Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Cubot Note S

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.11.2010
L-am comandat in data de 03 februarie de pe Gearbest, si ieri 17 februarie am fost dupa el.

#20
IonelTM

IonelTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 11.12.2010
Pe forumul rusesc zice unul ca "O încărcare completă va dura timp de șase zile de utilizare activă." (google translate)
Asa o fi sau e de la vodka?  :)

#21
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.11.2010
Pai google translate nu cred ca a tradus bine.
Eu nu inteleg nimic din acea traducere, nu are nici o noima.

#22
IonelTM

IonelTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 11.12.2010

View Postmisike1, on 18 februarie 2016 - 20:21, said:

Pai google translate nu cred ca a tradus bine.
Eu nu inteleg nimic din acea traducere, nu are nici o noima.
Uite asa-i mai clar: "A full charge will last for six days of active use."
In engleza se descurca mai bine.  :)

#23
IonelTM

IonelTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 11.12.2010
Review in engleza: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-iBQKXrtb6o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
eugene

eugene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.08.2005
Eu unul am optat pentru un Oukitel U8 din depozitul UE. Comandat pe 16, trimis pe 17 primit pe 18 prin DHL.
Pot spune ca face toti banii.....

#25
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Pe gearbest zice ca are camera de 5MP dar e facuta sa apara in software 8MP. Deci.. cum ies pozele?

#26
siven01

siven01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2003
Da si eu sunt curios de cum ies pozele si poate ne spuneti daca are 3G numai pe sim 1 ,sau se poate schimba din soft si pe sim 2.

Edited by siven01, 28 February 2016 - 18:44.


#27
IonelTM

IonelTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 11.12.2010
In sfarsit a ajuns si al meu Posted Image

Prima impresie: dupa o serie de telefoane de 5", Note-ul e un mare pas inainte Posted Image  Sta foarte bine in mana, luminozitatea ecranului e excelenta, iar constructia e robusta si eleganta in acelasi timp. Claritatea convorbirilor, foarte buna si semnalul wifi de nota 10, in timp ce Gps-ul e neasteptat de rapid si precis pentru un mtk. Android-ul aproape AOSP se misca fluent si fara lag. Pozele ies ok la lumina zilei. Seara... e un simplu telefon  Posted Image Aaaa... si inca ceva: 1.4 GB RAM liber?!!!  Posted Image

P.S. Acum isi face update. "Minor bug fixes"

Edited by IonelTM, 29 February 2016 - 20:24.


#28
siven01

siven01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2003
Poti sa ti dai seama daca are 3G pe ambele locasuri de sim  ?
Mai spuneti mi si mie ,daca se comanda pe gearbest si e stoc HK se platste in plus transport si vama ?

Edited by siven01, 29 February 2016 - 22:20.


#29
eugene

eugene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.08.2005

View Postsiven01, on 29 februarie 2016 - 22:18, said:

Poti sa ti dai seama daca are 3G pe ambele locasuri de sim  ?
Mai spuneti mi si mie ,daca se comanda pe gearbest si e stoc HK se platste in plus transport si vama ?
...DA, se plateste TVA 20% din valoarea declarata.

#30
IonelTM

IonelTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 11.12.2010
Daca aveti nevoie de reinstall, gasiti rom-uri aici: http://www.needrom.c...d/cubot-note-s/
Il recomand pe cel din 16.02.2016. L-am testat :)
SP Flash Tool: http://androidmtk.co...hone-flash-tool
Functioneaza cu v5.1532 :)

#31
IonelTM

IonelTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 11.12.2010

View Postsiven01, on 29 februarie 2016 - 22:18, said:

Poti sa ti dai seama daca are 3G pe ambele locasuri de sim  ?
Mai spuneti mi si mie ,daca se comanda pe gearbest si e stoc HK se platste in plus transport si vama ?
Are 3G pe ambele sim-uri. Am verificat.

#32
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Dupa 2 saptamani de folosire trebe' sa ma intorc la de acum batranul 640 XL, am infinit mai multa incredere in el, cubotu' e o jucarie mishtoaca dar doar atat ...o jucarie. L ainceput merge ok dar daca te dai putin la el se sperie si incepe sa tuseasca, asta daca mai are baterie. Este incredibil cum o baterie de 4000 nu ma tine o zi iar cu una de 3000 ma apuca doua pline, nu-mi place ideea de a cauta din ochi un charger oriunde ma aflu, ma enerveaza si ma distrage de la munca. Cubot este ineficient si energofag, ideal pentru entuziastii care au timp de butonat si testat dar de evitat cu orice pret de cei care vorbesc mult la telefon si trebuie sa raspunda la multe mailuri in acelasi minut in care le-au primit...pacat, promitea asa de mult, i-am facut tot ce stiu pentru eficientizare dar androidul tot android ramane, pana nu apare un rom minimal care sa puna cu adevarat in valoare telefonul va trebui sa ma intorc la nokii si mere pentru ca nu este normal ca un telefon in stand by sa piarda 5 -10 % baterie pe ora.

Edited by cristian_sen, 11 March 2016 - 09:41.


#33
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
Probabil ai ceva procese ce ruleaza in background. Procesorul e mai slab ca performante fata de batranul MT6582 insa are un consum mai mic.

#34
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Probabil ...sigur. Am incercat sa le inchid sa le fac ceva dar situatia a ramas la fel ba chiar s-a inrautatit. Am ajuns la concluzia ca androidul insusi e de vina, inca e un sistem pentru entuziasti care sa-l bibileasca zilnic, trebuie mare-mare noroc de un rom cu toate tiglele in regula. Nu stiu ce face cu atat curent, il las seara incarcat full si dimineata are 50-60% iar pana in 12 moare complet. Inainte de nokia (925 /640 xl) am avut Iocean x7 , ala da,avea un android ciuntit rau de tot dar bateria trecea de 2 zile cu doar 2000 mah, a fost singurul android care mi-a placut din punctul asta de vedere, nu am mai vazut asa ceva de pe vremea lui S2 cu un obscur rom rusesc.

#35
IonelTM

IonelTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 11.12.2010
Incearca rom-ul de mai sus.  Al meu dupa trei zile de utilizare, moderata ce-i drept (apeluri pe un singur sim, 5 adrese de mail cu sincronizare la 30 min., facebook, watsapp, youtube si putina navigare zilnica) se incapataneaza sa stea la 1% de azi dimineata. Ma declar super multumit de investitie. Vad ca l-au adus si la emag: 699 lei! Redus de la 899... Nu-i prost cine cere...

Edited by IonelTM, 11 March 2016 - 18:57.


#36
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Pai cred ca pe acela il are dar vad in link inca unul nou.
Cele max 10 app care le folosesc sunt sigur in regula, le-am testat si pe alte androide si nu face buba, nu am jocuri, nu am socializari, nu am filme/muzici , pe mail si fb intru de pe browser...bateria am testat-o si nu se descarca singura sa zic ca e in scurt, singurul scurt e androidul insusi. Posted Image Reseturi, wipe-uri toate am incercat, pur si simplu papa mult curent si gata, gps oprit, blushtutz oprit, date mobile oprite pana si autobrigthness e oprit sa nu consume senzorul ceva, si se cunoaste asta.
Ma uit la primele aplicatii din lista si ma intreb ce pisici se intampla in sutele alea de mega, pana mai ieri am lucrat la un calculator care avea intreg sistemul de operare atat de mare...si mergea blana, l-am schimbat pentru ca aplicatia care-mi trebuia a primit un update ptr secolul asta.

Attached File  Screenshot_2016-03-11-18-58-10.png   112.1K   44 downloads  Attached File  Screenshot_2016-03-11-15-19-01.png   114.41K   44 downloads

Edited by cristian_sen, 11 March 2016 - 19:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate