Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Reciclarea deseurilor la Romānia

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
81 replies to this topic

#19
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
eu imi fac singur reciclarea.
ard tot ce se arde , pt ca stau in mediul rural.
chiar si pampers il bag in soba.
deci putere calorica.
pet-uri, pungi, recipiente de plastic , tot ce arde bag langa lemne in soba.
e cea mai buna reciclare ever.
iar conservele, din metal pana si capsele le arunc intr-o lada pt metal.
chiar si cele de pe drum cand le strang le ard.
odata m-am dus pe rau pe apa inghetata sa iau niste pet-uri care erau prinse in ghiata, si sa rupt , si m-am dus pana la brau in apa .
dar tot nu le-am lasat.
am strans vreo 20 de buc.
le sucesc si pun dopul si le bag in foc impreuna cu 3-4 lemne .
e ca lumanarea cu fitilul.
lemnele sub si peturile deasupra sa curga pe ele.

#20
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Subiectul este foarte bun, chiar daca nu apartine de aria de editoriale.
Si eu sunt uimit de cantitatea de gunoaie provenita din ambalaje. Pe zi ce trece se aduna tot mai multe deseuri care se arunca inutil.
Mi se pare stupid sa nu se sorteze deseurile, amestecarea facand aproape imposibila reciclarea ulterioara.
Sticla este unul dintre deseurile care nu se mai pot recicla daca este amestecat.

Discutia este lunga dar foarte utila. O voi pastra pe arie daca nu are nimeni nimic impotriva.

#21
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Arderea deseurilor nu inseamna reciclare ci poluare. Din pet-urile reciclate se pot face lucruri utile prin topire controlata.

#22
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View PostToxic00, on 20 ianuarie 2016 - 20:40, said:

Arderea deseurilor nu inseamna reciclare ci poluare. Din pet-urile reciclate se pot face lucruri utile prin topire controlata.
hai nu zau.
arderea peturilor inseamna ca nu vor mai aparea pe ape, drumuri paduri.
cea mai apropriat centru de colectare e la 94 de km , in alt judet.
am selectat in saci tot , hartie , plastic, metal, sticla de mai multe ori si au ajuns in acelasi container.
deci ce este mai bine, arderea  sau aruncate la groapa de gunoi unde se va dezintegra in sol in 100 se ani?
daca se arde se va face cenusa iar gazele care rezulta din ardere, adica monoxidul de carbon , se va aseza pe pamant si va fii benefic pt , plante.

#23
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Sigur! monoxidul se carbon si alte chimicale sunt excelente pentru vietuitoare (vegetale sau animale)!
Autoritatile ar trebui sa ia masuri pentru a preveni arderea pet-urilor.
De ce crezi ca in germania iti ofera 0.25E/pet daca-l duci inapoi la magazin si nu fac o ghena sa-i dai foc?

#24
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Eu stiam ca nu e bine sa arzi platicul, se elimina niste gaze toxice care in absenta filtrelor ajung in aerul pe care il respiram. Poate ne lamureste un chimist mai bine.

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Din pacate este foarte toxic. Dar daca reusesti sa arzi la o temperatura mare, totul se transforma in produsi uzuali: CO2, H2O

Depinde si de plastic polietilena (C2H4)n , PET (C10H8O4)n au in compzitie atomi de C,O,H care 'arsi' la temepraturi mari pot fi OK, la temperaturi mici pot da aldehide, acizi toxici.
PVC (C2H3Cl)n are in molecula si Cl, cam greu de neutralizat prin ardere.
ABS (C8H8-C4H6-C3H3N)n rezulta prin ardere produsi extrem de toxici, chiar si acid cianhidric.

Concluzia este ca prin ardere pot fi degajate molecule extrem de toxice.

#26
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Titlul e gresit .. :lol:
Ar trebui "Reciclarea deseurilor in Romania"
Eu sunt roman si reciclez... dar in alta parte. 80-90%.
E desigur vorba in primul rand de autoritati, organizare, respectarea unor conditii. Altfel romanul cu minte ar contribui bucuros la reciclare, doar sa stie ca poate si ca intr-adevar ajuta, se recicleaza.
Nu exista sa nu se poata, dar exista "ne doare undeva".
Pe deasupra se pot face bani frumosi din asta, luati exemplul (bun) de la tigani.... Desigur ca idee, nu ca mod de lucru.

Nu ardeti plasticul. Va faceti rau voua si celor din jur. E mai rau decat lasat acolo unde este, pana la urma se va gasi cineva care sa-l stranga sau se va degrada el singur. Macar strans si pus undeva in vederea reciclarii, dar nu ars.

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015
Eu nu pot recicla aici in Michigan.
In Canada o faceam, chiar si in Romania
Cand am ajuns in tara ai mi-am schimbat uleiul la motocicleta l-am dus la benzinarie sa mi-l ia, eventual sa si platesc (ca in Canada).
Se uitau la mine ca la urs.
Ulterior am gasit cateva centre care-l trangeau.. gratis, si niste neni carora le dam uleiul sa-l duca la tara sa impregneze gardul

#28
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
In benzinarii iti ia ulei ars numai daca cumperi ulei de la ei, iti preia in schimb de 1:1.

#29
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Schimbatul uleiului "acasa" e ceva ca si necunoscut, la oras aici la mine. De aia nici nu e usor de gasit loc in care sa se duca uleiul vechi. Trebuie mers la centrele mari de colectare materiale.
Toata lumea normala schimba la atelier, sigur ca e mai scump, dar e "curat".  Eu cel putin n-am schimbat niciodata aici in Ca uleiul decat la service.
Mai cumpara unii ulei, de completat la motoarele antice.

Problema este mare cu amblajele din plastic si carton. Foarte multa energie si materiale folosite pentru a lua ochii cumparatorului, mult peste ceea ce ar fi suficient pentru integritatea produsului dinauntru si pentru o prezentare decenta, mai ales la produsele alimentare.

#30
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
SI  AM AJUNS LA ULEI SI 13 000 KM IN ALTA PARTE.
la fabrica care muncesc se fac cam 80 000 de pet-uri pe ora .
ce se intampla cu cele ramase pe apa sau in camp?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6HRCT1fAfZg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Unul din motivele pentru care duc PET-urile la reciclare (acum nu ştiu cât de mult le-o selecta când golsesc mizeriile alea de tomberoane stradale) e că vreau să văd salbe de raţe, lebede, bărci pe lacuri, nu salbe de PET-uri.
Ar trebuie să pună mai multe recipiente din alea!

#32
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Romania e departe, intai sa se desfinteze dracu toate ghenele din blocuri, sa se puna tomberoane ingropate, pt a preveni furtul si mizeria si toate cele, si dupa vorbim de reciclare.
Acum se recicleaza doar la nivel industrial, de supravietuire (tigani), si anumite materiale, gen baterii, masini (rabla), etc

Sigur, o alta solutie este reducerea ambalajelor, si schimbarea tipului. Din pungi de plastic trecem la hartie, usor de incinerat si bio-degradabila, din PETuri trecem inapoi la sticle din sticla si cutii din aluminiu...
In Germania se gasesc mult mai multe recipiente de sticla, si se returneaza cu lada cu tot. Stii ce buna e o apa plata intr-o sticla adevarata de 1,5litri?

View Postsfantu.dracu, on 20 ianuarie 2016 - 11:27, said:

Știi că degeaba sunt adunate în tomberoane individuale? Tomberoanele vor fi golite într-o singură mașină. Da, fix în aia care e plină deja cu gunoiul menajer.
Masina aia are camere separate de stocare.

View Postpasilla, on 20 ianuarie 2016 - 21:45, said:

Din pacate este foarte toxic. Dar daca reusesti sa arzi la o temperatura mare, totul se transforma in produsi uzuali: CO2, H2O

Depinde si de plastic polietilena (C2H4)n , PET (C10H8O4)n au in compzitie atomi de C,O,H care 'arsi' la temepraturi mari pot fi OK, la temperaturi mici pot da aldehide, acizi toxici.
PVC (C2H3Cl)n are in molecula si Cl, cam greu de neutralizat prin ardere.
ABS (C8H8-C4H6-C3H3N)n rezulta prin ardere produsi extrem de toxici, chiar si acid cianhidric.

Concluzia este ca prin ardere pot fi degajate molecule extrem de toxice.
Rahat in ploaie, moleculele alea de la sobe sunt un gram de ploaie acida, o picatura intr-un ocean.
Si beneficiul e ca faci putere calorica fara sa mai arzi altceva.

Sigur, incinerarea de dragul incinerarii nu e indicata, contaminarea excesiva a unei zone restranse (groapa de gunoi), e preferabila.

Edited by Hedonist, 24 January 2016 - 14:36.


#33
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Discutia despre reciclare este aproape inutila in contextul politic mondial.
Cei civilizati sunt putini iar cei din lumea a 3-a se inmultesc necontrolat.  Unii incearca sa traiasca civilizat iar traiesc in mizerie din cauza ca s-au inmultit ca gandacii.
Aceeasi problema se regaseste si la nivel micro. In orasele civilizate cei instariti protejeaza mediul iar mahalalele polueaza.
Saracia si ecologia sunt doua notiuni antagonice in realitatea prezenta. Cat timp vor exista multi oameni saraci va exista poluare.

Astept urletele proletariatului  iute la manie. :)

#34
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Nu e întotdeauna aşa. Unii bogaţi sunt nişte nesimţiţi mari de tot, iar unii săraci pot fi extrem de civilizaţi. Ţine şi de dorinţa omului. Poţi fi un om care nu-şi permite prea multe bucurii, dar vrei să te simţi bine în cuibuşorul tău.

Edited by djl, 24 January 2016 - 16:14.


#35
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Pe mine ma inerveaza treaba cu maritul taxelor pt. ca ecologie, pt. ca "poluatorul plateste". E un bullshit.

Daca intradevar iti doresti sa se recicleze mai mult - reduci taxele firmelor care folosesc ambalaje "bune".
Iar pentru omul de rand: educatie si automate de reciclat - bagi hartia/sticla/doza/etc, na' bonul de reducere (ceva asemanator cu tichetele de masa).

P.S.: Faptul ca industria poluatoare s-a cam mutat in tarile din lumea a 3-a, pe unde-si fac de cap - nu inseamna ca tarile dezvoltate sunt albe si imaculate. Doar ca nu se mai face "gunoiul" in public.

Edited by shiva, 25 January 2016 - 01:21.


#36
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Politicenii se folosesc de anumite chestii pentru a inventa noi taxe şi reguli, căci astea sunt visele lor erotice.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate