Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa in Tunari

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#55
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 xjl, on 01 februarie 2016 - 08:49, said:

Niciodata constructorul nu raspunde solidar pentru lucrarile pe care le executa.
Daca partile convin asta in contract, de ce nu! Adica daca imi pica tencuiala de pe tavan, dupa 3 luni, ca nu a pus-o ca lumea, il "doare undeva"? Eu nu ma refeream la greseli de proiectare, pe care constructorul "le-a respectat" cand le-a pus in practica! Aici nu e vina lui! Dar, daca se umfla gresia sau cade termosistemul sau zboara acoperisul, nu raspunde? Sigur daca nu leaga bine armatura si semneaza tot ca primariii, vine un cutremur, cade casa, se face expertiza si se constata cauza, nu raspunde si el?

#56
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Am spus ca nu raspunde doar el si era vorba de partea de casa la rosu. La finisaje este o alta discutie, in general pentru astea se da garantie 2 ani. Greselile de proiectare ,inainte de punere in lucru, ar trebui verificate in prima faza de Verificatorul de proiecte si apoi si de Diriginte si Constructor.Si altceva, casa nu cade ca nu a fost legata armatura bine, doar daca nu a fost montata bine conform cu Proiectul. Si ,da , in caz de Doamne fereste, raspunde si constructorul , impreuna cu toti cei care au semnat Procesele verbale.

#57
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Atunci e ok, sunt de acord cu tine!

#58
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Tare mi-e teama ca, intr-un final, dorel va ramane ne..construit  Posted Image

#59
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Daca nu mai nici un constructor serios si cinstit  in tara asta, e posibil! Dar ma indoiesc ca nu mai sunt!

#60
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ draculescu nu fi carcotas, gaseste el unu sa ii promita de toate :D

#61
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Stai asa ca nu aunge doar sa promita! Ma duc sa vad si ce a mai lucrat, vorbesc cu beneficiarii! Sigur, poti sa zici ca sunt intelesi dinainte! Dar chiar asa negru sa fie tot? Trebuie sa fim si optimisti!
In fond ce mare lucru cer? Nu le cer sa munceasca pe degeaba! Etapele nu vor avea nici una peste o luna! Deci banii vin maxim la luna! Materialele sunt finantate de mine! Aaa, ca vor bani fara munca, asta e altceva! Sa se angajeze la Stat!

PS Au inceput sa vina oferte, asa ca nu trebuie sa ne pierdem speranta!

#62
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 dorel232004, on 01 februarie 2016 - 08:40, said:

Si daca stipulezi in contract ca raspunde solidar si administratorul firmei pentru defecte de constructie, cum e?
E ca visezi tu prea mult. Romania este tara seismica si nimeni nu poate sa anticipeze cu certitudine 100% cum se va comporta o constructie. Asa ca niciun constructor cu capul pe umeri nu va accepta vreo clauza care este impovaratoare, mai ales cand tu pari sa fii genul dificil de client, care se uita la 3 banuti si face scandal din orice, iar lucrarea ta este una. Daca te uiti in zona, vei vedea ca sunt altii care construiesc in mod profesionist (adica pentru vanzare, nu ma refer la calitate sau alte sensuri ale cuvantului) si ce crezi tu ca va prefera un constructor? Sa faca o casa sau sa faca zece?

Afirmi ceva, dar te comporti ca si cum numai tu vei avea de castigat la afacere. Ai grija cum negociezi, nu e greu sa obtii tot ce iti doresti (la nivel de promisiune), dar calitatea va fi doar pe vorbe.

#63
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
In ceea ce priveste calitatea, constructorul daca este firma, are obligatia sa aiba angajat cel putin un RTE (responsabil tehnic cu executia) care la randul lui trebuie sa implementeze un plan al calitatii pentru fiecare lucrare pe care o verifica si supravegheaza. Plus ca exista si Dirigintele de santier pe post de Supervizor ( tatal lor). Acum , intradevar , ce vorbim noi aici este la nivel de teorie sau " asa da". In practica lucrurile stau un pic diferit dar tindem spre perfectiune.

#64
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 bladhaund, on 01 februarie 2016 - 11:37, said:

E ca visezi tu prea mult. Romania este tara seismica si nimeni nu poate sa anticipeze cu certitudine 100% cum se va comporta o constructie.
Stai asa ca n-ai inteles! Eu nu ii fac lui vina ca s-a daramat casa, ca aici, proiectantul si verificatorul vor avea vina, ca ei au proiectat-o! A, ca sunt greseli de executie, intra el si dirigintele, ca n-au respectat proiectul!
Ce draqu, nu toti raspundem pe ce facem? Sau, ma rog, asa ar trebui? Ca guvernantii astia vad ca nu prea raspund! Ca doctor daca ai uitat pansamentul inauntru sau ai taiat altceva sula lui ciomu in loc de ce trebuia, nu raspunzi?

 bladhaund, on 01 februarie 2016 - 11:37, said:

Daca te uiti in zona, vei vedea ca sunt altii care construiesc in mod profesionist (adica pentru vanzare, nu ma refer la calitate sau alte sensuri ale cuvantului) si ce crezi tu ca va prefera un constructor? Sa faca o casa sau sa faca zece?
Va prefera sa faca zece, cu buget nelimitat, cu un diriginte prieten, cu beneficiari poeti! Aici suntem de acord!

 bladhaund, on 01 februarie 2016 - 11:37, said:

Afirmi ceva, dar te comporti ca si cum numai tu vei avea de castigat la afacere.
El are din start de castigat! Asta e clar! Ca ii platesc munca! Totul e sa am si eu, ca totusi eu platesc si banii nu i-am gasit pe strada si nu sunt nici parlamentar!
Sa spuna draculescu ce greu se stang banii!Posted Image

 xjl, on 01 februarie 2016 - 11:53, said:

In ceea ce priveste calitatea, constructorul daca este firma, are obligatia sa aiba angajat cel putin un RTE (responsabil tehnic cu executia) care la randul lui trebuie sa implementeze un plan al calitatii pentru fiecare lucrare pe care o verifica si supravegheaza.
Putin probabil sa ajung sa fac cu asa ceva! Nu ca nu mi-ar place, dar astea costa!

#65
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 bladhaund, on 01 februarie 2016 - 11:37, said:

tu pari sa fii genul dificil de client, care se uita la 3 banuti si face scandal din orice,
E bine daca am facut impresia asta! Inseamna ca daca imi trimite oferta, ori e tatal excrocilor, ori e muritor de foame ca e pe langa, ori vrea sa faca un ban cinstit!
Sper sa fie din ultima categorie!

Cu Astrul as avea curaj sa-l las pe el sa faca tot fara sa-l "frec", dar, din pacate, am inteles ca e cam scump pentru bugetul meu! Din ce am citit pe aici, nu e omul sa faca de mantuiala sau dupa lozinca " merge si asa"!

Edited by dorel232004, 01 February 2016 - 12:35.


#66
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 dorel232004, on 01 februarie 2016 - 10:21, said:

Daca nu mai nici un constructor serios si cinstit  in tara asta, e posibil! Dar ma indoiesc ca nu mai sunt!

E nu sunt...
Sunt, dar au planificate lucrari si pe 2017....

 dorel232004, on 01 februarie 2016 - 12:34, said:

Cu Astrul as avea curaj sa-l las pe el sa faca tot fara sa-l "frec", dar, din pacate, am inteles ca e cam scump pentru bugetul meu! Din ce am citit pe aici, nu e omul sa faca de mantuiala sau dupa lozinca " merge si asa"!


MAi stii....?!Posted Image

#67
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 BodCasa, on 01 februarie 2016 - 14:27, said:

E nu sunt...
Sunt, dar au planificate lucrari si pe 2017....
Mai renunta unii, mai ii amana banca pe altii, intru si eu intr-o fereastra! Vine criza acum, sa vezi ce ma mai roaga (gluma)!

 BodCasa, on 01 februarie 2016 - 14:27, said:

MAi stii....?!Posted Image
Sa se fi "porcit" intre timp?Posted Image

#68
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Nu s-a porcit intre timp..... doar a plecat in UK.....

Cat despre perfecțiune.....doar un om a fost perfect pe Pamant!

#69
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Si lucreaza acolo in constructii?
Si am avut grija sa-l omoram! Nu vrea nimeni perfectiune! Dar nici bataie de joc!

#70
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
DA, lucreaza colo...
Si afirma ca se intoarce in RO, doar in 4 scanduri....Asta daca il lasa fiisa...

#71
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Nu iti vine sangele in cap cand vezi pe unul care prefera si ia o scandura curata, la 4m, sa taie din ea 1 m, cand are rebuturi de la cofrag pe alese?
Sau cand sparge un boltar intreg pt un colt de umplutura pe undeva cand are curtea plina de bucati sparte?

 BodCasa, on 01 februarie 2016 - 14:55, said:

Si afirma ca se intoarce in RO, doar in 4 scanduri....
Asa mare sa fie diferenta?!

#72
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Ete na.....diferenta!
Da este o diferenta, este mult mai poluat aerul, ploua mai des si 300zile /an, si castiga un pic mai bine ca aici, acolo fiind angajat:
In rest iti spun eu care sunt la 20 km de turnul Eiffel, nicăieri nu e ca casa!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate