Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

Casa mica pe structura de lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#1
me_catrina

me_catrina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.01.2016
Se da:
- O femeie complet paralela cu scopul acestui forum, dar cu ceva vointa si dorinta de reusita
- Un teren destul de generos (peste 1000mp), destul de inafara Bucurestiului (aprox 32 km), fara alte utilitati decat curentul electric
- un buget fix si bineinteles mic (sa spunem undeva in jurul a 36000 eur)

S-a cautat : un architect priceput (pentru inceput)

S-a cerut :
- o casuta mica P+M (max 100 mp utili) pe structura de lemn, cu 3 dormitoare (fiecare copil cu camera lui),bucatarie mare, bai mici, holuri si mai mici, fara nicio pretentie la dimensiunea livingului, gandita astfel incat sa poata fi ridicata cu costuri minime (forma cat mai patrata, acoperis in doua ape, baile suprapuse etc).
- Izolata bine (atat cat se poate)
- Camera tehnica in afara casei (unde sa stea putul, centrala pe peleti, eventual un puffer)

Ce-a iesit :  - vezi in attach

Ce va rog:  Pareri
  E clar, sunt constienta ca niciun proiect nu este perfect. Nici nu caut asta. Mi-as dori doar catev apareri obiective , in ideea in care unele lucruri nu sunt gandite bine , sau poate unele puteau fi facute mai simplu (nu stiu, poate pe partea de termoizolatie cote, imbinari , chestii tehnice in general etc) si inca le mai pot schimba acum cat inca mai sunt in faza de proiectare.
Va foarte multumesc.

PS
Sper sa ajung candva sa mut topicul in “Jurnalul casei” Posted Image

Attached Files



#2
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Nu inteleg de ce, avand ditamai curtea de 1000 mp, vrei sa o faci cu etaj. La o amprenta de 50 mp arata cam naspa. Posted Image

Ihh, tamplarie din lemn stratificat?? Aici, in romanica?? No way. Mai bine din plastic.

Edited by draculescu, 23 January 2016 - 20:19.


#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
casa etajată ... este cel mai simplu de încălzit... mai ales dormitoarele de sus...căldura urcă...
felicitări!
am văzut pe facebu'...o spumă ce se dă exact într-o căsuţă ca a ta.
Izolaţia creştea la 20 cm!!!! cînd se umfla chestia aia teribilă!

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
două observații:
- 10 mp în plus pe fiecare nivel ar face minuni - dar asta depinde de buget
- la terenul acela aș face casa doar parter.

#5
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdraculescu, on 23 ianuarie 2016 - 20:16, said:


Ihh, tamplarie din lemn stratificat?? Aici, in romanica?? No way. Mai bine din plastic.

De ce?!?

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postsarac.lipit, on 23 ianuarie 2016 - 20:24, said:

Izolaţia creştea la 20 cm!!!! cĂŽnd se umfla chestia aia teribilă!

     Izolatie cu spuma. Ha ha !


#7
me_catrina

me_catrina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.01.2016

View Postdraculescu, on 23 ianuarie 2016 - 20:16, said:

Nu inteleg de ce, avand ditamai curtea de 1000 mp, vrei sa o faci cu etaj. La o amprenta de 50 mp arata cam naspa. Posted Image

Ihh, tamplarie din lemn stratificat?? Aici, in romanica?? No way. Mai bine din plastic.

Pai e simplu. Costa mai putin. Da, mi-as fi dorit doar parter, era ideal.
Dar nu ma incadram cu banii.

#8
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Eu spersa nu te supar dar iti dau niste sfaturi.

1. fa-o doar parter, par mai scumpa dar e mai usor de ridicat, reparat, intretinut. In viittor o sa vezi ca am dreptate. Vin niste ani cand nu uri asa de usor scarile.

2. Daca nu o faci doar parter, fa-o cu etaj si nu mansarda. Meseriasii de la noi nu stiu sa faca cum trebuie izolatia la apa. Sunt si greu de remediat.

3. Sunt mai usor de facut fundatiile doar pentru parter.

4. Uite o echipa care se lauda ca ridica asa ceva http://olx.ro/oferta...html#d2791400b5

5. gandeste-te si la varianta sa o faci din caramida.

6. sa impui arhitectului sa foloseasca dimensiu standard de geam, le gasesti in magazinele de bricolaj gata facute si mai ieftine decat cele facute de firma. Si ia de pvc, nu te incurca cu cele de lemn. Tatal meu se ocupa cu tamplarie de lemn stratificat si am studiat in detaliu tehnologia de realizare a lor.

Spor in decizii.
Ps.
ia uita-te cu ce se mai lauda meseriasul asta, http://olx.ro/oferta...tml  banuiesc ca nu este calitate dar ai un inceput in cautari.

Edited by autom2, 23 January 2016 - 21:37.


#9
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcspot, on 23 ianuarie 2016 - 20:32, said:

Izolatie cu spuma. Ha ha !

Ce e de ras?!?

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postme_catrina, on 23 ianuarie 2016 - 20:42, said:



Pai e simplu. Costa mai putin. Da, mi-as fi dorit doar parter, era ideal.
Dar nu ma incadram cu banii.

      Tocmai ca de bani este vorba. In loc sa te gandesti la casa cu etaj, mai bine te-ai gandi cat te costa restul de facilitati.
    Sunt sigur ca poti sa bei apa plata de la supermarket. Dar, cand cobori de sus de la etaj, cu ce o sa speli rufe ? Tot cu apa plata ?

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu are importanta ce se da, dar rezultatul:
-In caz de inundatie, adio casa
-In caz de incendiu, adio casa.
  -in caz de rozatoare instalate in pereti, adio constructie, se reconstruieste totul
-in caz de carii, adio somn linistit
Si daca mai vrei, mai pot adauga cateva "avantaje" ale pretuli redus,  nu din povesti ci din proprie experienta.
Cu poze, e adevarat ca nu cu soareci de camp, ci cu harti si cu parsi.

#12
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
daca mergi pe o casa de lemn (nu stiu de ce cineva ar face asa ceva in ziua de azi dar in fine) sa o faci cu lemn tratat, eventual o echipa care se ocupa cu asa ceva si care poate sa iti dea garantie scrisa la casa. Eu stiu o astfel de echipa in Tm (daca vrei iti dau detalii pe PM) de pe vremea cant si eu ma gande-am sa o fac din lemn.
Nea dorel care trateaza lemnul la bidinea e un impostor si sa il eviti cat poti de tare.

Si eu sunt de parerea ca o casa P sau o casa P+E este mult mai OK avand in vedere ce vrei tu sa faci.

#13
lamaisonecologique

lamaisonecologique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.09.2012

View PostRiper, on 24 ianuarie 2016 - 01:05, said:

daca mergi pe o casa de lemn (nu stiu de ce cineva ar face asa ceva in ziua de azi dar in fine) sa o faci cu lemn tratat, eventual o echipa care se ocupa cu asa ceva si care poate sa iti dea garantie scrisa la casa. Eu stiu o astfel de echipa in Tm (daca vrei iti dau detalii pe PM) de pe vremea cant si eu ma gande-am sa o fac din lemn.
Nea dorel care trateaza lemnul la bidinea e un impostor si sa il eviti cat poti de tare.

Si eu sunt de parerea ca o casa P sau o casa P+E este mult mai OK avand in vedere ce vrei tu sa faci.
da ia spune-ne tu de ce in ziua de astazi nu s-ar face o casa de lemn???

#14
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
@ me_catrina

Felicitari pentru hotararea pe care ai luat-o si spor la treaba! Si putere sa le duci pe toate, la capat.

Am aruncat o privire la proiectul tau si pare ca ai gasit un arhitect care lucreaza ingrijit. Doua pareri, totusi.

1. OSB-ul dintre bariera de vapori si structura de lemn care are incorporata si celuloza, nu este necesar; deci OSB-ul de la interior, ca sa zic asa. Nu numai ca nu este necesar, dar creste costurile si s-ar putea sa ai probleme cu montarea prizelor si a dozelor electrice in spatiul ramas intre OSB si rigips; deci in cavitatea de adancime egala cu grosimea structurii de aluminiu care sustine rigipsul.

Eu as merge pe stilul american si as renunta la OSB-ul acela si - implicit - la structura de aluminiu pentru sustinerea rigipsului. As monta rigipsul direct pe structura de lemn, iar intre rigips si lemn as pune bariera de vapori. In felul acesta, cablurile (in tub) si conexiunile electrice (cutie metalica) pot fi instalate in stratul de celuloza (15 cm). Exista si profile speciale, din plastic, care sa permita continuitatea barierei de vapori in spatele prizelor si a dozelor si care, in acelasi timp, impiedica prizele si dozele sa fie in contact cu celuloza.
Strucural, nu vad de ce acel OSB are fi necesar.

2. Intre bucatarie si living ai un geam. Eu l-as desfiinta. As lasa fie un spatiu de trecere, fie (daca vrei ca bucataria sa fie izolata de restul casei) as monta o usa culisanta care sa intre in peretele din spatele canapelei, disparand astfel in totalitate atunci cand vrei sa scurtezi drumul cu cafeaua fierbinte pana pe terasa Posted Image

Ce intrebare de ordin general: ce calcul a stat la baza alegerii grosimii vatei bazaltice?

Ca nota de ordin general: daca vrei sa-ti faci casa pe structura din lemn, pe motiv de economie, nu cred ca e o idee potrivita. Le lemn iesi mai ieftin daca faci multe lucrari in regie proprie. Daca nu ... iesi tot cam pe-acolo.

Daca, insa, optezi pentru lemn fiindca iti place, asa cum imi place mie, nu pot decat sa te felicit!

Cat despre povestile de cosmar cu soareci, cari, inundatii si alte asmenea nenorociri ... hai sa fim seriosi! O casa de lemn, bine executata, nu are voie sa-ti creeze probleme.

View Postmyshyk, on 23 ianuarie 2016 - 22:40, said:

[...]
-in caz de carii, adio somn linistit
[...]

Corect! Numai ca, pentru carii, te duci frumusel la dentist. Cariile nu au legatura cu constructia pe lemn.

car (singular) - cari (plural) s. m. Nume dat mai multor specii de insecte mici dăunătoare, din ordinul coleopterelor, cu corp păros și picioare scurte, care trăiesc în lemn și se hrănesc cu acesta.

E in regula daca tie nu-ti plac casele de lemn. Nu este obligatoriu sa-ti placa. La fel, nu este obligatoriu sa avem, cu totii, aceeasi parere. Mie-mi plac, spre exemplu. Mult! Si consider ca prezinta numeroase avantaje; pretul (eventual) fiind unul dintre ele, dar nu singurul si nu dominant.

Nici eu nu inteleg cum unii inca prefera casele cu betoane la greu. De gustibus ...

Edited by DIY, 24 January 2016 - 08:28.


#15
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
arhitectul ctrl+c ctrl+v care ti-a facut proiectul e un idiot care iti toaca banii aiurea si te pune la cheltuieli inutile
nu ai nevoie de asemenea fundatii, o structura usoara poate fi ridicata pe cativa piloni din beton cu sectiune de minim 30x30, bagati la cota de inghet
astfel, casa va fi ridicata pe acesti piloni la o inaltime convenabila  pentru a avea acces dedesubt in caz de avarii si va fi termoizolata perimetral eventual, pentru izolarea pardoselii
de ce sa arunci zeci de metri cubi de beton in pamant daca nu sunt necesari?

#16
me_catrina

me_catrina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.01.2016

View PostRiper, on 24 ianuarie 2016 - 01:05, said:

daca mergi pe o casa de lemn (nu stiu de ce cineva ar face asa ceva in ziua de azi dar in fine) sa o faci cu lemn tratat, eventual o echipa care se ocupa cu asa ceva si care poate sa iti dea garantie scrisa la casa. Eu stiu o astfel de echipa in Tm (daca vrei iti dau detalii pe PM) de pe vremea cant si eu ma gande-am sa o fac din lemn.
Nea dorel care trateaza lemnul la bidinea e un impostor si sa il eviti cat poti de tare.

Si eu sunt de parerea ca o casa P sau o casa P+E este mult mai OK avand in vedere ce vrei tu sa faci.

Da, my mistake, am omis sa va precizez ca am inceput sa cer deja oferte , dar numai de la firme cu traditie in domeniu. Deci exclus sa lucrez pe partea de structura si fundatie in regie proprie.

View PostDIY, on 24 ianuarie 2016 - 08:27, said:

@ me_catrina

Felicitari pentru hotararea pe care ai luat-o si spor la treaba! Si putere sa le duci pe toate, la capat.

Am aruncat o privire la proiectul tau si pare ca ai gasit un arhitect care lucreaza ingrijit. Doua pareri, totusi.

1. OSB-ul dintre bariera de vapori si structura de lemn care are incorporata si celuloza, nu este necesar; deci OSB-ul de la interior, ca sa zic asa. Nu numai ca nu este necesar, dar creste costurile si s-ar putea sa ai probleme cu montarea prizelor si a dozelor electrice in spatiul ramas intre OSB si rigips; deci in cavitatea de adancime egala cu grosimea structurii de aluminiu care sustine rigipsul.

Eu as merge pe stilul american si as renunta la OSB-ul acela si - implicit - la structura de aluminiu pentru sustinerea rigipsului. As monta rigipsul direct pe structura de lemn, iar intre rigips si lemn as pune bariera de vapori. In felul acesta, cablurile (in tub) si conexiunile electrice (cutie metalica) pot fi instalate in stratul de celuloza (15 cm). Exista si profile speciale, din plastic, care sa permita continuitatea barierei de vapori in spatele prizelor si a dozelor si care, in acelasi timp, impiedica prizele si dozele sa fie in contact cu celuloza.
Strucural, nu vad de ce acel OSB are fi necesar.

2. Intre bucatarie si living ai un geam. Eu l-as desfiinta. As lasa fie un spatiu de trecere, fie (daca vrei ca bucataria sa fie izolata de restul casei) as monta o usa culisanta care sa intre in peretele din spatele canapelei, disparand astfel in totalitate atunci cand vrei sa scurtezi drumul cu cafeaua fierbinte pana pe terasa Posted Image

Ce intrebare de ordin general: ce calcul a stat la baza alegerii grosimii vatei bazaltice?

Ca nota de ordin general: daca vrei sa-ti faci casa pe structura din lemn, pe motiv de economie, nu cred ca e o idee potrivita. Le lemn iesi mai ieftin daca faci multe lucrari in regie proprie. Daca nu ... iesi tot cam pe-acolo.

Daca, insa, optezi pentru lemn fiindca iti place, asa cum imi place mie, nu pot decat sa te felicit!

Cat despre povestile de cosmar cu soareci, cari, inundatii si alte asmenea nenorociri ... hai sa fim seriosi! O casa de lemn, bine executata, nu are voie sa-ti creeze probleme.



Corect! Numai ca, pentru carii, te duci frumusel la dentist. Cariile nu au legatura cu constructia pe lemn.

car (singular) - cari (plural) s. m. Nume dat mai multor specii de insecte mici dăunătoare, din ordinul coleopterelor, cu corp păros și picioare scurte, care trăiesc în lemn și se hrănesc cu acesta.

E in regula daca tie nu-ti plac casele de lemn. Nu este obligatoriu sa-ti placa. La fel, nu este obligatoriu sa avem, cu totii, aceeasi parere. Mie-mi plac, spre exemplu. Mult! Si consider ca prezinta numeroase avantaje; pretul (eventual) fiind unul dintre ele, dar nu singurul si nu dominant.

Nici eu nu inteleg cum unii inca prefera casele cu betoane la greu. De gustibus ...

DIY, multumesc. Sper sa nu se supere ceilalti colegi care au postat pe acest topic (le respect opiniile, dar decizia e deja luata), insa exact genul acesta de sfaturi astept sa primesc de la voi.
O sa vb cu arhitectul legat de OSB-ul acela sa vad ce zice. Intra-adevar, va fi greu de trecut cu instalatii prin acel spatiu.
Cat despre geamul dintre bucatarie si living, ai identificat corect problema, vorbisem deja cu el sa-l modifice intr-o usa. E musai ca bucataria sa fie izolata pentru ca la noi se gateste destul de mult (si des)

#17
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Posted Image

#18
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postme_catrina, on 23 ianuarie 2016 - 19:57, said:

Se da:
- O femeie complet paralela cu scopul acestui forum, dar cu ceva vointa si dorinta de reusita
- Un teren destul de generos (peste 1000mp), destul de inafara Bucurestiului (aprox 32 km), fara alte utilitati decat curentul electric
- un buget fix si bineinteles mic (sa spunem undeva in jurul a 36000 eur)

S-a cautat : un architect priceput (pentru inceput)

S-a cerut :
- o casuta mica P+M (max 100 mp utili) pe structura de lemn, cu 3 dormitoare (fiecare copil cu camera lui),bucatarie mare, bai mici, holuri si mai mici, fara nicio pretentie la dimensiunea livingului, gandita astfel incat sa poata fi ridicata cu costuri minime (forma cat mai patrata, acoperis in doua ape, baile suprapuse etc).
- Izolata bine (atat cat se poate)
La capitolul termoizolatie nu este tocmai bine la toate elementele..Posted Image  Ti s-a prezentat unde se incadreaza ca valoare cladirea data la capitolul consum anual specific aferent incalzirii?

View Postme_catrina, on 23 ianuarie 2016 - 19:57, said:

- Camera tehnica in afara casei (unde sa stea putul, centrala pe peleti, eventual un puffer)
De ce sursa de caldura sa fie in afara casei? De ce sa nu fie o soba in mijlocul planului care sa asigure tot confortul, independent de retelele electrice?

La ce buget ai prevazut - nu cred ca te incadrezi sa faci atatea..Incearca sa optimiezezi.. Nu te arunca si pe ""Camere tehnice in afara casei..cu canale termice, generatoare in caz de pica curentul etc.."

View Postme_catrina, on 23 ianuarie 2016 - 19:57, said:

Ce va rog:  Pareri
  E clar, sunt constienta ca niciun proiect nu este perfect. Nici nu caut asta. Mi-as dori doar catev apareri obiective , in ideea in care unele lucruri nu sunt gandite bine , sau poate unele puteau fi facute mai simplu ... si inca le mai pot schimba acum cat inca mai sunt in faza de proiectare.
Tocmai de asta am si intrat acum..Posted Image

Edited by andreilesan, 24 January 2016 - 09:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate