Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Friptura de vita - Cum alegem carnea

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
1280 replies to this topic

#433
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 vrajitoruldinoz, on 07 octombrie 2017 - 17:43, said:

Nu cred ca mai e treaba cu antibioticele si hormonii, pe mare parte din carnea din supemaket scrie ca n-a vazut hormoni si antibiotice in viata ei.

s-au inventat alte smecherii.
se cunoaste ca sunt hranite animalele tot cu inlocuitori de carton.
iar cat priveste antibioticele sau alte substante care trebuie sa tina colectivitati de zeci de mii de capete in viata pana la sacrificare, eu nu cred ca au fost eliminate, ba dimpotriva.
rata de deces in ferme, fara aceste adjuvante e prea mare, ca sa-si permita sa functioneze fara ele.
cel putin ce se aduce de afara, sigur sunt bagate toate tampeniile in meniul lor.
productivitatea si rentabilitatea, mai ales, trebuie sa fie fantastica, altfel iesi de pe piata.
marii jucatori de pe piata mondiala a carnii nu se joaca cu profitul si nu-si fac nicio grija pentru sanatatea oamenilor.
ma refer si la pui si porc.

Edited by casuta_papusilor, 08 October 2017 - 10:40.


#434
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014
In US se folosesc hormoni si antibiotice in sectorul bovinelor de carne, desi evident sunt si multi producatori care merg fara le convine sa stea 1,2 dolar in plus la lb. dar sa scrie mare pe ambalaj ca-i fara uormoni si antibiotice.
In Europa hormonii nu se folosesc si tehnica de productie(scala mult mai mica) permite limitarea antibioticelor, in multe cazuri chiar spre 0.   Total diferita treaba la pui unde se folosesc multe antibiotice.

Animalele sunt hranite cu hrana pentru animale nu cu carton:)
Iti sugerez sa intri intr-o ferma care ingrasa vitei.

#435
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
cu ce-i ingrasa?
si ce le mai da, ca sa asimileze si sa metabolizeze rapid, eficient si profitabil hrana?
stii tu?
nu cred, ca eu cred ca ei ascund aceste lucruri.

#436
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014

 casuta_papusilor, on 08 octombrie 2017 - 15:24, said:

cu ce-i ingrasa?
si ce le mai da, ca sa asimileze si sa metabolizeze rapid, eficient si profitabil hrana?
stii tu?
nu cred, ca eu cred ca ei ascund aceste lucruri.

Cam stiu,  nu e nici o conspiratie, multa cercetare la nivel genetic pentru a produce bestii cu cele mai dorite caracteristici cercetare pe nutritie.

De mancat mananca furaje, cereale, sroturi proteice etc.  

Cum am mai zis in US se folosesc hormoni in Europa nu,  cu antibioticele depinde de tecnologia aplicata si de reglemntari, in Europa unde crescatoriile de vaci de carne sunt 50-250 de capete in conditii destul de bune sunt destul de limitate.



#437
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016

 casuta_papusilor, on 08 octombrie 2017 - 10:38, said:

s-au inventat alte smecherii.
se cunoaste ca sunt hranite animalele tot cu inlocuitori de carton.
iar cat priveste antibioticele sau alte substante care trebuie sa tina colectivitati de zeci de mii de capete in viata pana la sacrificare, eu nu cred ca au fost eliminate, ba dimpotriva.
rata de deces in ferme, fara aceste adjuvante e prea mare, ca sa-si permita sa functioneze fara ele.
cel putin ce se aduce de afara, sigur sunt bagate toate tampeniile in meniul lor.
productivitatea si rentabilitatea, mai ales, trebuie sa fie fantastica, altfel iesi de pe piata.
marii jucatori de pe piata mondiala a carnii nu se joaca cu profitul si nu-si fac nicio grija pentru sanatatea oamenilor.
ma refer si la pui si porc.

Aiurea. Etichetele sint foarte clare.

Oricum eu nu maninc des fripturi de vita asa ca orice ar pune in ea nu ar fi mare tragedie.

Edited by vrajitoruldinoz, 08 October 2017 - 23:53.


#438
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 vrajitoruldinoz, on 08 octombrie 2017 - 23:51, said:

Aiurea. Etichetele sint foarte clare.

Oricum eu nu maninc des fripturi de vita asa ca orice ar pune in ea nu ar fi mare tragedie.


si tu esti asa prost incat crezi orice scrie pe o eticheta?

universal valabil...

#439
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016

 ionutzitaly, on 08 octombrie 2017 - 11:12, said:

In Europa hormonii nu se folosesc si tehnica de productie(scala mult mai mica) permite limitarea antibioticelor, in multe cazuri chiar spre 0.   Total diferita treaba la pui unde se folosesc multe antibiotice.


Acum si puii fara antibiotice sint mainstream.

[ http://www.motherearthliving.com/-/media/Images/MEL/Editorial/Articles/Online-Articles/2009/07-01/Product-of-the-Week-Just-Bare-Chicken/Just-Bare-Chicken-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 belogerer, on 08 octombrie 2017 - 23:55, said:

si tu esti asa prost incat crezi orice scrie pe o eticheta?

universal valabil...

Nu, numai prostii cred ca ce scrie pe eticheta ii omoara. As spune ca nici nu am nevoie sa ma uit pe eticheta vreodata, bunul simt e ala important. La mincare te omoara cantitatea si caloriile, zaharul si grasimea, nu eurile, hormonii si antoibioticele.

Edited by vrajitoruldinoz, 08 October 2017 - 23:59.


#440
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 casuta_papusilor, on 08 octombrie 2017 - 15:24, said:

cu ce-i ingrasa?
si ce le mai da, ca sa asimileze si sa metabolizeze rapid, eficient si profitabil hrana?
stii tu?
nu cred, ca eu cred ca ei ascund aceste lucruri.
Nu ascunde nimeni,  cauta si vei gasi

Hint? Liquid feeding

#441
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Buna rau. La margine de paris...

Attached Files



#442
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Sirloin, e facuta bine (nu bine facuta), a naibii de mica, taiata prost de bucatar, trebuia sa o aleaga un mic (ma gandesc ca nu ai platit doi lei, putea fi aleasa in contra fibrei) si taiata la masa un pic cam devreme (vezi sangele ce curge din ea)

#443
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
o friptura taiata normal dintr-un antricot sau vrabioara nu are cum sa arate altfel.
adica fibra arata pe lung, atunci cand "deschizi" friptura.
asa e anatomia muschiului.

si nu-mi pare mult sange in farfurie, pentru cat putea sa fie si pentru cat de raw arata.

cat despre faptul ca e mica, aici ai toata dreptatea.
dar asa-s portiile frantuzesti, in contradictie cu farfuriile americane. Posted Image

#444
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
A fost de ajuns, am luat si niste tartar cu creveti f buni... 220-250 grame la 20 euro. Max. Bine masa a fost vreo 85, ok pare. Cu vin la pahar evident... dar aici e deschis di  sticla, nu e varsat.

Aveau si 500 g sau 1200 g pt 2 pers :)

Sange e f puțin,  nu s-a mai scurs deloc. A fost f ok facuta.

Apropo aseara imi zicea un coleg ca e la un restaurant bun, bocca il lupo ;). M-am distrat, i-am zis ca e langa o cloaca a mea, si merg destul de des.

Edited by MembruAnonim, 14 October 2017 - 08:57.


#445
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
E taiata binem'am inselat eu, se vede clar in ultima poza.
Cat despre portii frantuzesti... mananca frantujii de sparg, dar e bulsit de restaurant ca vezi portiile frantuzesti tb sa fie mici.


La 250gr e mica pt gustul meu, dar tb sa recunosc ca e o portie ok. In fotografii arata a fi muuult mai mica

#446
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Wagyu

[ https://i.imgur.com/DFigBuU.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mizu, 24 October 2017 - 16:37.


#447
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
am vazut in galantar uaghiu d-asta, in bucuresti, doar la mega-ul de la piata galati.
chiar era super-marmorat.
poate o mai fi si prin alte magazine, mai simandicoase.
sau pe net.



intre timp,
altfel, io am mai mancat vita d-asta de-o tin la stricat prin frigider, vita de care nu o prea recomanda dl argint (pe drept), tinuta la frigider , chiar mult peste o saptamana (e cinstit, nu depaseste niciodata 2,5-3 grade, in fapt sta cam intre 0,6 si 2,5 grade, o vitrina frigorifica de sucuri tinuta la putere maxima tot timpul).
se mai fragezeste bine, o tin invelita in tifon si-l schimb zilnic pana cand nu se mai murdareste de sange.
ori o mananc la munca unde pot sa-i dau foc ca la balamuc fara sa ma doara capul de cat fum si miros fac, ori acasa dar cu moderatie, taiata felii la mijlocul prajirii, tip teppanyaki, pentru a nu crea o crusta prea well done si sa nu fie cruda la mijloc.
am dresat nevasta sa o gateasca cum trebuie la tigaie, cu putin ulei si mult unt, sare, piper si cimbru, dai cu caciula dupa caini.
oricum, nu mai e mult si mananc vita din picioare, ne-asasinata, ca am inceput sa virez puternic spre rare.

 Mizu, on 24 octombrie 2017 - 16:36, said:

Wagyu

o vaca matsusaka wagyu a fost vanduta cu 450.000 $ bucata.
deci o vita tampita, mai scumpa decat un ferrari.

Edited by casuta_papusilor, 24 October 2017 - 18:13.


#448
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 03.08.2004
Un cote a los saignant de 750 grame.

Attached Files



#449
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,692
  • Înscris: 21.08.2008
Urmaresc pe Netflix un film (Jocul lui Gerald) si au aparut niste cadre in care cineva serveste un caine flamand cu... antricot de vita de Kobe (200 de dolari ce e in fiecare poza).
Attached File  2017-11-29.png   1.04MB   46 downloadsAttached File  2017-11-29 (3).png   1.05MB   46 downloads

#450
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Pai dacă ii era foame....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate