Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Pachetelul cu mancare a scolarului de gimnaziu

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Scoala nu are semiinternat? Eu ii plateam fiului meu masa de pranz. Si la liceu avea bani ca sa manance la cantina de acolo.
Alfel, sandwichi tip submarin https://www.google.r...KHbGVClYQ_AUIBQ
Stiu ca suna pompos, dar in esenta este vorba de cornuri proaspete de 0.9 lei de la Meg..taiate la jumate, unse cu unt si peste el pus cateva feliute de cascaval, sunca, sau salam. Eventual si o frunza de salata..
Ideea e de prezentare. Sotie le impatureste in folie de alumniu subtire, asa ca arata superb.Am vazut nu stiu cati colegi oftand numai cand le privesc..Si ies la maxim 2 lei......
Eu mananc zilnic 2 la servciu..Si ma tin pana pe la ora 6 seara..A, ratia mea mai contine si un covrig..Dar si uzual macar 2 ceaiuri sau cafele..

View PostFrom 21 ianuarie 2016 - 19:49:

Mai e programul corn si lapte prin scoli?Ca puneau substante in ele pentru a scadea inteligenta,distruge sanatatea si a-i face supusi invatatorului,directorului,etc.
Mie mi-e clar..

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Din cauza mediului, este foarte greu ca acele sandwich-uri sa fie folosite. Cel mai bine vorbesti cu copilul si ce spune el aia faci.

#21
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Abunda amidoanele si dulciurile, de aia e Romania plina de copii grasi si plini de carii.

#22
igivan

igivan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 22.05.2014
sandeviciuri cu cascaval/sunca presata sau niste cornuri. doua  mere. o banana.

Edited by igivan, 21 January 2016 - 20:24.


#23
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Cam multa mancare le puneti unor copii  :D.

#24
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postticusor, on 21 ianuarie 2016 - 19:03, said:

Incep eu cu un exemplu de pachetel :
-mar
-sandwich: paine cu unt peste care se razuie ou fiert

View Postticusor, on 21 ianuarie 2016 - 19:36, said:

nu am curaj sa ii pun la scoala paine cu ou.

coane, ce fumasi? ca pare bun...

1: mai intai vii cu o "idee de pachetel", dar dup-aia nu mai e o idee buna sa-i dai la scoala paine cu ou...wtf...ne hotaram si noi?

2: dimineata paine cu ou, la scoala (daca ne hotaram) paine cu ou, la cina...paine cu ou. cam multe oua, nu crezi? are si el un
ficat totusi, inca nedezvoltat bine. pai daca tu i-l rupi d-acuma cu atatea oua, el/ea ce dracu' mai rupe mai incolo, cu bautura?!?

#25
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015

View Postbietu, on 21 ianuarie 2016 - 19:23, said:

Paine integrala cu snitel din piept de pui, ridichii de luna taiate felii si frunze de salata.
Super naspa. Ii adaugi o gramada de calorii in plus ( de la snitel) fara micronutrienti.

Cel mai bine e sa va invatati copiii sa manance dimineata. Dupa ora 17-18 sa nu mai manance nimic, iar la scoale le dati fructe si alune, nuci etc.

Edited by andy1992, 21 January 2016 - 20:32.


#26
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postandy1992, on 21 ianuarie 2016 - 20:29, said:

Super naspa. Ii adaugi o gramada de calorii in plus ( de la snitel) fara micronutrienti.
ce-s aia? pentru cine nu stie si nu le are cu chimia alimentara.


View Postandy1992, on 21 ianuarie 2016 - 20:29, said:

Cel mai bine e sa va invatati copiii sa manance dimineata. Dupa ora 17-18 sa nu mai manance nimic, iar la scoale le dati fructe si alune, nuci etc.
buuun. studiu de caz:

- plodu' intra la scoala la 8-9-10. chiar 12-1 pe vremea mea. se invata in doua schimburi. chiar trei la un moment dat. acu' o fi facut funeriu altfel.
- i-ai dat dimineata sa manance bine.
- la scoala, ii dai fructe si nuci, seminte (ca doar suntem natie de samantari, ne respectam principiile) si alte papagalisme.
- iese plodu' de la scoala la 3-4-5 dupa-amiaza. mai face pana acasa juma de ora sau o ora, ca doar l-ai dat la o scoala "buna, de vaza", nu de cartier sa ajunga in 10-15 minute.

si acum:

- daca tu nu esti acasa si ala se uita la televizor si el sau se joaca pana vii tu, rupt in gura de la munca, cine-i pune o farfurie cu mancare, gatita corespunzator? presupunem ca bunica,
mama soacra nu-i prin zona.

- ii dai o masa tapana dimineata, dupa aia il tii pe mere si conifere (de dragul pseudo-rimei) all day long...o ciorba, o ceva, cand ii mai bagi la mat? ca doar nu i-o dai dimineata, dupa ce
se spala pe dinti si casca rupt de somn c-a spart whatsapp-u' pana la 1 noaptea, pe sub paturica.


si daca mai ai si un plod cu stomacu' tandari, cum am fost eu, care nu poate sa manance dimineata, ca altfel nici emetiralu' nu-l mai potoleste, ce te faci?

Edited by dygey, 21 January 2016 - 20:49.


#27
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

View Postandy1992, on 21 ianuarie 2016 - 20:29, said:

Cel mai bine e sa va invatati copiii sa manance dimineata.
Vezi ca nu e bine sa manance imediat dupa ce se trezeste. Citisem undeva ca trebuie sa treaca macar o ora pana cand e pregatit organismul.

#28
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,123
  • Înscris: 10.07.2013
O banana, o portocala sau un mar!Posted Image

*Sunt de evitat mezelurile, chiftelele sau pestele la gradinita/ scoala/ facultate!

Edited by xmanyacs77, 21 January 2016 - 21:02.


#29
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postandy1992, on 21 ianuarie 2016 - 20:29, said:

Super naspa. Ii adaugi o gramada de calorii in plus ( de la snitel) fara micronutrienti.

Cel mai bine e sa va invatati copiii sa manance dimineata. Dupa ora 17-18 sa nu mai manance nimic, iar la scoale le dati fructe si alune, nuci etc.


Astea sint timpenii. Copiii daca au o viata activa (si multi au) au nevoie de o multime de calorii ca sa fuga si ca sa creasca. Doar ca nu trebuie sa vina prea multe din zahar/amidoane si e bine ca prajelile si alimentele procesate sa fie limitate.

#30
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View PostPrien, on 21 ianuarie 2016 - 20:08, said:

Eu mananc zilnic 2 la servciu..Si ma tin pana pe la ora 6 seara..A, ratia mea mai contine si un covrig..Dar si uzual macar 2 ceaiuri sau cafele..

Cum bre, mananci decat atat la 52 de ani?

Edited by Damascus77, 21 January 2016 - 21:52.


#31
SCENT-OF-SHARP

SCENT-OF-SHARP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.10.2015

View Postticusor, on 21 ianuarie 2016 - 19:36, said:

Dimineata ii mai dam paine cu ou si o cana cu lapte dar nu am curaj sa ii pun la scoala paine cu ou.

Egg salad sandwich ? Ca să fie variat, gustos şi sănătos.
Şi este şi cool.

Altă variantă : sandwich cu unt de arahide.

Altă variantă : sandwich cu pastă de ton.

Edited by SCENT-OF-SHARP, 21 January 2016 - 22:07.


#32
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
complicat cu pacheţelul
Micul dejun ou moale de la ţară, o felie de pâine de secară home made cu făina mea, ori lapte cu fulgi de porumb şi sau cu fulgi de ovăz, sau ou poşat. Poate brânză proaspătă de vaci sau o sana. Ca pacheţel am renunţat la cumpărat cornuri gen 7days şi fie vorbim de o banana, fie un sandwich cu caşcaval şi şuncă la sandwich maker. Pe la 1 fetele mănâncă meniul de la şcoală, este destul de variat, nu prea pot să intervin acolo. La 4 le iau de la step şi pe la 5 maxim iau cina. Rar seara lapte cu cereale sau nişte fructe. Nu sunt nişte silfide dar măcar încercăm.

#33
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postticusor, on 21 ianuarie 2016 - 19:03, said:


O varianta ar fi si sandwich cu pui:
- bucati dintr-un pui facut intreg, la cuptor, cu salata;
- pui in genul celui de la KFC/McDonalds (fillets) - cu o bucata de cascaval, niste castraveciori murati, salata, in baton;
- burgeri de pui/curcan - in chifla.
Puteti sa va faceti si sosuri pentru sandwich-uri.
Fructe, legume - taiate, sa fie snacks-uri - usor de mancat. Copilul si le poate pregati singur. Puteti incerca sa faceti acasa chipsi din legume.

Edited by Arianna-D, 21 January 2016 - 22:57.


#34
Grajdarul_Moralist

Grajdarul_Moralist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.01.2016

View PostSerafim606, on 21 ianuarie 2016 - 19:59, said:

Asta cand ai inventat-o?

Nu eu,ci ministrul educatiei.

Incearca si tu sa gandesti data viitoare.

Edited by Grajdarul_Moralist, 22 January 2016 - 03:03.


#35
Lorothy

Lorothy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 18.01.2016
Ar trebui sa existe cantine in scoli si licee.

#36
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostLorothy, on 22 ianuarie 2016 - 12:10, said:

Ar trebui sa existe cantine in scoli si licee.
Exista. In Bucuresti de ex la sc 85 si la liceul Cantermir unde a invatat baiatul meu..

View PostDamascus77, on 21 ianuarie 2016 - 21:52, said:

Eu mananc zilnic 2 sandvich-uri la serviciu..Si ma tin pana pe la ora 6 seara..A, ratia mea mai contine si un covrig..Dar si uzual macar 2 ceaiuri sau cafele..
Cum bre, mananci decat atat la 52 de ani?
Asa e. Am un obicei cam prost, hi, hi..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate