Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ati lucrat / lucrati in timpul facultatii?

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

Poll: Chestionar (55 member(s) have cast votes)

Ati muncit / munciti in timpul facultatii?

  1. Da (part-time 4-6 ore / zi) (16 votes [29.09%])

    Percentage of vote: 29.09%

  2. Da (full-time) (20 votes [36.36%])

    Percentage of vote: 36.36%

  3. Nu (19 votes [34.55%])

    Percentage of vote: 34.55%

Din ce an ati inceput sa lucrati?

  1. Anul I (17 votes [30.91%])

    Percentage of vote: 30.91%

  2. Anul II (11 votes [20.00%])

    Percentage of vote: 20.00%

  3. Anul III+ (5 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

  4. Master (7 votes [12.73%])

    Percentage of vote: 12.73%

  5. Nu lucrez (15 votes [27.27%])

    Percentage of vote: 27.27%

V-au fost afectate studiile de catre munca?

  1. Da (7 votes [12.73%])

    Percentage of vote: 12.73%

  2. Nu (18 votes [32.73%])

    Percentage of vote: 32.73%

  3. Partial (15 votes [27.27%])

    Percentage of vote: 27.27%

  4. Nu lucrez (15 votes [27.27%])

    Percentage of vote: 27.27%

Vote Guests cannot vote

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Tsunnnami, on 28 ianuarie 2016 - 12:25, said:

Mai tgrebuie si sa gasesti ceva cand deschizi frigiderul
Astea-s cazuri exceptionale. Dar daca are cine te finanta anii astia (si de regula exista) atunci mai bine-i aloci studiului "bine facut" (de munca-ti va iesi pe nas restul vietii).

#20
iPeaches

iPeaches

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.01.2016
Sincer, mi.ar placea sa lucrez, doar ca nu am timp.Cursuri peste cursuri, laboratoare, teste in timpul semestrului, incepi din noiembrie si termini in februarie cu sesiunea.Mai primesti si niste mici atentii de la profesori gen> luati de aci inca un curs ca nu mai am cand sa.l predau , dar o sa intre la examenPosted Image .. sau...ar cam trebui sa recuperam cursul pierdut..si uite asa ne mai inghesuie inca un curs in orarul super compactat cu cele 31 de ore pe saptamanaPosted Image .Iar detaliile din cursuri sunt o splendoare, te apuca depresia iremediabil si cand te gandesti ca abia faci fata, ca trebuie la vara sa faci practica, apoi la lucru ca sa iti poti continua studiile nu mai ai nicio sansa.Ah da, poti lasa speranta pe partea dreapta si viata pe partea stanga la poarta facultatii.Posted Image

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

 neagu_laurentiu, on 28 ianuarie 2016 - 15:06, said:

Astea-s cazuri exceptionale. Dar daca are cine te finanta anii astia (si de regula exista) atunci mai bine-i aloci studiului "bine facut" (de munca-ti va iesi pe nas restul vietii).

Yes and no
Daca munca e in domeniu, munca iti da motivare si claritate, intelegi altfel fenomenele si nu inveti ca papagalul

Daca faci Autovehicule Rutiere si lucrezi la un service, ai intelege multe lucruri, mult mai multe decat doar din carti

#22
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015

 XON-XOFF, on 28 ianuarie 2016 - 10:38, said:

O facultate care îți lasă timp pt un job înseamnă că este superficială. Facultățile serioase îți consumă mai mult timp decît un job, ținînd seama de timpul cît înveți și îți faci temele. De aceea, multe facultăți din Ro nu sînt serioase.
Ca student poți lucra la proiecte extrașcolare, eventual pe bani (dacă se pretează).
O facultate in care inveti o gramada de chestii inutile de la indivizi care n-au lucrat intr-un mediu profesional in viata lor nu inseamna ca e serioasa.

#23
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
andy1992
Zau. Chiar asa? Extrem de curios. Mie/noua profesorul de Tehnica Microundelor ne spunea in 1989 ca a fost chemat in minele din Valea Jiului ca sa vada de ce nu le merg radiotelefoanele..Fiind tip inteligent, a gasit buba...
Asa ca lasa palavrele, pt ca pe aici sunt si Hoaste Batrane, ca mine...

#24
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Prost exemplu ai mai ales. Cineva de la stat a chemat pe cineva de la stat.
Eu lucrez la o firma romaneasca in IT.Anual eu aduc sute de mii de euro in tara din proiecte de la clienti din afara. Un profesor face asa ceva? Nu, un profesor nu stie cum sa te frece la melodie sa-i inveti bazaconiile pe care s-a chinuit sa le invete in 30 de ani de cand preda.

Edited by andy1992, 31 January 2016 - 01:49.


#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Am mai raspuns pe tema "bazaconiilor" recent: http://forum.softped...0#entry18610379

Edited by neagu_laurentiu, 31 January 2016 - 07:03.


#26
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Nu sunt bazaconii. Avem un sistem de invatamant de 2 lei si trebuie sa acceptam acest adevar. Toate statisticile imi dau dreptate.

#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Statistica... adica banii mei plus ai lui Becali impartit la doi iti da media ta ! Cand +75% din absolventi n-au nici o legatura cu domeniul studiat, nu dau doi bani pe ele.

#28
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Pai sa nu dai. Continua sa platesti taxe la stat ca sa mentina sistemul actual de invatamant de 2 lei.

#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Fiscalitatea am optimizat-o demult, in limite legale, desigur. Eu nu sustin ca invatamantul nostru e perfect dar nici dezastruos cum ai spune tu. Apoi cine vrei sa faca schimbarea ? Intra in sistem, preda cursurile dorite, de la cei nemultumiti trebuie sa vina. Pe de alta parte, cand m-am uitat pe la universitati de prin lumea larga am vazut tot "bazaconii" si la ei, tot accentul cade pe student si studiu aprofundat in timpul extrascolar etc. Nicaieri nu te duci si te holbezi la tabla sa primesti cunoasterea iar la final devii meserias doar prin acest proces !

#30
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Te-ai uitat doar la titluri cumva? Ai facut o balanta intre chestiile practice si teoretice pe care la ofera acele universitati? Sistemul nostru de invatamant e printre cele mai slabe din toata Europa daca nu stiai asta.

Edited by andy1992, 31 January 2016 - 13:29.


#31
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Andy, asa slab cum vezi tu sistemul nostru, studentii romani tot invata mai mult decat cei straini. Si asta ti-o spune unul care a mers cu Erasmus. Ca facem multa teorie si practica putina spre deloc, de acord. Insa cand vine vorba de cunostinte, o zic cu mana pe inima; studentii romani (care chiar invata) stiu mai multe decat cei straini.

#32
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009

 andy1992, on 31 ianuarie 2016 - 13:28, said:

Te-ai uitat doar la titluri cumva? Ai facut o balanta intre chestiile practice si teoretice pe care la ofera acele universitati? Sistemul nostru de invatamant e printre cele mai slabe din toata Europa daca nu stiai asta.
Nu chiar. Avem și multe părți foarte bune. Spre exemplu, modul de desfășurare al laboratoarelor. În străinătate se desfășoară cu 80-100 de studenți simultan, nu este obligatoriu / nu intră în nota finală (așa că nu se duce lumea pe la el), este neinteractiv sau chiar poate lipsi cu desăvârșire. La noi, laboratorul este axat pe practică, este bazat pe interactivitate, se desfășoară cu 13-20 de studenți și face parte din nota finală.

#33
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015

 adrian93, on 31 ianuarie 2016 - 14:37, said:

Nu chiar. Avem și multe părți foarte bune. Spre exemplu, modul de desfășurare al laboratoarelor. În străinătate se desfășoară cu 80-100 de studenți simultan, nu este obligatoriu / nu intră în nota finală (așa că nu se duce lumea pe la el), este neinteractiv sau chiar poate lipsi cu desăvârșire. La noi, laboratorul este axat pe practică, este bazat pe interactivitate, se desfășoară cu 13-20 de studenți și face parte din nota finală.
Eu cred ca tu incurci lucrurile. Din contra, se desfasoara putine ore de curs (studentii au materialul deja pus la dispozitie, il citesc, vin la curs, profesorul face o prezentare, intrebari si la practica cu tine) si multe de seminar si laborator, Sunt laboratoare care tin si o zi intreaga

 Ann0nyym0us, on 31 ianuarie 2016 - 14:03, said:

Andy, asa slab cum vezi tu sistemul nostru, studentii romani tot invata mai mult decat cei straini. Si asta ti-o spune unul care a mers cu Erasmus. Ca facem multa teorie si practica putina spre deloc, de acord. Insa cand vine vorba de cunostinte, o zic cu mana pe inima; studentii romani (care chiar invata) stiu mai multe decat cei straini.
La ce ajuta sa stii multe cunostinte din domenii diferite. Gen sa stii si electronica si telecom si programare la un nivel peste incepator. La ce te ajuta? La absolut nimic. Iti pierzi timpul degeaba pentru ca informatia pe care n-o folosesti se uita,

Edited by andy1992, 31 January 2016 - 16:21.


#34
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
Ceea ce am spus se aplică cel puțin pentru Imperial College London, Vrije Universiteit, Ecole Polytechnique Federale de Lausanne.

#35
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Deci tu consideri ca noi avem laboratoare si seminarii mai bune ca in afara?

#36
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 andy1992, on 31 ianuarie 2016 - 16:19, said:

Gen sa stii si electronica si telecom si programare la un nivel peste incepator. La ce te ajuta?
Ingineria inglobeaza mai multe aspecte, daca te referit strict la software, ai informatica unde nu mai ai treaba cu primele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate