie nu mi se pare ca sunt multe spatii inutile, e un hol doar de 6mp si un windfang. In schimb mi se par cam mici dormitoarele copiilor. Va intra maxim un dulap de 1,8m latime in fiecare camera. Pana la o varsta e suficient, dar dupa aia... si nu ma refer la 20 de ani, ci undeva pe la 10-12.

#14
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 idealsistem, on 01 februarie 2016 - 15:56, said:

Cu termopane ma ocup, intr-adevar.
Ce valoare medie a coeficientului de transfer termic va avea tamplaria exteriora al casei d-tale?

Si tot in continuarea ideei (@dana84 te-a mai intrebat, dar eu reformulez):
1. Cati cm de termoizolant ai prevazut la placa pe sol?
2. Cati cm de termoizolant ai prevazut la planseul peste demisol?
3. Din ce considerente au rezultat acei 10cm pe peretii exteriori?
4. Cati cm de termoizolant ai prevazut la planseul de peste parter?

De ce nu a fost mai rational de prevazut Spatiu tehnic (unde cred ca se vor amplasa centrala, boiler, etc..)  la demisol?
Posted Image

Edited by andreilesan, 01 February 2016 - 16:12.


#15
idealsistem

idealsistem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.10.2014

 andreilesan, on 01 februarie 2016 - 16:12, said:

Ce valoare medie a coeficientului de transfer termic va avea tamplaria exteriora al casei d-tale? - 0.78 W/MpK

Si tot in continuarea ideei (@dana84 te-a mai intrebat, dar eu reformulez):
1. Cati cm de termoizolant ai prevazut la placa pe sol? - 5 cm
2. Cati cm de termoizolant ai prevazut la planseul peste demisol? - 5 cm
3. Din ce considerente au rezultat acei 10cm pe peretii exteriori? - din discutiile cu cei de la Ytong
4. Cati cm de termoizolant ai prevazut la planseul de peste parter? - 15 cm la planseu si 15 cm la acoperis

De ce nu a fost mai rational de prevazut Spatiu tehnic (unde cred ca se vor amplasa centrala, boiler, etc..)  la demisol Spatiul tehnic este de  facpt o camara , uscatorie , depozit de accesorii ( oale, de-ale bucatariei ,etc...) Centrala , boiler - la demisol Posted Image


#16
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 idealsistem, on 01 februarie 2016 - 16:22, said:

Ce valoare medie a coeficientului de transfer termic va avea tamplaria exteriora al casei d-tale? - 0.78 W/MpK
Posted Image Tare ! Posted Image

 idealsistem, on 01 februarie 2016 - 16:22, said:

1. Cati cm de termoizolant ai prevazut la placa pe sol? - 5 cm
2. Cati cm de termoizolant ai prevazut la planseul peste demisol? - 5 cm
3. Din ce considerente au rezultat acei 10cm pe peretii exteriori? - din discutiile cu cei de la Ytong
4. Cati cm de termoizolant ai prevazut la planseul de peste parter? - 15 cm la planseu si 15 cm la acoperis  
Posted Image  Slab, spre foarte...Posted Image

 idealsistem, on 01 februarie 2016 - 16:22, said:

Spatiul tehnic este de  facpt o camara , uscatorie , depozit de accesorii ( oale, de-ale bucatariei ,etc...) Centrala , boiler - la demisol
Posted Image Posted Image.. Insa nu le-am vazut in planul demisolului..
Ce combustibil vei folosi pentru incalzire? Si cat crezi ca vei consuma anual?
Posted Image

Edited by andreilesan, 01 February 2016 - 16:34.


#17
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 idealsistem, on 01 februarie 2016 - 16:22, said:

4. Cati cm de termoizolant ai prevazut la planseul de peste parter? - 15 cm la planseu si 15 cm la acoperis

De ce e impartit asa? Daca podul nu se vrea a fi incalzit nu inteleg de ce nu vin toti cei 30 de cm de termoizolatie peste planseu. Zic si eu ...

In rest il las pe @andreilesan la carma ... el fiind din domeniu e mult mai in tema cu asta decat mine.

#18
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Din experienta iti pot spune ca ai distanta mare de la poarta pina la garaj: toata zona aceea va trebui deszapezita. Cind stratul de zapada are 40 cm vei da la lopata ore in sir. As schimba amplasarea casei sau as face un loc de suprafata unde sa las masinile. Daca le vei lasa pe rampa, aceasta fiind din beton, ce se va scurge de pe roti va ataca cimentul si il va ciupi. Exact cum e la mine acum :(

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate