Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Porumbel care nu zboara

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

Lorothy

Lorothy

Member

• Grup: Members
Am gasit un porumbel (nu gugustiuc) care este destul de vioi, manaca, bea apa si merge bine, insa nu zboara. L-am dus la un cabinet si acolo nu i-au gasit vreo plaga sau vreo fractura la palparea aripilor. Veterinarul nu a dat nici un verdict clar si a ramas sa asteptam sa isi revina. Astazi e doua zi si se comporta tot ca o gaina...nu face nici o tentativa de a zbura chiar si daca este speriat, sau incerc sa il prind prin casa. Tinde sa se retraga intr-un colt. Nu imi dau seama care ar putea fi cauza. Porumbelul pare tanar dar nu este pui.

lucifer76

lucifer76

Bashtan

• Grup: Moderators
Zi mersi si pastreaza-l ca "gaina" :). Daca se invatacu tine, il poti antrena sa zboare. Nu cred ca daca ii dai drumul de la jumatate de metru nu va incerca sa zboare.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

• Grup: Senior Members
Lasa-l sa castige incredere, lasa-l sa vina el la tine dupa mancare, nu-l obliga,
Schimba veterinarul sau pregateste ciulamaua

lucifer76, on 20 ianuarie 2016 - 14:44, said:

Nu cred ca daca ii dai drumul de la jumatate de metru nu va incerca sa zboare.

Nu cred ca e cazul, poate are vreo intindere, ruptura musculara.

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

Daca stai la casa lasa-l afara in curte pe o creanga. Cand va prinde curaj va zbura. Sau poti sa-l arunci in sus (deasupra patului) sa invete sa isi deschida aripile. Poate prinde miscarea Posted Image

Edited by lucifer76, 20 January 2016 - 15:10.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

Bursul, on 20 ianuarie 2016 - 14:50, said:

Daca stai la casa lasa-l afara in curte pe o creanga. Cand va prinde curaj va zbura. Sau poti sa-l arunci in sus (deasupra patului) sa invete sa isi deschida aripile. Poate prinde miscarea Posted Image

Daca nu e pui, nu e vorba de curaj, are vreo problema

Edited by lucifer76, 20 January 2016 - 15:11.

D3an

D3an

Senior Member

gaseste o pisica si adu-o aproape de el. sigur isi va lua zborul.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

Sadicilor.

Va amintesc ca sunteti pe "Pet World", nu pe Nat geo si nici pe Master Chef

Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

Cel mai iubit dintre ploieșteni

Eu unul aştept o poză cu el, ca să ştim şi noi ce şi cum stau lucrurile, dacă venim şi noi la degustare. Lăsând gluma deoparte, iarna unii porumbei au proces "de acumulare" şi se îngraşă ia să-l vezi tu într-o lună ! :)

P.S. Sigur nu este porumbiţă !?!?!?

Kevlar111

Kevlar111

Active Member

Nu ai decat sa astepti poate isi revine, daca nu, pastreaza-l, nu il da afara, e pacat, il mananca pisicile sau moare de frig.

DarkShadow123

DarkShadow123

Junior Member

Lorothy, on 20 ianuarie 2016 - 14:36, said:

Am gasit un porumbel (nu gugustiuc) care este destul de vioi, manaca, bea apa si merge bine, insa nu zboara. L-am dus la un cabinet si acolo nu i-au gasit vreo plaga sau vreo fractura la palparea aripilor. Veterinarul nu a dat nici un verdict clar si a ramas sa asteptam sa isi revina. Astazi e doua zi si se comporta tot ca o gaina...nu face nici o tentativa de a zbura chiar si daca este speriat, sau incerc sa il prind prin casa. Tinde sa se retraga intr-un colt. Nu imi dau seama care ar putea fi cauza. Porumbelul pare tanar dar nu este pui.

Vrei sa il pastrezi?

lacrimidedor

lacrimidedor

Member

• Grup: Banned
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hZum-Vliyjo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un-ZeU

Un-ZeU

Active Member

Nu e invatat sa zboare, invata-l tu.  Cum?   pai urcate pe o cladire cu 10 etaje sari tu si in cadere ii zici uite asa tre sa faci !

Patrulescu

Patrulescu

Active Member

Probabil a ramas orfan, i-a murit mama sau s-a pierdut de cuib, si daca nu primeste lectiile de zbor pana la o anumita varsta, degeaba! nu o sa mai invete niciodata sa zboare....

maxtron_69

maxtron_69

Senior Member

Nu am inteles clar, e pui?

E sigur bolnav si speriat. O sa isi ia zborul cand isi mai revine. Asteapta cateva zile.

igivan

igivan

Junior Member

poate e doar stresat. asteapta cateva zile. daca nu-si revine, te duci cu el la ...stii tu.

Lorothy

Lorothy

Member

Am incercat sa ii dau drumul din mana pe jos si incerca foarte putin sa dea din aripi apoi cade. Cand incerc sa il prind se sperie si se ascunde si cand il prind falfaie aripile inutil. Incerc sa il las mai mult liber prin casa, si-a gasit un loc confortabil si doarme in cea mai mare parte a timpului. Am vrut sa ii mai castig increderea si i-am dat sa manace si a reactionat foarte bine. I-am pus si un pic de apa. E in apartament la un prieten fiindca eu am 4 pisici si nu avea nici o sansa acolo :)  E mai atasat de mine decat de el ca l-am tinut mult in brate, la piept aseara si era foarte relaxat. Nu am in gand sa ii dau drumul ca nu are nici o sansa. Ma pun pe curatat gainati :) Oricum as vrea sa il duc la un alt veterinar ca mie imi pare ca una din aripi o tine mai jos decat cealalta. Nu e pui ca e destul de mare ca dimensiuni dar nu e foarte ''gras''. O sa pun si o poza cu el curand. Nu stiu nimic despre porumbei, invat acum :)

maxtron_69

maxtron_69

Senior Member

Sigur e bolnav, cum am zis si mai sus, altfel nu exista sa nu zboare. Iar daca o aripa e mai jos un pic, e dovada clara.

Hrana, odihna si poate isi revine. E ca si cum ai zice de un om ca nu merge... de ce nu merge daca nu e bebelus? Ca e bolnav.

Lorothy

Lorothy

Member

Attached File  IMG_20160120_170714.jpg   296.83K   53 downloads  Sta intr-un picior ca doarme. Il cheama porumbelul Zaganu' Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate