Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

diferente east coast west coast si altele

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Bine că e în Europa.

#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvyctoras1985, on 09 februarie 2016 - 13:01, said:

pai asta e....daca la ei nu e cu echitate salariala

Cine-a zis ca nu este?
Si in vest as lua un slaariu asemanator, numai ca viata costa mai mult..
Pentru ca... vest

#21
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
nu stiu cum vezi tu lucrurile dar piata intotdeauna tinde sa se regleze.... imediat ce viata e scumpa apar si pretentiile de salariu...deci atunci ce se intampla in us?

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvyctoras1985, on 09 februarie 2016 - 17:19, said:

nu stiu cum vezi tu lucrurile dar piata intotdeauna tinde sa se regleze.... imediat ce viata e scumpa apar si pretentiile de salariu...deci atunci ce se intampla in us?

Casele sunt de 3 ori mai scumpe.
Eu nu as putea avea un salariu cu 20% mai mare in vest, si nici un vanzator la Mc Donalds
Concluziile le tragi singur

#23
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Ce echitate vreti?
Pentru aceeasi functie, domeniu, tip de companie salariile sunt in aceeasi gama. Diferente in functie de costul vietii in locul respectiv.
In vest e ceva mai scump, mai ales spre nord. In sud, densitatea si diversitatea populatiei te sufoca. Mai e si cald...

#24
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
o sa studiez exact intr-o zi problema sa vad de unde vine inegalitatea asta ..... adica iau niste cursuri serioase de economie si invat

#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvyctoras1985, on 09 februarie 2016 - 17:32, said:

o sa studiez exact intr-o zi problema sa vad de unde vine inegalitatea asta ..... adica iau niste cursuri serioase de economie si invat

jesus..
fa ceva mai practic
ia situatia asa cum este.
vreai sa traiesti bine?
iti alegi o meserie care sa-ti placa si mergi acolo unde o gasesti.
that's it

#26
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostTsunnnami, on 09 februarie 2016 - 17:41, said:



jesus..
fa ceva mai practic
ia situatia asa cum este.
vreai sa traiesti bine?
iti alegi o meserie care sa-ti placa si mergi acolo unde o gasesti.
that's it

Mai furtunosule da' tu esti rau de tot!
Prea multe ceri!
Esti un rau.

Edited by avenirv, 09 February 2016 - 17:50.


#27
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostTsunnnami, on 09 februarie 2016 - 17:41, said:


jesus..
fa ceva mai practic
ia situatia asa cum este.
vreai sa traiesti bine?
iti alegi o meserie care sa-ti placa si mergi acolo unde o gasesti.
that's it

prefer sa ma informez despre in ce lume traiesc ....si am dreptul asta

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvyctoras1985, on 09 februarie 2016 - 18:01, said:

prefer sa ma informez despre in ce lume traiesc ....si am dreptul asta

Bineinteles ca ai dreptul.
Nu stiu la ce ti-ar folosi, dar poti pierde vremea.

Uite iti dau un hint..

Ai idee de ce la Monte Carlo e mai scump decat la Braila?
Cam asa e, bineinteles ca analogia mea este extrema.

Stii, eu impart lucrurile in 2
1. Cele care n-am cum sa le schimb, si aici intra costul vietii in San Bernadino, nivelul salariilor din San Francisco vs Detroit si gravitatia
2. Cele pe care nu numai ca pot, dar sunt obligat sa le schimb pentru a fi fericit, cum ar fi ridicarea potentialului, mutarea cu cortul, numarul averitzarilor de pe S/Pedia

Cu cat petrec timp mai mult pentru studiul elementelor care compun grupa 1, cu atat am mai putin timp pentru fericirea mea.

Edited by Tsunnnami, 09 February 2016 - 18:45.


#29
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Victoras, trezește-te, mămică.

LE sau mai bine angajează-te, ca să înțelegi cum vine treaba cu costul vieții și salariile.

#30
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Postvyctoras1985, on 06 februarie 2016 - 09:55, said:

din cate am vazut londra nu are practic nici un zgarie nor....la o populatie de vreo 7 milioane
https://en.wikipedia...tures_in_London
iar Hong Kong are peste 350 de zgarie-nori.

Edited by Pengoon, 09 February 2016 - 22:30.


#31
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Zgarie norii nu au importanta decat pentru pozat si timis vederi rudelor de la tara.
Sau ca apreciere a efortului tehnic, al arhitectilor si inginerilor.

Ca sa fie frumoasa, o cladire nu e nevoie sa fie foarte inalta. Plus, nimeni nu construieste cladiri foarte inalte ca sa se afle in treaba (exceptie ar fi chinezii uneori).
Conteaza problemele care le rezolva, modul in care o face, interactiunea cu celelalte cladiri, cu ambianta generala a orasului.
Nu discutam aici de Londra, unde al ei "Shard" se potriveste ca nuca-n perete cu ambianta si specificul orasului.

Nu se "califica" a fi considerat zgarie nori/skyscraper o cladire care nu are macar 50 etaje sau 500 feet inaltime (=cca 150 m).

La capitolul acesta, estul "bate" vestul dar numai din cauza NY. Altfel, in vest ar fi Seattle unde e o cladire mai veche cu parca 74 nivele, in SF ar fi piramida "Ace of America" (desi parca e o cladire urata in apropiere care mi s-a parut putin mai inalta), in LA ar fi o cladire noua dar in stil clasic tot cam asa de mare ca-n Seattle, in San Diego nimic foarte deosebit ca si cladiri inalte (dar orasul foarte frumos).
Cand vorbim de frumusete deja parerile incep sa difere substantial dar sa nu uitam inclinatia americanilor spre lucruri practice, fara risipa de spatiu, bani sau materiale si respectarea stricta a codurilor de constructie (bune sau proaste...)
O cladire inalta care poate adaposti 1000 de persoane sau mai mult creaza niste probleme (parcare, transport gunoi, cai de acces, utilitati, etc, curenti de aer, umbra, reflexie) care trebuie atent cantarite. In unele locuri pur si simplu nu se poate construi sau nu e rentabil. Plus, ceea ce nu vedeti este ca in general sunt alte 4-6 etaje subterane pentru parcari, alte 4-8 deasupra tot pentru asta iar fundatia (de fapt pilonii, zeci) poate ajunge la peste 100 metri adancime in pamant. Nu "creste" cladirea unde vrem sau cu cati bani credem ca ar trebui, la prima vedere.

Au facut chinezii si restul asiaticilor mai multe cladiri inalte: foarte bine, sa le traiasca dar nu uitati ca au facut-o cu vreo 100 ani dupa americani, benefiicind de toate cunostintele si experienta acumulata pana atunci.

#32
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
eu nu vad nici o fascinatie in zgarie nori...prefer oricand un mic orasel vechi din italia, grecia sau franta.....

#33
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View PostTsunnnami, on 09 februarie 2016 - 12:22, said:

Numa ca-n vest te cam ploua si platesti viata cat nu face, de 2-3 ori fata de est.
In plus depinde al naibii de mult de experientele pe care le ai. In functie de experiente modul in care te simti iti da gratis o lupa mare, care-ti deformeaza realitatea.
Din punctul asta de vedere nu ma mai atrage vestul deloc.

Ploaia e numai in nord (de la Oregon in sus), se compenseaza cu natura superba.
Natura si spatiile largi sint la ele acasa in vest, din sud in nord.
Costul vietii e cu adevarat cam oparitor.. parte se compneseaza prin salariile mai mari (daca nu e mai mare, mai bine nu te duci) dar numai o parte. Alta parte se compnseaza prin faptul ca vorbim de o casa, ori astia nu sint bani pieduti... uneori pot fi chiar o investitie buna daca ai noroc. Chiar daca casa e scumpa cind o vinzi iti iei banii inapoi. Dar ta, pe total e mai scump.



Quote

Daca accepti America si ignori nedreptatile sociale, accepti si modul in care se poarta politia, nu ai de ales.

Asta cu nedreptatile sociale e discutabila, fiecare pentru el poate e nemilos dar nu e chiar o nedreptate. Unii vad ca nedreptate impozitarea unora si compensarea altora (chestie care evident se face la greu si in USA, nu e asa mare diferenta fata de Europa).


Quote

Sky scrapers sunt frumoase sa le vezi in poze si filme, altfel... prefer ceea ce are America mai frumos si deosebit fata de Europa..., spatiile, intinderile mari
Vrei Sky Scrapers? Mergi in Kuala Lumpur, Singapore, Honk-King, unde Manhattan pare joaca


Sau Panama City, sa vezi acolo padure de zgirie-nori. E plina lumea de asa ceva, America nu mai are monopol pe zgiriienori de multa vreme.

View Postvyctoras1985, on 09 februarie 2016 - 17:19, said:

nu stiu cum vezi tu lucrurile dar piata intotdeauna tinde sa se regleze.... imediat ce viata e scumpa apar si pretentiile de salariu...deci atunci ce se intampla in us?

Sau la Paris, sau la Londra sau etc...

View PostRosebud09, on 09 februarie 2016 - 23:21, said:

Zgarie norii nu au importanta decat pentru pozat si timis vederi rudelor de la tara.
Sau ca apreciere a efortului tehnic, al arhitectilor si inginerilor.

Cladirile inalte creeaza densitate. Densitatea creeaza orase. Orasele maresc nivelul de trai. Asta gross modo ca e plin de contraexemple, dar suburbiile fara trotuare si satele in care nu e nimic de facut indiferent cit de pitoresti mie mi se par moartea sufletului.




Quote

La capitolul acesta, estul "bate" vestul dar numai din cauza NY. Altfel, in vest ar fi Seattle unde e o cladire mai veche cu parca 74 nivele, in SF ar fi piramida "Ace of America" (desi parca e o cladire urata in apropiere care mi s-a parut putin mai inalta), in LA ar fi o cladire noua dar in stil clasic tot cam asa de mare ca-n Seattle,



LA are ceva-ceva.
[ http://dtfjihky7xwic.cloudfront.net/sites/default/files/styles/article_image/public/Activities/Points%20of%20Interest/downtown-la-skyline.jpg?itok=6LdNq7b- - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by wizardofoz, 10 February 2016 - 01:59.


#34
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015
Vancouver / Seattle e de zeci de ori mai frumos
De la distanta

De aproape.. densitate mare, aglomeratie ceea ce atrage mizerie.
Vrei aglomeratie, meri la Iurop

#35
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Acolo e vorba in primul rand de ambianta naturala care "ia fata" unor lucruri nu tocmai in regula.
Seattle mi s-a parut linistit, de fapt de departe cel mai linistit. Vancouver e mai mare, are cam multi homeless si beggars (fata de ce e la mine, ca si zero), stiu cam fiecare strada si magazin din downtown si as vrea sa ma retrag acolo la pensie dar e cam scump...
Problema cu orasele alea este ca se intampla si  doua luni si nu vezi soarele si ca poate ploua si 3 saptamani in sir.

Cel mai anost mi  s-a parut LA, de departe. In poza arata bine (de la distanta) dar centrul e mic, prafuit, mai ales daca consideram enormitatea orasului si regiunii inconjuratoare. Mai fain e putin dincolo de centru, strazi cu restaurante si magazine mici. Influenta mexicana e pozitiva intr-un fel, e lumea mai vesela, mai iute.

SF e special. Daca au trecut 30 minute si vremea nu s-a schimbat semnificativ, inseamna ca ai noroc in ziua aia... :D. Neasteptat de rece vara si toamna devreme.
Dintre toate orasele astea e singurul care a pastrat mai mult din aspectul de la inceputuri, cladiri mai vechi, caramida, stil, localuri. Seamana cu orasele vechi din est.

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

View PostRosebud09, on 10 februarie 2016 - 05:43, said:

as vrea sa ma retrag acolo la pensie dar e cam scump...


Why not Victoria?
Acolo gasesti cam tot ce vrei..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate