Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Aveti biblioteca personala? Mai cititi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Aveti biblioteca personala?Cate carti (aproximativ) aveti?
Cititi din ele?
Continuati sa o ''imbogatiti'' regulat?
Cate carti necitite aveti si cate carti citite?

Eu,personal,am foarte multe carti acasa pe care mi le propun sa le citesc,sunt multe necitite dar am si citite..Insa imi propun ca toata biblioteca mea sa fie citita pentru ca m-am oprit sa mai cumpar in general carti..:) Am destule.Doar daca apare ceva care ma intereseaza enorm..


Aveti biblioteca personala si....o folositiPosted Image  sau o lasati pentru ...batranete?Posted Image


(Ai carte....ai PARTE...si NU ai parte ,ai carte..Posted Image)

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
Kindle, 6" Glare-Free Touchscreen Display

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Sa iti spun o situatie de acum 4 zile.
Am mers la Carturesti sa iau niste carti (lecturi obligatorii pt odrasle).

Am vazut cartea "Razboiul Batranilor", partea I.
Pt ca am traume cu viteza de editare a "partilor" in romana/Romania, m-am uitat rapid pe tel -  Amazon.com si am descoperit ca sunt sase carti in serie!
Am dat un click in valoare de 54USD si am cumparat toate cartile deodata.

Acestea mi-au fost trimise automat acasa, pe Kindle Paperwhite.

Aseara am inceput a treia carte!

Despre cartile fizice iti pot spune ca am o mare problema cu depozitarea lor!

P.S. Nu am facut nici macar o ora de lb engleza, dar sunt autodidacta.
Citesc acum rapid in engleza, iar unde nu inteleg, folosesc dictionarul integrat in Kindle.

Attached Files



#4
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
Nu mi-am dat seama ce multe carti am decat atunci cand a trebuit sa le mut sa renovez......da, citesc destul de mult, dar trebuie sa recunosc ca de cand am Ebook-reader-ul (Iriver Story) carti tiparite mai putine.....daca citesc o carte care imi place mult, o cumpar si tiparita.
Da, din pacate, editurile intarzie completarea colectiilor incepute, ceea ce ma face sa citesc continuarile in engleza. Dar ne descurcam cu ce avem.....

#5
alexpaul1986

alexpaul1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.08.2015
Vreo 20 carti Osho si una de la Kilian Jornet, un alergator spaniol, eu cred ca mi-s suficiente :)

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
http://www.bookcrossing.com/

Welcome to the World's library!
It's easy to find books, share books, and meet fellow book lovers.

#7
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

 Adm, on 22 ianuarie 2016 - 15:56, said:

Sa iti spun o situatie de acum 4 zile.
Am mers la Carturesti sa iau niste carti (lecturi obligatorii pt odrasle).

Am vazut cartea "Razboiul Batranilor", partea I.
Pt ca am traume cu viteza de editare a "partilor" in romana/Romania, m-am uitat rapid pe tel -  Amazon.com si am descoperit ca sunt sase carti in serie!
Am dat un click in valoare de 54USD si am cumparat toate cartile deodata.

Acestea mi-au fost trimise automat acasa, pe Kindle Paperwhite.

Aseara am inceput a treia carte!

Despre cartile fizice iti pot spune ca am o mare problema cu depozitarea lor!

P.S. Nu am facut nici macar o ora de lb engleza, dar sunt autodidacta.
Citesc acum rapid in engleza, iar unde nu inteleg, folosesc dictionarul integrat in Kindle.

In 4 zile deja 2 carti citite... Ori au fost foarte scurte, ori ai foarte mult timp liber.
Imi pare bine sa stiu ca mai sunt si oameni care citesc.

#8
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 06.07.2005
Eu o carpesc cu audiobooks pentru ca nu am deloc timp,spatiu sau ochi odihniti. Cu castile in urechi pana la munca si cand ma intorc de acolo...

#9
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Da, o biblioteca personala. De fapt vre-o 3 corpuri pline si arhi pline. Biblioteca a fost comandata special ca sa imi intre mai multe modele de carti,d ar tot am ajusn sa fie una peste alta...Si in casa mamei la fel. Si in casa de la tara..
Asa ca nu prea stiu cate carti am in total. Sa zic peste 1000?  Nu stiu..
Diferite teme, electronica, istorie, beletristica, fotografie, poezia cam putina..
Acum 3 ani, cand eram student la Facultatea de Istorie la un curs ni s-a cerut sa pregatim o lista cu bibligrafie pe o tema data, la alegere.
Eu normal am cerut voie sa fie din domeniul Bataliei Atlanticului, subcapitolul sub/marinelor. "Daca doriti, chiar sunt curioasa" ..
Acasa am numarat cam 70 de volume cu continut sub/marin. Corect, o carte poate fi in 2 volume.
Cum pt nota 10 trebuia sa dam macar 30 de titluri, ma rog ordonate conform normelor academice, am scos cateva brate din ce aveam in casa mea si am inceput sa scriu:
nr 1 , autor, numele cartii, editura anul aparitiei, etc....
nr 2 , autor, numele cartii, editura anul aparitiei, etc,,..etc, samdp..
Fiind baiat destept si inginer pe deasupra le-am scris in Word.. Asa ca atunci cand profa mi-a zis ca nu le-am pus in pus ordine ceruta , alfabetica, am incepu copy, si muta si dai..
Evident ca fiind chior, nu am vazut ca dupa litera C am bagat F, urmat de D..
Asa ca lista mi s-au mai intors,inclusiv cu un comentariu de genul, da, ati cautat bine pe net, va apreciez munca, -eu aici am avut o foarte clara senzatie de ironie- dar as fi vrut ca lista sa fie si din lecturile personale, pt ca vorba aia, daca va intreb ceva din cartea ..Ideea e ca veti avea o diploma in istorie..
Sincer, m-am cam basicat.  Asa ca dupa ce mi-am recorectat lista de mai multe ori, inclusiv folosindu-l pe fiul meu, am mai adaugat si alte titluri. La final am ajuns pe la 45 si m-am plictisit si nu am mai pus, desi mai aveam..
De fapt m-am gandit ca poate interpreta ca exagerare. Si nu e frumos ca un student sa faca pe nebunul cu o profa.
Am incercat lasta cand eram la Electronica cu un prof si m-a ..frecat..muuult si bine. Adica am-a trantit de nu m-am vazut..
Dar mi-a venit ideea si mi-am fotografiat din biblioteca mea sectiunea cu cartile respective..
Apoi am pus cateva poze cu mine in submarinele vizitate..
Iar in mesaj dupa ce confirmam refacerea am adaugat ca "dna profesoara, eu fiind super pasionat de subiectul submarinelor, voi incantat ca la examen sa vin cu oricare dintre cartile pe care mi le veti indica. Dvoastra deschideti la ce pagina doriti, citit ceva de acolo si eu voi continui actiunea si mai ales interpretarea datelor, asa ca un viitor absolvent de istorie.. Dar va rog sa ma credeti ca daca le-am cumparat pe bani grei, de pe Amazon, etc, le-am citit pe fiecare  Cu tot respectul, singura mea rugaminte ar fi ca sa imi indicati doar vre-o 10 pt ca altfel sunt greu de carat"
Adevarul e ca am si ros materia pt examen, dar jur ca mi s-a parut deosebit de interesanta. Asa ca am invatat nu pt ca trebuia sa invat, ci pt ca imi facea placere..
La examen, sarut mana, buna ziua, trageti un bilet, aveti nr si subiectul, cum va numiti ca sa trec in tabel. Am raspuns..
Numele i se parea cunoscut, si simteam cum se intreaba de unde..ia sa vad ce ati facut la tema cu bibliografia..se uita in lapotop, se uita la mine, se uita in laptop, tuseste si mi-am zis ca am dat de dracu..Cand mi-a venit randul mi-am expus subiectul si dupa 2 intrebari care mi s-au parut simple, in 2 minute, aud "aveti carnetul? Da, poftiti, la revedere, sarut mana".
Tipa avea  o privire atat de fixa incat mi-am zis ca daca m-a busit sau am luat doar 5, nu are rost sa imi vada schimonoseala  Asa ca nu m-am uitat la nota.
Dar exact cand sa ies pe usa tipa imi spune, domnule student, sa stiti ca intre timp s-a inventat eXcelul. Cu el ati fi ordonat mai usor titlurile alea..Asa ca m-am simtit aaa ...super si mai ales foarte inteligent..asa cum eram si sunt....
Evident ca povestisem faza unui coleg, care ma astepta afara.
Cand ala ma vede cu carnetul in mana, mi-l smulge, se uita in el si tipa "10, in doar 2 minute, esti un adevarat, dai de baut, te-n...beeep..". Ceilalti colegi se imbulzesc si ei. Atunci am realizat ca pe primul il frecase cam jumate de ora ca sa ii dea doar un 5 amarat de trecere, aproape de pomana...
OK, dau telefon acasa si ii astept restul colegilor ca sa mergem la bere.. Primul care a iesit mi-a zis si el, sa te..cand i-ai raspuns se simtea ca esti doctor, aveai o asa singuranta in tine, de ma gandeam ca atunci cand o sa ma intrebe sa vezi ce o sa ma balabii...De aia dupa 2 minute te-a lasat..si in schimb m-a frecat pe mine, beep....

Asa ca in biblioteca mea toate cartile sunt citite de cel putin odata. Exceptiile intaresc regula. Am 2 limba germana, evident despre submarinele germane.
Cumparate special ca atunci cand o sa ma reapuc de germana sa imi fie mai comod si placut. Dar azi nu, pt ca azi ploua..Sau ninge..Sprehen--esc und  lessen-esc ceva germana, dar de aici pana la a citii asa cum o fac in franceza sau engleza..
Dar am folosit poze din ele in licenta, evident traducandu-mi strict doar ce ma interesa..
Si la licenta am fost depunctat pt ca nu am ordonat bibliografia conform normelor academice .. Adica mi-au dat (doar) 9..

Chiar, a cumparat cineva carti doar ca sa le aiba in biblioteca? Citeam undeva ca vremuri proaspetii imbogatiti angajau zugravi ca sa le deseneze pe pereti biblioteci ..Dar cat mai frumos si natural ..
Adevarul e ca analfabetismul a fost ceva raspindit in toate clasele sociale.

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015
Vreau legendele olimpului se mai gaseste cartea in Romania?
Parca imi aduc aminte, Iliada, Odiseia, Eneida, sau ceva de genul asta..

Cat despre biblioteca.., am, dar de DVD-uri
o sa fac o poza diseara

#11
lacrimidedor

lacrimidedor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 589
  • Înscris: 19.08.2015

 AlynutzTigerAtlantic, on 22 ianuarie 2016 - 15:51, said:


Cate carti necitite aveti si cate carti citite?

Din toate cate le-am scris mi-au fost cumparate doar 4 de catre editura pentru copii. Deci citite 4, necitite restul. Deocamdata....

#12
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Alynutz, chiar azi am comandat o carte de pe Libris, in urma recomandarii tale
(nu stiam de ei - mai precis faptul ca expedierea e inclusa in pret).

 lacrimidedor, on 22 ianuarie 2016 - 17:33, said:

Din toate cate le-am scris mi-au fost cumparate doar 4 de catre editura pentru copii. Deci citite 4, necitite restul. Deocamdata....

Cu exprimarea asta redundanta, ma mir ca le-a cumparat chiar si o editura pentru copii.
Iar cele 4 puncte de la sfarsit, le-am mai citit undeva... A, da, Star Wars! Plagiatoareo!

Posted Image

Edited by Razvan_N, 22 January 2016 - 18:32.


#13
aLexCM

aLexCM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 26.01.2014

 Razvan_N, on 22 ianuarie 2016 - 18:31, said:

Alynutz, chiar azi am comandat o carte de pe Libris, in urma recomandarii tale
(nu stiam de ei - mai precis faptul ca expedierea e inclusa in pret).
Pe mine ma enerveaza astia ca nu livreaza in localitatea mea. Bad luck.

#14
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Tsunnnami, on 22 ianuarie 2016 - 17:25, said:

Vreau legendele olimpului se mai gaseste cartea in Romania?
Parca imi aduc aminte, Iliada, Odiseia, Eneida, sau ceva de genul asta..
De fapt in primul rand sunt Zeii si Pamantenii, ce spui tu se refera la razboiul troian (iliada), calatoria lui Ulise spre Ithaka (mama ce dor de Grecia mi se face Posted Image) iar Eneida la calatoria lui Eneas si intemeierea a ceea ce mai tarziu va fi Roma

LE da cartea se gasea in romanica cu ceva ani in urma, eu am cumparata intr-o traducere care respecta textul lui Homer, dar spre dezamagirea si rusinea mea nu am dus-o la capat...altfel o lectura usoara a scris Alexandru Mitru

Edited by Octavian_SK, 22 January 2016 - 19:12.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

 Razvan_N, on 22 ianuarie 2016 - 18:31, said:

Alynutz, chiar azi am comandat o carte de pe Libris, in urma recomandarii tale
(nu stiam de ei - mai precis faptul ca expedierea e inclusa in pret).

Posted Image

Ai verificat preturile si pe alte site-uri online specializate ca sa vezi preturile lor?

#16
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Nu, pretul cartii oricum a fost mai mic decat ma asteptam.

#17
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Am vreo 300 de carti in biblioteca. Am citit cam 90% din ele. In ultima perioada nu prea am mai avut timp de citit. Maxim 6-7 carti pe an. In liceu si facultate citeam o carte pe saptamana. Sau chiar doua carti in acelasi timp.

#18
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013

 Razvan_N, on 22 ianuarie 2016 - 18:31, said:

Alynutz, chiar azi am comandat o carte de pe Libris, in urma recomandarii tale
(nu stiam de ei - mai precis faptul ca expedierea e inclusa in pret).



Cu exprimarea asta redundanta, ma mir ca le-a cumparat chiar si o editura pentru copii.
Iar cele 4 puncte de la sfarsit, le-am mai citit undeva... A, da, Star Wars! Plagiatoareo!

Posted Image


Pai TRANSPORTUL e gratuit la orice comanda..De exemplu eu am luat o carte cu 6-7 lei si a venit gratis acasa prin curier si exact 6-7 lei am dat,fara transport deci. Si unele carti au reduceri,altele nu au...Depinde de editura cica(asa mi-au zis cei de acolo)In general sunt preturi acceptabile...cel mai mare avantaj fiind asta cu transportul gratuit..In loc sa dau 12-15 lei pe transport mai iau o carte..:)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate