Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Merita facuta succesiunea ?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View PostSidorin, on 27 ianuarie 2016 - 18:31, said:

Fiecare poate renunţa la moştenire în favoarea unuia sau celorlalţi moştenitori.

Ce legatura are cu ce a intrebat initiatorul?

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred ca se poate 'ocoli' o succesiune. Poti sa o faci acum sau mai tarziu, dat tot o faci.
Adica, la momnetul respectiv se va face o succesiune de pe urma tatalui si o succesiune de pe urma mamei, fiecare cu taxele ei.

#21
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005
daca asteapta sa moara si celalalt sot, oricum se fac 2 succesiuni.

#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
In primii doi ani de la deces nu se percepe taxa de 1% din valoarea bunurilor ce compun masa succesorala.Asta-i singurul avantaj.Consistent,zic eu.

#23
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Corect, conteaza doar impozitul perceput de stat, notarul ia aceeasi taxa.
Daca o succesiune se face in termen de 2 ani de la decs se percepe doar taxa notariala.
In cadrul succesiunii mostenitorii legali pot accepta partile care li se cuvin, iar la decesul celuilalt parinte trebuie facuta o noua succesiune.
Dupa decesul tatalui am facut succesiunea copii renuntand in favoarea mamei, trecand totul pe numele ei, iar la decesul mamei s-a facut succesiunea intre copii, toti in parti egale. fiind facute in termenul de 2 ani, s-au platit doar darile catre notar, nu si impozit catre stat.

Asa ca faceti succesiunea in interiorul perioadei de 2 ani, altfel la o succesiune consecutiva (deces tata, dupa care deces mama, sau invers), veti plati impozitul dupa primul patrinte decedat daca a trecut 2 ani si o zi.

#24
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Apropo, la nevasta s-au facut succesiunile in acelasi timp, la decesul soacrei, la 2 ani si jumatate dupa socru.
Pentru succesiunea dupa socru pe langa taxa notariala s-a platit vreo 4.000 lei impozit, pentru soacra numai taxa notariala.
Asa ca faceti in termen de 2 ani succesiunea de pe urma parintelui decedat, sa nu mai platiti impozit.

#25
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

View PostRemicade, on 27 ianuarie 2016 - 17:31, said:

Situatia este asa: unul dintre parinti decedat, ramane sotia si 2 copii. Cum e mai bine sa se faca succesiunea acum sau cand va deceda sotia ?
Ma aflu intr-o situatie aproximativ similara; A murit sotia si am ramas tatal si doi copii. Pe actul de proprietate este trecut doar tata ca asa s-a intamplat sa fie cand ne-a improprietarit Iliescu... Toti trei suntem in relatii bune. Sa presupumem prin absurd ca ne certam cu tata...Ce se poate intampla? Poate instraina apartamentul? Poate ajunge in posesia statului sau altei persoane straine dupa decesul lui? Eu, doar eu, locuiesc cu el de exemplu; ma poate da afara? Suntem in relatii bune, mi-ar fi jena sa deschid discutia despre asa ceva...
LE
Fratele meu nu este interesat de proprietate dar ma baraie sa ma interesez din grija pentru mine... Probabil maicamea i-a lasat instructiuni sa aiba grija de mine la capitolul asta.
LE
Nici pe mine nu prea ma intereseaza chiar daca este unica mea locuinta dar vreau sa ma asigur ca nu  poate instraina, in cunostinta sau in necunostinta de cauza..., locuinta. Am mai auzit de cazuri de seniori pacaliti in fel si chip.

Edited by 2003spirit, 08 February 2018 - 11:13.


#26
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Până nu dezbateți succesiunea nu poate vinde.
Dacă sau după ce o dezbateți el va avea, pe lângă jumătatea lui, încă 1/4 din jumătatea mamei, deci teoretic ar putea vinde și ați fi despăgubiți pentru 3/4 al vostru din jumătatea mamei (complicată vânzarea fără voia voastră dar nu imposibil de făcut).
Practic, dacă nu mai aveți altă locuință nu se va întâmpla asta.

Dacă ai avea un comportament nepotrivit (violent etc.) da, te-ar putea evacua.

#27
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
N-am citit prea mult, vad ca scriu diversi pe net...., de doua "faze": 1. acceptarea succesiunii si 2. dezbaterea succesiuni... Daca toti trei mostenitorii; eu, tata si fratele, mergem impreuna, la notar(orice notar?!) si "acceptam" succesiunea... "dezbaterea" ce mai reprezinta? La ce mai foloseste? Ce mai este de "dezbatut" dupa "acceptare"?

Edited by 2003spirit, 10 February 2018 - 17:43.


#28
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Post2003spirit, on 10 februarie 2018 - 17:40, said:

N-am citit prea mult, vad ca scriu diversi pe net...., de doua "faze": 1. acceptarea succesiunii si 2. dezbaterea succesiuni...
Pe foarte scurt: nu ești obligat să accepți o moștenire, dar dacă o vrei trebuie în primă fază să dai o declarație de acceptare. Doar după aceea se dezbate, se împarte etc.
Citește aici, e explicat pe înțelesul oricui:
https://notariat-tin....net/succesiune
https://notariat-tin...lti-de-la-deces

#29
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostRemicade, on 27 ianuarie 2016 - 18:14, said:

Dar nu e problema de valoarea mostenirii, copiii nu sunt interesati de valoarea ei. Pur si simplu e un caz practic de management al costurilor. Banuiesc ca nu se intampla nimic daca nu se face succesiunea ?


Este coproprietar. Pe masini s-a facut deja succesiunea.

Masina este bun mobil.
Masa succesorala este reprezentata de toate bunurile defunctului.
Din cate stiu, nu se poate dezbate succesiunea doar pe unele bunuri.

#30
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostSigned_on_ice, on 24 februarie 2018 - 00:59, said:

Din cate stiu, nu se poate dezbate succesiunea doar pe unele bunuri.
Ba da, se poate, pentru că succesiunea se dezbate pentru bunurile declarate de moștenitori. Oricând ulterior pot cere certificate suplimentare de moștenitori.

#31
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postalthea, on 24 februarie 2018 - 05:53, said:

Ba da, se poate, pentru că succesiunea se dezbate pentru bunurile declarate de moștenitori. Oricând ulterior pot cere certificate suplimentare de moștenitori.

Multumesc, nu cunosteam acest principiu.
In mintea mea, credeam ca succesiunea se dezbate dintr-o data pentru intreaga masa succesorala.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate