Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Rogue One: A Star Wars Story (2016)

- - - - -
  • Please log in to reply
224 replies to this topic

#199
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
Au facut-o CGI pe printesa Leia ....

#200
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
si pe Moff Tarkin

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xMB2sLwz0Do?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#201
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View PostRosebud09, on 30 decembrie 2016 - 02:39, said:

Star-Wars. o mare afacere deci. iar recentul episod din serie se incadreaza doar la "film comercial, serie III"

Sa te plangi ca un film din franciza Star Wars e comercial, e ca si cum ai banui ca noul burger din oferta McDonalds cam incurajeaza consumerismul. E divertisment, nu-i Tarkovsky, Bergman, Majewski, Andersson, Greenaway. Poate cel mult aspira la un comercial  inteligent in genul filmelor lui Orson Welles. Nu-ti iei bilet la  Star Wars ca sa  iti chestionezi  cunostiintele si weltanschaung-ul, O faci pentru satisfacerea unor nevoi aflate putin mai la baza piramidei lui Maslow.

Edited by iulian_k, 21 February 2017 - 02:23.


#202
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,505
  • Înscris: 30.10.2003

View Postentity22, on 03 ianuarie 2017 - 01:33, said:

Mie sincer mi-a placut mai mult Rogue One decat Force Awakens, a fost cumva un film mai matur si cu ceva mai putin fan service(desi tot destul de mult).
Filmul asta va place mai mult decat Force Awakens, tocmai pentru "maturitatea" lui, daca putem spune asa. Fanii din anii 80, 90, sunt acum oameni in toata firea, deci filmele SW ar trebui sa se adreseze lor si nu copiilor din generatia asta.

#203
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

View Postgi_fubar, on 20 februarie 2017 - 19:37, said:

Au facut-o CGI pe printesa Leia ....

Da, s-a mai discutat. Din pacate daca Tarkin a fost destul de bine facut, ptr Leia nu prea si-au batut capul ptr cele 4 secunde de film. Se vede de la o posta falsitatea imaginii.

#204
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Mie mi s-a parut pe dos, poate pentru ca stiam ca actorul care il interpretase pe Tarkin murise, dar oricum am fost placut impresionat de realizare acestuia.
In schimb la Leia nu am observat nimic.

#205
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

sunt acum oameni in toata firea, deci filmele SW ar trebui sa se adreseze lor si nu copiilor din generatia asta.
marchandise-ul n-are atata succes la adulti... iar SW pe asta se bazeaza!
iar franciza apartinand acum disney, nu te astepta la altceva!

#206
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Din punctul meu de vedere, Rogue One e o gura de oxigen ca realizare, fata de I, II, III si chiar VII. Chiar aduce ca spirit si realizare cu trilogia originala.

#207
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
ce am remarcat si recunosc ca mi-a placut, este cum au folosit elemente "retro" care se gasesc si in A New Hope. Ma refer aici la statia de comanda a Death Star cu butoane mari si colorate ca in viziunea lui Lucas din 77, cu sunetele alea ciudate, cu operatorii cu castile alea ciudate tot ca in 77, sistemul de ochire din tie fighters (destul de copilaresc pare astazi), etc. adica nu ne-au asaltat cu ecrane digitale si holograme, etc.

si finalul este...misto tare culminand cu sabia lui Vader care se aprinde in intuneric...

foarte bine surpins imentul de sacrificiu.

abia astept povestea lui Han Solo.

#208
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Normal ca au folosit acele elemente retro devreme ce evenimentel se desfasoara cronologic inainte de "A new hope". E cu totul altceva fata de universul StarTrek unde filmele mai noi, desi plasate cronologic pe timpul capitanului Kirk au elemente mai avangardiste, dar aici sunt alte explicatii.

View Postmaster_oz, on 21 februarie 2017 - 21:56, said:

Mie mi s-a parut pe dos, poate pentru ca stiam ca actorul care il interpretase pe Tarkin murise, dar oricum am fost placut impresionat de realizare acestuia.
In schimb la Leia nu am observat nimic.
Imi revizuiesc aceasta observatie: Realizarea lui Tarkin pare foarte apropiata de animatie, miscarile fetei lui arata ca si cum si-ar misca tot sistemul osos al figurii iar in ceea ce o priveste pe Leia asta e chiar mai prost realizata, noroc ca apare doar cateva secunde.

#209
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
Iesea mult mai bine daca foloseau un actor real cu masca pe fata (nu era deloc greu de realizat). Asa oricat de bine ar fi realizat modelul 3D, tot observi miscarea aia nenaturala, de robot/personaj digital.

#210
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Intr-un post anterior am zis ca a fost bine realizat personajul. Nu am vazut o miscare de robot. Ulterior am revazut filmul si miscarile muschilor fetei mi s-au parut a fi amplificate, nefiresti, asemeni unor personaje de desene animate tipice disney. De aceea mi-am revizuit opinia. Asa ca o imagine facuta pe calculator e, si ar fi fost ok, daca l-ar fi facut mai inexpresiv, exact cum era actorul din seria Star Wars.

Am gasit o comparatie, nu e foarte convingatoare, in general observatiile mele priveau personajul CGI atunci cand nu vorbea si avea tot felul de grimase faciale.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KsuvXHGCVXE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#211
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,505
  • Înscris: 30.10.2003
Clar ca nu puteau sa-l faca perfect. Mie mi-a parut rau ca am citit pe net cum ca ar fi fost facut CGI. Altfel nici nu sesizam. De aceea cand mai apare un film incerc sa citec cat mai putine informatii despre el.

E aiurea sa te pui sa analizezi filmele in halul asta. Sunt multe filme excelente care daca le iei la puricat, au o gramada de greseli.

Edited by Bursul, 21 March 2017 - 14:31.


#212
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Nu putea fi facut perfect si din cauza ca acel CGI inseamna practic niste texturi adaugate pe PC pe fata unui alt actor - care are mai multe puncte de referinta trasate pe fata.
Chiar dac e cautat un actor cu aspect fizic apropiat, diferente tot vor fi.

#213
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View PostBursul, on 21 martie 2017 - 14:31, said:

E aiurea sa te pui sa analizezi filmele in halul asta. Sunt multe filme excelente care daca le iei la puricat, au o gramada de greseli.
Sunt si altii care iau filme la puricat si mai jos e un video despre Rogue one; io am vazut doar o greseala, ei vreo 10, dar cine stie cate or fi cand o sa apara video cu titlul "Everything Wrong With..." a celor de la CinemaSins. (am editat deoarece este deja un titlu identic pe youtube, dar nu e pe placul meu)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ARl7gQKHA7s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by master_oz, 21 March 2017 - 20:13.


#214
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Aia cu trenul de aterizare o remarcasem si eu. Asta e... numai cine nu munceste nu greseste...

#215
Nicolle29

Nicolle29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.03.2017

View PostDarkShadow123, on 21 ianuarie 2016 - 17:29, said:

Interesat,din cate am vazut este o antopogie,practic o trilogie paralela care va incepe cu acest film.Astept sa il vad.Sunt un mare fan Star Wars.
Si eu sunt o mare fana Star Wars, imi poti recomanda unde sa-l vizualizez?

#216
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Asta al catelea episod este? Cand naiba distrug Steaua Mortii ca din anii 70 se tot chinuie....ce naiba astia chiar nu au imaginatie?

Edited by Clovis, 26 March 2017 - 22:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate