Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Durere in partea dreapta

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008
Salutare,

De cateva luni ma inteapa in partea dreapta sub coaste. Crampele apar in timp ce mananc.
De curand am facut si o ecografie si analize de sange. La ecografie s-a vazut ca am bila lenesa insa nu am calculi. Analizele de sange au fost in limitele normale. Mentionez ca operatia de apendicita am facut-o deja acum cativa ani.
Doctorul mi-a spus ca acele crampe care apar in timpul meselor nu pot fi de la fiere si mi-a recomandat sa fac o endoscopie daca durerile persista.
Am tot cautat pe internet din ce cauza apar aceste intepaturi in dreapta insa nu am gasit nicimic concret.
Aveti idee ce ar putea genera aceste crampe?

Multumesc anticipat!

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
In analizele tale apar rubricile ALAT/ASAT?Daca da,sunt in valorile normale?Un ecrograf abdominal sa vezi marimea ficatului ai facut?

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Ficatul.

#4
igivan

igivan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 22.05.2014

 marakech, on 31 ianuarie 2016 - 13:10, said:

Salutare,

De cateva luni ma inteapa in partea dreapta sub coaste. Crampele apar in timp ce mananc.



nu mai manca.

#5
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008

 xeleron, on 31 ianuarie 2016 - 13:18, said:

In analizele tale apar rubricile ALAT/ASAT?Daca da,sunt in valorile normale?Un ecrograf abdominal sa vezi marimea ficatului ai facut?
Da, am facut o ecografie abdominala si ficatul este in limitele normale: LS: 5,3 cm, LD: 11,4 cm; structura omogena, normoecogena.
ASAT/ALAT nu stiu ce reprezinta, insa analizele care se refera la ficat sunt si ele ok: GOT:17,6; GPT: 8,3.

Edited by marakech, 31 January 2016 - 13:30.


#6
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
La ecografie s-a uitat si la pancreas ?...durerile sunt insotite si de o stare de discomfort general + greata ?
Bei , fumezi , ceva stres ?

Edited by tinel231, 31 January 2016 - 13:54.


#7
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008
Da, s-a uitat si la pancreas si a spus ca este in regula. Pe analize la pancreas scrie "corp 9 mm".
Nu fumez, nu consum alcool insa am fost foarte stresata in ultima perioada din cauza serviciului.
La analizele de urina mi-a iesit ca am o infectie urinara insa doctorul a spus ca durerea aceea sub coaste nu ar cum sa fie de la aceasta infectie.

Edited by marakech, 31 January 2016 - 14:03.


#8
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Ar trebui  sa vezi care-i treaba cu corpul ala de 9mm. Ar putea fi un calcul care blocheaza (partial) traseul de eliminare a pancreatinei...
Durerile in timpul mesei ar mai putea fi un sindrom al colonului iritabil sau o gastrita . Incearca sa vezi daca durerea cedeaza la ceaiul de galbenele sau la dicarbocalm .
Si nevasta-mea are pb. de genul asta din cauza stresului...odata micsorat stresul ,dispare problema.

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Mo, stresul nu te inteapa sub coaste. De la stres ti se rareste parul , te lasa potenta , ti se misca dintii in gura ( ai tai , ca aia de pe placa sunt oricum mobili ) ....da stresul nu inteapa .
Intiator , cat mananci , ce mananci , ce program de masa ai ? Esti slab , esti gras , faci sport ( esti persoana activa )  , cati ani ai , ce boli cronice ai avut / ai ?????
Si pe mine mai mai inteapa sub coaste , exact ca pe tine , cand iau cate un croseu scurt pe ficat ( la antrenamemte ) ....dar trece Posted Image .
Vreau sa spun ca este greu sa iti nimereasca careva afectiunea pe softpedia cu detaliile pe care le furnizezi tu .

#10
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Din cauza stresului apar gastrita ,sindromul colonului iritabil sau pb. cu pancreasul , care se manifesta si cu dureri in partea dreapta.Eu de vreo 5 ani ma lupt cu pb. de genul asta....Din ce stiam eu ,cand ai pb. cu ficatul , nu te doare...
http://www.unica.ro/...i-dreapta-31983

Edited by tinel231, 01 February 2016 - 10:50.


#11
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008

 JurasikMan, on 01 februarie 2016 - 08:22, said:

Mo, stresul nu te inteapa sub coaste. De la stres ti se rareste parul , te lasa potenta , ti se misca dintii in gura ( ai tai , ca aia de pe placa sunt oricum mobili ) ....da stresul nu inteapa .
Intiator , cat mananci , ce mananci , ce program de masa ai ? Esti slab , esti gras , faci sport ( esti persoana activa )  , cati ani ai , ce boli cronice ai avut / ai ?????
Si pe mine mai mai inteapa sub coaste , exact ca pe tine , cand iau cate un croseu scurt pe ficat ( la antrenamemte ) ....dar trece Posted Image .
Vreau sa spun ca este greu sa iti nimereasca careva afectiunea pe softpedia cu detaliile pe care le furnizezi tu .
Am 1,60 inaltime, 50 kg. Nu am avut boli cronice, nu fac sport. In general mananc cam orice, la orice ora. Am avut o perioada mai stresanta la serviciu si de atunci a inceput sa ma intepe in dreapta.

#12
ptsct

ptsct

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 04.12.2015

 marakech, on 01 februarie 2016 - 22:10, said:

Am 1,60 inaltime, 50 kg. Nu am avut boli cronice, nu fac sport. In general mananc cam orice, la orice ora. Am avut o perioada mai stresanta la serviciu si de atunci a inceput sa ma intepe in dreapta.
Da ! o endoscopie este recomandat.Ceva tratament a fost prescris ? Ceva sa ajute la digestie - bila lenese.Un pic de regim ? Ceai de sunatoare ? Incearca si matale  sa mananci la ore regulate , acuma cu serviciul din ziua de azi  e greu sa respecti cele trei mese.Nu mai manca seara tarziu etc.

#13
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Ficatul nu doare!fă o endoscopie cât mai repede și analize amănunțite la fiere.

#14
adrian1323

adrian1323

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.03.2016
da, ficatul nu doare, colecistul insa da, nu trimiteti omul la endoscopie asa repede ca nu e chiar o procedura placuta. marakech, ai aflat de la ce anume aveai problema?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate