Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Aveti biblioteca personala? Mai cititi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
ptsct

ptsct

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 04.12.2015
Anticariatul era o alternativa buna pt. a ,,imbogati,, biblioteca dar au ramas tot mai putine si curios la cel care a mai ramas sunt niste preturi mari,mari,mari.Toamna si primavara mai exista ! inca targ de carte si bineinteles Libraria.Da ce sa vezi ? am aflat de la un amic de piata de vechituri...este destul de departe dar merita .Cand e vremea buna ? strag bani trei sau patru saptamani si in ultima sambata din luna mergem la targ ? piata de vechituri.In toamna am gasit o colectie intreaga de S.F. -uri , carti la care doar am visat.Cu ceva timp in urma nu stiu ce facui si citi o carte din Seria neagra .Carti politiste scrise de autori nordici...una dupe alta le-am cumparat de s-au adunat...bani sa fie....

#20
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
Da, vreo 2000 din hirtie, majoritatea cumparate inainte de '89, vreo 500 pe pc - mobi , epub si pdf.
Da, dar aproape exclusiv pe pc/mobil.
Da, dar numai pe pc - nu am mai cumparat o carte adevarata de vreo 10 ani.
Aproape 100 pe pc, le am programate in ordine pentru cel putin un an de acum inainte. Cele reale au fost citite si rascitite , le mai iau din cind in cind in mina .

#21
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am incercat sa citesc si de pe laptop sau monitor.. Da, merge, dar parca imi lipseste ceva.
O carte e vie, miroase a tus tipografic, o poti citind stant in fund, sau pe burta, in pat, sau pe buda, hi, hi..
Pe cand cu laptopul...mai greu..

#22
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Cred ca in cazul marii majoritati a adultilor care apreciaza lectura si posesia unor carti, problema nu sunt banii ci spatiul de depozitare.Mai intervine si un alt aspect.In urma cu 20-30 de ani ai anumite gusturi literare care in timp se modifica iar tu ramai cu carti cu care nu ai ce face.Personal am preferat sa donez la biblioteca judeteana cartile care nu ma intereseaza.Cartile trebuiesc citite si nu doar pastrate in biblioteca.Daca nu le citesti tu, atunci sa le citeasca altii.Stiu, ai copii, insa nu toti copiii impartasesc gusturile literare ale parintilor lor.Cred ca solutia este cartea in format electronic.Asa poti sa detii o biblioteca consistenta fara sa ocupi mult spatiu iar aceasta biblioteca poti sa o duci cu tine foarte usor, peste tot.Este foarte adevarat ca este mult mai placut ca la tine acasa sa citesti o carte, in format clasic, decat electronic, insa ne adaptam.Sunt destui oameni care din lipsa de spatiu, dupa zeci de ani de achizitionat carti, renunta la biblioteca lor.Daca ar fi fost in format electronic, ar fi pastrat-o.Candva citeam foarte mult.Acum citesc insa mult mai putin.Parca este mai placut sa te uiti la un documentar TV, in format HD sau film artistic, decat sa citesti o carte.

View PostPrien, on 23 ianuarie 2016 - 12:19, said:

Am incercat sa citesc si de pe laptop sau monitor.. Da, merge, dar parca imi lipseste ceva.
O carte e vie, miroase a tus tipografic, o poti citind stant in fund, sau pe burta, in pat, sau pe buda, hi, hi..
Pe cand cu laptopul...mai greu..

Corect.Poate ca folosind un ebook reader ar fi mult mai ok decat calculatorul sau laptopul.Cu kindle, de exemplu, poti sa stai intins in pat, fotoliu , WC  sau sezlong, la plaja, si sa savurezi lectura.

Edited by fredy2007, 23 January 2016 - 14:10.


#23
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Si eu am donat la cateva biblioteci colectiile de "Magazin Istoric", "Nat Geo" si "Tehnium".
Dar asa am o senzatie ca s-au umplut de praf si ca nimeni nu le-a mai consultat,,

Edited by Prien, 23 January 2016 - 14:12.


#24
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Da. Cateva sute de carti, poate 500. Multora le-am facut vant, nu meritau pastrate, dar cand le cumperi nu ai de unde sa stii asta... Plus cateva sute in format electronic pe tableta. Beletristica (mai ales clasicii), lucrari stiintifice (in special istorie,  astronomie si IT), fictiune, politiste, nu-s un intelectual fin.  Posted Image
Da, intotdeauna mai apare cate ceva, acum de exemplu citesc cartea lui Daniel David "Psihologia poporului roman". Multe le recitesc.

#25
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Acasă la mama mea am vreo 1200 de cărți, din care vreo 300 sunt cumpărate de mine.

La „casa mea” am momentan alte 300, din care cam 50% sunt în format electronic (cumpărate pe bune vreo 50, restul piratate), noua mea bibliotecă fiind ... Dropbox :)

Citite cred că sunt cam 50-60% din cele cumpărate de mine și maxim 20% din cele care erau acasă, luate de părinții mei. În general literatură română mai mult sau mai puțin obligatorie (am avut norocul să am în biblioteca personală de acasă cam tot ce însemna literatură de calitate în limba română tipărită în perioada 1950-1989). Cărțile mele sunt de filozofie, istorie, politologie, economie, și mai puțin de literatură, dar am și literatură, de pildă în urmă cu vreo 3 luni am luat dintr-un foc de pe Elefant vreo 15 cărți (electronice) de literatură rusă, pentru că aveam chef să recitesc Tolstoi, Dostoievski, Gogol, Goncearov.

#26
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Deci am calculat...am vreo 60  de carti necitite in biblioteca.
Oare in cat timp as putea sa le citesc pe toate dar sa raman din ele si cu ceva in cap...:> Hmmmmmm

Un lucru e cert,nu imi mai imbogatesc biblioteca pana cand acestea nu vor fi citite.Posted Image
Oricum am si  multe  carti electronice..Posted Image Deci am ce citi  si in viata asta dar si pe lumea cealalta ..Posted Image))))

Edited by AlynutzTigerAtlantic, 24 January 2016 - 16:47.


#27
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015
vreo 500 de volume din care mai mult de 3 sferturi  istorie, plus vreo 700 de volume e book tot istorie , citesc si ebook dar mi se pare mai obositor  pt ochi , tot nu pot sa renunt la cartea adevarata :)

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015
Intr-o dupa-amiaza de iarna, mai mult primavara de 9°C in Ann Arbor, Michigan, in bibliotea publica (imensa) necautand ceva special:

Attached Files



#29
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009
Nu mi-am evaluat niciodata numeric biblioteca .
Daca asta e de bine sau de rau nu stiu , ceea ce insa pot spune cu exactitate e faptul ca imi cumpar regulat carti . De unele " aud " din recenziile de pe internet sau la televizor , altele mi se recomanda , iar de cele mai multe ma "indragostesc" la prima vedere , in librarii .

Irvin Yalom e unul dintre autorii preferati de o buna bucata de vreme , M. Houellebecq troneaza si el pe podium si , pentru moment , nu sunt sanse sa-l "doboare" cineva .

Mi-ar placea sa citesc mai multa poezie , sa nu am alergie la cartile de dezvoltare personala si sa fiu mai receptiva la autorii romani .

Edited by dantella, 05 March 2016 - 12:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate