Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

INSTALATIE RECEPTIE SATELIT PT. 4 UTILIZATORI DE LA O ANTENA TOROIDALA T-90.

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Mihai13Mihaita

Mihai13Mihaita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2016
Buna tuturor.

Am cumparat o antena toroidala T-90 si vreau sa o montez pe terasa blocului, deoarece  apartamentul este cu fata la nord.
De montant, o montez, o reglez, ma descurc, cred, mi-am cumparat un Satlink W-6906, am avut montata o antena offset cu trei LNB-uri pe 4,8ªE, 13ªE, 16ªE.
Sunt amator sau incepator in acest domeniu sau necunoscator, spuneti-mi cum vreti, recunosc nu am multa experienta, de aceea va rog daca ma puteti ajuta sau sa-mi dati unele sfaturi, va multumesc anticipat.
Vreau sa o folosesc pt. 4ºW, 1ºW, 4,8ºE, 13ºE, 16ºE, 31,5ºE, 39ºE, 45ºE, cu satelitul central imaginar 20,5ºE, iar daca deschiderea este prea mare, renunt la 45ºE, si aleg varianta intre 7,0ºW si 39ºE cu satelitul central in 16ºE (dar voi folosi doar de la 4ºW la 39ºE, ce imi v-a da o deschidere pe bara de LNB-uri de 23 in dreapta si 23,4 in stanga).
Problema vine dupa ce monteez antena, vreau sa conectez la antena 4 utilizatori, Nu stiu ce LNB-uri sa folosesc (dual sau quad), ce disek-uri, ce multiswich-uri si  schema de conectare (cum se conecteaza intre ele), aici ma inec si am nevoie si va cer ajutorul.
Precizez ca momentan locuiesc in Nordul Spaniei, pana voi reveni definitiv in Romania.

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Ai nevoie de 4 relee 8/1 DiSEq 1.1 şi 8 LNB-uri quad. Eu am exact aceeaşi antenă, însă cu 10 LNB-uri, la mine nu sunt toate receiverele legate la fiecare satelit, ci după interese am doar relee cu 4 poziţii sau cu 8. Din păcate antena nu merge bine la dechidere aşa mare, eu am ales ca şi capete Amos şi Hellas.

Edited by mihaicozac, 24 January 2016 - 10:20.


#3
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Cele 4 releie iti scad semnalul,asa ca ar fi indicat acolo si un amplificator de semnal,iar pentru o receptie mai sigura inca o parabola simpla pentru west.si chiar pana la Sirius (5Est) iar restul sa ramana pe toroidala.Daca zici ca ai avut un offset instalat foloseste-l pe acela

#4
Mihai13Mihaita

Mihai13Mihaita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2016
Multumesc mult pt. raspunsuri si sfaturi.
Ce fel de amplificator trebuie sa cumpar si unde trebuie instalat, langa antena sau in casa? De unde a-si putea sa le cumpar? De la ce magazine, si cam cat mar costa? La o distanta de vreo 25 de metri imi trebuie un cablu special s-au cablu coaxial normal?

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Nu e nevoie de niciun amplificator, şi eu am tronsoane de 25m de la antenă până jos şi e OK şi fără. Cablul să fie cât mai performant, oricum nu costă mare lucru, recomand de 7mm şi 120dB, cu 4 ecrane.

#6
Mihai13Mihaita

Mihai13Mihaita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2016
Recomandati o marca de LNB-uri sau oricare?

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Recomandabil ar fi Alps, dar merg şi altele gen Inverto, mai ieftine. Am unele Inverto quad de 10 ani şi nu s-a defectat niciunul.

#8
Mihai13Mihaita

Mihai13Mihaita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2016
Intre 4ºW si 45ºE imi recomandati si alti sateliti?

#9
Mihai13Mihaita

Mihai13Mihaita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2016
Multumesc pt. recomandarea tipurilor de LNB.

#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Eu mai am Astra pe 19,2 şi Eutelsat pe 10.

#11
Mihai13Mihaita

Mihai13Mihaita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2016
La Astra 19,2ºE m-am gandit si eu, dar la Eutelsat 10ªE nu m-am gandit. Ma voi uita in grila lor de programe. Problema e ca nu le am cu germana deloc.
Multumesc de recomandare.

#12
Mihai13Mihaita

Mihai13Mihaita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2016
Buna tuturor.

Cine ma poate ajuta ?
Care LNB-uri quad se pot folosi pt. 4 utilizatori si care nu ? Cum le pot diferentia ?
Am citit pe internet ca nu toate LNB-urile quad se pot folosi pt. 4 utilizatori.

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Merge orice LNB quad, a nu se confunda cu quattro, care sunt pt. multiswitch-uri.

#14
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
Pe un T90 poti pune LNB-uri normale (poate cele mai performante sunt ASTEA chiar si in QUAD pentru sateliti apropiati la 3° unul de celalalt cu un foarte mic decalaj spre exterior la LNBurile exterioare (ex. 16 si 19) care nu afecteaza receptia (adica 13°E; 16°E; 19°E etc).
Iti trebuie atatea LNBuri cati sateliti vrei sa pui. daca vrei doar 4 Receptoare atunci iti mai trebuie si 4 Diseqc-uri 4x1 (ex. AICI prinse undeva pe langa antena si 4 cabluri coax trase de la aceste Diseqc-uri la fiecare receptor in parte. daca vrei mai multi sateliti iti trebuie LNB-urile necesare, si Diseqc-uri 8x1; 10x1 sau 16x1 care este maximùum posibil.
spre exemplu de la un LNB quad 1 (4 iesiri) pus pe Astra se merge la cele 4 diseqc LNB1, de la cele 4 iesiri LNB2 HotBird se merge la cele 4 iesiri LNB2 de la cele 4 Diseqc-uri, de la LNB3 (Eutelsat 16°E) se merge la LNB3 in Diseqc-uri si de la LNB4 (Thor) se merge la cele 4 Diseqc-uri LNB4. acum evident de la fiecare Diseqc cum am spus un cablu spre fiecare Receptor.
In receptoare reglajul se face (pt cele 4 Diseqc) astfel. Menu - Reglaj antena sau cautare canale Diseqc 1.0 si aici alegi port 1 pt Astra, Port 2 pt HotBird, Port 3 pt Eutelsat si port 4 pt Thor (la fel pt fiecare receptor in parte) si apoi dai scan pe satelitii respectivi sa gasesti canalele apoi iti faci listele de favoriti etc.
Daca ai mai mult de 4 sateliti procedura este aceiasi numai ca la reglaj Diseqc in receptor folosesti Diseqc 1.1 si aici alegi porturile exact ca pt primul exemplu dar pana la 8, 10 sau 16.
Pt o toroidala T90 NU te zgarcii la pret si cumpara materiale de calitate atat LNBuri, Diseqc-uri cat si cablul coax (3, 4 sau 5 straturi de protectie, spun acum de cel care pleaca de la Diseqc-uri spre Receptoare, celalalt de la LNB la Diseqc-uri fiind distanta mica +-2m nu conteaza)

Edited by antenutze, 28 January 2016 - 18:02.


#15
Mihai13Mihaita

Mihai13Mihaita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2016
Multumesc mult pt. informatii.
Iti doresc o zi buna.

#16
Stefan_Gabri

Stefan_Gabri

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.03.2016
Va salut am si eu o mică problema  cu Eutelsat 16E la scanare programe nu imi găsește programele ne codate romanești care e problema ? Va mulțumesc ! Menționez ca am un Satlink ws-6908 ...

#17
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 14.10.2011
nu stie dvb-s2 8psk, si de aceea nu le vede

#18
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016

View PostStefan_Gabri, on 13 martie 2016 - 19:45, said:

Va salut am si eu o mică problema  cu Eutelsat 16E la scanare programe nu imi găsește programele ne codate romanești care e problema ? Va mulțumesc ! Menționez ca am un Satlink ws-6908 ...
are dreptate danyconnect dar totusi sunt vo 2-3 frecv si in DVB-S una este Realitatea 12738H 4500 3/4 care ar trebui sa intre, poate nu este inregistrata in aparat si trebuie sa o adaugi manual apoi sa dai scan pe ea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate