Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Opinii din interior - Scoala Mea, Anastasia Popescu, Spectrum

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
simbiotic

simbiotic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.02.2017
Ptr cei ce doresc noutati din interiorul scolii Anastasia Popescu,  pot sa va spun ca lucrurile au luat-o razna in multe privinte la scoala din Bucurestii Noi.
Si asta se intampla de cand conducerea executiva a fost luata de fata patroanei care a instaurat un regim de teroare in cadrul scolilor, atat in randul profesorilor cat si mai departe in randul elevilor. Copiii sunt vanati ptr diverse abateri disciplinare cu referate scrise si propuneri ptr exmatriculare.
Chiar daca noi parintii incercam sa indulcim modul in care se transmite si se aplica acest mesaj, copii au prins frica. Aici sunt cateva profesoare si educatoare bune, cea mai mare parte insa sunt slab pregatite si partea cea mai grava este ca sunt marcate de aceasta lipsa de profesionalism si se comporta urat , razbunator si preferential cu copiii. In sedintele cu parintii discutiile se poarta doar intr-un singur sens. Patroana ne-a explicat clar: " ...daca sunteti de acord bine, daca nu, puteti sa plecati...are cine sa vina in locul dumneavoastra....." Fara cuvinte
Si cand te gandesti ca multi dintre noi am sustinut cu taxele noastre aceasta gradinita si scoala multi ani de zile, cu unul sau cu 2 copii. Sunt multe lucruri negative si doar rare parti pozitive printre care taxa scolara. Dar este clar ca pentru noi acest an scolar a fost ultimul la aceasta scoala. Deoacamdata tacem si inghitim (nu vreti sa stiti CAT DE GREU ESTE ASTA) deoarece acesti asa zisi dascali,  in frunte cu directoarea scolii ( profesoara de engleza, uracioasa, rea si razbunatoare ) sunt in stare de multe pana sa parasim scoala.  Ganditi-va bine la binele copiilor vostri si cereti mai multe pareri inaite sa ajungeti la aceasta scoala. Mult succes tuturor!

#20
raduvm3000

raduvm3000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.03.2004
Buna Simbiotic,

S-au mai schimbat dupa un an de zile lucrurile la Anastasia Popescu? Vine vremea sa intram in hora scolii si Anastasia Popescu pare / parea o optiune viabila.

#21
officemaria2000

officemaria2000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.09.2018

 raduvm3000, on 05 iunie 2018 - 10:22, said:

Buna Simbiotic,

S-au mai schimbat dupa un an de zile lucrurile la Anastasia Popescu? Vine vremea sa intram in hora scolii si Anastasia Popescu pare / parea o optiune viabila.

din pacate, NU

#22
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
In schimb la fi-mea s-a marit nr. orelor de engleza si a mai aparut un profesor, vorbitor nativ. Acum primele doua ore din zi le fac impartiti pe nivele si se simte...a inceput timid sa isi dea drumul cu engleza.

#23
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 30.05.2010
Nu inteleg parintii astia care isi dau plozii la engleza. Ce atata engleza fratilor. Tot prostul o rupe pe engleza in ziua de azi. Eu ma-s orienta spre ceva mai util


#24
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012

 probabil15, on 30 noiembrie 2018 - 07:41, said:

Nu inteleg parintii astia care isi dau plozii la engleza. Ce atata engleza fratilor. Tot prostul o rupe pe engleza in ziua de azi. Eu ma-s orienta spre ceva mai util


Nu-i asa ca nici utilitatiea limbii romane nu o vezi ? Posted Image

#25
Soledad719

Soledad719

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.02.2019
Da, s-ar orienta pe viitor si la limba romana! :-)

#26
tomaca

tomaca

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.08.2019
Buna,

Pana la urma stie cineva mai multe detalii despre Scoala Primara - InaSchool? Este doar primara? Dar despre Scoala Metropolitana ARC stie cineva mai multe detalii, sunt parinti care au copiii inscrisi acolo?

Merci

#27
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Referitor la Ina School, fetita mea a inceput clasa a doua si eu sunt inca multumita Posted Image Au inceput de luni, cu o saptamana mai devreme deoarece recupereaza saptamana de tabara de ski din iarna.

Au obtinut acreditarea in aprilie anul acesta (dar de abia la sfarsitul lui august a aparut Hotarararea ARACIP nr. 15/28.08.2019).

Da, deocamdata este doar primara, dar exista intentii si pentru gimnaziu.

Edited by Alka10, 05 September 2019 - 09:58.


#28
tomaca

tomaca

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.08.2019

View PostAlka10, on 05 septembrie 2019 - 09:53, said:

Referitor la Ina School, fetita mea a inceput clasa a doua si eu sunt inca multumita Posted Image Au inceput de luni, cu o saptamana mai devreme deoarece recupereaza saptamana de tabara de ski din iarna.

Au obtinut acreditarea in aprilie anul acesta (dar de abia la sfarsitul lui august a aparut Hotarararea ARACIP nr. 15/28.08.2019).

Da, deocamdata este doar primara, dar exista intentii si pentru gimnaziu.

Mulțumesc frumos pentru răspuns. I-am contactat și eu între timp. Mi-au răspuns ca vor avea și gimnaziu din toamna viitoare. Pe mine ma interesează gimnaziu peste 2 ani. Așa ca am sa fac o vizita. Spațiul mi se pare cam mic, dar rămâne de văzut cum e organizat dd fapt.

#29
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Spatiul este mic :), de asta pastreaza doar cate o clasa pe nivel scolar.

Gimnaziul nu va fi in aceeasi cladire, inteleg ca aici va ramane doar gradinita iar scoala (primara + gimnaziu) se va muta undeva in zona rondului de la Izvorul Rece. Nu e insa nimic stabilit inca...

#30
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Intre timp s-au mai schimbat planurile. Inteleg ca scoala primara si gimnaziul raman pe loc, gradinita se va muta din martie 2020 in alta parte.

#31
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 03.01.2019
Prima intrebare care se pune referitor la Ina School este cum reusesc ei sa aiba nivel ridicat de educatie cu 1800 lei taxa pe luna? Oana Moraru ia 650E-700E, iar restul mai cunoscute 800-1000E / luna. Asta in conditiile in care o gradinita mai rasarita taxeaza intre 1800 si 2500 lei lunar. Bine, la gradi ai doua educatoare la clasa, deci doua salarii. La scoala primara un cadru la 15 copii.

Mai sunt curios daca e vreo sansa sa opresti masina  pe undeva in zona ca sa iti duci copilul, caci in clasa zero e mai greu sa li deschizi usa si sa se duca singur.

Cladirea este cu risc seismic?

Exista vreo metoda obiectiva prin care se pot verifica rezultatele copiilor care au terminat aceasta scoala, Ina? Stiu ca la private profesorii tind sa nu chinuie copii ci sa-i laude exagerat in fata parintilor care platesc de obicei sume mari (ma rog, nu e cazul de sume foarte mari la Ina).

#32
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
1 - scoala fiind acreditata, urmeaza aceelasi concursuri / evaluari ca si cei de la stat - Comper, evaluari clasa a II-a, a IV-a. La examenul Cambridge, stiu ca au fost supravegheati de profesori pe care nu ii cunosteau iar testele au plecat in UK si au fost corectate acolo.

Cat despre costuri, zic sa intrebati conducerea scolii, sau pe cei de la Luca, Ana Lugojana etc, alte scoli care au taxe chiar mai mici :)

https://www.totuldes...grama-nationala

2 - scoala e la 5 min de capatul tramvaiului 21,  de metroul de la Universitate si de Piata Rosetti, care e un nod rutier important.

3 - e cladire noua

4 - Anul trecut, copiii au intrat la gimnaziu la Cosbuc, Haret (care are si gimnaziu), scoala 5 din Piata Amzei, scoala 52 (Iancului). Banuiesc ca daca fac fata acolo, tine loc si de evaluare, nu ? Posted Image

Edited by Alka10, 09 January 2020 - 13:24.


#33
TVG

TVG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.09.2008
Are cineva copilul la Metropolitan Arc? Mi-e imposibil sa gasesc informatii din interior... altele decat cele prezentate de directoare, care evident sunt extraordinare Posted Image

#34
Raluca2012

Raluca2012

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.05.2020
Despre scoala Luca pot si eu sa spun (ca fost parinte pacalit) ca este un loc foarte trist, in care copiii nu au voie sa iasa afara in pauze, nici macar din clasa!  Dupa-amiaza copiii sunt scosi in curte 40 minute, prin rotatie si in liniste, din lipsa de spatiu si idei si din cauza vecinilor! Pauza de "fructe" inseamna de fapt pauza de biscuiti (si 1 rondea de banana sau 1 feliuta de mar). Lipsa management educational, personal didactic submediocru (manualele de primara sunt deja o provocare prea mare…) si lipsit de experienta, metoda didactica, empatie si vocatie. Ambitii de concursuri scolare (care insa sunt trisate, servind bietilor copii prima lectie de imposture...). Ura viscerala fata de gandirea critica. Orgolii maladive. Singurul avantaj al acestei scola era taxa mica, dar am inteles ca de anul viitor si aceasta este istorie...

#35
LMoc

LMoc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 25.07.2020
Stie cineva daca in afara de Anastasya mai exista si alta scoala privata in zona Corbeanca?
Are cineva copilul la Anastasya, cat sa ne dea ceva opninii din interior?

Mai am 2 ani sa aleg o scoala ok. Stiu ca sunt cateva scoli de stat extraordinare, dar as prefera sa stau la casa, in afara Bucurestiului si eventual sa nu stau 2 ore+ cu copilul in masina.

Pro Ingenio din Prelungirea Ghencea suna bine, dar este peste bugetul meu.

#36
Iulia2016

Iulia2016

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.08.2020

View PostValentinVali, on 08 ianuarie 2020 - 17:03, said:

Prima intrebare care se pune referitor la Ina School este cum reusesc ei sa aiba nivel ridicat de educatie cu 1800 lei taxa pe luna? Oana Moraru ia 650E-700E, iar restul mai cunoscute 800-1000E / luna. Asta in conditiile in care o gradinita mai rasarita taxeaza intre 1800 si 2500 lei lunar. Bine, la gradi ai doua educatoare la clasa, deci doua salarii. La scoala primara un cadru la 15 copii.

Mai sunt curios daca e vreo sansa sa opresti masina  pe undeva in zona ca sa iti duci copilul, caci in clasa zero e mai greu sa li deschizi usa si sa se duca singur.

Cladirea este cu risc seismic?

Exista vreo metoda obiectiva prin care se pot verifica rezultatele copiilor care au terminat aceasta scoala, Ina? Stiu ca la private profesorii tind sa nu chinuie copii ci sa-i laude exagerat in fata parintilor care platesc de obicei sume mari (ma rog, nu e cazul de sume foarte mari la Ina).
Iti spun eu cum, tocmai am vizitat InaSchool, spatiul e foarte mic, personalul pare de treaba, dar e mizerie multa in scoala, mobilierul vechi, intradevar muta gradinita si ramane doar scoala.
In biroul d-nei directoare cand am intrat pentru o mica discutie, efectiv mi-a fost frica sa ma asez pe un scaun care arata deplorabil  !!!
Mi-a trimis contractul, plin de greseli gramticale, asa ca nu stiu ce se invata exact acolo, nu am nimic cu personalul toti vorbesc frumos se poarta frumos, dar multa mizerie si mobilier vechi.
De acolo si pretul redus, chiar cer mult la cum arata scoala aia, vreau sa spun ca am plecat chiar incantata de acasa si mai citisem pe net lumea scria ca e o scoala buna, cand am ajuns acolo m-am linistit total, si dupa ce mi-a mai trimis si contractul plin de greseli, clar e o scoala la care eu personal nu pot sa imi las copilul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate