Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 

Sfat achizitie TV 4k Smart

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
reddevilnb1

reddevilnb1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 13.12.2007
Salut!
Urmeaza sa achizitionez un TV 4k Smart undeva pe la inceputul lunii urmatoare.
Bugetul este de ~ 3500 lei.
Dimensiunea televizorului ar trebui sa fie de maxim 110 cm si sa nu fie curbat(vreau sa il montez pe perete).
Momentan ma gandesc sa achizitionez urmatorul model:
https://www.avstore....source=price-ro
Exista alternative mai bune? Multumesc

Edited by reddevilnb1, 29 January 2016 - 14:17.


#2
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
in general,un tv se alege dupa mai multe criterii.
1.diagonala se alege in functie de distanta de vizionare-in cazul de fata ca sa beneficiezi de toate detaliile 4k trebuie sa incerci sa te incadrezi in zona bleu(cat mai aproape de linia bleu este ideal)
[ http://i.rtings.com/images/resolutions-worth-it-comparison.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

2.tipul panelului-VA sau IPS
IPS-urile(in general LG,dar si alti producatori) au avantajul unui unghi de vizualizare mare,in defavoarea contrastului si a nivelului de negru(la care VA-urile sunt mai bune)
daca privesti in general din unghiuri mici(cat mai perpendicular pe ecran),e recomandat un VA.
3.dotari
un tv bun trebuie sa aiba un panel de minim 100hz refresh nativ,care sa permita interpolarea.asta ajuta la imagini cat mai bune ptr scenele in miscare(sport in general).astea vin in general la pachet cu partea smart si/sau 3d.daca esti pasionat de filme,atunci tv-ul trebuie sa stie sa decodeze dts.daca ai timp,poti recoda sunetul din dts in alt sistem,pe calculator,cu diverse programe.

ai un review la sony/x830c,similar cu tv-ul ales de tine.are panel de 100 hz,IPS,iluminare edge,adica laterala.de preferat e unul cu iluminare directa.are android si permite sa instalezi un player cu codec dts inclus.din pacate,vad ca are probleme cu reflectarea luminii,care e deranjanta in incaperi luminoase (efect de oglinda).

Edited by sanderoalex, 29 January 2016 - 16:39.


#3
reddevilnb1

reddevilnb1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 13.12.2007
O sa stau la aproximativ 2.5-3 metri de el.

#4
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
s-a mai discutat despre acest lucru si aici, poate te ajuta http://forum.softped...tv-4k-3d-smart/

#5
reddevilnb1

reddevilnb1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 13.12.2007
Ce parere aveti de acest televizor?
www.emag.ro/televizor-led-smart-lg-108-cm-4k-ultra-hd-43uf6907/pd/DLLHZMBBM/###vp_fam
Am vazut ca diferenta de pret e chiar semnificativa fata de modelul de la Sony.

#6
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
e  semnificativa  deoarece  primul  are  100hz,al  2lea  doar  50hz.plus  android  la  primul.
in  plus,tie  ti-ar  trebui  o  diagonala  mai  mare.
panasonic  cx700  are  o  imagine  deosebita,dar  nu  are  dts.  50cx700  e  pe  la  3700-3800  lei.
la  lg  si  samsung,4k  pe  100hz  gasesti  de  la  uf7xxx  si  ju7xxx  in  sus.  de  10  biţi,hdr,hevc  n-are  rost  sa  discutam  la  banii  astia.

#7
reddevilnb1

reddevilnb1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 13.12.2007
Nu as vrea un tv cu diagonala mai mare de 109 cm pentru ca am o camera destul de mica si o sa ma uit cam de la 2.5 metri de el.
Cred ca o sa raman la acel Sony pana la urma.

#8
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,439
  • Înscris: 15.06.2007
Momentan 4k, inca nu e prea mainstream.. sunt putine surse de vizionare. Poti viziona filmarile 4k de pe tou tube facute cu telefonul personal, sau alte filmulete de aiurea. Altfel , probabil bluray ofera rezolutie 4k. Exista televiziuni la noi care sa emita 4k?

#9
reddevilnb1

reddevilnb1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 13.12.2007
Nu exista inca dar ma gandesc la Netflix cu serviciul lor de 4K, Oricum TV-ul are 4K Upscaler deci si la transmisie 1080p ar trebui sa se vada ceva mai bine pe TV 4k.

#10
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View Postreddevilnb1, on 30 ianuarie 2016 - 22:23, said:

Nu exista inca dar ma gandesc la Netflix cu serviciul lor de 4K, Oricum TV-ul are 4K Upscaler deci si la transmisie 1080p ar trebui sa se vada ceva mai bine pe TV 4k.

Si tu poti percepe vizual diferenta dintre 1080 si 4K sau iti iei doar pentru ca e la moda ?

#11
reddevilnb1

reddevilnb1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 13.12.2007
Diferenta e chiar mare ... nu stiu cum nu o poti percepe... Posted Image

#12
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Eu vad diferenta doar la...buzunar ! Face o ditamai gaura in buget Posted Image

#13
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Mai ales de la 3m, stii cum se vede diferenta ?!
Pfiuu, n-ai idee !
De la 3m, poa' sa fie si HD Ready tv-ul ala de 110cm diagonala, bine, excluzand situatia in care te vei uita la el cu binoclul...

#14
jjorgr

jjorgr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 09.02.2014
Cea mai bună explicatie tehnică a oferit-o "antevorbitorul".
Dar cine stie... Băsescu a văzut pixelul albastru de la ~2,7m și ăla e un pic visually impaired.


#15
reddevilnb1

reddevilnb1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 13.12.2007
Hmm... poate aveti dreptate...
Poate e si prea devreme pentru 4K avand in vedere ca la noi inca sunt canale SD.
Ce TV Full HD imi puteti recomanda cam pana la 110 cm diagonala?
De preferat ceva cu 100 Hz si nu ma intereseaza 3D.

Edited by reddevilnb1, 31 January 2016 - 21:18.


#16
reddevilnb1

reddevilnb1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 13.12.2007
Dupa ce am studiat putin problema o sa iau tot TV-ul care am vrut initial pentru ca am descoperit ca si daca imi iau tv full hd avand cerintele de mai sus ma costa cel putin 2800-2900 de lei si nici nu va fi 4K sau IPS.
Multumesc se poate inchide!

#17
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,439
  • Înscris: 15.06.2007

View Postprimuministru, on 31 ianuarie 2016 - 14:20, said:

Eu vad diferenta doar la...buzunar ! Face o ditamai gaura in buget Posted Image
Am vazut deja ca au aparut tv 4k diagonala 80-100cm care se incadreaza in 2000 de lei, dar parca era philips... nu samsung.

#18
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Am eu un amic care-a luat un 4K Philips, cu diagonala de 101cm, de BF-ul din 2014, care era la doar 2000lei, cu acea ocazie.
O mega panarama de tv, imaginea e ca si cum te-ai uita la el de dupa o perdea, cred ca au bagat in acel tv a mai mare panarama de TN existent, intre el si alte doua exemplare, unul LG si altul Panasonic, "doar" FullHD ambele, aflate in ograda aceluiasi amic, si la pret similar, era o diferenta de la cer la pamant.

Dupa vreo cateva luni in care n-a vazut decat poze in 4K, l-a pus frumos pe olx.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate