Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

achizitie APPLE in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
jamalex2001

jamalex2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.03.2010
hello,


vreau sa cumpar si eu 3 ipad Air 16 gb, 4 iPod nano 6th Gen- cu garantie si factura.


care sunt canalele de distributie ale APple in .ro? exista si importatori in afara acestor canale? e vreo diferent la pret?


Multumesc,

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
eMAG, ei au deschis primul Apple Shop din Romania.

Edited by LensFlare, 22 January 2016 - 15:51.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
1. 16 Gb e foarte putin, daca itnentionezi sa stochezi ceva pe ele (poze, filme, mai multe apps).
2. Sunt cativa distribuitori autorizati Apple, cel mai cunoscut (cel putin in Bucuresti) este iStyle.
3. Da, exista destul de multi alti importatori neoficiali, e destul sa te uiti la preturile depe magazinele Online.
De exemplu eu de cate ori am cumparat un dispozitiv IOS de la eMag, mi-a venit cu incarcator de UK Posted Image

La fel, in Romania nu e vinde acum oficial iWatch, dar il gasesti in multe magazine.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostLensFlare, on 22 ianuarie 2016 - 15:51, said:

eMAG, ei au deschis primul Apple Shop din Romania.
Poate gresesc (poate nu), dar eMag mai vinde si produse Apple aduse pe cai neoficiale de catre quickmobile.

View PostAdm, on 22 ianuarie 2016 - 15:51, said:

De exemplu eu de cate ori am cumparat un dispozitiv IOS de la eMag, mi-a venit cu incarcator de UK
Permite-mi, te rog, sa ghicesc: certificatul de garantie era pe Quickmobile/Quickservice, nu-i asa? Astia sunt unii dintre cei mai mari tepari din Romania, aduc aproape numai telefoane destinate pietelor din Asia sau India si scot in mod nejustificat telefoanele din garantie.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Chiar nu mai stiu, pt ca ultimul cumparat de la eMag a fost acum cca 2 ani.

Acum am cunostiinte in UE, care mi le cumpara cum apar :D

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si eu care credeam ca a facut Apple vreo achizitie...

#7
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View PostAdm, on 22 ianuarie 2016 - 15:51, said:

De exemplu eu de cate ori am cumparat un dispozitiv IOS de la eMag, mi-a venit cu incarcator de UK Posted Image
La mine MacBook-ul si iPad-ul au venit cu incarcator pentru Romania. Nici macar adaptor pentru alt tip de priza nu am.

#8
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
distribuitori autorizati sunt: iStyle, noumax, eMAG si inca unul in mall promenada.

De la eMAG am luat un macbook pro retina de 15" si un iphone 5s de 64gb. Ambele au venit cu certificate de garantie cu care pot merge la istyle (spre exemplu). Nu au treaba cu quickmobile. Ambele au incarcatoare de Romania.

@AndyM: cum adica "au venit cu incarcator pentru Romania. nici macar adaptor pentru alt tip de priza nu am"?!

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,485
  • Înscris: 19.04.2009
Acum cativa ani singurul importator oficial era IRIS, devenit Apcom.

Cei mai okay, cel putin pentru serviciile post achizitie mi s-au parut noumax. La iStyle mai fac figuri uneori..

Emag nu are treaba cu primul "apple store", nu exista asa ceva in romania :) au fost altii cu mult inaintea lor (iStyle si noumax de exemplu).

Cum s-a zis mai sus, 16GB sunt putini.

2 variante mai ieftine:
cumparate prin cineva din UE, cu factura si tot ce vrei.
Cumparate din turcia dar ma greu cu introdusul facturii (ca pesoana fizica iesi foarte ieftin daca cumperi apple din turica, mai ieftin decat in US chiar. Pe langa faptul ca pretul oficial pe apple.com.tr e mic, iti mai dau si TVA-ul inapoi la parasirea tarii :) )

#10
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View PostRCG, on 22 ianuarie 2016 - 16:47, said:

@AndyM: cum adica "au venit cu incarcator pentru Romania. nici macar adaptor pentru alt tip de priza nu am"?!
Adica mi-a venit cu stecherul de la transformator compatibil pentru prizele noastre.
Apple are obiceiul sa dea prin europa stechere pentru US si un adaptor pentru cel european. Am primit odata asa.

#11
micro1234

micro1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.11.2015

View Postlex404, on 22 ianuarie 2016 - 17:34, said:



Emag nu are treaba cu primul "apple store", nu exista asa ceva in romania Posted Image au fost altii cu mult inaintea lor (iStyle si noumax de exemplu).



iStyle si noumax sunt reseller autorizati, apple shop e altceva... fa diferenta si da emag este apple shop, device-urile sunt aduse de la apcom/iris(importator oficial).

Bafta!

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,485
  • Înscris: 19.04.2009
istyle/ noumax tot de la apcom le aduc :)
Exista doar 2 concepte: apple reseller si apple store. Cel din urma e detinut integral de apple, nu de terti.

In rest, toti sunt reselleri.
Ce face emagul acum e doar marketing atata timp cat noi NU avem un apple store oficial.
Singurul recunoscut ca magazin oficial e chiar importatorul, apcom. De aia cand intri pe apple.ro iti zice sa cumperi de la ei (nu si de la altii)

#13
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006

View PostAndyM, on 22 ianuarie 2016 - 18:04, said:

Adica mi-a venit cu stecherul de la transformator compatibil pentru prizele noastre.
Apple are obiceiul sa dea prin europa stechere pentru US si un adaptor pentru cel european. Am primit odata asa.

6 iphone-uri, 3 macbook-uri si un ipad. Toate priza de europa. Pachete sigilate, luate din surse sigure (istyle, emag etc.) :). Un macbook air luat de pe aeroport din uk a venit cu priza de uk (cum e si normal).

Apple nu iti da adaptoare. Nu ai nevoie de adaptoare. La macbook (spre exemplu) se schimba doar capatul care intra in priza.

#14
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Si emag si altex si flanco sunt distribuitori autorizati apple ... de fapt sunt multi: https://locate.apple...&lon=26.1040483

#15
jamalex2001

jamalex2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.03.2010
am luat de la emag

din cand in cand apple are niste reduceri (5% sau 10% pentru unele modele) dar nu reusesc mereu sa prind .

#16
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
vad ca topicul e stins demult.
vin cu o intrebare:
pot cumpara online un imac de la apple store irlanda, germania, luxemburg, franta...? sau sunt "obligat" sa-l cumpar de la retailerii nostri.
toti au preturi mult mai bune decat retailerii din Romania. am facut multe simulari de configuratii si imi iese ca le dau "cadou" la retailerii romani pana la 400 de euro. pentru nimic. ma refer la imac 27' 2019, pe care apcom nici nu il are in oferta, doar modele 2017.

de ce trec pe mac? deoarece se apropie sfarsitul w7. si w10 nu inghit. daca la serviciu sunt nevoit, acasa e alegerea mea, nu sunt legat cu cordon ombilical de ms.

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Nu, nu poti comanda din alta tara, cu livrare in Romania.
Avantajul cumpararii din Romania sunt cei 2 ani garantie, in rest... pt ieftin, exista OLX.

#18
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005

View PostAdm, on 05 august 2019 - 23:33, said:

Nu, nu poti comanda din alta tara, cu livrare in Romania.
Avantajul cumpararii din Romania sunt cei 2 ani garantie, in rest... pt ieftin, exista OLX.
pai nu e vorba de ieftin, e vorba ca istyle sau altii nu sunt neam cu mine ca sa le dau cadou sute de euro. si 2 ani garantie = 0. daca se strica ceva, se strica in 3 luni. ok, astept sa am un drum in germania.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate