Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Decodorul HD DCD 4414 iRR de la Digi.

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#73
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004
Niste gunoaie decodoarele astea oferite..acum vreo 4 ani am luat si eu un humax parca si statea aduna praf degeaba dupa ce m-am convins ca e doar o pocnitoare care consuma curent plus spatiu. Returnela si raman cu tunerul inclus in tv (pachet analogic)

#74
swantonbmb

swantonbmb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 30.05.2009
Mai are cineva probleme cu Cinemax si HBO Comedy? Imi apare descrierea la filme in limba maghiara, nici dupa resetarea la setarile din fabrica nu s-a rezolvat problema...

#75
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006
Nu am sunet prin H.D.M.I. la AXN HD.

#76
uraganel

uraganel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 01.02.2010
In schimb ai un superdecodor, recomandat de colegii de forum...rds-isti. Posted Image

#77
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015

View Postswantonbmb, on 13 februarie 2016 - 12:54, said:

Mai are cineva probleme cu Cinemax si HBO Comedy? Imi apare descrierea la filme in limba maghiara, nici dupa resetarea la setarile din fabrica nu s-a rezolvat problema...

La mine apare si pe History HD, National Geographic HD, NGW HD. Eu o rezolv cu setare functie EPG in limba romana, da' nu tine mult minunea si apar iar in maghiara. Cred ca Tzesari vrea sa ne invete maghiara ca a2a limba oficiala in stat, cu toate ca evidenta populatiei spune ca pe locul 2 ar fi populatia romanes (tiganii)

View Postmaddogg, on 13 februarie 2016 - 10:49, said:

Niste gunoaie decodoarele astea oferite..acum vreo 4 ani am luat si eu un humax parca si statea aduna praf degeaba dupa ce m-am convins ca e doar o pocnitoare care consuma curent plus spatiu. Returnela si raman cu tunerul inclus in tv (pachet analogic)

Humax-ul era de 1000 de ori mai bun ca porcariile astea ce ofera ei acum "KKT4414". Se opresc ca dreaq, afiseaza in maghiara, n-ai sunet sau vine cu intarziere pe anumite programe, s.a.m.d.

View Postmegafanro, on 13 februarie 2016 - 18:46, said:

Nu am sunet prin H.D.M.I. la AXN HD.

Si nici nu cred ca o sa avem ca decodoarele astea de bune ce sunt nu recunosc standard emis de AXN HD

View PostSyneweap, on 13 februarie 2016 - 08:38, said:

Aveți cumva idee ce face butonul ăsta?

Ar fi tare sa tii apasat pe el si sa prinzi moaca HBO sau programele codatePosted Image . Pe spate au o mufa prin care se resofteaza si cine se ocupa cu Irdetto e floare la ureche sa decodeze aceste programe

Edited by bogdan1811, 14 February 2016 - 07:25.


#78
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.09.2006
Încă o problemă: pe unele canale cu subtitrare DVB am observat că aleator aceasta nu mai apare după schimbarea canalului de ex. pe BBC earth, Viasat Nature, History SD, și trebuie apăsat din nou pe butonul SUB pt. reselectarea titrării în română.
Și un bug în softul decodorului: la aranjarea listei de programe favorite funcțiile butoanelor galben și albastru sunt inversate (cel galben mută canalul în sus și cel albastru în jos Posted Image Posted Image Posted Image
Pe BBC Earth nici acum, după un an Posted Image  nu au reușit să dibuie formatul corect de imagine (16:9). Dar asta nu e o problemă a decodorului ci a băieților de la butoane Posted Image care sper să arunce un ochi pe aici și să facă un update de soft la conservă și poate și să dibuie formatul de imagine corect pe BBC Earth.

#79
uraganel

uraganel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 01.02.2010
Pana sa arunce ei un ochi pe aici, ar fi bine sa le deschideti voi sesizari cu problemele decodoarelor.

#80
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.09.2006
Și încă câteva:

În EPG, în ciuda faptului că decodorul e setat să arate ora în format de 24 de ore, pe EPG apare ora în format AM/PM.
Grafica meniurilor este suprapusă; se observă pregnant problema dacă setați nivelul de transparență al meniurilor la 40%.
Și cea mai mare problemă: La înregistrările programate din EPG uneori fișierul înregistrat nu are sunet la redarea cu playerul de pe decodor. Aici ar fi două posibile cauze: ori decodorul înregistrează fără sunet respectivul canal ori playerul decodorului nu redă sunetul din respectiva înregistrare. Oricum fișierele în format .ts sunt criptate și nu pot fi vizionate pe alt player indiferent dacă canalul înregistrat e criptat sau nu.

Attached Files


Edited by Syneweap, 14 February 2016 - 18:54.


#81
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015
Azi aceste decodoare au mai reusit o performanta, din 2 cate am, din unu a iesit un miros de ars si am ramas fara imagine Posted Image asta dupa ce un destept de la tehnic mi-a schimbat incarcatorul original de 12V/0.7A cu altu 12V/1A pe motiv ca spunea prostu..."sunt mai bune" Posted Image Posted Image Posted ImagePosted ImagePosted Image

ESTE UNA DIN CELE MAI MARI TEPE LUATE DE RCS CU ACESTE DECODOARE KKT4414Posted Image

Edited by bogdan1811, 15 February 2016 - 14:27.


#82
radutuby

radutuby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 01.06.2007

View Postbogdan1811, on 15 februarie 2016 - 14:23, said:

Azi aceste decodoare au mai reusit o performanta, din 2 cate am, din unu a iesit un miros de ars si am ramas fara imagine Posted Image asta dupa ce un destept de la tehnic mi-a schimbat incarcatorul original de 12V/0.7A cu altu 12V/1A pe motiv ca spunea prostu..."sunt mai bune" Posted Image Posted Image Posted ImagePosted ImagePosted Image

ESTE UNA DIN CELE MAI MARI TEPE LUATE DE RCS CU ACESTE DECODOARE KKT4414Posted Image

Prostu ala nu e chiar prost, Nu are nici o treaba de cat este incarcatorul atata timp cat da 12V  isi va lua curent cat are nevoie poate fi si de 5 A daca decodorul are nevoie de 0,5A atat va lua. Mai rau este daca decodorul are nevoie mai mult de 700mA si incarcatorul nu poate furniza curentul necesar.

Edited by radutuby, 15 February 2016 - 21:34.


#83
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010

View PostSyneweap, on 14 februarie 2016 - 12:14, said:

ĂŽncă o problemă: pe unele canale cu subtitrare DVB am observat că aleator aceasta nu mai apare după schimbarea canalului de ex. pe BBC earth, Viasat Nature, History SD, și trebuie apăsat din nou pe butonul SUB pt. reselectarea titrării Ă®n română.
Și un bug Ă®n softul decodorului: la aranjarea listei de programe favorite funcțiile butoanelor galben și albastru sunt inversate (cel galben mută canalul Ă®n sus și cel albastru Ă®n jos Posted Image Posted Image Posted Image
Pe BBC Earth nici acum, după un an Posted Image  nu au reușit să dibuie formatul corect de imagine (16:9). Dar asta nu e o problemă a decodorului ci a băieților de la butoane Posted Image care sper să arunce un ochi pe aici și să facă un update de soft la conservă și poate și să dibuie formatul de imagine corect pe BBC Earth.
S-a mai discutat, e aceeasi problema ca si la Kanal D (SD). Aceste programe sunt transmise de la sursa in format 16/9 Zoom (sau Pan-and-Scan), si nu in format standard 16/9 Panoramic. De aceea decodoarele RCS si UPC nu pot zoom-a imaginea automat, asa cum reusesc televizoarele prin propriul sistem DVB-C, iar imaginea celor 2 posturi apare pe decodoare cu benzi negre deasupra si dedesubtul imaginii ("incorect" cum spun unii dintre noi, desi nu e nimic incorect). Exista ajustare manuala a imaginii posibila pe orice decodor, care functioneaza perfect in cazul Kanal D si BBC Earth, in timpul vizionarii trebuie facuta setarea iesire video > format display: Pan-and-Scan, in loc de variabila "Automat" existenta in mod implicit. Mai umblati si voi la setarile decodoarelor macar atunci cand vreti sa vizionati corect unele posturi, lasati lenea la o parte.

#84
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.09.2006
Și încă două buguri:

1. Am observat că decodorul meu se blochează la schimbarea canalelor exclusiv când e înfipt în portul USB un stick de memorie. Am încercat cu patru stickuri și cu fiecare dintre ele (fiecare dintre stickuri e de capacitate și producător diferit) face la fel.

2. La înregistrarea programată din EPG pe un stick formatat NTFS, la redarea fișierului .ts cu ajutorul playerului de pe decodor, respectiva înregistrare nu are sunet. Nu pot să-mi dau seama dacă respectivul fișier .ts e pur și simplu înregistrat fără sunet din cauza unui oarecare bug sau playerul de pe decodor are o problemă și nu poate reda sunetul din respectiva înregistrare, pt că fișierul .ts e criptat. Dacă formatez stickul în FAT32 problema enunțată mai devreme nu se manifestă.
Am o mare rugăminte la cei care au tipul ăsta de decodor dacă au posibilitatea să încerce să reproducă bug-ul descris de mine mai sus pe decodorul propriu și dacă reușesc să dea un feedback aici. Mulțumesc.

P.S: Dacă e cineva care are două bucăți din acest decodor îl rog să vadă dacă există posibilitatea vizualizării unei înregistrărări făcută pe un stick cu ajutorul celuilalt decodor. Mulțumesc.

Edited by Syneweap, 18 February 2016 - 16:27.


#85
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015

View PostSyneweap, on 18 februarie 2016 - 16:17, said:

P.S: Dacă e cineva care are două bucăți din acest decodor îl rog să vadă dacă există posibilitatea vizualizării unei înregistrărări făcută pe un stick cu ajutorul celuilalt decodor. Mulțumesc.

Am eu 2 KKT4414 nu merge sa vezi inregistrarea facuta de unu pe celalalt decoder, nu incarca iar inregistrarea nu are sunet Posted Image. Am facut cerere la tehnic sa ma ajute cu 2 reconditionate Humax sau Kaon. De fapt ei nu sunt de vina ca nu merg pocnitorile astea, de vina este conducerea care a luat decizia sa bage porcariile astea pe piata

Edited by bogdan1811, 21 February 2016 - 07:34.


#86
_RBT_

_RBT_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,352
  • Înscris: 19.01.2015
Crezi ca mai au Humax sau Kaon reconditionate ? Daca vrei Humax poti sa iei unul SH (reconditionat) la pretul de 170 - 200 lei. Pe OLX sunt ambele modele HD1 si HD2.

#87
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
Daca tot nu au echipamente de receptie ca lumea si aduc pocnitori, de ce nu livreaza exclusiv cartela CI+ , iar abonatul sa-si cumpere STB-ul de pe piata libera?! E atat de greu?

#88
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.09.2006

View Postbogdan1811, on 21 februarie 2016 - 07:33, said:

Am eu 2 KKT4414 nu merge sa vezi inregistrarea facuta de unu pe celalalt decoder, nu incarca iar inregistrarea nu are sunet Posted Image. Am facut cerere la tehnic sa ma ajute cu 2 reconditionate Humax sau Kaon. De fapt ei nu sunt de vina ca nu merg pocnitorile astea, de vina este conducerea care a luat decizia sa bage porcariile astea pe piata

Stickul pe care ai făcut înregistrarea care nu are sunet era formatat NTFS sau FAT32?

#89
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015

View PostRobert201, on 21 februarie 2016 - 09:16, said:

Crezi ca mai au Humax sau Kaon reconditionate ? Daca vrei Humax poti sa iei unul SH (reconditionat) la pretul de 170 - 200 lei. Pe OLX sunt ambele modele HD1 si HD2.

Ce sa fac cu spanurile alea furate? Majoritatea provin din contracte neonorate. Daca maine codeaza toata grila de progame nu mai vezi nimic cu ele
Si cine-mi imperecheaza cartela cu decodoru? ca cei de la Digi daca te duci la ei cu un astfel de decodor nu ti-l imperecheaza in veci cu o cartela de a lor spunandu-ti ca apartine altui client

View PostSyneweap, on 21 februarie 2016 - 11:53, said:

Stickul pe care ai făcut înregistrarea care nu are sunet era formatat NTFS sau FAT32?

Cred ca FAT32 ca NTFS am auzit ca nu merg. Ideea este ca nu are sunet si nici sa vezi de pe un decodor pe altu o inregistrare nu merge, cu toate ca sunt aceeasi marca si model

View Postdincadan78, on 21 februarie 2016 - 10:54, said:

Daca tot nu au echipamente de receptie ca lumea si aduc pocnitori, de ce nu livreaza exclusiv cartela CI+ , iar abonatul sa-si cumpere STB-ul de pe piata libera?! E atat de greu?

Si ce faci man cu CI+ sau STB la liber cand ai peste 100 de programe aranjate haotic? Stai sa faci de fecare data aranjarea listei de cate ori vrei sa dai o rescanare? Nu vezi ca TVurile noi au bagat operator Digi la scanare programe. POcnitori sunt astea ultimele, am avut Humax HD, Kaon 1410 si Kaon1600 si am fost foarte multumit de ele si sunt net superioare caramizilor de la UPC care-ti ocupa jumatate de masa

Edited by bogdan1811, 22 February 2016 - 07:20.


#90
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
Asa e... din pacate. Eu am Kaon 1600 si e super bun, sper sa nu am vreodata pb cu el. Dar cred ca si la astea model nou, se va rezolva in viitor cu update de soft.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate