Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Adaugare de bani in Paypal

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postalionte, on 07 februarie 2016 - 17:51, said:

Intrebare: Oare nu poate sa ia Paypal bani si din cont si de pe card ca sa fac refundul respectiv?
Intrebare suplimentara; returnarea (chiar si partiala)de bani  nu se face la adresa de email din tranzactie?

Am trimis si doua mesaje la Paypal sa vedem ce or raspunde , dar m-as bucura daca m-ar lumina cineva pina primesc raspunsul de la ei
Daca te ajuta cu ceva, uite cum am procedat eu. Aveam de facut o plata de 300 euro, in PayPal aveam doar 200 euro. Mi-ar fi luat cei 200 euro din fondurile PayPal si restul de pe card. Eu as fi vrut ca fie toata suma sa o platesc din PayPal (ceea ce nu se putea, ca nu aveam suficienti bani), fie sa ia toti banii de pe card. Astfel incat am facut un artificiu, am platit in $ si a folosit cei 7$ pe care ii aveam in PayPal si restul de pe card. Uite si raspunsul lor:

Quote

Please kindly note that when you complete a payment PayPal will use the money available in your balance firs, then if it’s not enough, will use the rest from your credit card. however if you have any issue in  Top up your account, you can upgrade your PayPal account to business account, then add your local bank, so that you can top up your PayPal balance.


#20
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Multumesc,Michidoo.
Teoretic,ar fi sa fie cum ai zis.
Sa vedem practic cum va fi.
Eu nu inteleg cum naiba sustinea Paypal ca nu aveam bani in cont, cind eu aveam o suta si ceva de euro si trebuia sa returnez 30 de lire .Poate ca nu aveam lire disponibil,asta e altceva...Dar oricum aveam bani pecardul atasat la Paypal;oare de ce nu a luat de acolo???😞

Intreb si pe alti membri ai forumului,exista vreo setare speciala astfel incit Paypal sa traga bani de pe cardul atasat la Paypal,daca in cont nu se afla nimic(sau mai putin decit ar trebui)?

#21
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
la tine se pare ca problema e cu returnarea. Eu am trimis pur si simplu bani pe o adresa de mail/PayPal si acelasi lucru ar trebui sa mearga si la tine fara probleme. Dar asta cu Refund-ul are alte reguli, poate. Eu am trimis la Friends&family, la tine poate tine de Pay for goods or services. Asteapta raspunsul de la ei, ar trebui sa ajunga in cateva zile.

Edited by Michidoo, 07 February 2016 - 21:34.


#22
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013
deci atasezi contul bancar sunt o gramada de tutoriale cum. si dupa platesti cu paypall si se trage automat din cardul tau.

#23
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 09.02.2007
La comercianți din alte țări, comercianți mai puțin cunoscuți la nivel mondial, se recomandă ca plățile prin PayPal să se facă cu bani din contul PayPal și nu cu bani de pe carduri/conturi atașate la contul de PayPal. Asta deoarece în cazul în care sunt probleme și inițiezi dispută în PayPal în privința vreunei plăți, să nu se invoce cumva vreun motiv care nu ține de PayPal, ci de banca emitentă a cardului.
Am mai avut și alte dezavantaje pentru că am plătit cu cardul atașat la contul de PayPal: am avut un comerciant care mi-a returnat banii în 25 zile, încât îmi luasem gândul că voi mai primi ceva, iar dacă aș fi plătit cu bani din contul de PayPal, la condițiile de returnare a banilor de pe site-ul comerciantului scria că se returnează banii în 2 zile.
Din România nu se poate alimenta contul de PayPal în nici un fel. Degeaba încerci cu conectare la internet prin proxy sau VPN, fiindcă serviciul Trustly de alimentare al conturilor de PayPal nu acceptă carduri emise de bănci din România.
Singura variantă este să mai ai pe cineva care are cont de PayPal. Eu nu am avut, așa că am făcut cont de PayPal pe numele soției. Atenție mare la detalii, fiindcă la cea mai mică greșeală, PayPal blochează contul. Am atașat un card la acest cont al soției.
M-am logat pe contul meu și am folosit opțiunea „Request money”. La detaliile despre cel căruia îi cer bani am introdus adresa de mail de la contul de Paypal al soției. După aceasta m-am logat pe contul soției și am finalizat solicitarea de bani, folosind cardul atașat pe cont. În câteva minute am avut dolari în contul meu de PayPal.
Atenție, alegeți opțiunea de folosire a cursului de schimb valutar al băncii, nu cursul PayPal, care este foarte dezavantajos.
Cardul este de ING Bank România și a convertit la cursul oficial de schimb al BNR, fără jecmăneală.

#24
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
In continuare se pare ca nu exista posibilitatea de a adauga bani in Paypal. Deci, sa nu ma mai chinui ca nu pot adauga bani in Paypal decat prin astfel de artificii.
Bine de stiut.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate