Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Paralizie in somn sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014
Deci, am citit pe net despre paralizia in somn, si mi-am amintit ca mi s-a intamplat o data, dar nu asa cum e descrisa. Asadar, mi-am pus castile pe cap, eram foarte atent la versuri [ascultam rap, despre droguri mai exact], si m-am relaxat atat de tare incat simteam ca incet, incet, paralizez, dar eram constient ca ascult muzica. Simteam o mica greutate pe piept, si pur si simplu, la un moment dat, simteam cum se misca patul cu mine =))))
Dar ma puteam misca, controla, daca deschideam ochii imi reveneam. Si nu vedeam nimic, adica nu visam ceva.
Explicatia mea logica e ca am adormit, dar doar pe jumatate, muzica mi-a tinut o parte a creierului treaza, pentru ca si atunci cand simteam ca eram paralizat se auzea vocea lu' Dragonu' pe fundal. Sa spun sincer, simteam putina adrenalina. Si dimineata aveam o durere groaznica de cap. Intrebarea mea este : Ce am experimentat eu datorita muzicii, se poate numi paralizie in somn? A mai experimentat vreunul dintre voi asa ceva?

#2
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,504
  • Înscris: 16.03.2004

 CaptainMe, on 21 ianuarie 2016 - 10:19, said:

Dar ma puteam misca

Atunci nu ai fost paralizat !Posted Image

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Se pare ca te plictisesti. Vezi si tu un film, citeste o carte, etc...

#4
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

 dark, on 21 ianuarie 2016 - 10:25, said:


Atunci nu ai fost paralizat !Posted Image
Da, dar nu stiu cum sa explic, adica simteam ca imi amorteste corpul foarte tare,si intr-un final ma puteam misca, dar nu asa, ca un om obisnuit =))

#5
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012

 CaptainMe, on 21 ianuarie 2016 - 10:19, said:

se auzea vocea lu' Dragonu' pe fundal.
De aici ti se trage tot.

#6
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

 CaptainMe, on 21 ianuarie 2016 - 10:27, said:

Da, dar nu stiu cum sa explic, adica simteam ca imi amorteste corpul foarte tare,si intr-un final ma puteam misca, dar nu asa, ca un om obisnuit =))

Tu mai aveai umpic si adormeai.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Explicatia stiintifica

Paralizia in timpul somnului inseamna de fapt sa te simti constient, dar sa nu te poti misca. Se intampla cand o persoana traverseaza doua stadii de trezire si somn, cand creierul se trezeste din starea de REM (rapid eye movement - miscare rapida a ochilor), dar corpul ramane in continuare nemiscat. In timpul acestor tranzitii, s-ar putea sa nu poti sa te misti sau sa vorbesti timp de cateva secunde sau minute, poti sa simti o senzatie de sufocare sau de presiune. Unele persoane simt chiar niste prezente stranii in jurul lor, vad si aud lucruri ireale, avand halucinatii. Dereglarea poate fi insotita de narcolepsie, o nevoie incontrolabila de a dormi in timpul zilei, insotita de contractii scurte ale muschilor, cel mai adesea legate de emotii bruste, cum ar fi furia sau teama.

Cand se intampla?

Paralizia in timpul somnului poate sa intervina ori atunci cand adormi, ori pe masura ce te trezesti din somn. Pe masura ce adormi, corpul ti se relaxeaza incet, devii tot mai putin constient, astfel incat nu observi schimbarea. Totusi, daca ramai constient sau devii constient in timp ce adormi, s-ar putea sa observi ca nu poti sa te misti sau sa vorbesti.

In timpul somnului, corpul alterneaza intre starea REM si starea numita "miscarea non-rapida a ochilor" (NREM-non-rapid eye movement). Un ciclu de REM si NREM dureaza circa 90 de minute. Mai intai are loc faza de "miscare non-rapida a ochilor" care reprezinta circa 75% din intreaga perioada de somn. Atunci, corpul se relaxeaza si se reincarca cu energie. La finalul acestei prime perioade, somnul trece in stadiul de "miscare rapida a ochiului". Ochii ti se misca rapid si poti sa visezi, dar restul corpului iti ramane foarte relaxat. Muschii sunt "dezactivati" in timpul acestui stadiu al somnului. Daca devii constient inainte ca acest ciclu sa se incheie, poti sa observi ca nu poti sa te misti sau sa vorbesti.
Read more: http://www.doctor.in...l#ixzz3xrni1m1o


#8
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002

 CaptainMe, on 21 ianuarie 2016 - 10:19, said:

...cand simteam ca eram paralizat se auzea vocea lu' Dragonu' pe fundal. Sa spun sincer, simteam putina adrenalina. Si dimineata aveam o durere groaznica de cap.
Inseamna ca muzica n-a fost de calitate, daca te-a durut capul dupa. Cel ma bine te paralizezi cu o palinca curata.Posted Image

#9
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

 Wotan, on 21 ianuarie 2016 - 10:54, said:

Inseamna ca muzica n-a fost de calitate, daca te-a durut capul dupa. Cel ma bine te paralizezi cu o palinca curata.Posted Image
E de calitate, asculta Specii, mi se pare cea mai buna trupa =)). Dar am vazut ca in starea aia nu m-am putut odhini suficient.. Imi place ideea cu palinca.

#10
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,504
  • Înscris: 16.03.2004

 CaptainMe, on 21 ianuarie 2016 - 10:27, said:

Da, dar nu stiu cum sa explic, adica simteam ca imi amorteste corpul foarte tare,si intr-un final ma puteam misca, dar nu asa, ca un om obisnuit =))
Atipisesi.

#11
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 01.02.2007
Zi-ne si noua ce ai fumat inainte si cat de calitate a fost, ca sa stim toti factorii externi care au actionat asupra ta!

#12
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015
poate ai mancat gogosari sau ai tras ceva inainte de ti-a dat efectul AcelaPosted Image

#13
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

 Serafim606, on 21 ianuarie 2016 - 10:38, said:


Tu mai aveai umpic
Ce-i aia umpic?

#14
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

 dacibesti, on 21 ianuarie 2016 - 11:19, said:

Zi-ne si noua ce ai fumat inainte si cat de calitate a fost, ca sa stim toti factorii externi care au actionat asupra ta!

 bogdan1811, on 21 ianuarie 2016 - 11:20, said:

poate ai mancat gogosari sau ai tras ceva inainte de ti-a dat efectul AcelaPosted Image
Probabil ca daca as fii tras ceva mi-as fii dat seama de la ce e si nu as mai fii pus intrebarea =))

#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011

 lik_lights, on 21 ianuarie 2016 - 11:24, said:


Ce-i aia umpic?

Puțintel  :P

#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,437
  • Înscris: 10.08.2005

 CaptainMe, on 21 ianuarie 2016 - 10:19, said:

Deci, am citit pe net despre paralizia in somn, si mi-am amintit ca mi s-a intamplat o data, dar nu asa cum e descrisa. Asadar, mi-am pus castile pe cap, eram foarte atent la versuri [ascultam rap, despre droguri mai exact], si m-am relaxat atat de tare incat simteam ca incet, incet, paralizez, dar eram constient ca ascult muzica. Simteam o mica greutate pe piept, si pur si simplu, la un moment dat, simteam cum se misca patul cu mine =))))
Dar ma puteam misca, controla, daca deschideam ochii imi reveneam. Si nu vedeam nimic, adica nu visam ceva.
Explicatia mea logica e ca am adormit, dar doar pe jumatate, muzica mi-a tinut o parte a creierului treaza, pentru ca si atunci cand simteam ca eram paralizat se auzea vocea lu' Dragonu' pe fundal. Sa spun sincer, simteam putina adrenalina. Si dimineata aveam o durere groaznica de cap. Intrebarea mea este : Ce am experimentat eu datorita muzicii, se poate numi paralizie in somn? A mai experimentat vreunul dintre voi asa ceva?
stii ce inseamna paralizat ?

https://en.wikipedia...Sleep_paralysis

p.s. asta tine de Medicina nu de paranormal

Edited by MarianG, 21 January 2016 - 11:55.


#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 MembruAnonim, on 21 ianuarie 2016 - 10:46, said:


Cum adica

Paralizia in timpul somnului inseamna de fapt sa te simti constient, dar sa nu te poti misca.

Somnul este o stare de inconstienta,prin definitie.


Cum mama saraciei poti dormi,constient fiind?



#18
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 adisz, on 21 ianuarie 2016 - 12:20, said:



Cum adica

Paralizia in timpul somnului inseamna de fapt sa te simti constient, dar sa nu te poti misca.

Somnul este o stare de inconstienta,prin definitie.


Cum mama saraciei poti dormi,constient fiind?



      Ai perfecta dreptate.
      Asa se intampla cand teoriile sunt emise de niste gogosari care se cred oameni de stiinta.
      In somn, acea parte a creierului care se ocupa de miscarea voluntara, este inactiva.
      Paralizia in schimb inseamna inabilitatea de a folosi anumiti muschi in mod voluntar si constient.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate