Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

diferente east coast west coast si altele

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostTsunnnami, on 10 februarie 2016 - 16:12, said:

Trebuie pasaport si pentru americani

Ce au rusii in fata americanilor?
Educatia, care e buna.
Calificarea, care e buna.

Eu nu vorbesc de strungar, vorbesc de cel necalificat.

De ce sa vina americanul in Finlanda?
E frig, costa mult.
Cu banii aia de drum, care si-asa-i pierde, baga un slott-machine in Vegas si mananca la all inclusive.

Il angajeaza cineva in Finlanda? ii garanteaza cineva ca va gasi de munca?

Mie mi s-a spus ca multi din acei rusi sunt carelieni, adica finlandezi Pura lane. Dar sunt ortodocsi si nu vor sa renunte la religie.

Sorry era pt ursuletz.

Edited by avenirv, 10 February 2016 - 18:58.


#56
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

View Postvyctoras1985, on 10 februarie 2016 - 08:29, said:

pai asta e. cladirile inalte rezolva tocmai niste probleme practice. pe care noi inca le avem.

Singurul oras sufocat din Romania e Bucurestiul,dar aici nu se poate construi nimic inalt,susbstratul litologic a fost format sub influenta raurilor Colentina si Dambovita,in consecinta ne-am ales cu pietris,loess si argila,adica canci substrat decent de fundare....

#57
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postavenirv, on 10 februarie 2016 - 13:24, said:

De exemplu fac ceasuri extrem de scumpe, nu mai zic tara.
Sau fac o branza ce se vinde cu 800 pounds o bucata la degustare.
De exemplu fac sampanie si vin.

Si mai ie multe...

Nimic nu e alb sau negru, totul e gri.

Sint citeva nise.. agricultura ca e sat, si ceasuri in citeva sate din lumea asta, oricum eu nu stiu sa fac ceasuri.
Un oras iti ofera cu totul alta varietate si oportunitati.

#58
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

View Postalinmihai1, on 10 februarie 2016 - 20:35, said:

Singurul oras sufocat din Romania e Bucurestiul,dar aici nu se poate construi nimic inalt,susbstratul litologic a fost format sub influenta raurilor Colentina si Dambovita,in consecinta ne-am ales cu pietris,loess si argila,adica canci substrat decent de fundare....

Se poate, am mentionat mai inainte, cu piloni foarte adanci. Sa zicem la un turn mediu,  cam 20-30 buc de 1 m diametru si 20 etaje adancime,  beton armat, placa de baza groasa, cateva etaje subsol.
Pentru seismic, iei lectii de la japonezi. Pentru vant, de la americani. Pentru aruncat banii pe geam, de la chinezi.
E scump, si nu poti vinde/inchiria la preturi prea mari in Ro.

Caldirile foarte inalte au fost necesare in primul rand din cauza restrictiilor de teren, foarte scump pe mp sau dificil de gasit. Apoi a devenit o moda, cel putin in America, daca n-ai 10 turnuri de macar 30-40 etaje, nu e "oras important"  sau daca n-ai un sediu impunator nu esti companie ca lumea. Asa au aparut exagerari, peste normal, peste necesarul de densitate urmate bineinteles de o rata de ocupare  scazuta si fluctuanta. Estul, mai "european" s-a cam abtinut (cu exceptia NY sau Toronto) dar era inghesuit din nastere adica multe cladiri masive dar nu inalte, cum sunt in vestul EU.
Si rispa de spatiu e mai mica in est (densitate a populatiei mai mare) fata de vest unde risipa de orice fel face parte din cultura.

Edited by Rosebud09, 10 February 2016 - 22:09.


#59
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostTsunnnami, on 10 februarie 2016 - 16:01, said:


parintii e posibil sa nu aiba
discutam de sute de mii pentru universitate..

chiar aseara am vazut la teveu o reclama, la o firma de consultanta financiara care te invata cum sa-ti dozezi cheltuielile si, bazati pe primul interviu cu ei, iti promit ca sa te scape de datorii DE PE CARTE DE CREDIT in intervalul 24 luni - 48 de luni

De regula aici se merge cu creditul de pe o luna pe alta, sunt foarte putini oameni care au balanta zero.

Mc exista pentru studenti pentru a-s DIMINUA imprumutul si pentru batrani fara pensie sau cu pensie din care nu pot trai



Si dac-ar fi vrut n-ar fi avut posibilitatea.
Europa nu e deschisa, sau ai uitat cum era 1990-2005 de nici ca vizitor nu putea merge



Calitatea intelectuala o masori in competitie.
Pana nu iesi pe piata nu-ti stii valoarea. Ai grijanie la asteptari ca americanii nu-s asa prosti cum se duce vorba, si nici romanii asa de destepti, tot cum se duce vorba
Parerea ta despre tine nu conteaza
Conteaza parerea despre tine doar a celui care are nevoie de tine, ala te evalueaza la valoarea ta reala.

Sa cauti intai un loc in care sa mergi, apoi o slujba, dupa mine nu exista prostie mai mare

pai calitatea aia am masurat-o singur cand am vazut ca pricep explicatii destul de grele despre n chestii


cine te tine sa nu le cauti pe amandoua simultan ?

View Postalinmihai1, on 10 februarie 2016 - 20:35, said:


Singurul oras sufocat din Romania e Bucurestiul,dar aici nu se poate construi nimic inalt,susbstratul litologic a fost format sub influenta raurilor Colentina si Dambovita,in consecinta ne-am ales cu pietris,loess si argila,adica canci substrat decent de fundare....

atunci cum apara astea in romania mai ales in bucuresti?
https://en.wikipedia...ings_in_Romania

#60
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postavenirv, on 10 februarie 2016 - 18:56, said:

Mie mi s-a spus ca multi din acei rusi sunt carelieni, adica finlandezi Pura lane. Dar sunt ortodocsi si nu vor sa renunte la religie.

Sunt destui si rusi-rusi.
Karelienii au venit masiv pana acum vreo 10 ani, acum nu mai vin atatia (probabil cei care au vrut, sunt deja aici).

#61
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
PS: bagati un ochi la "approved".....se pare ca intram incet incet in lumea buna ......

#62
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015
De regula cauti job-ul si o faci cat mai eficient.
Am langa Boston .. directorul de dezvoltare, din Oklahoma, inginerii de produs cu care lucrez, unu din Texas, un indian din Ohio si unul din Colorado.

#63
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

View Postvyctoras1985, on 11 februarie 2016 - 12:43, said:



atunci cum apara astea in romania mai ales in bucuresti?
https://en.wikipedia...ings_in_Romania
Tu compari glumele astea cu zgarie norii americani?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate