Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Permis arma de vanatoare/pistol

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
paull22

paull22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.10.2015
Salut tuturor.
As dori sa stiu daca e nevoie de permis la armele cu aer comprimat de vanatoare care folosesc pelete si la pistoale de acest gen.Necesita un permis special sau sunt liber sa cumpar o arma fara sa imi fac griji,doar sa fiu major.Avand in vedere ca pusca din imaginile de mai jos este letala si folosita la vanatoarea de porumbei si iepuri.Multumesc.


Attached File  Wolverine_1.jpg   390.92K   123 downloads

Edited by paull22, 24 January 2016 - 12:41.


#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
De unde iesiti ?
Cu o chestie de-aia il poti asasina pe Kennedy si tu vrei sa umbli cu ea pe umar fluierand...

Edited by mihai!, 24 January 2016 - 12:50.


#3
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Gagiul spune mai sus ca functioneaza cu pelete si este letala pentru iepuri.
Ai jucat airsoft vreodata in viata ta ?

Stiu ca nu.
Ia si compara proiectilele. Nu mai spun de viteza de 4-5 ori mai mare.  Cat anume , te las pe tine ca te vad stiutor.

Attached Files


Edited by mihai!, 24 January 2016 - 13:01.


#4
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Si eu am intrebat anul trecut in toamna la niste vanatori pentru o arma cu arc si pelete si mi s-a spus direct :la politie.
Concret,de cind i s-a scos la tipa ochiul cu bila de cauciuc,de atunci trebuie permis la orice,mai putin prastie.
Curios,in Ungaria poti cumpara de la orice taraba numai sa fii major.

Edited by alexbjorg, 24 January 2016 - 12:56.


#5
paull22

paull22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.10.2015

 mihai!, on 24 ianuarie 2016 - 12:54, said:

Gagiul spune mai sus ca funtioneaza pelete si este letala pentru iepuri.
Ai jucat airsoft vreodata in viata ta ?

Stiu ca nu.
Ia si compara proiectilele.
Nu e arma  airsoft alea is de copii.Are rezervorul de aer incarcat la 250 bar sio viteza peletelor e aprope egala cu a unui glont normal si e folosita la daunatorii care distrug plantatiile:gaste,rate salbatice, iepuri ,si altele.

#6
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

 balioss, on 24 ianuarie 2016 - 12:57, said:

Stii ce e pelete? E un cacat de 5 mm.
Detin 2 asemenea pusti.


Si ai acte,permis,etc?
Cum,de unde,cit?

Momentan am gamo expander,dar inca nu le-am probat Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F6B0tirwqS0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alexbjorg, 24 January 2016 - 13:04.


#7
paull22

paull22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.10.2015

 balioss, on 24 ianuarie 2016 - 12:57, said:

Stii ce e pelete? E un cacat de 5 mm. Stii cata forta are pusca aia? Exact cat sa omori o pasare de la maxim 20 de metri departare.
Detin 2 asemenea pusti.
Si cu ce incarci rezervorul de aer la 250 bar?

#8
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 paull22, on 24 ianuarie 2016 - 12:59, said:

Nu e arma  airsoft alea is de copii.Are rezervorul de aer incarcat la 250 bar sio viteza peletelor e aprope egala cu a unui glont normal si e folosita la daunatorii care distrug plantatiile:gaste,rate salbatice, iepuri ,si altele.

Balioss , se vede ?

#9
paull22

paull22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.10.2015
Am gasit :http://www.magazindearme.ro/magazin/cometa/2059-lynx-.html
Se pare ca e nevoie de autorizatie de procurare,la fel ca la armele pentru autoaparare deci nu mai am pe ce sa cheltuiesc 3000 de euro.

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Pe mine ma batea gandul la un arc, pentru pescuit, dar m-am lasat pagubas dupa ce am vazut ce birocratie e.

#11
paull22

paull22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.10.2015

 balioss, on 24 ianuarie 2016 - 13:11, said:

Vezi ca ai facut-o prea scumpa. 3000 de lei, nu de euro.
Vorbesc de cea din poza de la post nu cea din link.

#12
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 balioss, on 24 ianuarie 2016 - 13:03, said:

Nu le am din Romania. Eu le-am luat din Spania, cu permisul de conducere. 200 de euro bucata.
Nu stiu exact cadrul legal prin care le poti achizitiona aici.

Ti-ar placea sa ai in teasta un proiectil din ala ?

Edited by mihai!, 24 January 2016 - 13:27.


#13
paull22

paull22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.10.2015
La noi nu se gaseste asa ceva ,am cautat dar nu am gasit.Firma e din America si se gasesc si in Suedia.E foarte scumpa incepe de la 2300-2500 de dolari fara luneta care te mai costa inca o mie si fara rezervorul din fibra de carbon care iara e destul de scump.

#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este nevoie de permis de port arma. Oricum , braconajul este interzis , asa ca utilizarea unei astfel de pusti in padure se lasa cu dosar penal. Practic , poti sa le utilizezi ( conform legi ) doar in poligon. Esti prins utilizand-o in alta parte , dosar penal instant . Majoritatea celor care le doresc sunt tineri fara minte , pentru ca ei trag dupa ciori , fara sa se gandeasca unde ajunge peletul ala daca nu nimereste cioara . Un PCP  (Pre Charged Pneumatic) , adica  o arma cu aer comprimat dintr-o butelie speciala , poate atinge viteze supersonice . Desemenea , orice arma spring piston , poate fi modificata  schimband arcul , sa depaseasca cei 220 m/s permisi de lege . Se poate atinge destul de usor , in calibre mici , o viteza de 330 m/s . O astfel de arma are o raza mare de actiune si peletul care nu nimereste tinta se poate opri foarte bine in termopanul sau chiar in ochiul cuiva aflat pe la 150 metri de tragator.
In pus , prin solutia constructiva , arma nu este foarte precisa la distante mai mari de 50 metri . Cum s-ar simti tragatorul nostru ( initatorul ) sa mearga pe strada si sa se trezeasca cu un pelet in retina , tras de un cretin care vrea sa omoare porumbeii din parc , sau de pe coama casei vecinului ?

#15
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
http://www.magazinde...cumpotaveaoarma
Adica trebe sa iei cutia de arme,pe urma arma si pe urma permisul in care se trece arma.Asta fara medicale si restul actelor.
E,e romania.

#16
paull22

paull22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.10.2015

 JurasikMan, on 24 ianuarie 2016 - 13:38, said:

Este nevoie de permis de port arma. Oricum , braconajul este interzis , asa ca utilizarea unei astfel de pusti in padure se lasa cu dosar penal. Practic , poti sa le utilizezi ( conform legi ) doar in poligon. Esti prins utilizand-o in alta parte , dosar penal instant . Majoritatea celor care le doresc sunt tineri fara minte , pentru ca ei trag dupa ciori , fara sa se gandeasca unde ajunge peletul ala daca nu nimereste cioara . Un PCP  (Pre Charged Pneumatic) , adica  o arma cu aer comprimat dintr-o butelie speciala , poate atinge viteze supersonice . Desemenea , orice arma spring piston , poate fi modificata  schimband arcul , sa depaseasca cei 220 m/s permisi de lege . Se poate atinge destul de usor , in calibre mici , o viteza de 330 m/s . O astfel de arma are o raza mare de actiune si peletul care nu nimereste tinta se poate opri foarte bine in termopanul sau chiar in ochiul cuiva aflat pe la 150 metri de tragator.
In pus , prin solutia constructiva , arma nu este foarte precisa la distante mai mari de 50 metri . Cum s-ar simti tragatorul nostru ( initatorul ) sa mearga pe strada si sa se trezeasca cu un pelet in retina , tras de un cretin care vrea sa omoare porumbeii din parc , sau de pe coama casei vecinului ?
Ai mare dreptate.Cu astfel de arme nu te joci si foarte bine ca in Romania s-au scris legi pentru asa ceva pentru ca romanu tot roman e.Eu locuiesc la tara si vad in fiecare an idioti care se impusca intre ei cu arme airsoft sau stiu eu ce,sau vanatori care au doar arme vin la noi pt ca nu ii cauta nimeni sa vada daca au acte.,,Tzaranu prost" cum le zic eu.

 alexbjorg, on 24 ianuarie 2016 - 13:51, said:

http://www.magazinde...cumpotaveaoarma
Adica trebe sa iei cutia de arme,pe urma arma si pe urma permisul in care se trece arma.Asta fara medicale si restul actelor.
E,e romania.
Da cica tre sa le ti separat si  nu ai voie sa scoti arma decat cand e sezon de vanatoare si sa nu fie incarcata decat atunci,si ai voie un nr limitat de cartuse gloante.Da e Romania

#17
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Dar culmea,e aceeasi lege si privtor la spring si pellets.Corect,romanul e.....roman ca si mentalitate (cu scuzele de rigoare exceptiilor indiferent de natie) si trebuie tinuti din scurt,dar scurtul asta e cam...scurt.
Teoretic,cumpar o arma naspa cu arc din 1900 toamna cehoslovaca,o aduc in tara,imi iau 2 cutii de pellets de pe okazii.ro si ies in padure dupa ciori si tarci si grauri si nu ma intreaba nimeni de sanatate.
Practic,merg la politie,policlinica,trezorerie,armurier,etc si eventual in 30 zile am permis si arma cumparata expres de la armurier autorizat,arma ce obligatoriu trebuie sa o tin in dulap de arme omologat,peletii altundeva.
Si pentru ce?Pentru o foaie de hartie pe care vreau sa o gauresc cu 50 de peleti,intru distractie.
Aferim,Romanie.

Edited by alexbjorg, 24 January 2016 - 14:12.


#18
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 23.06.2004
Pentru unul ca tine (sau in fine, cum te autodescrii) exista inca 10 care ar face altceva cu o arma. De aceea e bine sa fie un control cat mai strict. Distractia de genul asta nu ar trebui sa fie ieftina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate