Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cotatie transport intracomunitar

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Servus.
Vreau sa specific ca intrebarea e una (deocamdata) ipotetica, m-ar ajuta pentru niste calcule, in sensul urmator:
- peste vreun an, o persoana draga mie Posted Image va trebui sa se pensioneze si ar vrea sa aduca in tara unele lucruri pe care a apucat sa le cumpere pe acolo, de-a lungul anilor, pentru uz propriu (un pat, un sifonier, un frigider, o masina de spalat e.t.c.)

Din punctul meu de vedere, strict financiar mi se pare o tampenie sa cari niste obiecte folosite, pe care le ve deprecia si mai mult cu ocazia unui transport (cu banii pe care nu ii dai pe transport iti cumperi din tara aceleasi obiecte, noi).

Intrebarea e simpla, de fapt: cat ar costa o cursa iasi-verona cu o duba de 3,5to? Sau care e pretul care se practica, de regula, la un transport de asta, cu duba de max 3,5 to?

Edited by Batranelul, 27 January 2016 - 18:45.


#2
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Mai bine cauti un TIR atunci care se intampla sa faca cursa asta decat sa trimiti o duba din Ro pana It si retur.

#3
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
La tir e intre 80 de centi și 1 euro/km, deci la o dubita (consum mai mic, taxe mai mici etc) ar trebui sa fie undeva intre 20 și 30 de centi/km.

#4
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Pai distanta minima ar fi de 1500 de km (functie de traseu). Probabil tre' sa platesc dus-intors (daca-l comand expres pt asta), asta inseamna 3000km. Asta inmultit cu un 0,3E/km e 1000 euro. Aproximativ.

#5
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Noi acum doi ani (de fapt un an si jumatate) am avut nevoie de ceva similar - dar era vorba sa ducem ceva. Bucuresti - Viena, 1.100 km > 2.200 km tur-retur.
Solutia gasita in acel moment a fost sa inchiriem o duba din Bucuresti. Si am luat una pentru 1.200 lei de undeva din zona autogarii Filaret. La asta s-a mai adaugat costul carburantului, dar nu a costat nimic soferul (pentru ca am condus noi). Costul cazarii intermediare in Arad (la dus) nu se pune, ori ca era cazat un sofer de-al lor, ori ca ne-am cazat noi... totuna.
Ah, si inchirierea s-a facut pentru 6 zile (miercuri dimineata am luat masina, am incarcat si am plecat, luni la pranz s-a predat masina inapoi. Asa ca am facut si shopping prin Viena (mic mobilier, diverse) cu transport cu aceeasi duba. :)
Deci masina a fost luata pe numar de zile, nu kilometri ce urmau a fi parcursi.
Am luat un Boxer, nu era nou dar nici emotii nu prea am avut cu el (dar i-am cumparat noi stergatoare pe A1 la plecare ca ale masinii erau ca si inexistente :) ).

#6
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Batranele,noi in oct.2015 am facut asa:To.-Bacau,mutat o garsoniera(monolocal),o boxa,si altele.Pret inchiriat remorca din Bc.-800e.Pret din To pt remorca de 4mt lungime,2 latime,2 h-550e.Sant mai bune preturile de acolo aici,decat sa tocmesti totul din Ro.Mai e varianta cu tirul.Multi transportatori au incarcare Ro.-It.Dar la intoarcere mai vin pe gol.Sa mearga cineva sa se intereseze la "interporto"din Verona.Inchiriaza si mai putin de o remorca(de tir).Se ia "la steca",distanta aia intre stalpii(?)verticali din remorca tirului.In perioada aia pretul la tir pe bucata aia era cca.600-700e.

Ps. ce a mai ramas la noi au venit gratis,fiind clienti vechi.

#7
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Sunt destui care se ocupa cu asa ceva, insa nu inteleg de ce te gandesti la expres, te costa mai mult (poate chiar dublu), pt. ceea ce vrei tu e suficienta o camioneta de 3,5t unde se practica preturile mentionate mai sus de Mur.

Ex: http://www.subito.it...aslochi romania sau poti pune anunt, eventual prospecta piata: http://www.cargopedia.ro/

#8
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Uite aici un calculator http://www.modexpres...transportextern, eu am bagat de la Roma pana la Bacau, 5 colete 1m3 fiecare si 1t fiecare, mi-a cotat costul la 220E in regim grupat, adica iti baga marfa in camion care vine partial plin, sau gol in RO si are podea suficient de libera pentru a prelua marfa. Pe ruta IT-RO gasesti o multime de firme care fac export si nu gasesc marfa pentru import si vin partial pline si pe considerentul asta poti sa primesti niste cotatii excelente.

#9
robertsocol

robertsocol

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.07.2016
Salutare tuturor;

stiu ca Multi dintre voi aveti experienta in transporturile cu camionul
vreau sa va rog daca stiiti si puteti sa ma ajutati explicandu-mi cum se calculeaza pretul pt un Transport pe km si pe tona
ma intereseaza toate amanuntele referitoare la acest calcul

Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate