Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

planta necesara ptr "revolutia dulce" !

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Am inteles putin: si marii producatori de petrol dau in cap producatorilor de masini electrice!
Va las sa discutati mai departe despre stevie! ...

#38
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
nu prea ai inteles ! ... :)
in Europa geografica, nu exista familie care sa nu aiba rude moarte de cancer ! ...
cugeta putin la aceasta "problema" !

Edited by abubue, 08 February 2016 - 22:49.


#39
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006
Ai si tu dreptatea ta, dar spune-mi si mie daca ai reusit sa germinezi stevia asta sau nu

#40
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
nu ! ... semintele au o saptamana si nu dau semne ! ...

#41
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006
OK. Ma gandeam sa incerc si eu

#42
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
dupa germinare, cand sunt la stadiul de plantute, urmeaza "degustarea" ! ... Posted Image
le mentii doar pe cele mai dulci ! ... care sunt baza inmultirii prin lastari ! ... asta, aici in Spania ! ...
in Ro ar fi mai bine sa cauti o plantuta "de-a gata" ! ... Posted Image

Edited by abubue, 09 February 2016 - 17:36.


#43
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
http://potato.ro/_pu... 2010/15.15.pdf

View Postabubue, on 08 februarie 2016 - 22:48, said:

nu prea ai inteles ! ... Posted Image
in Europa geografica, nu exista familie care sa nu aiba rude moarte de cancer ! ...
cugeta putin la aceasta "problema" !


eu nu am :)

si au trait ceva...minim 70 ani.

#44
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008
A gasit cineva o sursa pentru seminte sau rasad de stevie dulce in Romania ?

#45
PhoeniXman

PhoeniXman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 05.01.2007
Am vazut ca au cei de la sanatatedinplante _ ro ,

#46
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View Postdanutz_2009, on 08 februarie 2016 - 22:38, said:

Am inteles putin: si marii producatori de petrol dau in cap producatorilor de masini electrice!
Va las sa discutati mai departe despre stevie! ...

Robinetul masinilor electrice sta inca inchis, controlat tocmai de catre producatorii de energie electrica si de inmagazinarea ei, eficienta. Astia sunt cam tot aceia din petrol, aici e buba.

Edited by crisbud, 21 April 2016 - 08:34.


#47
compostajeurbano

compostajeurbano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2016
apropos, intrebare intrebatoare: va puteti imagina ce era "de viata noastra" daca nu erau chinezii ?
boom-ul economic al acestora, aproape ca ajunge "sa deranjeze" marile concerne si "stapanii patentelor" care ne
influenteaza viata ! ... uneori chiar grabi moartea !

Edited by compostajeurbano, 21 April 2016 - 13:14.


#48
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
@compostajeurbano, si legatura chinezilor si a concernelor cu ceaiul indulcit cu stevie ar fi...? Posted Image  A, inteleg, prea mult duh...Posted Image

View Postvicris, on 21 aprilie 2016 - 07:00, said:

A gasit cineva o sursa pentru seminte sau rasad de stevie dulce in Romania ?

Eu am luat de aici. In acea lista cu plante de vanzare gasesti si stevia...

Edited by claudia313, 21 April 2016 - 20:06.


#49
compostajeurbano

compostajeurbano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2016

View Postclaudia313, on 21 aprilie 2016 - 20:06, said:

@compostajeurbano, si legatura chinezilor si a concernelor cu ceaiul indulcit cu stevie ar fi...? Posted Image  A, inteleg, prea mult duh...Posted Image
Claudia, trebe sa mai cresti nitel ! ... cand o sa fi mare, o sa-ti dai cu sama ca lumea asta este condusa de cativa
"baieti destepti" ! ... alimentatie, energie, medicamente, apa, etc sunt sub controlul "acestora" ! ...
chiar daca "nu se vede" de la tine din sat ! ... Posted Image

Edited by compostajeurbano, 21 April 2016 - 20:59.


#50
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Da' mai, eu sunt mai din fundul satului, taranca inculta si batuta-n cap, nu asa dezbumbata la IQ ca tine si nu pricep nimic! Posted Image  Fa-mi un bine si lasa-ma in nestiinta si stupizenia mea, rogu-te...

#51
compostajeurbano

compostajeurbano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2016

View Postclaudia313, on 21 aprilie 2016 - 21:47, said:

Da' mai, eu sunt mai din fundul satului ...
welcome to real world !  Posted Image

#52
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Tama asta cu zahar vs indulcitori a fost tratata in cateva studii recente pentru ca  pe la altii demult s-a observat ca utilizarea acestora nu a dus la imbunatatirea situatiei consumatorilor, nu i-a ajutat sa slabeasca samd.

Practic, in vorbe simple, sunt 2 centri importanti care au treaba cu dulcele...papilele si creierul.
creierul e cel care prelucreaza informatia si dicteaza senzatia de satietate si satisfacere a nevoii de dulce.
cand consumi zahar, creierul isi face treaba pana la capat si are loc o secretie de hormoni care inseamna satisfacerea "placerii" dar si senzatia de satietate...
cand actionezi doar asupra papilelor incercand sa pacalesti creierul, reusesti partial sau deloc sa faci asta, practic indulcitorii sunt stimuli de zeci sau sute de ori mai puternici pt receptorii papilari...dar, nefurnizand si energia care in mod normal se asociaza cu senzatia de dulce, creierul nu prea e pacalit si nu au loc secretiile hormonale asociate consumului de zaharuri simple, prin urmare nevoia de dulce dar mai ales nevoia de hrana ar disparea.

Practic, tu nu mananci caloriile dar nici nu ai beneficiul acestora si nevoia de manca, inclusiv dulce, ramane. Prin urmare continui sa mananci si per total poate fi mai rau pentru ca la final caloriile sunt tot alea sau mai multe, mananci mai mult pana cand creierul sa semnalul de stop.

In privinta secretiei de insulina, respectiv diabetului, nici aici lucrurile nu sunt chiar roz, mecanisme oarecum similare..

Ideea e ca studii serioase, pe multi omeni, facute pe perioade lungi de timp si asociate cu statisticile..nu prea exista, tocmai de aceea si reactia celor care s-au apucat recent sa faca astfel de studii fix pe motiv ca deja stevia e al nspelea val de minune care se dovedeste ca nu rezolva practic problema, nici a obezitatii si nici a diabetului.

   Personal cred ca pana la urma cumpatarea e solutia reala...daca mananci dulce a ursul, bine nu e chiar daca inlocuiesti zaharul cu stevie sai orice altceva.




#53
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
"Personal cred ca pana la urma cumpatarea e solutia reala...daca mananci dulce a ursul, bine nu e chiar daca inlocuiesti zaharul cu stevie sai orice altceva."
Nu comentez ca stevia dulce nu ar fi buna, sau alte remedii, dar toate aceste trebuiesc "intelese" de cel care le consuma.
Traiul cumpatat= bine gandit, alimente cat mai sanatoase, cantitati suficiente organismului,.... de fapt totul trece prin creer, dac trece

Edited by vasilemet, 22 April 2016 - 14:39.


#54
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Cam asta e de fapt pana la urma si concluzia astora cu capul mare, daca mananci zaharina sau indulcitori naturali nici nu slabesti si nici mai sanatos nu esti, sanatatea e o chestiune care tine de un cumul de factori care nu insewmna excluderi sau inlocuiri ci cumpatare.
evident, cand exista probleme foarte grave de sanatate trebuie sa inlocuiesti sau sa adaptezi insa aia e o situatie aparte.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate