Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Angajari la Mega-Image, Lidl, Carrefour , Auchan etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
redman71

redman71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 24.01.2016
Acum ceva timp am fost chemat la interviu la Mega-Image pentru postul de lucrator-comercial/casier. Ce imi spunea angajatorul suna frumos: 8 ore de munca pe zi pe ture (o tura dimineata intr-o saptamana, o tura dupa-amiaza intr-o alta saptamana), salariu de 1000 lei net +bonuri de masa, instructie 2 zile, ore suplimentare platite bonus.  
Nu am fost angajat insa pentru ca eu cautam ceva part-time si mi-a spus ca sa mai astept pana apar noi posturi vacante.


Citesc pe net si aflu ca conditile de munca sunt infioratoare: se munceste neplatit peste program, inveti mai mult furand de la alti angajati mai vechi,   superiorii te umilesc  indiferent cat de profesionist ai fi (cei mai umiliti sunt aia cu studii superioare),  ti se taie de multe ori din salariu si din bonuri de masa pentru ceva de care nu esti vinovat (gen furt, deteriorarea produselor), si cand nu mai au nevoie de tine, oricat de muncitor si profesionist ai fi, te concediaza.
Citesc aici si realizez ca nu sunt bun sa lucrez in postul de casier: nu sunt rapid, nu prea fac fata presiunii si cozilor, nu sunt calm, plus ca nu vreau sa-mi distrug ochii cum ca laserele de la casele de marcat sunt nocive.  
https://deceneu789.w...arket-partea-1/
https://deceneu789.w...arket-partea-2/

Am senzatia ca pana si la armata e mai bine ca macar acolo primesti salariul mai mare.  



Dupa cum se observa, sunt vreo 20 de pagini de reclamatii privind mediul de munca la Mega Image:
http://www.undelucra...interviu-259/p1

La fel de multe reclamatii sunt si la Lidl
http://www.undelucra...rviu-salariu-35

La  Carrefour si Auchan nici nu prea se ingramadeste lumea pentru ca salariul de lucrator comercial e doar de 700 lei net, dar stres la fel de mare.  












P.S.  m-as putea angaja ca client misterios?  

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postredman71, on 26 ianuarie 2016 - 12:02, said:

Ai lucrat la  vreun supermarket? Cam cum e?
A lucrat un prieten apropiat, si e ingrozitor.
Cel mai enervant e schimbul 2. La inchidere apare TIR-ul cu marfa si trebuie descarcat.
Stai pana pe la 1 noaptea, munca voluntara, ca ore extra nu-ti plateste nimeni.

Eu as fi plecat din prima zi.

#3
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 04.10.2014
eu credeam ca o sa scrii de bine. :(

#4
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Ati vrut democratie, na democratie ! Pe vremuri o vanzatoare la alimentara era respectata, lumea ii spunea sarut-mana pe strada, acum este o simpla sclava de care isi bat joc toti....Trist am mai ajuns.....

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostPatrulescu, on 26 ianuarie 2016 - 12:10, said:

Ati vrut democratie, na democratie ! Pe vremuri o vanzatoare la alimentara era respectata, lumea ii spunea sarut-mana pe strada, acum este o simpla sclava de care isi bat joc toti....Trist am mai ajuns.....
Eu zic ca s-a intors roata.
Pacatul e ca platesc vanzatorii de azi pentru aroganta celor de pe vremea comunistilor.

#6
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
gen, trebuie sa vinzi ursuleti de ciocolata ca sa prinzi si bonuri, oprire din salariu daca fura vreunul vreo bomboana...
ba, cand va spun eu ca mai bine-i la paza... Posted Image

#7
redman71

redman71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 24.01.2016

View Postericmario, on 26 ianuarie 2016 - 12:07, said:

A lucrat un prieten apropiat, si e ingrozitor.
Cel mai enervant e schimbul 2. La inchidere apare TIR-ul cu marfa si trebuie descarcat.
Stai pana pe la 1 noaptea, munca voluntara, ca ore extra nu-ti plateste nimeni.

Eu as fi plecat din prima zi.


Pai si de ce pana mea  zice angajatorul la interviu ca orele suplimentare se platesc?


Chiar asa, asistam la o MEGA-TEAPA?

View PostPatrulescu, on 26 ianuarie 2016 - 12:10, said:

Ati vrut democratie, na democratie ! Pe vremuri o vanzatoare la alimentara era respectata, lumea ii spunea sarut-mana pe strada, acum este o simpla sclava de care isi bat joc toti....Trist am mai ajuns.....
Da, era misto  sa fii vanzator atunci.  Ia incearca tu sa vinzi 50 de paini, 50 de cutii de lapte de cate 1 litru, 50 de cofraje cu oua si 50 de sticle de ulei  la o coada kilometrica de  5000 de oameni nervosi , obositi  si flamanzi care stau la coada de   la 5 dimineata.....asta daca nu cumva esti vreun Isus si inmultesti painea.

Edited by redman71, 26 January 2016 - 12:40.


#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
1. Tu realizezi ca daca nu stii sa faci nimic, in Romania devii vanzator sau mai precis acum: aranjator la raft sau casier.
Pe vremuri te faceai tractorist, pt ca pt a fi vanzator, era nevoie de pile.

2. Pt ca cererea e mult mai mare decat oferta, iar in Romania salariile sunt mici, angajatorii abuzeaza.
Iti dai seama ca probabil ar trebui dublat personalul cu "dockeri", pentru a descarca tirul :)

3. Cf legilor romanesti, probabil ar trebui sa castigi 2000-3000 lei cu orele suplimentare, chestie care e utopica.

Adevarul e undeva la mijloc.

#9
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

View Postredman71, on 26 ianuarie 2016 - 12:28, said:

Da, era misto  sa fii vanzator atunci.  Ia incearca tu sa vinzi 50 de paini, 50 de cutii de lapte de cate 1 litru, 50 de cofraje cu oua si 50 de sticle de ulei  la o coada kilometrica de  5000 de oameni nervosi , obositi  si flamanzi care stau la coada de   la 5 dimineata.....asta daca nu cumva esti vreun Isus si inmultesti painea.

nu inmultea painea,injumatatea marfa!ca doar toti aprozaristii si alimentaristii de unde sa faca averi?

#10
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View Postredman71, on 26 ianuarie 2016 - 12:28, said:

Da, era misto  sa fii vanzator atunci.  Ia incearca tu sa vinzi 50 de paini, 50 de cutii de lapte de cate 1 litru, 50 de cofraje cu oua si 50 de sticle de ulei  la o coada kilometrica de  5000 de oameni nervosi , obositi  si flamanzi care stau la coada de   la 5 dimineata.....asta daca nu cumva esti vreun Isus si inmultesti painea.
Daca se termina, se termina, ce era vina vanzatoarelor? Oricum oamenii stateau sfiosi la coada, vorbeau cu respect vanzatoarelor, am vazut profesori universitari care isi scoteau palaria in fata lor si ziceau cu emotie: "Un kilogram de branza, va rog..", in timp ce vanzatoarea cu o expresie sictirita pe fata ii raspundea cu gura plina, pentru ca molfaia ceva: "Tu esti chior? Nu vezi ca s-a terminat?".
Oricum nu avea nimeni curaj sa comenteze la faze d-astea.....

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,793
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPatrulescu, on 26 ianuarie 2016 - 12:10, said:

Ati vrut democratie, na democratie ! Pe vremuri o vanzatoare la alimentara era respectata, lumea ii spunea sarut-mana pe strada, acum este o simpla sclava de care isi bat joc toti....Trist am mai ajuns.....

Eram in casa, invatam pentru sesiuna si deodata aud fosnete de alergare prin spatele blocului, papuci, slapi pleascaind pe asfalt...
Coada se muta de la bacanie (la ratia de zahar) la alimentara.
"A bagat pui de Crevedia!"

View PostPatrulescu, on 26 ianuarie 2016 - 12:51, said:

Daca se termina, se termina, ce era vina vanzatoarelor? Oricum oamenii stateau sfiosi la coada, vorbeau cu respect vanzatoarelor, am vazut profesori universitari care isi scoteau palaria in fata lor si ziceau cu emotie: "Un kilogram de branza, va rog..", in timp ce vanzatoarea cu o expresie sictirita pe fata ii raspundea cu gura plina, pentru ca molfaia ceva: "Tu esti chior? Nu vezi ca s-a terminat?".
Oricum nu avea nimeni curaj sa comenteze la faze d-astea.....

Eu si acum glumesc cu ele, dar atunci erau vatafi.

Partea proasta e ca nu facem comparatia corect.
Vanzatorul de acum pe vrmea aia probabil lucra "la fabrica". Acolo-ti trebuiau pile serioase

#12
redman71

redman71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 24.01.2016

View PostAdm, on 26 ianuarie 2016 - 12:42, said:

1. Tu realizezi ca daca nu stii sa faci nimic, in Romania devii vanzator sau mai precis acum: aranjator la raft sau casier.
Pe vremuri te faceai tractorist, pt ca pt a fi vanzator, era nevoie de pile.

2. Pt ca cererea e mult mai mare decat oferta, iar in Romania salariile sunt mici, angajatorii abuzeaza.
Iti dai seama ca probabil ar trebui dublat personalul cu "dockeri", pentru a descarca tirul Posted Image

3. Cf legilor romanesti, probabil ar trebui sa castigi 2000-3000 lei cu orele suplimentare, chestie care e utopica.

Adevarul e undeva la mijloc.


Si totusi, nu am primit un raspuns: de ce ma minte angajatorul pe fata cum ca se platesc orele suplimentare ?

N-ar trebui sa depun plangere pentru inselatorie?

Edited by redman71, 26 January 2016 - 13:00.


#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Pentru ca el stie ca:
1. Sunt multe ore suplimentare.
2. Exista multi candidati care vor accepta asta.
3. Nu iti place, poti oricand pleca.
4. Mitul "la ora X rup usa", e doar un mit german.

Si... mai e o chestie. Pui pariu ca daca s-ar plati acele ore suplimentare, nimeni nu s-ar grabi sa fie productiv in cadrul orelor normale de program? >Posted Image

#14
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014
De ce se compara merele cu perele aici?

Redman,cati ani ai?Ce stii sa faci?Daca esti dispus sa faci o scoala profesionala care se cauta(instalator/electrician) dai dovada corectitudine si bagi si ceva marketing intr-un site de prezentare sigur nu mai duci grija zilei de maine.
De meseriasi buni mereu va fi nevoie(doar a zis si Base' ca avem nevoie de ospatari,tinichigii si d-astia nu doar de filozofi si cretini :D)

#15
redman71

redman71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 24.01.2016

View PostAdm, on 26 ianuarie 2016 - 13:00, said:

Pentru ca el stie ca:
1. Sunt multe ore suplimentare.
2. Exista multi candidati care vor accepta asta.
3. Nu iti place, poti oricand pleca.
4. Mitul "la ora X rup usa", e doar un mit german.
Ok, dar ar trebui sa-mi spuna  asa, nu sa ma minta pe fata cum ca se platesc si orele suplimentare.

Dar nah, in tara asta stim doar sa comentam si sa ne plangem, desi avem tot dreptul sa reclamam compania pentru inselatorie. Cand e vorba sa actionam, toti ne bagam capul in pamant, si uite asa, coruptia si bisnita raman la putere.

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Mergi, faci reclamatie pt orele suplimentare la ITM, dar va trebui sa ai dovezi si martori.
Vor veni (poate), vor constata si vor da o amenda, care e semnificativ mai mica decat costurile cu orele suplimentare, mai ales la acesti giganti :)

Pe afara se rezolva prin sindicat.
La noi e doar o metoda greoaie de a fi concediat...

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Decat vanzator, mai bine HORECA.
Se castiga mult mai mult si e si mai amuzant.

Bine, odata intrat in sistem greu mai iesi :lol:

#18
redman71

redman71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 24.01.2016

View PostAdm, on 26 ianuarie 2016 - 13:05, said:

Mergi, faci reclamatie pt orele suplimentare la ITM, dar va trebui sa ai dovezi si martori.
Vor veni (poate), vor constata si vor da o amenda, care e semnificativ mai mica decat costurile cu orele suplimentare, mai ales la acesti giganti Posted Image

Pe afara se rezolva prin sindicat.
La noi e doar o metoda greoaie de a fi concediat...
In principiu, angajatorii de la interviu ar trebui sa fie cei luati de guler ca ei spun  minciunile astea gogonate si pentru ca te dezinformeaza.
Trebuie cumva sa fac in asa fel sa-l filmez/inregistrez cand imi zice vrajeala cu "orele suplimentare platite"  ( dar banuiesc ca scrie si in contract ca sunt platite orele suplimentare)  si daca e sa ma angajez si sa lucrez orele suplimentare neplatit timp de o luna, ma duc la Inalta Curte si  le arat inregistrarea sau contractul, ca uite, ala m-a pacalit ca se platesc orele suplimentar si le arat   ca am fost platit mai putin.

Nu stiu de ce multi romani care s-au simtit tepuiti n-au procedat asa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate