Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Migrare de la Windows XP SP3 la Linux - fost "upgrade la linux?"

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
seVes

seVes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 21.01.2016
Salut,in urma cu putin timp m-am gandit sa ma "apuc" sa invat ceva programare. Totodata m-am gandit sa las deoparte vechiul Windows XP SP3 si sa trec pe Linux.
Specificatiile pc-ului meu sunt modeste:
Cpu: AMD Sempron, 1800 MHz (9 x 200) 3000+
Motherboard Name: ECS GS7610 Ultra
Memory:640 MB DDR2 (o sa mai adaug 1GB)

#2
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Bravo!

#3
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 08.12.2009
Zorin OS Lite:
http://zorinos.com/download10.html

#4
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012
Arch Linux + Lxde, în acest fel poți să rulezi decent și un web browser cu câteva tab-uri deschise.

#5
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Tot Arch Linux recomand si eu.
O configuratie mai "puternica"...am pus x64 pe 2gb...ca-mi trebuie sa integrez un script in ISO de la arch,....

PS. PC-ul nepotelului....2HD-uri de 80 pe IDE..

Attached Files


Edited by xxvirusxx, 22 January 2016 - 15:48.


#6
MoltenHD14

MoltenHD14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.01.2016
Salutare!
Nu îți recomand Arch încă de la început. O să te obișnuiești destul de greu cu el.
Îți recomand cu căldură ZorinOS, un sistem foarte "light-weight", care are opțiuni pentru interfață (poți să-l faci să arate aproximativ ca un Windows sau Mac OS) din câteva click-uri. În plus, a fost special conceput pentru acomodarea de la Windows la Linux.

Cât despre programare, nu prea contează așa de mult sistemul de operare, însă dacă te-ai decis serios să înveți, îți recomand să începi cu C (limbajul în care a fost scris Linux-ul) și apoi să continui cu limbajele mai avansate.

Numai bine!

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu exista upgrade de la Windows la Linux. Am modificat titlul.

#8
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008
Pentru configuratia ta mediile de lucru precum Xfce, Lxde sau Mate (de pe Linux mint) sunt optiunile pe care sa le ai in vedere.

Ca sa afli care iti "place" poti avea in vedere distributii linux care le ofera, precum Linux Mint, Lubuntu, Xubuntu, Fedora cu Xfce https://spins.fedoraproject.org/xfce/ sau precum ti s-a mentionat in raspunsurile anterior. Testarea o poti face printr-un live cd sau USB.

#9
criptoriga

criptoriga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 29.03.2015
1. Prima variantă: să experimentezi. Însă la sistemul tău nu merge chiar orice. Mai bine eviţi Linux Mint Cinnamon şi Ubuntu, pentru că sunt flămânde de RAM. Există tot felul de sisteme exotice, dar e important să ai în vedere ce DE (Desktop Environment) folosesc. Te interesează un DE care consumă puţini RAM, cum ar fi Xfce, Mate. Şi mai puţin consumă LXDE (cu o variantă apropiată LXQT) şi Openbox. Dintre linux-urile cu Openbox, o variantă e Chromixium, care mi se pare foarte atractiv, în simplitatea lui. Mai există şi Fluxbox, i3 (de găsit ca variante de Manjaro OS).
2. A doua variantă, pentru care bag mâna în foc, este Peppermint OS. Asta dacă nu ai chef să te aventurezi şi tot ce vrei este un sistem care să funcţioneze, fără prea mari bătăi de cap.
E bine să ştii că, deşi sunt câteva sute de sisteme Linux, diversitatea e mai mult aparentă. Există şi distribuţii ("distro", adică sisteme Linux) independente, dar marile familii sunt: Debian & Ubuntu (cu enorm de multe sisteme derivate pe baza Ubuntu); Fedora; OpenSuse; Arch. Toate folosesc, însă, acelaşi kernel Linux, aceleaşi programe, mai mult sau mai puţin, şi aceleaşi medii grafice (DE).
Avantajele lui Peppermint:
1. Foloseşte DE-ul LXDE, care presupune un consum mic de memorie.
2. Managerul de fişiere este Thunar, ca în Xfce, care mie îmi place f. mult.
3. Pe lângă Synaptic, are preinstalat un manager de aplicaţii din Linux Mint, foarte intuitiv şi el - poate mai intuitiv decât Synaptic.
4. Un avantaj este că nu e deloc un distro exotic - nu e altceva decât un Ubuntu customizat. După ce îl instalezi, e uşor să-l "finisezi" citind despre "primii paşi" pe care-i faci pe Ubuntu. Un exemplu - cum să instalezi acele "Ubuntu extras", printre care şi fonturile Microsoft.
5. Performanţa nu scade. Prietena mea are deja Ubuntu de mai multe luni şi nu apar ciudăţenii. Pe Xubuntu şi Manjaro Xfce calculatorul gâfăia, se mai bloca, dădea erori, browsingul era tot mai greoi. Peppermint funcţionează stas.
6. Interfaţa e ceva mai familiară pentru un utilizator de XP decât cea de la Lubuntu 14.04.
Cu Lubuntu sau Peppermint cred că mergi la sigur şi că nu vei avea probleme de drivere.

Edited by criptoriga, 08 February 2016 - 21:44.


#10
criptoriga

criptoriga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 29.03.2015
Referitor la recomandările de mai sus: Zorin OS e superb, funcţionează perfect pe laptopul meu cu procesor i7, dar nu l-am testat pe un PC vechi. Există şi Zorin Lite, cu DE bazat pe LXDE, deci făcut pentru calculatoarele cu puţini RAM. Totuşi, nu orice sistem derivat din Ubuntu e o recomandare sigură - Xubuntu s-a făcut de râs pe unul din PC-urile pe care l-am instalat. Peppermint e mai puţin atractiv ca Zorin, dar sunt sigur că pot să-l recomand.
Iar Arch... poţi să încerci, dar ţine cont că e pentru cei care au timp de pierdut în primul rând cu instalarea. Şi presupun că vrei să înveţi programare, nu cum să instalezi un sistem Linux ca în anii 90 :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate